TEMAT: Iglaste pogotowie ratunkowe

Witam! BARDZO PROSZĘ O POMOC! 22 Lip 2015 20:41 #390315

  • Luna13
  • Luna13's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Mam pytanie dotyczące modrzewia europejskiego.
Otóż mam bardzo ważną sprawę. Muszę mieć na gotowca wykiełkowane już nasiona pod koniec sierpnia. Zdaję sobie sprawę jak wymagającą rośliną jest modrzew. Problem polega na tym, iż sprawdzałam wielokrotnie, że termin wysiewu, najkorzystniejszy, jest w marcu, kwietniu. Ja swoje nasiona wysiałam (ok. 34 sztuk) tydzień temu. W końcach kwietnia również podjęłam próby wysiewu nasion, korzystnie wykiełkowały jeden, dwa, lecz niestety niedawno (ze względu na moją nieuwagę i upały) uschły. Chciałam się zapytać czy w korzystnych warunkach (wilgotność, mało rażące światło, regularne podlewanie) istnieje szansa by te nasiona wykiełkowały teraz, w czasie lata? Bardzo proszę o pomoc, jest to dla mnie ogromnie ważne.
:thanks:


Zielone okna z estimeble.pl

Iglaste pogotowie ratunkowe 11 Sie 2015 17:56 #395092

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
A co na mojej kosodrzewinie? 2 rok to się pojawiło ;/
20150806_142015.jpg


20150806_142025.jpg


20150806_142053.jpg

Iglaste pogotowie ratunkowe 11 Sie 2015 18:51 #395101

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
To jest osnuja.
Zwalcznie niechemiczne:wyłapywanie owadów ,wycinanie pędów z oprzędem i żerującymi larwami,
Zwalczanie chemiczne: oprysk w okresie pojawienia się szkodników preparatem Decis lub Talstar.

Ryszar

Iglaste pogotowie ratunkowe 11 Sie 2015 21:54 #395152

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Szkoda truć... w łapkę i pod but. W oprzędzie z ekskrementami jest jedna gąsienica. I nie występuje masowo.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Adrian89, UllaM

Iglaste pogotowie ratunkowe 11 Sie 2015 22:03 #395157

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Adrianie wszystko pościągaj ręcznie i zniszcz pod butem jak wspomniał Nemo. Teraz to tylko taka ręczna robota i nie taka uciążliwa wszak to kosówka. Ja walczyłam z tym dziadostwem na limbie 3 lata i w końcu użyłam chemii :angry:

Co to za szkodnik? 12 Sie 2015 13:06 #395225

  • OliwkowaK
  • OliwkowaK's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 2
O dobrze, że ktoś założył ten wątek. Miałam ten sam problem, naturalnym środkiem na mszyce (gnojówką z pokrzyw) nie mogłam się ich pozbyć, też musiałam zastosować preparat na mszyce. :wink2:

Witam! BARDZO PROSZĘ O POMOC! 20 Sie 2015 19:12 #396856

  • pierre.black
  • pierre.black's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 163
  • Otrzymane dziękuję: 275
Szyszki modrzewia dojrzewają późną jesienią w roku swojego kwitnienia. Nasiona uwalniają się z nich pod koniec zimy w sposób naturalny więc dojrzewają posprzętnie wychładzając się. Zdolność kiełkowania nasion modrzewia wynosi średnio tylko 28%, ale co ważne nie są one wrażliwe na przesuszenie. Najważniejsza jest jednak temperatura, powinna spaść poniżej 10 st. C lub jeszcze niżej. Przed siewem można je też namoczyć.

Reasumując nasiona modrzewia wysiewają się samoczynnie późną jesienią, przechładzają się i dojrzewają posprzętnie przez zimę i naturalnie kiełkują i wschodzą wiosną. Aby je wysiać w lipcu lub sierpniu trzeba je przechładzać wcześniej np. w lodówce!!!

Teraz jeszcze.... po wykiełkowaniu trzeba utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża oraz opryskać siewki przed zgorzelą ich podstawy. Dobrze byłoby także zaprawić nasiona przed ich siewem. W warunkach naturalnych takie siewki rosną pod koronami dorosłych już modrzewi lub innych drzew i krzewów rosnących w lesie, tak więc doniczki czy skrzynki z siewkami ustawmy w widnym miejscu, przy rozproszonym a nie bezpośrednim miejscu.
Pierre
Za tę wiadomość podziękował(a): viola

Iglaste pogotowie ratunkowe 24 Sie 2015 14:19 #397614

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Miałam rudziejące igły na kilku iglakach ,na jodle balsamicznej też i jeszcze w większym stopniu , w pobliżu rosną jałowce ,które też nie wyglądały najlepiej .Popryskałam pencozebem naprzemiennie z Topsinem i pomogło . Ale trwało to z 2 sezony .W tym roku już dobrze , jedynie świerk engelmanna dalej zrzuca igły .
Beata :bye:
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2015 14:19 przez beatazg.

Iglaste pogotowie ratunkowe 24 Sie 2015 21:06 #397668

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Coś podobnego jak pokazała Ewa na jodle balsamicznej miałam na Picea omorica 'Choceń'. Opryskałam Topsinem, myślałam że to coś grzybowego, niestety nie pomogło i wszystkie igły opadły. Nie wiem czy upały nie dopomogły i nie dokończyły "dzieła". Bardzo szybko straciłam roślinę. :unsure:

Iglaste pogotowie ratunkowe 24 Sie 2015 21:39 #397692

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ja też straciłam niedawno sosnę drobnokwiatową Glaucę .Myślałam ,że psy obsikały a ona rudziała od dołu i po prostu zgniła . Posadzona była w glinie , przykryta agrotkaniną i obsypana kamieniami . Miałam ją ponad rok i po wykopaniu po prostu była zaparzona a na wiosnę wyrosła jej nawet jedna szyszka i nic nie wskazywało na to ,że za 2 miesiące będzie po niej.Ale to było inne usychanie niż na tych leczonych .
Beata :bye:

Iglaste pogotowie ratunkowe 25 Sie 2015 15:01 #397869

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
No, to jakoś tak jakby posadził, a potem dookoła wybetonował.> Posadzona była w glinie , przykryta agrotkaniną i obsypana kamieniami
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM

Iglaste pogotowie ratunkowe 25 Sie 2015 20:59 #397972

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Nemo ,mam klonika palmowego 15 letniego tak posadzonego i wiele innych roślin,których tu nie będę wymieniać i tak im właśnie pasuje a sosny jednak wolą suszę .
Ewo , na jednym ze zdjęć masz sosny i może być osutka lub rdza ,spróbuj Saprol ,teraz robią go tylko dla iglaków .
Beata :bye:

USCHNIĘCIE TUJI POMOCY 15 Wrz 2015 19:18 #402076

  • kevin97
  • kevin97's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Witam.
Wyjechałem z domu na 3 miesiące i po powrocie zastałem tragiczny widok w moim ogrodzie.
Przed domem tuje stały sie lekko żólte lecz trawa oraz tuje za domem uschły...
Czy jest szansza ze jeszcze odbiją i powrócą do zielonego koloru ??
Z gory dziękuje i pozdrawiam.
zapisz.net/images/294_20150915_165723.jpg
zapisz.net/view.php?filename=539 ... 165847.gif

USCHNIĘCIE TUJI POMOCY 18 Wrz 2015 19:02 #402721

  • Katie
  • Katie's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witaj!
Według mnie z pewnością kilka da się odratować - dużo wody i czekać ( można dodać trochę nawozu). Kilka lat temu u sąsiadów było podobnie, większość jednak nie przeżyła i trzeba było posadzić nowe. Na wiosnę dopiero okaże się które przeżyły, bo w tym roku już chyba drugiego wzrostu nie zdążą mieć. Przez 2-3 lata będzie to licho wyglądało ( poprzez różnice w wielkości), ale odpowiednio cięte po 2 - 3 latach się zrównają. Drugie rozwiązanie ( na szybko) to wyciąć wszystkie i posadzić od nowa w miarę równe.

USCHNIĘCIE TUJI POMOCY 22 Wrz 2015 17:15 #403482

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Moim zdaniem nic z nich nie będzie, podobne mam pod blokiem ;) niestety tuja korzeni się płytko i w czasie takich susz bez podlewania szlag je trafi

USCHNIĘCIE TUJI POMOCY 13 Paź 2015 19:54 #407615

  • sheltie
  • sheltie's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 61
Tragicznie wyglądają. Zawsze możesz je zostawić do wiosny i zobaczyć czy któraś się za zieleni. Jeśli nie wiosną posadzisz nowe tuje. Przez zimę mogą służyć dalej jako osłona.

Iglaste pogotowie ratunkowe 21 Paź 2015 23:13 #409415

  • Marecki
  • Marecki's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Witam wszystkich

Mam problem ze świerkiem pospolitym, w tym roku planowałem wyciąć kilkadziesiąt sztuk jako choinkę na Święta, zauważyłem jednak, że wiele dolnych partii drzewa od środka ma brązowe igły, które wypadają. Z zewnątrz wyglądają na bardzo ładne, zielone, ukształtowane, jednak od środka prezentują się dużo gorzej. Czy istnieje jakiś sposób, aby ożywić te drzewka o tak późnej porze? (niecałe 2 miesiące do wycięcia).

Pozdrawiam serdecznie

640x480.jpg

Picea omorika świerk serbski w formie żywopłotu ciętego ? 28 Paź 2015 20:53 #410849

  • Ogrodora
  • Ogrodora's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 4
Ma ktoś doświadczenie w prowadzeniu świerku serbskiego w formie żywopłotu? Jak się zachowuje?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.505 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum