TEMAT: Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady.

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 26 Gru 2019 10:13 #684916

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
STP61887.jpg

Mój produkt z kwiatu nawłoci.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksandra, Kaja, pszczelarz5, minohiki, Betula, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 26 Gru 2019 15:34 #684932

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Aleksandra Ładnie butelka reprezentuje się :bravo: , zapewne dobry smak :thanks:
Moje zapytanie czy nie mozna więcej tego sklarować , czy ew. zdjęcie przekłamuje poz Krzyś :bye:

mirzan Piękny kolorek i klarowność , a smak dało by radę opisać :thanks:
No i ew. poproszę o przepis :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksandra

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 26 Gru 2019 15:44 #684933

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Mocno wyczuwalny aromat. O klarowaniu można pomyśleć,po zlaniu. Wyklarowało się pięknie,samo.
Przepis, jak widać kwiatów oskubanych 1 litr, cukru 1kg, wody 5 litrów, drożdże bayanus.
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2019 15:46 przez mirzan.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 02 Sty 2020 18:38 #685686

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nie wiedziałam, że z nawłoci da się zrobić wino. Muszę koniecznie spróbować. W mojej okolicy nawłoć to najpospolitszy chwast. Dzięki za przepis.
Pozdrawiam
Bea

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 02 Sty 2020 19:02 #685691

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Moje winko jest klarowne. Dwa razy zlewane. W tej chwili już się nic nie wytrąca.

A ja z nawłoci zrobiłam syropy :-)
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, Betula

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 04 Sty 2020 17:32 #685958

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
Niedaleko mojej pracy widziałam sporo dzikiej róży , czy o tej porze jeszcze coś da się zrobić z niej ? Wino raczej odpada .
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 04 Sty 2020 18:20 #685964

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Ewa, o tej porze owoce róży już się do niczego nie nadają. No może do dekoracji zewnętrznej :whistle: Ładnie wygladają na krzaku. Niech sobie ptaszki zjedzą. Owoce sa teraz ciapowate. Nawet nie dadzą sie zebrać z krzaka. Chciałam dodać je do stroika świątecznego, ale nie nadawały się.

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 19 Sty 2020 21:50 #688079

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Polecam zrobienie miodu pitnego, nie jest łatwo ale warto. Można powiedzieć że właśnie jestem po degustacji tego trunku własnego wyrobu.Zrobiony ok 10 do 12 lat temu(niestety dokładna data zaginęła w pomroku dziejów :rotfl1: ) dwójniak niesycony i że tak zacytuję Sebastiana Klonowica: " Wino jest z ziemi błotnistej i szarej,
Miód prosto z niebios spuszczony być musi...". Powiem tylko tak, niebo w gębie i czysta poezja w kieliszku.
Warto się skusić na zrobienie, dla początkujących może nie dwójniak czy półtorak ale czwórniak na pewno a i o trójniaka można się pokusić.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksandra, Adasiowa, pszczelarz5, anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 19 Sty 2020 21:58 #688081

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam serdecznie w gronie miodosytników To najszersza prawda picie półtoraka czy trójniaka to ambrozja dla duszy i ciąła .
Z racji ze zajmuję się pszczelarstwem , to raczej co roku coś popełnię Troszkę się tego już uzbierało , i też robię nie sycone według mnie są o niebo lepsze , :drink1:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, JaNina, anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 19 Sty 2020 22:23 #688086

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Ja dopiero w ubiegłym roku zacząłem przygodę z pszczółkami, do tej pory udało mi się nastawić miód dwa razy . Raz czwórniaka(już dawno zostało tylko wspomnienie) ni i rzeczonego dwójniaka. Trochę lat od tego czasu minęło ale myślę że mając swój miód zrobię coś częściej. Również jestem zwolennikiem niesyconych,pozostają w nim dobroczynne właściwości miodu, no chyba że miód gorszej jakości no to wtedy sycony.Miodów popełniłem mało , ale win to już trochę się zebrało a i nalewek niemało( :crazy: już wierszem zaczynam pisać). No to zdrówka kusztyczkiem miodu, po staropolsku :drink1:
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2020 22:43 przez tadeo68.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczelarz5, JaNina, anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 09:02 #688108

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Miody słodkie nieszczególnie mi smakują, półtoraka bym chyba musiał popijać wodą ;-)
Dwa lata temu zrobiłem półwytrawny/półsłodki i ten piję z przyjemnością.
Trójniak stoi już kilka lat i chyba tylko dzięki chmieleniu upijam po kieliszku co jakiś czas.
Zdecydowanie warto robić miody, ale odrzuciłbym przesądy dotyczący "lepszości" miodów słodkich.
W tym roku mam plan na miód aroniowy, trójniak bo słodycz miodu zostanie zrównoważona cierpkością soku.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 10:49 #688115

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Witam . Przypomnieliscie mi, że w piwnicy stoi jeszcze niedopity gąsiorek z trójniakiem. Ostatni raz zaglądałem do niego z 10 lat temu. :woohoo:
Teraz pyka sobie powolutku z ryżu i resztek pigwowca pozostałych po odciągnieciu soku.
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 10:52 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, JaNina

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:00 #688117

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
witam newrom Z gustami i smakami raczej się nie dyskutuje
Trójniak niesycony jesli końcowe cukry staną na poziomie 7-8 blg ,to jak dla mnie i znajomych to jet to :drink1:
Nie słyszałem o określeniu ,,lepszości miodów słodkich ''
Należy dążyć do tego żeby smak , moc jak najbardziej nam odpowiadał , mi miody wytrawne nie smakują , są nie pijalne '
Zycze sukcesów w miodosytnictwie Krzyś
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:12 #688118

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
W książce Balzaka przeczytałem,że we Francji, wina wytrawne były dla biedoty. Ludzie zamożni, sprowadzali z Hiszpanii wina słodkie.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, JaNina

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:13 #688120

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane dziękuję: 51910
Też jeszcze mam buteleczkę miodu pitnego, chyba pięcioletniego. Jaki to rodzaj, nie wiem. Jest lekko słodkawy i kopie :rotfl1: przynajmniej mnie :oops: .
Jako ciekawostkę podam, że dwa lata temu, robiłam wino z suszonych źdźbeł trawy cytrynowej. Jak to u mnie "na oko" i wyczucie. Smaczne było i szybko zniknęło ;) W tym roku, jak będzie urodzaj, to znowu zrobię, bo warto.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:33 #688124

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam Janinko gdzie kupujesz dobrą i w miarę nie drogo trawę cytrynową ? :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 11:35 przez pszczelarz5.

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 12:13 #688133

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane dziękuję: 51910
Krzyśku, nie kupuję, rośnie sonie w ogrodzie. Wysiewam w styczniu. To moja zeszłoroczna rozsada

20190428_173337-2.jpg

Jeżeli nie chcemy wysiewać, można kupioną w sklepie, taką świeżą, wstawić do wody i po paru dniach jest tak

20190428_195540-2.jpg

Ta wysiewana urośnie mniejsza, ale wg mnie jest bardziej aromatyczna.

20190922_181413-2-2.jpg

Z prawej strony ukorzeniona, a z lewej z nasion. Pisałam o uprawie w wątku o rzadkich warzywach w naszych ogrodach.
Pałeczek trawy cytrynowej jeszcze w tym roku w sklepie nie widziałam, ale powinna za miesiąc już być :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 12:37 #688142

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
"Naturalny" ciąg jest półtorak->dwójniak->trójniak->czwórniak + modyfikacje. Czyli niby im więcej miodu, tym lepiej. Nie spotkałem się ani w prasie, ani w internecie by ktoś podważał ten ciąg. A mnie to nie pasuje.
Osobiście tego nie widzę, owszem kieliszeczek trójniaka jest ok. Ale nie zapominajmy że miody w Polszcze pijano w dużych ilościach w czasie uczt. Tu zdecydowanie lepiej komponuje się napój z mniejszą ilością cukru resztkowego :)
Nie zamierzam oczywiście przekonywać zdecydowanych, chodziło mi o zachęcenie tych którzy mówią że nie lubią miodu by poszukali w trunkach wytrawnych i półwytrawnych.
No i najlepiej niesyconych, bo sycenie niszczy aromaty :(

Wina słodkie kiedyś miały branie, bo przecież ludzie mieli niewiele opcji na coś słodkiego. Dodawano zresztą i do win miodów oraz innych przypraw. Reszta to komercja. Np źle przechowywane wino z Porto. Trzymane na poddaszach w upałach, żeby się do reszty nie zepsuło zaprawiano destylatem. Obecnie to modny trunek. Z rumem było podobnie, gorzała biedoty - a dziś droższa od czystej.
Czy akurat wytrawne były dla biedoty? Nie sądzę. Biedota piła biedne wina, kwaśne, chrzczone wodą i również związkami o których dziś wiemy że są toksyczne. Zresztą w krajach winiarskich wino jest tanie. Najtańsze _w_sklepie_ w drogiej Francji kosztuje poniżej 2eur za butelkę. W Hiszpanii bodajże ok 1eur. Tam w przydomowym ogródku dało się zrobić wino, u nas nie bardzo.
U nas biedota pijała wodę i piwo, miód przez cenę był trunkiem na stoły szlachty i bogatych mieszczan (może z pominięciem bartników).

Trawę cytrynową sobie wysiej, bo żadne kupna nie będzie miała tak pięknego aromatu jak ta z ogródka.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.409 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum