TEMAT: Domowe sery

Domowe sery 23 Wrz 2020 20:42 #729282

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Dawno, bardzo dawno temu czytałem o produkcji sera roquefort. Nie pamiętam z tego wiele ale utkwiło mi w pamięci nakłuwanie igłami sosny rosnacej w rejonie produkcji i dojrzewanie w jaskiniach górskich, gdzie przez cały rok panował jednakowy mikroklimat.


Zielone okna z estimeble.pl

Domowe sery 23 Wrz 2020 20:53 #729286

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
I wszystko się zgadza, w takich jaskiniach była stała temperatura i wilgotność a teraz trzeba kombinować jak takiemu serkowi dogodzić, bo jak znajdzie się odpowiednia temperatura to już z wilgotnością gorzej. Po co wsadzali te sery do jaskiń :evil: :happy:
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Domowe sery 24 Wrz 2020 10:00 #729324

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52007
bastis wrote:
Janinko jakie kultury bakterii dodałaś do swojej goudy?
Skład moich bakterii do zaprawiania mleka:
Lactococcus lactis subsp. lactis
Lactococcus lactis subsp. cremoris
Lactococcus lactis subsp. lactis biovar diacetilactis
Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris
Kupuje w sklepie serowarskim, pod nazwą MSE
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Fina

Domowe sery 24 Wrz 2020 11:08 #729328

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Właśnie takie kupiłam i parę innych.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Domowe sery 24 Wrz 2020 11:54 #729331

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Serki "Naturalne" robione w poniedziałek ładnie się zasuszyły i wytworzyły własna skórkę, zostały zabezpieczone woskiem serowarskim.
Serki z własną skórką
IS_DSC_0298.jpg


i pokryte woskiem serowarskim
IS_DSC_0301.jpg


Ser w typie gorgonzola pokrywa się na niebiesko, został nakłuty i będzie dalej dojrzewać
IS_DSC_0300.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobka, JaKasiula, Fina

Domowe sery 24 Wrz 2020 20:40 #729380

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 260
  • Otrzymane dziękuję: 1213
Takie sery dojrzewające będą moim jakimś kolejnym celem, Wasze powyżej pokazane wyglądają niesamowicie, będę śledzić Wasze poczynania.Pozdrawiam Fina

Domowe sery 25 Wrz 2020 12:16 #729425

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Fina nie taki ser straszny i jeśli masz ochotę na robienie serów to warto. Nie wiem jakiej rady udzieli Janinka, ale moja rada jest taka " cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość". Zarówno przy robieniu jak i przy oczekiwaniu, pośpiech nie jest wskazany :) .
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Domowe sery 25 Wrz 2020 13:03 #729427

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52007
Fina, proponuję Ci na początek ser dojrzewający w lodówce w oleju. Ja go robię, gdy mam lenia, lub w sobotę są goście i nie mam czasu.
Do mleka dodajemy bakterie, po jakimś czasie podpuszczkę. I zapominamy o mleku na całe 24 godziny. Później skrzep kroimy i jeszcze na parę godzin zostawiamy. Później do formy wyłożonej chustą serowarską, pod niewielkie obciążenie na jakieś 24 godziny. W między czasie parę razy odwrócić. Następnie do solanki na 24 godziny. Po wysuszeniu do oleju z przyprawami i do lodówki. Zapominamy o nim :happy: .

32F4CA9F-91CD-4828-8660-0A499DFAB613.jpeg


5DF984F6-AE56-4202-9CC1-77A2A35D6999.jpeg

Szczerze mówiąc, już sama nie wiem co w tym oleju jest. Papryka na pewno :happy:
Można również ser pokroić na kosteczki, jednak wtedy zajmuje dużo więcej miejsca

2CC6315C-F8AE-456A-AEF6-1F9B369135C7.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczolka, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula, Fina

Domowe sery 25 Wrz 2020 18:30 #729454

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Dzisiaj pod nóż poszedł najcieńszy z camemberków i co mam napisać.... niebo w gębusi i palce lizać, pychota :hearts:

IS_DSC_0302.jpg


IS_DSC_0304.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula, Fina

Domowe sery 25 Wrz 2020 20:36 #729472

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 260
  • Otrzymane dziękuję: 1213
Janino Piękny ten Twój serek ale myślę na początek o czymś prostszym, bo jednak sporo kroków przy jego produkcji. Po zaopatrzeniu w niezbedne wyposażenie tj formę i bakterie zrobię coś, ale dopiero kiedy ogródek będzie ogarnięty czyli gdzieś w listopadzie
Czy gouda będzie łatwiejsza na początek? Pozdrawiam fina

Domowe sery 25 Wrz 2020 20:38 #729474

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 736
  • Otrzymane dziękuję: 4726
Ulu jestem pod wrażeniem serka. Zazdroszczę umiejętności.

Chciałam nieśmiało zaznaczyć swoją obecność w wątku. I też mam nadzieję poszerzyć swoje serowarskie umiejętności.
Póki co robię tylko serki podpuszczkowe i twarożki. Mam swoje mleczko kozie i z tego staram się 'coś' tworzyć.
W tej chwili kózki się już zasuszają, więc na fotce moje ostatnie serki w tym roku.


DSCN3431.jpg
Pozdrawiam Celina
Ostatnio zmieniany: 25 Wrz 2020 20:39 przez renmanka.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Domowe sery 25 Wrz 2020 20:47 #729476

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 260
  • Otrzymane dziękuję: 1213
Bastis na pewno moje dotychczasowe sery typu goralskiego czy korycinskiego robię w tak zwanym międzyczasie a Twoje to trochę inna półka inna pracochłonnosc jestem pod wrażeniem i uzbrajam się w cierpliwość pozdrawiam fina

Domowe sery 26 Wrz 2020 07:00 #729498

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Celinko - renmanko Toje serki są przepiękne i na pewno przepyszne (uwielbiam kozie serki) :hearts:

Fina robienie serów typu górskiego czy korycińskiego też wymaga czasu, dałaś radę z tymi serami dasz radę i z innymi :)

Z racji tego że mleko dostaję raz w tygodniu, w poniedziałek to tak zorganizowałam sobie czas że przedpołudnie poświęcone jest serom a wszystko inne robię w międzyczasie.

Dziewczyny, gorąco namawiam do robienia serów, miałyście już do czynienia z podpuszczką, wiecie jak koaguluje skrzep, jak go kroić i co robić z nim dalej to dacie sobie radę z innymi serami. Przecież nie będziecie przerabiać 1000 litrów mleka tylko 5-10 litrów, to wszystko jest do ogarnięcia. Czytam na forum, że niejedna robi i wędzi domowe wędliny, to wcale nie jest łatwiejsze od zrobienia sera.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, renmanka, Fina

Domowe sery 26 Wrz 2020 20:02 #729568

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 260
  • Otrzymane dziękuję: 1213
Bastis poczułam się zmotywowana i za to dziekuje :flower1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Domowe sery 26 Wrz 2020 22:36 #729583

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52007
Fina wrote:
Czy gouda będzie łatwiejsza na początek? Pozdrawiam fina
Powiem tak, wśród serów dojrzewających, ser Gouda jest chyba najprostszy do zrobienia. Ale przepis tego który podałam, wymaga mniej zachodu.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Fina

Domowe sery 28 Wrz 2020 08:46 #729715

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Celinko zerknij na prywatne wiadomości :)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka

Domowe sery 28 Wrz 2020 09:43 #729722

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Zaraziłyście mnie serowym bakcylem i też spróbowałam zrobić domowy ser topiony.
Sceptycznie podchodziłam do możliwości jego stopienia, ale dał radę. Stopił się na cudownie gładką masę. Jako dodatek zastosowałam pokrojonego w kostkę łososia, ale ku mojemu zdziwieniu smak okazał się bardzo mało wyrazisty, nie wiem, jakim cudem łosoś był tylko lekką rybną nutką. Następnym razem chyba spróbuję z ziołami.

Na swoją kolej czeka ser typu korycińskiego, ale do niego wypadałoby kupić jakieś lepsze mleko, a nie bardzo mam gdzie :( Robił ktoś ser koryciński z mleka sklepowego pasteryzowanego?
Pozdrawiam,
Nika

Domowe sery 28 Wrz 2020 10:22 #729723

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Nika z mleka sklepowego można robić różne sery jest tylko jeden warunek, mleko powinno być pasteryzowane z niskich temperaturach i ma napis świeże , nie ma znaczenia jakiej firmy ( broń Boże UHT !!!). U mnie jest dostępne akurat w łatki ;) . Z takiego mleka robiłam pierwsze camemberki i były super. Do takiego mleka dodaj chlorek wapnia.

IS_DSC_0306.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, _Nika_


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.787 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum