TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 31 Lip 2019 06:37 #670000

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51916
Ja kroję na mandolinie do warzyw, jak nie miałam to na maszynce do chleba na długie plastry, a później nożem na paseczki :)

6DCC0A29-6900-4EB1-A06A-1825E76EA389.jpeg

Można jeszcze cieniej, ale akurat potrzebowałam takie.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): oriona, Armasza, Zygowa


Zielone okna z estimeble.pl

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 01 Sie 2019 21:24 #670185

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Ma ktoś sprawdzony przepis na buraczki na zimę?
Pozdrawiam, Michał

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 01 Sie 2019 22:10 #670197

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Buraczki z papryką i cebulą


Warzywa:
3 kg buraczków
1 kg cebuli
1 kg papryki

Zalewa:
2 szklanki wody
0,5 szklanki octu
3 łyżki oleju (ja używam "kujawskiego")
0,5 szklanki cukru
2 łyżki soli

Buraki gotuję w łupinach, a po lekkim przestygnięciu obieram i ścieram na tarce na grubych oczkach.
Cebulę kroję w piórka, a paprykę w cienkie, krótkie paski.
Do gotującej się zalewy wrzucam cebulę i paprykę; zostawiam do zagotowania.
Po wystudzeniu łączę z buraczkami, mieszam, przekładam do słoików i pasteryzuję 15 minut.

Sałatka wychodzi łagodna; dla ostrzejszej można podwoić ilość octu. Pyszna i na zimno, i na ciepło. Smacznego :bye:
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): edek86

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 02 Sie 2019 17:10 #670278

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Na prośbę Mikara podaję przepis na pomidorki koktajlowe marynowane:
1kg pomidorków cherry
1 cebula
liście laurowe(ja nie daję)
ziele angielskie(też nie daję)
gorczyca
Zamiast ziela angielskiego i listka laurowego do słoików wkładam po gałązce tymianku,bo wydają mi się zbyt dominujące w smaku.

Zalewa
6 szkl wody
1 szkl octu 10%
2 szkl cukru(do smaku,u mnie daję 1 szkl)
4 łyżki soli

Zdrowe,nieprzejrzałe pomidorki myjemy i zostawiamy z szypułkami ,chyba że nie ma.Na dno każdego słoika sypiemy 1 łyżkę gorczycy,3ziarna ziela ang,listek laurowy i gruby plaster cebuli.Ja wkładam tymianek zamiast ziela i litka laurowego.Warto spróbować oryginalnego przepisu,a potem zmienić pod swój gust.
Gotujemy zalewę z wszystkich składników.Dopełniamy słoiki pomidorkami,zalewamy gorącą zalewą,zakręcamy i odwracamy dnem do góry.Pasteryzujemy po wystygnięciu ,nie za długo,bo popękają.Jakieś 7 do 10 minut.
Są pyszne jako przekąska i do obiadu.
DSC_0542-2.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 17:17 przez anaka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, Armasza, pszczelarz5, Barborka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 02 Sie 2019 17:46 #670281

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
anaka witam czy przestudzenie po zalaniu , a przed pasteryzowaniem jest konieczne,poz Krzyś.
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 02 Sie 2019 18:59 #670282

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
W sumie nie,ja już tak robię,że zagotowuję ciepłe.Oczywiście woda w garnku powinna też być wtedy ciepła,żeby słoiki nie popękały.Przepis podałam oryginalny,a teraz tylko zaglądam na składniki zalewy.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 19:01 przez anaka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, Armasza, pszczelarz5

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Sie 2019 17:32 #670948

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Online
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
Witam.Czy ktoś robił dżemy z użyciem ksylitolu?W jakiej ilości go użyć,jeżeli w przepisie jest 35 dkg cukru na 1 kg owoców.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Sie 2019 19:30 #670956

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
domowe402.jpg

Może to coś pomoże ,moja mama miała to w gazecie.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): EWA1, badzia

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Sie 2019 19:38 #670957

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Online
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
Bardzo dziękuję.Chcę zrobić mojej teściowej dżemy a nie chcę przesadzić z ilością ksylitolu :) :)

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 08 Sie 2019 15:24 #671043

  • G_sol
  • G_sol's Avatar
Bardzo dobrze robisz unikając białego cukru! Ksylitol to o wiele zdrowsza alternatywa

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 08 Sie 2019 15:31 #671046

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Uważajcie z ksylitolem. Większe jego ilości powodują rozstrój żołądka.
Lepszy do przetworów jest erytrol. Ja stosuję erytrol z domieszką stewi.
Erytrol kupuję w większych opakowaniach (jest taniej) a stewię kupuję jako ekstrakt.

IMG_20190808_153139906.jpg

Uwaga, jest bardzo, bardzo słodka.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2019 15:35 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, anaka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 08 Sie 2019 21:25 #671088

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Online
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
Mamma a ile dajesz erytrolu zamiast cukru?W przepisie mam 35 dkg cukru,to erytrolu 20 dkg?

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 08 Sie 2019 22:57 #671110

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Generalnie erytrol jest mniej słodki, jak ostatnio próbowałam, to wyszło mi na 1łyżeczkę cukru, 2łyżeczki erytrolu. Dlatego lubię dodatek ekstraktu ze Stewi, bo mocno podbija słodycz (szczególnie tam gdzie musi być słodko) i jest bardzo wydajna a jako uzupełnienie erytrolu nie czuć jej specyficznego smaku.
Dobrze jest zrobić oryginalną próbkę i dostosować smakowo słodycz.
Chociaż ja zawsze daje "na smak".
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 09 Sie 2019 13:55 #671201

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Online
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
OK.Będę robić metodą prób i błędów :wink2:

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 11 Sie 2019 18:09 #671492

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
Mamma wrote:
Uważajcie z ksylitolem. Większe jego ilości powodują rozstrój żołądka.
Lepszy do przetworów jest erytrol. Ja stosuję erytrol z domieszką stewi.
Erytrol kupuję w większych opakowaniach (jest taniej) a stewię kupuję jako ekstrakt.

IMG_20190808_153139906.jpg

Uwaga, jest bardzo, bardzo słodka.



a gdzie można kupić?

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 11 Sie 2019 19:04 #671493

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
W każdej dobrze zaopatrzonej aptece.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 12 Sie 2019 08:37 #671570

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Niestety nie podam konkretnej strony, bo dawno nie kupowałam i nie pamiętam. Robię od razu dość spore zakupy np: 10kg erytrolu i kilka opakowań ekstraktu ze stewi i starcza mi to na bardzo długo.
Nie dajcie się oszukać i zwracajcie uwagę na to, żeby stewia była w wysokoprocentowym ekstrakcie. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo "niby stewi", której procentowość w opakowani jest bardzo niska a wypełniaczem jest najczęściej erytrol za którego słono przepłacacie. Uwaga, czytajcie skład :screem:
Ten ekstrakt ze zdjęcia jest przeze mnie sprawdzony.
Nie kupujcie też w płynie, bo się nie opłaca.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 15 Gru 2019 07:39 #683962

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Znalazłam słoikowy raj, uwielbiam przetwory i po przeczytaniu wątku wiele przepisów widziałam po raz pierwszy. Na pewno skorzystam w sezonie, bo ogórki, cukinia i dynia to moje ulubione warzywa przerobowe.

Pozdrawiam Szczypiorek
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.627 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum