• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Oliwa.... którą wybrać?

Oliwa.... którą wybrać? 28 Lis 2017 20:19 #576823

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11318
Wreszcie i ja trafiłam na dobrą oliwę. W ubiegłym tygodniu kupiłam 1 butelkę w Lidlu, wypróbowałam i dokupiłam jeszcze 2. Data ważności do września 2018r. ale na pewno wykorzystam. Cena za butelkę 19,90zł.
Obraz2216.jpg
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2017 06:40 przez Forumowa Żabula. Powód: Dodanie zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Oliwa.... którą wybrać? 28 Lis 2017 23:10 #576860

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19226
  • Otrzymane dziękuję: 79363
Trzy butelki po 750 ml to niewiele ponad dwa litry. Ja od końca września zużyłam prawie pięciolitrową bańkę przywieziona z wakacji + litr (niecały) świeżo tłoczonej przywieziony przez córkę.
Masz bardzo małe potrzeby oliwne, muszę przyznać ;)
Tak, z kupowanych w Polsce ta jest niezła - oraz z tego samego źródła, czasem sprzedawana w ramach dni włoskich, w beżowych kamionkowych butelkach.

Oliwa.... którą wybrać? 29 Lis 2017 09:32 #576879

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Używacie oliwy dla smaku czy zdrowia?? Jakiś czas temu oglądałem program o różnych olejach i wspominali że dla ludzi z północy oliwa wcale nie jest taka super. Zawiera mniej dobroczynnych kwasów niż np olej rzepakowy. Oliwa dobra jest dla krajów śródziemnomorskich bo niedobory owych kwasów rekompensują sobie dużą ilością spożywanych ryb. Mi osobiście oliwa średnio podchodzi, jak dla mnie zbyt bardzo zmienia smak potraw. Z drugiej strony martwi że dosuszanie rzepaku odbywa się poprzez spryskiwanie roundupem :hammer: a jak wiadomo po wczorajszych wiadomościach, przedłużono możliwość stosowania glifosatu w UE przez kolejne 5lat :jeez:
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Oliwa.... którą wybrać? 29 Lis 2017 12:00 #576893

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19226
  • Otrzymane dziękuję: 79363
Adrian, o guście trudno dyskutować, tym bardziej o tym, jakie jedzenie komuś "podchodzi". Używam wyłącznie oliwy dobrej jakości, plus odrobina masła. Ale my uwielbiamy u kuchnię śródziemnomorską, gotuję na co dzień w tym stylu. Tym daniom oliwa tylko służy. Jemy też sporo ryb, fakt. Mój mąż niczego nie lubi bardziej od dobrych pomidorów z oliwą, do tego ser. Niekoniecznie mozzarella.
Ale moi goście też nigdy jakoś się nie uskarżają, więc chyba nawet schabowy na oliwie nie jest paskudny B) .

Oliwa.... którą wybrać? 29 Lis 2017 12:49 #576901

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
No właśnie zależy chyba od potrawy, ja nie wyobrażam sobie smażyć kotleta na czym innym jak nie na gęsim smalcu :hearts: albo frytek na oleju. Jakoś nie potrafię tej oliwy nigdzie przemycić, czasem dodam ją lub oleju sezamowego do jajka sadzonego czy pieczonych ziemniaków.

Oliwa.... którą wybrać? 29 Lis 2017 14:04 #576907

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11318
Te oliwę dałam do surówki z kapusty pekińskiej i bardzo nam smakowało. To pierwsza oliwa, która nie zmieniła smaku potrawy. Oliwy, które kupowałam wcześniej nie tylko w Biedronce nie nadawały się zupełnie do surówek - zużyłam je do celów niekulinarnych. Zawsze stosowałam olej kujawski ale ostatnio mi nie smakuje, ma dziwny zapach czego wcześniej nie było.
Pozdrawiam Ela

Oliwa.... którą wybrać? 30 Lis 2017 11:56 #577029

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Adrian89 wrote:
Używacie oliwy dla smaku czy zdrowia?? Jakiś czas temu oglądałem program o różnych olejach i wspominali że dla ludzi z północy oliwa wcale nie jest taka super. Zawiera mniej dobroczynnych kwasów niż np olej rzepakowy. Oliwa dobra jest dla krajów śródziemnomorskich bo niedobory owych kwasów rekompensują sobie dużą ilością spożywanych ryb. Mi osobiście oliwa średnio podchodzi, jak dla mnie zbyt bardzo zmienia smak potraw. Z drugiej strony martwi że dosuszanie rzepaku odbywa się poprzez spryskiwanie roundupem :hammer: a jak wiadomo po wczorajszych wiadomościach, przedłużono możliwość stosowania glifosatu w UE przez kolejne 5lat :jeez:

Kup sobie dobra oliwę to zobaczysz o co chodzi,jak kiepska to zrąbie wszystko swoim "chemicznym" posmakiem,dobrą można stosować jak przyprawę,
a rzepakowy,kijem bym nie ruszył tego ze sklepu randapowanego polskiego złota,ale znajomy ma znajomka "ekooszołoma" i kupuję rzepakowy tłoczony przez niego i w smaku jest kompletnie inny, ale i tak wolę oliwę do wszystkiego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka, rozalia, bietkae

Oliwa.... którą wybrać? 30 Lis 2017 18:13 #577084

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Crete Gold, polecana swego czasu przez Zdravko, jest jedną z najlepszych oliw, jakie próbowałam. Od razu kupiliśmy całą, 5 l puszkę. Oliwa jest rewelacyjna, tegoroczna, wyciskana w styczniu. Pachnąca, leciutko tylko pikantna, bez tego obrzydliwego posmaku, jaki mają podróbki z marketów.
Oprócz tradycyjnego wykorzystania w kuchni ( pieczenie, surówki, sałatki ) dodaję ją do grzanek, gotowanych warzyw, robię oliwy smakowe. np. czosnkową, ziołową.
Niko, dziękuję Ci raz jeszcze :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Oliwa.... którą wybrać? 30 Lis 2017 23:04 #577130

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11318
No to jak zużyję oliwę z Lidla to na pewno kupię 5 litrową bańkę. Dzisiaj na oliwie z Lidla dusiłam warzywa z rybą ( mąż się odchudza ). Wyszło bardzo smaczne bez jakichkolwiek obcych ,,zapaszków ''. Zobaczę jak się sprawdzi w innych potrawach.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Łasiowa

Oliwa.... którą wybrać? 05 Paź 2019 14:12 #677519

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Ja do smażenia używam rzepakowego z Kruszwicy, ale z tyłu głowy mam pytanie, czy aby ten rzepak nie był traktowany roundupem ?

Na surowo używam oliwy z oliwek z lidla. Wczoraj jednak doszły do mnie nasiona konopi siewnej. Mam wyciskarkę do oleju, więc koszt litra, to tylko 20zł. Zastanawia mnie jednak kolor tego oleju. Koleżanka kupiła wcześniej nasiona w tej samej firmie. Były nieco większe niż te co ja otrzymałam. Jej wyszedł olej bardziej klarowny i jaśniejszy. W smaku wiele się nie różnią, ale kolorystycznie już tak. Mam nadzieję, że mój olej jest równie wartościowy, co ten wyklarowany. Dla porównania w małym słoiczku olej wytłoczony przez koleżankę a w butel
olej_konopny.jpg

ce jest mój.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Oliwa.... którą wybrać? 16 Paź 2019 16:31 #678727

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Moje kolejne oleje. Niesamowite w smaku : olej lniany i rzepakowy
olej_lniany.jpg


olej_rzepak.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.313 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum