TEMAT: Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 02 Wrz 2015 10:11 #399439

Miał ktoś z was styczność z produktem Larvanem ?? Warto ??
Ostatnio zmieniany: 02 Wrz 2015 10:18 przez Hiacynta. Powód: usunięto film reklamowy


Zielone okna z estimeble.pl

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 02 Wrz 2015 10:16 #399441

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Igor stosował i z tego co wiem był zadowolony z efektów.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 03 Wrz 2015 16:02 #399666

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Dzisiaj ponad 50 szt opuchlaków wykopałem spod kilku prymulek :mad2: :mad2: :mad2:
Zastanawiam się nad Larvenem-em, ale cholibka drogi jest :ohmy:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 03 Wrz 2015 16:48 #399670

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Kilkadziesiąt gatunków grzybów i nicieni owadobójczych występuje w skoncentrowanym wyciągu z kompostu ANHK
Pozyskuję je i namnażam praktycznie za grosze.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2015 17:08 przez waldek727.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 15 Wrz 2015 08:17 #401968

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Wczoraj wykopałam trzy stare żurawki, naprawdę stare i nadające się tylko na kompost. Jedna miała korzenie jeszcze w starej ziemi-torfie w której ją kupiłam. Rozerwałam ten kłębek korzeni i okazało się, że w środku są złożone jajka opuchlaków :jeez: Rozgrzebałam ziemię w miejscu, gdzie rosła ta żurawka i znalazłam winowajcę. W korzeniach pozostałych dwóch żurawek, nic nie było. Dochodzę do wniosku, że po zakupie każdej nowej rośliny, zagrożonej opuchlakami, ziemię należałoby wypłukać.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 15 Wrz 2015 23:07 #402142

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
A potem jeszcze trzeba wymyślić co zrobić z tą wypłukaną ziemią i wodą pełną jajeczek :devil1:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 16 Wrz 2015 04:07 #402167

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Jak to co?
Podlać nią żurawki żeby nie uschły. :rotfl1:
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 16 Wrz 2015 06:26 #402169

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Kalina wrote:
Wczoraj Rozerwałam ten kłębek korzeni i okazało się, że w środku są złożone jajka opuchlaków :jeez: Rozgrzebałam ziemię w miejscu, gdzie rosła ta żurawka i znalazłam winowajcę.
Więc jak wyglądał ten winowajca? Bo z pewnością znalazłaś jaja ślimaka nagiego a nie opuchlaków.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 16 Wrz 2015 07:24 #402176

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Syberio, jeśli w tej wodzie będą znajdowały się opuchlaki, lub ich jaja, to będzie je widać i bez problemu, można je zniszczyć :flower1:
Leszku, to na pewno był opuchlak. Takie stworzonka przyniosłam sobie w ubiegłym roku z zakupioną żurawką. Żurawka nie chciała rosnąc, więc ją wykopałam, korzenie miała zjedzone.... a na innych żurawkach, znikały młode listki. Żurawki zostały opryskane a rano pod liśćmi zbierałam "pijane" Opuchlaki i tak, przez kilka dni, ale nie wszystkie udało mi się zebrać. W tej chwili,niektóre żurawki i największy Rh mają powyjadane liście :jeez:

Pomoc przy rozpoznaniu larwy. 16 Wrz 2015 18:47 #402267

  • joannap_92
  • joannap_92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Calluna vulgaris
  • Posty: 2
Witam, Kochani na wstępie proszę o wyrozumiałość jeśli piszę nie tu gdzie trzeba. Przechodzę do sprawy więc w trocinie znalazłam taką oto larwę i nie wiem cóż to za gatunek? Jeśli wiecie i rozpoznajecie larwę proszę o odpowiedź (mam już pewne domysły cóż to może być lecz nie jestem pewna w 100%)
oraz informację czym żywi się taka larwa? oraz gatunek w który się przeistoczy czy jest on groźny dla roślin ogrodowych i drzewek owocowych? Jeśli tak jak najlepiej się tego pozbyć?

Bardzo proszę o odpowiedź pozdrawiam :)

20150916_175800.jpg


20150916_175831.jpg

Pomoc przy rozpoznaniu larwy. 16 Wrz 2015 19:09 #402270

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Mój pies uwielbia te larwy ,jest to larwa chrabąszcza majowego ,bardzo popularna .U mnie po ścięciu świerka po 4 miesiącach znalazłam ich około 30 .Ostatnio straciłam 3 siewki klonika palmowego , myślałam ,że to nornica , ale po wykopaniu siewki larwa pożywiała się korzeniami .

Beata :bye:

Pomoc przy rozpoznaniu larwy. 16 Wrz 2015 19:13 #402272

  • joannap_92
  • joannap_92's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Calluna vulgaris
  • Posty: 2
Więc wychodzi na to iż te larwy szkodzą roślinom i żywią się ich korzeniami? Ja stawiałam iż jest to larwa Rohatyńca nosorożca dodam jeszcze iż te larwy są sporej wielkości i bardzo grube
Ostatnio zmieniany: 16 Wrz 2015 19:15 przez joannap_92.

Pomoc przy rozpoznaniu larwy. 16 Wrz 2015 19:48 #402283

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Nie znam się ,ale larwy te są podobne , może różnią się wielkością .U mnie w maju jest atak chrabąszczy ,są wszędzie ,wlatują nawet do domu .Przeczytałam ,że larwa rohatyńca leżakuje w ziemi 3-5 lat i może osiągnąć nawet 12 cm .

Beata :bye:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 16 Wrz 2015 22:58 #402374

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Leszek.G wrote:
[...] Bo z pewnością [...]
Leszku, z pewnością to kopernik nie żyje, a ja właśnie w taki sposób na poprzedni ogródek zawlokłam sobie opuchlaka :sad2: I nawet chyba w żurawce, jak już zaczęły mi znikac liście stojącego obok hibiskusa, zadałam na forum pytanie, a zanim uzyskałam odpowiedź, znalazłam winowajcę w nocy na owym hibku. Rano wyjmowałam kilka roślin z donic, w hibku były jajka, wykopałam z rabatki parę bylin i w żurawce znalazłam opuchlakowy żłobek :supr3:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 17 Wrz 2015 06:37 #402390

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
MagdaH wrote:
Leszek.G wrote:
[...] Bo z pewnością [...]
Leszku, z pewnością to kopernik nie żyje, a ja właśnie w taki sposób na poprzedni ogródek zawlokłam sobie opuchlaka :sad2:

To że ktoś zawlókł jaja ślimaków nie wyklucza tego że Ty mogłaś zawlec do siebie opuchlaki.
Posty trzeba czytać ze zrozumieniem, a jak się nie rozumie to trzeba zapytać o co chodzi :bad-idea:


Jaja opuchlaków są tak małe że praktycznie niewidoczne gołym okiem - jakoś w necie nie ma nigdzie ich zdjęć. Omyłkowo są wstawiane zdjęcia albo jaj ślimaków nagich albo stare kulki nawozów granulowanych. Zauważane są dopiero wypasione larwy, bo te świeżo wyklute są tak małe że z lupą trzeba je oglądać.
Liście zżerają też cęgosze - nie tylko opuchlaki, i też są aktywne nocą, i jest ich zdecydowanie więcej w ogrodach niż opuchlaków.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 17 Wrz 2015 07:13 #402395

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Leszku, masz rację, to mogły być jaja ślimaków, ale stworzonko, to był opuchlak. Bardzo Ci dziękuję za ten post, bo jak teraz znajdę takie jaja, to nie będę panikować :thanks: Szkoda, że to nie są cęgosze :(
Opuchlaki kupiłam razem z żurawką Autumn Leaves i jestem bardzo zła na siebie, bo taką już miałam i wcale jej nie potrzebowałam. Posadziłam ją bez sprawdzenia, po kilku dniach zaczęła marnieć a na innych, młodych znajdowałam ponadgryzane liście :jeez:
Ostatnio zmieniany: 17 Wrz 2015 07:45 przez Kalina.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 17 Wrz 2015 12:50 #402458

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Udało mi się jednego wykopać. Grzbiet ma czarny, kuper srebrno-siwy a podbrzusze i nogi, rudawe.
Zdjęcia są marne i żeby je zrobić, musiałam typa przydusić, bo bardzo szybko biegał. Może uda się określić, co to za jeden :think:
Proszę klikać na zdjęcia w celu powiększenia :thanks:




Ostatnio zmieniany: 17 Wrz 2015 12:55 przez Kalina.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 17 Wrz 2015 16:06 #402486

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Raz jeszcze zdjęcie larw



Najmniejsze larwy jakie udało mi się dojrzeć bez lupy miały ok 1mm, były cienkie i pół przeźroczyste. Bardzo ciężko jest je dostrzec, dlatego początkowo larwy rozwijają się bezproblemowo.

I ok 12 godz po przeobrażeniu:





Kalino, nie wiem co masz ale na opuchlaka mi to nie wygląda. Generalnie opuchlaki mają charakterystyczne długie czułki.
Ostatnio zmieniany: 17 Wrz 2015 16:12 przez Leszek.G.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.377 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum