TEMAT: PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 02 Paź 2018 22:02 #626582

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Mamma wrote:
Myślę, że to nie są ofiary przetworów domowych :think:

No chyba, że wśród tych przetworów były jakieś muchomorki :happy:

Inna sprawa, że ludziom często żal wyrzucać zepsute zapasy ( po zebraniu pleśni z wierzchu spożywają resztę zawartości słoika ), a przecież grzybowe toksyny przenikają w głąb przetworu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2018 22:11 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Mamma, UllaM


Zielone okna z estimeble.pl

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 02 Paź 2018 22:16 #626583

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50876
Ciekawym pomysłem jest pasteryzacja , a właściwie sterylizacja, w szybkowarze. Można bardzo precyzyjnie określić czas obserwując ulatniającą się parę wodną.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 01:00 #626595

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Wklejam zdjecie mojego szybkowara , bardzo popularny model w usa , zwyklly gar ze szczelna pokrywa i cisnieniomierzem czy obciazeniem . Stawia sie to na kuchenke I patrzy jak para leci po 10 min nakłada obciążenie , gdy odważnik tańcuje ( albo wystarczy spojrzeć na ciśnieniomierz ) znaczy jest odpowiednie ciśnienie pary a co za tym idzie temp 120 st c , male sloiki 60 min duze 90 min I gotowe.Prepersi w tym robia wszystko ,dania gotowe zupy , boczek nawet zawijany w papierze , I wogole co sie da , zreszta jest cala masa filmów na YouTube .

CC79978A-EE2E-45D8-A47C-870283EB25E4.jpeg
Ostatnio zmieniany: 03 Paź 2018 01:02 przez carbon.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Mamma

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 06:58 #626596

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zaintrygowała mnie ta pasteryzacja w szybkowarze ... nie mam takiego garnka, ale czas pasteryzacji , który podał Carbon trochę mnie "przeraził" ....może chodziło o 6 i 9 minut ?
Do tej pory gotowałam słoiki w dużym, zwykłym garnku i od momentu zagotowania się wody trzymałam je w zależności od pojemności i rodzaju przetworu od 15 do 30 minut.

A jak pasteryzujecie słoiki tzw. weki ( z gumką i sprężynką ) ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 08:28 #626606

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Ponieważ wiele z nas jest nadal na etapie produkcji przetworów, to chciałam przypomnieć wpis Marysi ( Komy ) w wątku kulinarnym; Marysia zaprezentowała bardzo prosty, ale niezwykle pomocny "sprzęt" : lejek do napełniania słoików o różnej średnicy otworu. Nabyłam takowy i powiem Wam, że od tego czasu skończył się koszmarek rozlanej zawartości przetworu. Lejek ma szeroki wlew, więc z powodzeniem może być używany podczas napełniania słoików czy butelek sokami, przecierami czy przetworami z kawałkami warzyw i owoców.

Dla mnie to wielkie ułatwienie, dlatego szczerze polecam, a Marysi dziękuję za podzielenie się nabytkiem :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...kow?start=396#624206
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Miragoral

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 11:25 #626630

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja też go lubię.Mam go już kilka lat.Kupiłam ot tak sobie bo może się przyda.Jest super.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 12:14 #626632

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Oczywiście nabyłam ten lejek, kiedy gros pomidorowych przecierów już zrobiłam, nalewając je tradycyjnie i rozlewając też tradycyjnie. Sprawdził się świetnie podczas napełniania słoików dżemami i przetworami z kawałkami warzyw.
Jednak aby "ochrzcić" zakup pomidorkami, wyjęłam dzisiaj z zamrażalnika niemal 2 kg pomidorów, dołożyłam resztę świeżych, które dojrzały na segmencie i właśnie odparowuję przecier. Potem już tylko do słoików via lejek :)
p.s. z mrożonych pomidorków bardzo łatwo schodzi skórka.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 17:47 #626663

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Aniu ja nie odparowuje przetartych pomidorków,tylko wkładam sitko plastykowe i łyżką cedzakową wybieram sos do przyszłej pomidorówki.Bardzo to przyśpiesza i mniej gazu zużywam.Dzięki temu mogę zrobić nawet koncentrat.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Ostatnio zmieniany: 03 Paź 2018 17:49 przez Zbyszko46.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 21:40 #626686

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Ania zapomnialem napisac ze chodzilo mi potrawy mięsne , tuszonki , mielonki , fasolki po bretońsku z boczkiem , co do warzyw czy owoców to faktycznie te czasy to kilka minut i inne ciśnienie , mam gdzieś instrukcje do tego gara co ile czasu .Tez tu troszkę pojęcia mi się mylą ,to co wy robicie to tu mówią water bath canning I to nie uznaja za pasteryzacje , bo pasteryzacja ma za zadanie zniszczyć ewentualne przetrwalniki jadu kiełbasianego a można to zrobić tylko gdy nasze przetwory osiągną temp powyżej 100 st c zazwyczaj jest to 121st C , tego nie da się zrobić wasza metoda gotowania we wrzątku . Jak już pisałem w dżemach czy innych przetworach o środowisku kwaśnym poniżej 4,6 pH nie ma potrzeby pasteryzacji bo w takich warunkach jad kiełbasiany nie ma szans się rozwinąć i wystarczy pogotować tylko słoiki by zabezpieczyć je przed dostępem powietrza by nie rozwinęła się pleśń i przedłużyć przydatność słoików .Natomiast jeśli gotujecie przetwory o wyrzszym pH np fasolkę szparagowa w sloikach to już ryzyk fizyk bo co z tego ze zabezpieczycie gotowaniem słoik przed dostępem powietrza i pleśni , skoro przetrwalniki jadu kiełbasianego swietnie się namnażają w środowisku beztlenowym , w przeciwieństwie np do pleśni po których to najwyżej rozwolnienie i ból brzucha i zreszta łatwo ja zlokalizować , a już jad kiełbasiany nie tak łatwo , i taki słoiczek z pasztetem z gęsi lub fasolką ,otworzony po pół roku może świetnie pachnieć i smakować no ale również może mieć niespodziankę w postaci jadu kiełbasianego o ile nie był pasteryzowany a jedynie gotowany we wrzątku .

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 03 Paź 2018 21:54 #626688

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Z przetworami mięsnym to bym uważała. Osobiście nie robię takowych, ale jeżeli już to tylko metodą tyndalizacji.
Przetwory warzywne i owocowe pasteryzuję w piekarniku.
Faktycznie fasolkę szparagową czy gotowane warzywa trzeba pasteryzować dłużej i w wyższej temperaturze.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 03 Paź 2018 22:07 przez Mamma.

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 04 Paź 2018 02:00 #626695

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
:)
Ostatnio zmieniany: 04 Paź 2018 02:02 przez carbon.

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 04 Paź 2018 02:01 #626696

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
No wiec wlasnie , sporo rozbieznosci miedzykontynentalnej .Ja Jesli juz cos tam zaprawiam to poprostu korzystam z przepisu gotowego , ktory mam w książce Bell ( to spora firma w USA co robi wszystko do zaprawienia od słoików , przyborów do przypraw i żelatyn z przepisami włącznie) także jesli tam pisze gotować słoiki we wrzątku to gotuje a jesli pasteryzować to pasteryzuje , i gitara gra .Zreszta to jest za duża firma by podawać nie sprawdzone przepisy , lub zeby narazić tysiące klientów na potencjalna sraczke , za duże pieniądze w grze wiec dmuchają na zimne.No a ponadto ich zalecenia odnośnie pasteryzacji sa identyczne z tym z FDA ( Food and Drug Administration )
Ps pamietam jako dzieciak wcinałem ze aż mi sie uszy trzęsły słoikowe pasztety , kaszanki , mielonki a ich smak i zapach pamietam do dziś i żaden stek z amerykańskiej najlepszej wołowiny tego nie zastąpi . O ile jeszcze pamietam babcia nie posiadała szybkowaru do pasteryzacji słoików .
Ps 2 : tyndalizacja czyli 3 krotne gotowanie słoików w odstępach 24 h również w USA nie jest uważana za metodę pewną i dająca gwarancje zniszczenia przetrwalników botulismu .

PORADY W KUCHNI I SPIŻARNI 31 Paź 2018 13:17 #629029

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kaskawel wrote:
Ja do wyciskania soku z pigwowca używam takiej praski jak na fotce, którą zrobiłem kiedyś przy wytwarzaniu innego napitku. Praskę trochę przerobiłem, bo fabryczna była za delikatna. Pozbawionego gniaz nasiennych pigwowca kroję na paski i wkładam do zamrażalnika. Przemrożony staje się miękki i łatwiej oddaje sok. Po wyciśnięciu pozostają praktycznie suche wiórki. Zastanawiam się czyby tych wytłoków nie dosuszyć maksymalnie, zmielić na proszek i wykorzystać jako naturalnej pektyny, do zagęszczania przetworów, np. dżemów.


DSCN0594.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.370 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum