TEMAT: Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady.

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 25 Gru 2019 22:15 #684911

• Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 487
Witam świątecznie :-)

Kilka postów wyżej pisałam o swoim winku z owoców róży. Chciałam zakomunikować, że już otrzymało swoją oprawę, czyli szkło. Nazwałam je winkiem na rozklekotane serducho. Teraz powinno bbyć degustowane codzieniie po małym kieliszku dla zdrowotności. Ta butelka jest idealna. Nie dość, że świetnie się prezentuje na widoku, to dozowanie jest super. Odkręca się kranik i chlup :-)

wino_ra2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, pszczelarz5, minohiki, Betula, anaka

Zielone okna z estimeble.pl

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 26 Gru 2019 10:13 #684916

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1069
STP61887.jpg

Mój produkt z kwiatu nawłoci.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksandra, Kaja, pszczelarz5, minohiki, Betula, anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 26 Gru 2019 15:34 #684932

• pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 979
Aleksandra Ładnie butelka reprezentuje się :bravo: , zapewne dobry smak :thanks:
Moje zapytanie czy nie mozna więcej tego sklarować , czy ew. zdjęcie przekłamuje poz Krzyś :bye:

mirzan Piękny kolorek i klarowność , a smak dało by radę opisać :thanks:
No i ew. poproszę o przepis :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksandra

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 26 Gru 2019 15:44 #684933

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
Mocno wyczuwalny aromat. O klarowaniu można pomyśleć,po zlaniu. Wyklarowało się pięknie,samo.
Przepis, jak widać kwiatów oskubanych 1 litr, cukru 1kg, wody 5 litrów, drożdże bayanus.
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2019 15:46 przez mirzan.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 02 Sty 2020 18:38 #685686

• Betula
  • Betula's Avatar
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Otrzymane dziękuję: 11496
Nie wiedziałam, że z nawłoci da się zrobić wino. Muszę koniecznie spróbować. W mojej okolicy nawłoć to najpospolitszy chwast. Dzięki za przepis.
Pozdrawiam
Bea

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 02 Sty 2020 19:02 #685691

• Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Platinum Boarder
Moje winko jest klarowne. Dwa razy zlewane. W tej chwili już się nic nie wytrąca.

A ja z nawłoci zrobiłam syropy :-)
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, Betula

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 04 Sty 2020 17:32 #685958

• EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 63
Niedaleko mojej pracy widziałam sporo dzikiej róży , czy o tej porze jeszcze coś da się zrobić z niej ? Wino raczej odpada .
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 04 Sty 2020 18:20 #685964

• Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Platinum Boarder
Ewa, o tej porze owoce róży już się do niczego nie nadają. No może do dekoracji zewnętrznej :whistle: Ładnie wygladają na krzaku. Niech sobie ptaszki zjedzą. Owoce sa teraz ciapowate. Nawet nie dadzą sie zebrać z krzaka. Chciałam dodać je do stroika świątecznego, ale nie nadawały się.

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 19 Sty 2020 21:50 #688079

• tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 958
Polecam zrobienie miodu pitnego, nie jest łatwo ale warto. Można powiedzieć że właśnie jestem po degustacji tego trunku własnego wyrobu.Zrobiony ok 10 do 12 lat temu(niestety dokładna data zaginęła w pomroku dziejów :rotfl1: ) dwójniak niesycony i że tak zacytuję Sebastiana Klonowica: " Wino jest z ziemi błotnistej i szarej,
Miód prosto z niebios spuszczony być musi...". Powiem tylko tak, niebo w gębie i czysta poezja w kieliszku.
Warto się skusić na zrobienie, dla początkujących może nie dwójniak czy półtorak ale czwórniak na pewno a i o trójniaka można się pokusić.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksandra, Adasiowa, pszczelarz5, anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 19 Sty 2020 21:58 #688081

• pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Moderator
Witam serdecznie w gronie miodosytników To najszersza prawda picie półtoraka czy trójniaka to ambrozja dla duszy i ciąła .
Z racji ze zajmuję się pszczelarstwem , to raczej co roku coś popełnię Troszkę się tego już uzbierało , i też robię nie sycone według mnie są o niebo lepsze , :drink1:
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, JaNina, anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 19 Sty 2020 22:23 #688086

• tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 958
Ja dopiero w ubiegłym roku zacząłem przygodę z pszczółkami, do tej pory udało mi się nastawić miód dwa razy . Raz czwórniaka(już dawno zostało tylko wspomnienie) ni i rzeczonego dwójniaka. Trochę lat od tego czasu minęło ale myślę że mając swój miód zrobię coś częściej. Również jestem zwolennikiem niesyconych,pozostają w nim dobroczynne właściwości miodu, no chyba że miód gorszej jakości no to wtedy sycony.Miodów popełniłem mało , ale win to już trochę się zebrało a i nalewek niemało( :crazy: już wierszem zaczynam pisać). No to zdrówka kusztyczkiem miodu, po staropolsku :drink1:
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2020 22:43 przez tadeo68.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczelarz5, JaNina, anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 09:02 #688108

• newrom
  • newrom's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 773
Miody słodkie nieszczególnie mi smakują, półtoraka bym chyba musiał popijać wodą ;-)
Dwa lata temu zrobiłem półwytrawny/półsłodki i ten piję z przyjemnością.
Trójniak stoi już kilka lat i chyba tylko dzięki chmieleniu upijam po kieliszku co jakiś czas.
Zdecydowanie warto robić miody, ale odrzuciłbym przesądy dotyczący "lepszości" miodów słodkich.
W tym roku mam plan na miód aroniowy, trójniak bo słodycz miodu zostanie zrównoważona cierpkością soku.
Razem z kotkiem, łapka w łapkę.
Wódz się schował pod kanapkę
- Bukartyk
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 10:49 #688115

• KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1043
Witam . Przypomnieliscie mi, że w piwnicy stoi jeszcze niedopity gąsiorek z trójniakiem. Ostatni raz zaglądałem do niego z 10 lat temu. :woohoo:
Teraz pyka sobie powolutku z ryżu i resztek pigwowca pozostałych po odciągnieciu soku.
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 10:52 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, JaNina

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:00 #688117

• pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Moderator
witam newrom Z gustami i smakami raczej się nie dyskutuje
Trójniak niesycony jesli końcowe cukry staną na poziomie 7-8 blg ,to jak dla mnie i znajomych to jet to :drink1:
Nie słyszałem o określeniu ,,lepszości miodów słodkich ''
Należy dążyć do tego żeby smak , moc jak najbardziej nam odpowiadał , mi miody wytrawne nie smakują , są nie pijalne '
Zycze sukcesów w miodosytnictwie Krzyś
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:12 #688118

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
W książce Balzaka przeczytałem,że we Francji, wina wytrawne były dla biedoty. Ludzie zamożni, sprowadzali z Hiszpanii wina słodkie.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, JaNina

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:13 #688120

• JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 16041
Też jeszcze mam buteleczkę miodu pitnego, chyba pięcioletniego. Jaki to rodzaj, nie wiem. Jest lekko słodkawy i kopie :rotfl1: przynajmniej mnie :oops: .
Jako ciekawostkę podam, że dwa lata temu, robiłam wino z suszonych źdźbeł trawy cytrynowej. Jak to u mnie "na oko" i wyczucie. Smaczne było i szybko zniknęło ;) W tym roku, jak będzie urodzaj, to znowu zrobię, bo warto.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 11:33 #688124

• pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Moderator
Witam Janinko gdzie kupujesz dobrą i w miarę nie drogo trawę cytrynową ? :bye:
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2020 11:35 przez pszczelarz5.

Jak robi się WINA DOMOWE? Sprawdzone przepisy i porady. 20 Sty 2020 12:13 #688133

• JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 16041
Krzyśku, nie kupuję, rośnie sonie w ogrodzie. Wysiewam w styczniu. To moja zeszłoroczna rozsada

20190428_173337-2.jpg

Jeżeli nie chcemy wysiewać, można kupioną w sklepie, taką świeżą, wstawić do wody i po paru dniach jest tak

20190428_195540-2.jpg

Ta wysiewana urośnie mniejsza, ale wg mnie jest bardziej aromatyczna.

20190922_181413-2-2.jpg

Z prawej strony ukorzeniona, a z lewej z nasion. Pisałam o uprawie w wątku o rzadkich warzywach w naszych ogrodach.
Pałeczek trawy cytrynowej jeszcze w tym roku w sklepie nie widziałam, ale powinna za miesiąc już być :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.149 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum