Stężenie cholesterolu a dieta
Z czynników środowiskowych i pokarmowych powodujących zmniejszanie stężenia cholesterolu we krwi, najbardziej korzystnym czynnikiem jest zastąpienie w diecie pewnej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych kwasami wielonienasyconymi i mononienasyconymi.
Naturalnymi olejami zawierającymi wielonienasycone kwasy tłuszczowe w dużych ilościach są oleje: słonecznikowy, z nasion bawełny, kukurydzy i soi, natomiast olej z oliwek zawiera znaczne ilości mononienasyconych kwasów tłuszczowych. Spośród węglowodanów największy wpływ na zwiększenie stężenia lipidów we krwi mają sacharoza i fruktoza.
Wysunięto wiele hipotez wyjaśniających zmniejszanie stężenia cholesterolu we krwi pod wpływem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Przypuszcza się, że pobudzają one wydalanie cholesterolu do jelita oraz pobudzają utlenianie cholesterolu do kwasów żółciowych. Poza tym uważa się, że wielonienasycone i mononienasycone kwasy tłuszczowe powodują wzrost liczby receptorów LDL, zwiększając szybkość katabolizmu LDL, w przeciwieństwie do nasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają liczbę receptorów. Ponadto nasycone kwasy tłuszczowe powodują powstawanie mniejszych cząstek VLDL, które zawierają więcej cholesterolu i są zużywane z mniejszą szybkością przez tkanki pozawątrobowe.
Stężenie cholesterolu a styl życia
Spośród innych czynników uczestniczących w powstawaniu choroby niedokrwiennej serca można wymienić:
-nadciśnienie tętnicze,
-palenie tytoniu,
-otyłość,
-brak ruchu,
-picie miękkiej wody a nie twardej.
Stężenie cholesterolu i triacylogliceroli jest zwiększone również przez wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych (WKT), pobudzających wydzielanie VLDL przez wątrobę do krwi. Czynniki prowadzące do większych lub zmieniających się stężeń WKT, to:
-stres emocjonalny,
-nikotyna,
-picie kawy,
-spożywanie kilku dużych posiłków zamiast częstego przyjmowania małych ilości pokarmów.(1)
Pierwotne zaburzenia lipoprotein osocza
U niektórych osób można zaobserwować wrodzone wady przemiany lipoprotein, które prowadzą do hipolipoproteinemii lub hiperlipoproteinemii. Podobne profile lipoproteinowe osocza występują u chorych na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, miażdżycę. Pierwotne zaburzenia lipoprotein osocza są spowodowane defektem na którymś z etapów tworzenia, transportu albo rozkładania lipoprotein.
W warunkach prawidłowych wyrównany bilans lipidowy jest utrzymywany dzięki równowadze między podażą w diecie i syntezą endogenną a zużyciem i wydalaniem.
Zwiększony dowóz (dieta bogatocholesterolowa) i pierwotne lub wtórne zaburzenia przemiany lipoproteinowej są przyczyną zachwiania równowagi i następstw objawiających się najczęściej hiperlipoproteinemią.
Najczęstszą jej przyczyną są błędy dietetyczne, czyli nadmierne spożycie tłuszczów, węglowodanów, nadużywanie alkoholu, natomiast na drugim miejscu znajdują się hiperlipoproteinemie wtórne, które towarzyszą chorobom upośledzającym przemianę lipoprotein.
Z powyższym całkowicie się zgadzam
Wyeliminowanie z jedzenia paru niekorzystnych wiktuałów pozwoliło na całkowitą przebudowę profilu cholesterolowego w moim osoczu
Nadwyżka 'złego' cholesterolu została zastąpiona 'dobrym' i w związku z tym niewielki podwyższony poziom groźny nie jest
A EKG wysiłkowe poprawiło się w sposób rewelacyjny
Z bardzo kiepskiej wydolności do niemal 100%, tylko kilku małych kreseczek mi zabrakło do całkowitej 'zdrowej' normy