TEMAT: Domowe sery

Domowe sery 28 Wrz 2020 10:35 #729725

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Tak, to jedno pamiętałam, że UHT odpada :) Tak samo jak do produkcji domowego jogurtu. Jogurt robię na pierwszym lepszym pasteryzowanym, ale jakoś sobie zakodowałam, że do serka powinno być mleko prosto od krowy, bo sklepowe jest odtłuszczone i serek będzie bez smaku.

Chlorek wapnia, powiadasz... Sprawdziłam w zasobach, nie mam :( Czyli dopóki go nie kupię nie warto zaczynać? Może dorwę gdzieś lokalnie.
Pozdrawiam,
Nika


Zielone okna z estimeble.pl

Domowe sery 28 Wrz 2020 11:00 #729728

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Poszukaj w sklepach internetowych, 2-4 dni i masz w domu, przy okazji możesz kupić kultury bakterii i inne przydasie ;)

U mnie dzisiaj dzień serowy, ale rodzina podniosła bunt i nie ma nowego serka tylko kolejne camemberki. Powiedzieli że mogę eksperymentować na ich żywych organizmach ale najpierw muszą być ich ulubione serki. No i co miałam zrobić, trzeba było się poddać ;)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)

Domowe sery 28 Wrz 2020 11:14 #729731

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
W necie wiem, że znajdę bez problemu, ale jeśli jest możliwość, to wolę kupić lokalnie. Na kultury bakterii nie jestem jeszcze gotowa. Musiałabym poczytać coś więcej o serowarstwie, a kompletnie nie mam na to teraz czasu.

Nie dziwię się Twojej rodzinie, piękny camembercik Ci wyszedł...
Pozdrawiam,
Nika

Domowe sery 28 Wrz 2020 19:06 #729757

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Z racji tego że dzisiaj nie było nowego sera pokażę chociaż ricottę zrobioną z pozostałej serwatki. Serek delikatny, mięciutki doskonale nadaje się do robienia różnego rodzaju past, z ziołami, oliwkami, suszonymi pomidorami i paprykami w płatkach, zresztą ze wszystkim co podpowie wyobraźnia :)

IS_DSC_0297.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, Fina

Domowe sery 28 Wrz 2020 19:47 #729764

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Mmmm, ricotta... Robisz ją według przepisu z tego wątku?

Okazuje się, że chlorek wapnia był w sklepie prawie pod domem :)
Tyle tylko, że zapomniałam kupić mleko, a w domu mam tylko UHT, więc i tak klops, bo nie ma mowy, żebym znów wychodziła. No cóż, zagapiłam się.

Korzystał ktoś z Was z podpuszczki w proszku firmy na B? Na opakowaniu producent napisał, że jedna saszetka o masie 1g wystarcza na 100l mleka, ale zaleca się, żeby w warunkach domowych dawać 1g na 20l. Nie przesadzają czasem?
Pozdrawiam,
Nika

Domowe sery 28 Wrz 2020 20:18 #729770

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Ricottę robię z ok 9 litrów serwatki plus 1 litr mleka i 100ml octu jabłkowego lub winnego. Podpuszczki w proszku nie miałam, używam podpuszczkę w płynie (łatwiej mi odliczać krople).
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): _Nika_, Fina

Domowe sery 28 Wrz 2020 20:36 #729776

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 261
  • Otrzymane dziękuję: 1222
Bastis i Janina.poproszę o podpowiedź z ilu litrów mleka można umieścić ser np typu gouda w formie oznaczonej 1kg?chodzi mi o złapanie jakiejś proporcji A wy jakie wielkości form stosujecie?
Czy żywe kultury bakterii mają przydatność do użycia i ewentualnie czego można oczekiwać? Czy takie kultury mają jakiś dozownik bo jeśli opakowanie jest na 100l to jak odmiezacie na 5l na przykład? Pozdrawiam fina
Ricotte robiłam parę razy jest super nawet czysta do smarowania chleba.

Domowe sery 28 Wrz 2020 20:54 #729777

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Z 10 litrów dobrego mleka wyjdzie ok 1-1,2 kg sera, weź pod uwagę to, że skrzep włożony do formy osiada, oddaje serwatkę. Na stronie 12 są zdjęcia sera w foremkach (były pełniusieńkie) a kilka postów dalej te same serki po 24 godz. Zobacz jak zmalały, a ser gouda jest prasowany i jeszcze bardziej się zmniejszy.
Kultury bakterii przechowuje się w zamrażarce ( nie widziałam daty przydatności na żadnym opakowaniu) a odważam je na wadze jubilerskiej. Jeśli 10g kultur bakterii jest na 100 litrów to podziel to przez 10 i będziesz miała 1g na 10 litrów (0,5g na 5 litrów).
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Fina

Domowe sery 28 Wrz 2020 21:11 #729778

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 52079
Fina wrote:
Bastis i Janina.poproszę o podpowiedź z ilu litrów mleka można umieścić ser np typu gouda w formie oznaczonej 1kg?
JaNina wrote:
Rozkroiłam dzisiaj ser Gouda, który robiłam w styczniu tego roku.

BED589F3-DB54-4D5C-A017-DFBC58BC5D6E.jpeg

Dobry. Łagodny, ale z charakterem. Tak jak ja :rotfl1:

To co widać jest z 5 l mleka
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, Fina

Domowe sery 28 Wrz 2020 22:54 #729789

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Mam podpuszczkę z Browinu i napisali, że w warunkach domowych saszetka 1 g jest na 10 l. mleka. Tak robiłem i działało, skrzep był w sam raz, nie za tardy, nie za miękki.
Za tę wiadomość podziękował(a): _Nika_

Domowe sery 29 Wrz 2020 19:15 #729857

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 261
  • Otrzymane dziękuję: 1222
Bastis i Janina,dziękuję za informacje, ale za jednym razem nie wyczerpie moich wątpliwości. Powiedzcie czy przy wykonywaniu sera typu Gouda konieczne jest woskowanie ? Pytam bo za jednym zamachem warto skompletować zamówienie materiałów . Pozdrawiam Fina

Domowe sery 29 Wrz 2020 19:48 #729863

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Woskowanie konieczne nie jest, można ser dojrzewać na naturalną skórkę. Woskowanie zapobiega nadmiernemu wysychaniu sera, chroni ser przed niepożądanymi bakteriami i pleśniami. Ser z naturalną skórką wymaga większej uwagi, oprócz obracania trzeba go przemywać i osuszać, uważnie obserwować czy nie pokazuję się ogniska pleśni i w porę reagować. Nie znaczy to jednak że ser pokryty woskiem włożysz do dojrzewalni i zapomnisz o nim na kilka miesięcy, też trzeba go obracać i doglądać czy wosk nie popękał bo może wdać się infekcja.
Jeśli już zabierasz się robienie sera w typie goudy to pamiętaj o płukaniu i osuszaniu ziarna serowego. Gouda jest serem słodkim i należy obniżyć kwasowość i dobrze sprasować ser. Gouda należy do serów twardych.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Fina

Domowe sery 29 Wrz 2020 20:03 #729868

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 261
  • Otrzymane dziękuję: 1222
Bastis dajesz różne możliwości i szczegolowo je oceniasz ,ale co byś poleciła?

Domowe sery 29 Wrz 2020 20:16 #729871

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Wszystko zależy od tego jak i gdzie będzie dojrzewał ser, ile czasu możesz mu poświęcić. Skłaniałabym się do woskowania, z tym że goudę woskujemy po 2 tygodniach od zrobienia, przez pierwsze dwa tygodnie ser co dziennie obracamy i przecieramy szmatka lub gąbką zwilżona w 6-10% solance.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, Fina

Domowe sery 29 Wrz 2020 20:26 #729873

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 261
  • Otrzymane dziękuję: 1222
Bastis teraz już wiem jak to planować dalej, Twoja wiedza jest ogromna!
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Domowe sery 29 Wrz 2020 20:34 #729877

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Nie przesadzaj, dalej się uczę i zdobywam doświadczenia. Przede wszystkim uważam, że jeśli chcemy robić jakiś konkretny ser to powinno się go robić zgodnie z przepisem. Żółtych serów jest ogrom a nie każdy jest gołdą czy cheddarem.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, Fina

Domowe sery 30 Wrz 2020 16:17 #729935

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Fina muszę sprostować swoją wypowiedź, kultury bakterii mają podany termin przydatności, przepraszam nie chciałam wprowadzić Ciebie w błąd :)

A tak wygląda moja gorgozola robiona 14 września, pięknie pokryła się na niebiesko, pachnie też super ale jeszcze daleka droga do skosztowania ;)

IS_DSC_0311.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, renmanka, Bobka, Fina

Domowe sery 30 Wrz 2020 16:58 #729937

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6149
  • Otrzymane dziękuję: 22450
Czytam Was z zapartym tchem :bravo: na jednym wdechu :hearts: ależ super robocie te sery :bravo:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.883 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum