TEMAT: Dendrobium

Dendrobium 26 Lut 2017 16:01 #525736

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Dendrobium kingianum, już myślałam, że jest nam razem nie po drodze ;) Ale to długa historia ;) Tylko dwa maleńkie kwiatki, ale bardzo mnie cieszą :flower2:


DSC03295.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2017 18:09 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Łatka, MirkaS, minohiki, Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Dendrobium 26 Lut 2017 17:52 #525784

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
D. kingianum i Berry 'Oda' to trochę specyficzne rośliny. Teoretycznie nie potrzebują spoczynku, ale jak im się nie zrobi chłodniej w okresie zimowym, to wypuszczają keiki. Czasem mi się zdarzyło, że zakwitły co potwierdza regułę :unsure: Reniu gratuluję, żę się dogadałaś z tym pięknym niewątpliwie okazem
i niech Cię uszczęśliwia swoimi kwiatkami przez cały rok ;)
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2017 12:55 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa

Dendrobium 24 Maj 2017 10:48 #543485

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Tegoroczne kwitnienie Dendrobium amethystoglossum
DSC03408.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2017 18:10 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): MirkaS, minohiki, Carmen

Dendrobium 03 Paź 2017 20:17 #567662

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Mirko, a możesz napisać jak uprawiasz swoje dendrobium :bad-idea: I co robisz, że tak Ci pięknie i obficie kwitnie :hearts:

Dendrobium 03 Paź 2017 20:34 #567670

  • MirkaS
  • MirkaS's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 105
  • Otrzymane dziękuję: 90
Moje praktycznie wszystkie dendrobia (nie tylko) uprawiam w hydroponice, stoi całą zimę na chłodnym parapecie i nie jest nawożone.
Pozdrawiam
Mirka

Dendrobium 30 Paź 2017 11:43 #572170

Witam, jestem tu nowa i chyba wydaje mi sie ze tu powinnam pisac o dendrobium. A wiec niedawno kupilam dendrobium amabile (bronckartii). Niestety w internecie jest malo informacji o tej roslinie. Wyczytalam tylko ze powinien odbyc lekki okres spoczynku tzn nizsze temperatury ale nie calkowity brak wody. Czy ktos wie moze jaka jest maksymalna najnizsza temperatura w zimie? Wszystkie moje dendrobium nobile trzymam w zimie na balkonie (poludniowe Wlochy i temperatura nigdy nie spada pozniej zera). Czy moge zostawic tez i dendrobium amabile w takich warunkach? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz.
IMG_20171030_113203.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2017 13:49 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Dendrobium 30 Paź 2017 13:54 #572209

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
katarzynabransoletka proszę kopalnia wiedzy na temat tego storczyka :lol:
Dendrobium amabile

Synonimy:

Callista amabilis Loureiro, Dendrobium bronckartii Wildeman. Seidenfaden uważa Dendrobium bronckartii za synonim, ale sugeruje, żeby podstawy łączenia go z Dendrobium amabile zostały ponownie zbadane. Hawkes uważał Dendrobium amabile za synonim Dendrobium thyrsiflorum Rchb.f., ale w późniejszych pracach uznał je za odrębne gatunki.

Występowanie:

Hainan w Chinach i w pobliżu Quang Tri w Wietnamie. Nie podano wysokości siedlisk naturalnych, ale blisko spokrewnione gatunki są na ogół chłodolubne, więc przyjęliśmy wysokość naturalnych siedlisk za 1220 m. Ze względu na szacowane wysokości siedlisk, dane klimatyczne należy traktować z ostrożnością.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 33°C i 2°C.
Wilgotność wynosi 80-90% przez większość roku, ale latem spada do 75%.
Opady od 58-66 mm w lutym-kwietniu do 582 mm w październiku.
Średnie temperatury (dzień/noc) latem wynoszą 26-27°C/18°C, zimą 16-17°C/10-11°C.
Okres kwitnienia: od marca do sierpnia, z największym nasileniem w kwietniu i maju.

Uwagi różne:

Dane o terminach kwitnienia oparto na doniesieniach hodowców dla Dendrobium bronckartii.

Uwagi dotyczące hybrydyzacji:

Liczba chromosomów wynosi 2n=40 dla Dendrobium bronckartii.




Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rosliny:

Sympodialny epifit osiągający 90-100 cm. Informacje o roślinie oparto na opisie Dendrobium bronckartii.

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają 90 cm długości. Pożłobione i wielowęzłowe pędy są grubsze w środku, a cieńsze na obu końcach.

Liście:

2-5 na przyrost. Owalno-lancetowate liście są skórzaste, trwałe i mają 13 cm długości. Umiejscowione są w pobliżu wierzchołka pędu.

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 30 cm długości. Pędy kwiatowe są długie, zwisające, a kwiaty dość luźno rozmieszczone.

Kwiaty:

Kilka w kwiatostanie. Kwiaty mają 5,6 cm średnicy. Płatki obu okółków są zwykle bladoróżowe, ale mogą być też białe. Różowa lub biała, duża, okrągła warżka ma drobniutko ząbkowany brzeg. Na środku jest duża kępka pomarańczowych włosków. Długie, boczne włoski przy podstawie warżki odróżniają Dendrobium amabile od innych blisko spokrewnionych gatunków.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


U P R A W A

Temperatura:

Średnia temperatura letniego dnia wynosi 26-27°C, nocy 18°C, dając różnicę dobową 8-9°C.

Światło:
25000–35000 luksów.

Podlewanie:
Latem opady są niewielkie do umiarkowanych. Obfite deszcze zaczynają się na początku jesieni i trwają do początku zimy. Uprawiane rośliny powinny nieco przesychać między podlewaniami, ale nigdy nie mogą być suche zbyt długo.

Nawożenie:
Zaleca się cotygodniowe stosowanie 1/4-1/2 dawki. Od wiosny do połowy lata zaleca się używanie nawozu wysoko-azotowego, a następnie do końca jesieni nawozu wysoko-fosforowego.

Podloże:
Rośliny te można uprawiać zamontowane na podkładkach z paproci drzewiastej lub korka, ale wtedy wymagają wysokiej wilgotności i latem podlewania przynajmniej raz dziennie. Jeżeli uprawiane są w doniczkach to powinno być stosowane dowolne luźne, szybko przesychające podłoże. Przesadzanie najlepiej wykonywać po kwitnieniu, gdy zaczynają rosnąć nowe korzenie.

Wilgotność powietrza:
Przez większość roku wilgotność wynosi 80-90%, ale latem spada do około 75%.

Okres spoczynku:
W zimie średnia temperatura dnia wynosi 16-17°C, nocy 10-11°C, dając różnicę dobową 5-6°C. Choć przez okres około 3 miesięcy przy końcu zimy i na początku wiosny opady są niewielkie, to dodatkowej wilgoci dostarczają nocne mgły, mżawki i obfita rosa. Uprawiane rośliny powinny przesychać lekko między podlewaniami, ale nigdy nie mogą wysychać zupełnie. Nawożenie należy zredukować lub wyeliminować, gdy zmniejsza się ilość wody. Poziom światła powinien być maksymalnie wysoki, ale nie można dopuścić do oparzeń liści.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Dendrobium 12 Lis 2017 18:59 #574426

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Tegoroczne kwitnienie Dendrobium harveyanum

DSC03888.jpg


DSC03890.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Carmen

Dendrobium 12 Lis 2017 19:05 #574427

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19272
  • Otrzymane dziękuję: 79698
Och, Reniu,prześliczne! To moje ulubione spośród tych, co pokazywałaś. Nie dość, że żółte, to jeszcze kudłate :hearts:
I dziękuję za promyk nadziei w kwestii katlejowej :wink2:
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa

Dendrobium 12 Lis 2017 19:48 #574431

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Rewelacyjne :supr3: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa

Dendrobium 17 Lis 2017 17:46 #575126

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Zakwitło maleńkie Dendrobium Pocket Lover :)

DSC03908.jpg


DSC03909.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Carmen

Dendrobium 17 Lis 2017 18:44 #575139

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Tak mi si wydaje :think: Mam je już 2-3 lata i za dużo nie urosło, ale kwitnie niezawodnie :)
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Dendrobium 21 Lis 2017 18:50 #575733

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Pierwsze kwitnienie D. Oriental Smile Fantasy. Tylko 2 kwiatki, ale jakie :hearts:


DSC03939.jpg


DSC03940.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Armasza, Łatka, Carmen

Dendrobium 21 Lis 2017 19:14 #575737

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
To jedno z najładniejszych dendrobium z grupy yamamoto. Aż trudno uwierzyć, że miał być to storczyk tylko dla kilku kolekcjonerów :whistle:
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa

Dendrobium 20 Gru 2017 15:33 #579371

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Dendrobium Winter Beauty, spokrewnione z D. kingianum. Pierwsze kwitnienie. Delikatnie pachnie :)
DSC03958.jpg


DSC03965.jpg


DSC03966.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Ostatnio zmieniany: 20 Gru 2017 15:35 przez renaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Jan4, Łatka, Carmen

Dendrobium 20 Gru 2017 17:11 #579380

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Oooo Matulu :bravo: Cuda macie w swoich domach. Piękności z Raju :hearts:
Renaa, Łatko, niech Wam kwitną, niech cieszą oczy i serca i nigdy nie sprawiają problemów.
MirkoS, nie otwierają mi się Twoje zdjęcia, szkoda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, renaa

Dendrobium 28 Gru 2017 11:02 #579882

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Zaległe zdjęcia Dendrobium amethystoglossum- kwitnienie jesienno- zimowe :)

DSC03977.jpg


DSC03978.jpg


DSC03979.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Carmen

Dendrobium 28 Gru 2017 12:03 #579888

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19272
  • Otrzymane dziękuję: 79698
Świetne - choć Zimowa Ślicznotka bardziej trafia w mój gust, gdybym miała wydać pieniądze na jedno z nich.
Reniu, próbowałam wsadzać dendrobia do keramzytu, zgodnie z twoimi wskazówkami. Niestety, nie powiodło mi się z żadnym. O ile hybrydy Phalenopsis ( też nie wszystkie) jakoś przeżywają ten zabieg - dendrobia w krótkim czasie giną. Pewnie coś robię źle. Albo niepowodzenie nie zależy od podłoża, ale od innych czynników - nie jestem w stanie zapewnić moim parapetowcom ani stale wysokiej temperatury, ani - tym bardziej - dostatecznej ilości światła obecną porą :(
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.272 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum