TEMAT: Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica)

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 16 Mar 2018 18:59 #595940

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79347
Ilono, ta konkretnie kamelia kosztowała 80 zł. Są i tańsze - i droższe. Szukałam takiego egzemplarza z porządnie zdrewniałym "pieńkiem", co zwiększa szanse na przetrwanie zimy.
Stanowczo doradzam porządne opatulenie kamelii na ten weekend, a jeśli ma rozwinięte kwiaty - po prostu wniesienie jej do domu. Niestety, otwarte kwiatki nie zniosą żadnego spadku poniżej zera.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona


Zielone okna z estimeble.pl

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 16 Mar 2018 19:15 #595943

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Właśnie powędrowała do garażu na okno.

Aniu to jak to z nimi jest? Jeśli są wkopane w ziemię i zakwitną to albo będzie opatulona bo fale mrozu wczesną wiosną się zdarzają to kwiatów nie pooglądam albo przemarzną i opadną - więc też nie? W domu jej za ciepło, a w garażu rzadko bywam...

Co do Twojego nowego zakupu, to wart swojej ceny :wink2:

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 16 Mar 2018 19:32 #595948

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79347
Właśnie w tym rzecz, że jeśli jest wkopana w ziemię, nie zakwitnie tak szybko, jak trzymana w chłodnym pomieszczeniu - czy zgoła w szklarni, jak te sprzedawane teraz w Lidlu.
Moja "gruntowa" (Brushfield`s Yellow) ma szczelnie zamknięte pąki.
Generalnie są to jednak "rośliny wysokiego ryzyka", tak to widzę. Podobnie jak takie magnolie: na pewno nie raz się zdarzyło, że przy ciepłym przedwiośniu pąki się otworzyły - a tu bach, jedna mroźniejsza noc (nawet -2 jest zabójcze) - i po ptakach, zamiast barwnych motyli brunatne szmatki na gałązkach...
Ja ryzyko podejmuję świadomie, że mogę mieć kwiaty raz na dwa-trzy lata. W dodatku te z tarasu mogę właśnie w razie zapowiadanego poważnego spadku temperatury wciągnąć do kuchni. Poważny - to poniżej -10 stopni.

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 16 Mar 2018 20:10 #595959

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Hmm..A może przesadzić do dużej doniczki ale nie za wielkiej, i ją zakopcować a w razie czego wyciągnąc i do garażu? Albo nie gruntować tylko zostawić w tej donicy?
Kurczę, nie miała baba kłopotu, kupiła sobie prosię,,, tzn kamelię :flower: Po co ja tu wchodziłam hehe

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 16 Mar 2018 20:23 #595965

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79347
Ilonko, bo my mamy ogólnie niezbyt równo pod sufitem, zamiast zrobić sobie ogród "pflegeleicht", jak mówią Niemcy, czyli minimum wysiłku - coś jak ta zieleń przyfirmowa - to wymyślamy, jak by tu sobie roboty dodać. :rotfl1:
Dobrze, jak kto silny i młody - ale ja co roku przysięgam sobie: nic więcej do targania na zewnątrz i z powrotem. I kończy się jak zwykle...
Wkopywanie z donica ma chyba nikły sens - to już lepiej postawić po prostu w zacisznym miejscu - i może zrobić jakąś ochronę lepszą niż agrowłóknina. Ja mam w budce narzędziowej jeszcze kawał styropianu do termoizolacji - mogę zaimprowizować osłonę dla "nówki".
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2018 20:45 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 16 Mar 2018 20:36 #595973

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Nic dodać, nic ująć, dobrze że się pieniądze na karcie skończyły i zakupów na razie nadszedł kres :)
To ja swojej też zrobię w przyszłym roku taki styropianowy termos i "sie zobaczy"

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 18 Kwi 2018 23:03 #601398

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79347
Podsumowanie tematu kameliowego - po zimie.
Dobrze nie jest. :(
Podejrzewam, że najgorsze zło zrobił marcowy nawrót, a właściwie wkroczenie zimy - bo wcześniej mrozów jakby nie było.
Z rosnących w gruncie - ta słabsza NN oberwała mocno, żyje, ale większość liści uszkodzona. Pąków i tak nie było.
Yellow Brushfield przemarzły wszystkie :placze: pąki kwiatowe - ale krzaczek w dobrej kondycji.
Najlepiej się ma najstarsza, największa Dr. King. Z tarasu. Oczywiście również straciła 80% pąków - ale kilka ocalało (na niższych gałązkach, w liściach)







I teraz mam dylemat: co tu zrobić dalej? Rozważam wykopanie jesienią YB i wstawienie na zimę do budki narzędziowej - razem z tym nowym nabytkiem.
Ewentualnie otulenie ich tam dodatkowo... :think:
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2018 20:10 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 19 Kwi 2018 07:46 #601428

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5967
Czy kamelie są szczepione na czymś??? Moja doniczkowa przetrwała zimę ale jest w stanie agonalnym, oczywiście z mojej winy, ale wyrosło coś obok, na pewno nie kamelia, stąd moje pytanie czy kamelie się szczepi na podkładkach?

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 21 Paź 2018 22:30 #628223

  • izy10
  • izy10's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1064
  • Otrzymane dziękuję: 2038
Nie wiem czy to dobrze czy źle :think:
ale pączki moich kamelii są na takim etapie

20181020_1400412.jpg
Pozdrawiam Izula
Doniczkowy świat w ogród zmienić czas…
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 22 Paź 2018 20:18 #628289

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79347
Izo - a czy to nie jest przypadkiem odmiana kwitnąca jesienią? Jeśli tak - to cieszyć się, bo jeśli prognozy się sprawdzą, czeka Cię spektakularne kwitnienie.
A jeśli masz pewność, że kamelia powinna kwitnąć schyłkiem zimy/wiosną - to gorzej.
Jest w donicy - czy w gruncie?
Donicę zostawiłabym, jak długo się da przed niewielkim przymrozkiem można choćby narzucić cokolwiek - lub wnieść do wnętrza. Jeśli zapowiedzą poważne oziębienie - znajdź najjaśniejsze i najchłodniejsze miejsce (wiem, wiem, dobrze się mówi). Może do tego czasu pąki się mocniej rozwiną - w ostatniej fazie nie są już tak skore do opadania.
Moja Dr. King ma też dość duże pąki - widać, że płatki są koralowe. :jeez:
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2018 21:25 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 22 Paź 2018 21:22 #628298

  • izy10
  • izy10's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1064
  • Otrzymane dziękuję: 2038
Aniu moje kamelie rosną w donicach a zimę spędzają w chłodnym pomieszczeniu
ta kwitła zimą juz dwa razy :hearts: ostatnio pod koniec lutego tego roku
ale nigdy nie miała tak mocno rozwiniętych pąków o tej porze
Druga biała też ma mocno nabrzmiałe i duże pąki
Pozdrawiam Izula
Doniczkowy świat w ogród zmienić czas…
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2018 21:23 przez izy10.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 09 Lut 2019 15:17 #641777

  • izy10
  • izy10's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1064
  • Otrzymane dziękuję: 2038
:dance:
Doczekałam się zakwita kremowa kamelia a czerwona pąki zrzuca niestety i to w takiej fazie jak na zdjęciu :(
ale jest ich jeszcze dużo więc mam nadzieję że coś rozkwitnie
Kapryśne te kamelki niestety ale piękne kwiaty choć nieliczne o tej porze toż radość niesłychana :dance:


20190209_132444.jpg



20190209_132255.jpg




20190209_132340.jpg
Pozdrawiam Izula
Doniczkowy świat w ogród zmienić czas…
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2019 15:19 przez izy10.
Za tę wiadomość podziękował(a): madzia, beatazg, Łatka

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 09 Lut 2019 16:38 #641790

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79347
Izuniu - gratulacje!
Moje nadal "w budzie", o ile nic nie zawali się pogodowo, wyciągnę je pewnie za 2-3 tygodnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 09 Lut 2019 18:46 #641835

  • rhodofil
  • rhodofil's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 101
U mnie kilka kamelii pod chmurką było okrytych w tym roku przez dwa tygodnie. Mam nadzieję, że nie będzie już mrozu w okolicach -10 i liczę na jakieś kwiatki.
Pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10, Łatka

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 02 Mar 2019 22:59 #646096

Jestem nowy na forum i mam do was pytanie odnośnie kameli. Kupiłem dzisiaj w lidlu dwa ładne drzewka i nie mam pojęcia co z nimi zrobic bo szykują się do kwitnienia. Narazie stoją w jasnym pokoju w temperaturze ok 20 C. Ale pomyślałem ze lepiej im wyjdzie przeprowadzka na zewnątrz w nocy raczej nie spada poniżej zera ale lepiej chyba dmuchać na zimne

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 03 Mar 2019 08:22 #646112

  • wykid
  • wykid's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 35
jeszcze mają być mroźne noce więc uważać trzeba. ogólnie kamelie nie lubią przestawiania ich. lepiej poczekać i później ja już postawić w jedno miejsce na jakiś dłuższy czas
Błędy ortograficzne,interpunkcyjne i literówki wynikają z pisania postów na telefonie.
Pozdrawiam Rafał

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 03 Mar 2019 08:48 #646116

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79347
Te sprzedawane w Lidlu (też je widziałam) mają w większości kwiaty w stadium z widocznymi płatkami. Jakikolwiek przymrozek spowoduje, że te płatki zbrązowieją. Jak już napisano, kamelie nie bardzo lubią przestawianie, a zwłaszcza duże zmiany temperatury, zrzucają pąki.
Nie wiem, jakie masz możliwości. Ani w jakim regionie mieszkasz.
Dla krzewów w tym stadium najlepszy byłby słabo ogrzewany, jasny pokój.
Jeśli chcesz wystawić na balkon? taras? - to przynajmniej na noc przygotuj coś solidnego do osłonięcia. I pilnuj prognoz pogody. ;)
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2022 16:12 przez Łatka.

Kamelie japońskie na tarasie i w ogrodzie ( (Camellia japonica) 03 Mar 2019 10:32 #646140

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Moja piękna zielona kamelia jesienią jeszcze na podwórku , albo została przesuszona ,albo przelana i prawie wszystkie liście straciła . Nie nadaję się do roślin doniczkowych , bo o nich zapominam ,a dodam ,że ją dostałam . Zaczęła kwitnąć w zimnym pomieszczeniu ,kwiatków będzie kilkanaście , więc ją wyniosłam na zewnątrz . Pierwsza noc była z - 1 , wczoraj około 22 było już -5 ,więc ją wniosłam do korytarza ,ale dzisiaj już widać podmrożone płatki .
A tak zakwitła


Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.419 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum