TEMAT: Iglaste pogotowie ratunkowe

Tuja 14 Paź 2014 15:49 #305800

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Może to być zamieranie pędów wywołane przez grzyby. Należy wyciąć chore fragmenty i opryskać Topsinem.

Ryszard


Zielone okna z estimeble.pl

Choroba Picea Omorika Pendula Bruns 14 Paź 2014 15:54 #305802

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Jeśli brązowienie igieł idzie od podstawy pędu może to być szara pleśń.Zastosować warto oprysk preparatem DITHANE NEOTEC 75 WG lub Rovral Flo 255 SC.
Jeśli podlewać to rano aby roślina wieczorem była sucha.

Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): Picea

Choroba Picea Omorika Pendula Bruns 14 Paź 2014 16:26 #305812

  • Picea
  • Picea's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Witam,
dziękuję za pomoc. Mam jeszcze pytanie : jak rozpoznać , że to jest np. szara pleśń lub inny grzyb? Te igły są po prostu żółte i wysuszone - nie ma żadnego nalotu itp. lub innych niepokojących zmian.
Pozdrawiam.

Choroba Picea Omorika Pendula Bruns 15 Paź 2014 18:24 #306053

Najlepiej drzewko otoczyć siatką żeby pies nie miał dostępu,gałęzie chore wyciąć i popryskać środkami grzybicznymi,miejsce uschnięcia igieł znajduje się od strony ogrodu a nie otaczającego muru,to wyjaśnia wszystko.
Za tę wiadomość podziękował(a): Picea

Sosna bośniacka Schmidtii - ehhh ... :( 09 Lis 2014 20:50 #312047

Witam wszystkich!
Mam problem z sosną Schmidtii szczepioną na pniu. Posadziłam ją w ogródku w połowie września 2014r, na podkarpaciu. Jestem pewna, że "to robactwo" przyniosłam ze szkółki, w której ją kupiłam.

Schmidtii ma koronę ok. 12cm, ma czarno-biały nalot" w miejscu, gdzie powinny być szyszki", a nowe igły rosną już tam brązowe, z czarnymi kropkami. Reszta korony zdrowa.

Kolejnym niepokojem są tj."nadgryzane" góry igieł na dł. 1,5cm, potem ta końcówka brązowieje....

Ma stanowisko słoneczne od rana do godz 16:00, nie nawożona, niczym nie pryskana, tylko podlewana wodą i to rzadko, bo już pażdziernik

Życzliwe osoby bardzo proszę o informację co to jest za choroba i co i kiedy robić.
Pozdrawiam Wszystkich, poniżej prezentuje zdjęcia.

zdjecie 01:
01_SCHMIDTII_CALAROSLINA.jpg


zdjęcie 02:

02_SCHMIDTII.jpg


zdjęcie 03:

03_SCHMIDTII.JPG


zdjęcie 04:

04_schmidtii_NADGRYZANE.JPG

Iglaste pogotowie ratunkowe 09 Lis 2014 20:55 #312052

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
A jakie szyszki :whistle: Na 'Schmidtii'?
Był robaczek. Uszkodził pączek. Będzie gęściejsza :)
Ogólnie dobrze jest...

Iglaste pogotowie ratunkowe 09 Lis 2014 20:59 #312054

:) Zdązyłam sie dowiedzieć, że Schmidtii nie ma szyszek, ale nie wiedziałam jak nazwać "to cos", niestety poczatkuję od września tego roku, wieeele przede mną.. dziękuje za informację :)

Nowe nasadzenia 25 Lut 2015 14:35 #343229

  • Tomek.
  • Tomek.'s Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 6
Chciałbym podpytać o propozycję roślin. W związku z tym, że porobiły mi się dziury poprzez ogołocone łodygi wcześniejszych nasadzeń, myślę o usunięciu tych starych i wsadzeniu nowych roślin. WYbór padł na thuja szmaragd. Troszke szkoda usuwać mi te stare roślinki ale w parze ze szmaragdem dziwnie to może się komponować. Chyba że macie może propozycję co można nasadzić pomiędzy te stare rośliny, żeby znowu był to zielony "mur". Wygląda to jak na zdjęciu nr 1 na drugim zdjęciu również widoczne ogołocone łodygi.
1.jpg


2.jpg


Mam też thuje jak na zdjęciach 3 i 4 ale ich wygląd pozostawia wiele do życzenia czy można je np podciąć żeby się odrodziły? Czy tej wielkości thuje mogę przesadzić w inne miejsce? W ich miejsce chciałem wstawić nowe rośliny a je posadzić z tyłu ogrodu i ewentualnie postrać się jakoś doprowadzić do ładu jeśli to możliwe

3.jpg


4.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2015 14:43 przez Tomek..

Iglaste pogotowie ratunkowe 27 Lut 2015 16:28 #343747

  • Martin1122
  • Martin1122's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 3
MAM PYTANiE !!!

Czy mogę wyciąć świerki widoczne na fotografiach bez pozwolenia ???
jakie są dopuszczalne wielkości drzew do wycinki >>> ???

pppl.jpg


ppplo.jpg


ppp.jpg




Nie chce dostać jakieś kary a muszę zagospodarować to miejsce inaczej bo poprzedni właściel posadził je za ciasno i nie maja możliwości rozrostu !!! :lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2016 16:16 przez .

Iglaste pogotowie ratunkowe 27 Lut 2015 22:59 #343918

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bez zezwolenia można wycinać drzewa, które mają mniej niż 10 lat.

Jeśli drzewa są starsze, idziesz do urzędu gminy, bierzesz wniosek na wycięcie drzewa, wypełniasz, czekasz na komisję i zgodę.

Nasi sąsiedzi z działki w ten sposób załatwiali zezwolenie na usunięcie schorowanego 20-letniego modrzewia :) Sprawnie poszło :)

Nowe nasadzenia 28 Lut 2015 00:37 #343941

  • alina
  • alina's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 71
Tomek zastanawiam się która strona płotu do obsadzenia thujami ,czy twoja działka jest od strony tych iglastych ,czy od str. drzew liściastych .
A co byś powiedział na inny materiał na żywopłot .?np. hojna kanadyjska ( specjalna odmiana na żywopłot)
jakoś thuja będzie tam sztucznie wyglądać .
To miejsce ma charakter leśny , naturalny i w ten styl bym podążała można by połączyć np. z liściastym żywopłotem z buka
( będzie bajecznie wyglądał w zimie ,bo nie zrzuca liści).

co do thuji z fotki to rzeczywiście są w fatalnym stanie . myślę że nie nawozisz tym co trzeba ,albo w ogóle .
najpierw to zrobiłabym teraz oprysk na grzyba amistarem + topsin w dwóch dawkach co dwa tygodnie .w maju ( nie wcześniej)zrób strzyżenie nie tylko od góry ale i bardzo leciutko po bokach .
zasil je nawozem do iglaków specjalnym przeciw brązowieniu igieł florowit -jest bo kiedyś kupowałam go .

a tak w ogóle to te thuje zasłaniają ci widok na resztę rabat ..nie chcesz sobie tam posadzić coś niższego ,żeby resztę rabaty ładnie wyeksponować

Iglaste pogotowie ratunkowe 15 Mar 2015 09:03 #349095

  • Nati
  • Nati's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham ogród!
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 65
Witam, jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc bez zdjęcia poglądowego to bardzo proszę,

Moja picea pungens glauca pendula, na niektórych pędach ma jaśniejsze żółte końcówki igieł a z jednej strony drzewka całe pędy zaczynają być jasnozielone -nie żółte, jakby brakowało składników pokarmowych tylko jakich i czym prysnąć? poszukam jeszcze robaków bo ponoć też świerk jest podatny, dodam że w tamtym roku miał zgrzybiałe korzenie,zmieniałam mu ziemię i zlałam mocno preparatem grzybobójczym i wszystko wróciło do normy, czy to może znowu być ta sama przyczyna??

proszę o pomoc.

Choroba świerka 22 Mar 2015 13:21 #351408

  • Srobek
  • Srobek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Proszę o pomoc w identyfikacji choroby świerka. Szczególnie ten widoczny na zdjęciu jest w opłakanym stanie. Proszę o podpowiedź w jaki sposób te drzewka ratować.
Tak w dużym skrócie, cechy charakterystyczne tej choroby: brązowienie i utrata igieł, tylko niektóre gałęzie wypuściły na wiosnę nowe pędy a dodatkowo część z nich była skarłowaciała. Dołączone zdjęcia są aktualne. Jeśli będzie trzeba dodam dokładniejsze zdjęcia.

20150318_162554.jpg


20150318_162623.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2016 16:16 przez .

Iglaste pogotowie ratunkowe 22 Mar 2015 17:56 #351508

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Poproszę o radę - czy to rak czy może uszkodzenie mrozowe?, jak mogę pomóc?

Jodełka ma ok 4 lat, rośnie na słonecznym stanowisku do początku czerwca, potem przesłania ja trochę hortensja bukietowa. Nigdy nie zauważyłam opadających igieł czy zasuszania gałązek. Zdjęcia z początku marca, kiedy zauważyłam zmianę na jej pniu.

DSC_4065.jpg


DSC_4059.jpg
DSC_3746.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2015 17:56 przez affa.

rośliny chronione licencją 14 Kwi 2015 20:52 #358137

  • mr.banach
  • mr.banach's Avatar
Witam.
Proszę o pomoc w odnalezieniu listy iglaków i roślin liściastych chronionych licencją.
Nigdzie tego nie mogę znaleźć...
Pozdrawiam,
Łukasz

rośliny chronione licencją 20 Kwi 2015 18:45 #360131

  • bendkos
  • bendkos's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 1
www.coboru.pl/Polska/Ochrona/gat_w_ko.aspx
Zmień tylko u góry na rośliny ozdobne

Co to za szkodnik? 22 Maj 2015 15:19 #371946

  • TNT
  • TNT's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 2
Wiecie może co przypałętało się do tego "chojaka"?

WP_20150519_001-2.jpg
WP_20150519_002-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2015 15:20 przez TNT.

Co to za szkodnik? 22 Maj 2015 15:25 #371949

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Może to być Borecznik sosnowiec (albo rudy). :think:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.613 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum