TEMAT: Domowe sery

Domowe sery 10 Sty 2021 17:55 #742246

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Tak, dodawałam.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Domowe sery 10 Sty 2021 18:32 #742254

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
bastis wrote:
Zrób ten krok i rób serki a już nie będziesz wyrzucał spleśniałego jedzenia ;) :happy:

Robię na razie te dojrzewające i oczywiście białe, pleśniaki od czasu do czasu jem, ale wolę dobry żółty ser z charakterem jako przegrychę do czerwonego wina. Niestety takie trudno znaleźć w akceptowalnych cenach :(
Tylko trzeba będzie wykombinować coś do dojrzewania, bo lodówka jest zdecydowanie za mała ;>

Domowe sery 10 Sty 2021 18:44 #742258

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Ja mam chłodziarkę do napojów, może być też taka do wina , jak dobrze ustawisz to temperaturę osiągniesz bez problemu a z wilgotnością trzeba pokombinować ;)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)

Domowe sery 10 Sty 2021 22:21 #742292

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
To jest plan docelowy, taka chłodziarka/lodówka z tych ~1,7m wysokości i ~50cm szerokości. Niestety musi poczekać, pewnie długo bo ciągle są pilniejsze wydatki :-/

Domowe sery 11 Sty 2021 17:05 #742382

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 257
  • Otrzymane dziękuję: 1199
Z uwagi na pogarszajace się warunki dla dojrzewania sera w naszej dojrzewalni (piwnicy) gdzie temperatura wynosi 9stC w poszukiwaniu lepszych warunków umieściliśmy naszą zaparafinowaną 10 dniową goude w warunkach jak widać na parapecie. Temp 14 stopni wilgotność 55 procent. Ciekawe co z tego wyjdzie. Trzeba się mieć na baczności bo bestia nadchodzi ze wschodu i może
IMG_20210111_165158.jpg

trzeba będzie serkowi stworzyć lepsze warunki.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, Nimfa, Babcia Ala

Domowe sery 11 Sty 2021 18:36 #742414

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Jak widać pomysły kwitną, temperaturę masz OK ale popracuj nad wilgotnością, trochę mało i może pękać.

U mnie dzisiaj serowy dzionek i na warsztat poszedł ser typu Appenzeller, to twardy ser z krowiego mleka, wytwarzany w regionie Appenzell w Szwajcarii. Ser jak ser ale cały sekret tkwi w tym, że ser przemywany jest tajemną mieszanką 25 ziół i przypraw. Oryginalny przepis nie jest powszechnie znany, więc ser ten jest tylko moją interpretacją i wariacją na temat :). Do przemywania jeszcze jest trochę czasu, najpierw musi utworzyć się sucha skórka a później dwa miesiące kąpania serka i zobaczymy co wyjdzie :happy:.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2021 18:37 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zielona, Nimfa, Babcia Ala, Fina, Eleni

Domowe sery 11 Sty 2021 18:39 #742415

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ulko, czy ów tajemniczy serek wymaga także obciążenia ?
25 ziół brzmi bardzo smakowicie!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zielona, Babcia Ala

Domowe sery 11 Sty 2021 18:43 #742417

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Aniu, tak ten ser wymaga prasowania a oprócz tego wymaga dokładnego wysuszenia ziarna serowego. To twardy ser. U mnie nie będzie aż tylu ziół ale pokombinowała z przyprawami i może będzie nadawał się do jedzenia ;)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Babcia Ala, Eleni

Domowe sery 11 Sty 2021 19:02 #742422

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 257
  • Otrzymane dziękuję: 1199
Ula
To bardzo interesujące jak powstaje taki wyciąg ziół do smarowania sera, czy to roztwor wodny czy inny?
Mojej goudzie szykuję braciszka żeby się nie nudziła w przechowalni, problem wilgotności będzie niełatwy do rozwiązania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona

Domowe sery 11 Sty 2021 19:15 #742425

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Zioła i przyprawy maceruje się w białym winie i taką miksturą naciera się ser co kilka dni przez dwa miesiące. Ser powinien dojrzewać minimum trzy miesiące. Trzymiesięczny ser nosi nazwę Appenzeller Classic, 4-6-miesięczny Appenzeller Surchoix, a długodojrzewający, powyżej 6 miesięcy - Appenzeller Extra.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna, Fina, Eleni

Domowe sery 12 Sty 2021 19:41 #742701

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Wczorajszy ser w typie Appenzeller po wyjęciu z solanki wygląda tak ( waga 1,877g teraz obsycha i wytwarza suchą skórkę a za kilka dni masaże winno-ziołowe) ;)

IS_DSC_0448.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2021 19:50 przez bastis.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, pawel_botanik, rzepka2

Domowe sery 14 Sty 2021 12:53 #743011

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Przygotowałam macerat do nacierania Appenzellera, u mnie wyszło 15 składników plus wino. Pachnie obłędnie, podobnie jak jegermajster, jeśli ser przejmie część tego zapachu to może być ciekawie. A tak wyglądał zestaw przed dodaniem do wina (na zdjęciu brakuje jednego składnika, przypomniałam sobie o nim po zrobieniu zdjęcia)

IS_DSC_0450.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna, pawel_botanik, Fina, Eleni

Domowe sery 15 Sty 2021 17:08 #743231

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 257
  • Otrzymane dziękuję: 1199
W naszej dojrzewalni serów(piwnicy) w wyniku kryzysu klimatycznego związanego z nadejściem bestii że wschodu temperatura spadła poniżej 8 stopni. Tym samym dojrzewalnia jest nieczynna do odwołania a ostatni wzięty z niej ser to 65 dniowy cheddar. Naprawdę nie szkoda było poświęconego mu czasu, rozpływa się w ustach, smak taki że na długo pozostaje.Polowa została zafoliowana.
IMG_20210113_161448.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Eleni

Domowe sery 15 Sty 2021 17:43 #743235

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Fina piękny ser Ci wyszedł :bravo:, czas oczekiwania na dojrzewanie sera nie jest czasem straconym, to jest czas kiedy z bezpłciowego kawałka białej masy powstają sery o niesamowitym aromacie i smaku. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i troskliwie zaopiekować się serami a one w ten właśnie sposób się nam odwdzięczą.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Babcia Ala, Fina

Domowe sery 15 Sty 2021 19:55 #743249

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 257
  • Otrzymane dziękuję: 1199
Ula dziękuję za miłe słowa i całe wsparcie przy produkcji moich serów. Teraz kiedy powstało ich kilka to możemy porównać smaki i wydaje się że najlepiej smakowała gouda zresztą z Twojego przepisu. Do czasu lepszych warunków dojrzewania pozostajemy przy szybkich serach typu skrzypek, tym razem z czarnuszka i czubrycą czerwoną, wczoraj zrobio
IMG_20210115_145828.jpg

ny a dziś rozkrojony.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Domowe sery 15 Sty 2021 20:39 #743254

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane dziękuję: 51910
Przyjmując, że tofu to też ser, tylko z innego mleczka, zapytam nieśmiało, czy ktoś próbował robić? Zachęcam :) Nic trudnego, a smak wyśmienity. Robiłam regularnie parę lat temu, jak przekraczałam granicę za którą kobieta robi się bardziej dojrzałą. Delikatnie mówiąc :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, pawel_botanik

Domowe sery 16 Sty 2021 13:52 #743366

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Rozkroiłam ser Hispanico, nacierany papryką i oliwą, kurcze jaki zapach :hearts:. W smaku lekko ostry podobny do tego pękniętego Cheddara ale nie tak twardy. Połowa przeznaczona do konsumpcji a druga część zapakowana próżniowo będzie jeszcze dojrzewać.

IS_DSC_0456.jpg
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, pawel_botanik, Fina, Eleni

Domowe sery 06 Lut 2021 13:36 #746970

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tak prezentował się ser pleśniowy Stilton 26 grudnia:
Adasiowa wrote:


Na dzień dzisiejszy ( 6 lutego ) wygląda już bardziej ... dojrzale ( pachnie także intensywniej ) :

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Fina, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.864 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum