TEMAT: Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą.

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 17 Lut 2014 13:57 #225400

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Orestes, ja tam też nie jestem żadnym ekspertem, ale myślę sobie, że cecha kwitnienia na jednorocznych pędach nie na wiele się w naszym klimacie przydaje. Zazwyczaj czas wegetacji jest zbyt krótki abyśmy mogli się takimi kwiatami nacieszyć. Z drugiej zaś strony Endless Summer The Original jest dość zimotrwałą odmianą i całkiem dobrze sobie radzi.
Grupa Endless Summer to nazwa handlowa serii produktów, niekoniecznie ze sobą spokrewniona. Mamy tam też i jedną H. arborescens. Z białą The Bride jest nieco gorzej, a co do Twist'n'Shout to nie mam zdania bo rzadko ją widuje w ogrodach.

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl


Zielone okna z estimeble.pl

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 17 Lut 2014 14:13 #225405

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Ja też nie jestem espertem, tylko pasjonatką. :) Z moich obserwacji wynika, że odmiana 'Baimler' THE ORIGINAL ENDLESS SUMMER, jest warta swojej ceny. Tak jak Mariusz napisał, radzi sobie u nas całkiem dobrze. Odmiana 'Twist-N-Shout', też nieźle sobie radzi. Na temat odmiany 'The Bride' się nie wypowiadam, bo jej nie mam (jeszcze) :( :)
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 17 Lut 2014 16:14 #225432

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
chciałem jeszcze, tak w nawiązaniu do tematu, poprzeć tezę nad wyższością mulczowania nad owijaniem. Otóż mulczowanie (najlepiej starymi liśćmi) zawierając powietrze bardziej izoluje niż agrowłóknina. Po za tym trzeba sobie zdać sprawę, że Ziemia zawsze emituje z wnętrza promieniowanie cieplne na zewnątrz, czego owijanie nie zatrzymuje a mulczowanie nakrywając grunt i owszem.

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Babopielka

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 17 Lut 2014 19:55 #225516

  • orestes
  • orestes's Avatar
Wielkie dzięki za info. Może jakąś kupię...
Dziwi mnie to, że Niemcy, pomimo łagodnych zim uprawiają hortensje w donicach i na zimę chowają do budynków. Mówią, że w ogrodach im przemarzają.
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2014 19:56 przez orestes.

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 17 Lut 2014 20:25 #225529

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Być może Niemcom nie chce się okrywać. Po za tym kochają porządek i liście od razu wyrzucają to potem nie mają czym mulczować.

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 19 Lut 2014 18:47 #226072

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Wiem , że liście do okrycia powinny być suche. Ale zawsze się nad tym zastanawiam ,co będzie np po jesiennym deszczu - czy one nie zamokną? Chyba tak ! I za zaczną gnić? I z tego powodu boję się okrywać liśćmi. :unsure:

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 19 Lut 2014 19:11 #226092

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Oczywiście liście nie są jedynym materiałem do mulczowania hortensji ale znakomicie spełniają swoja rolę i są bardzo łatwo dostępne. Same tylko liście mogą być zwiewane przez silne wiatry, stąd dobrze obłożyć je na zewnątrz korą. Masz rację, że mokre gniją i w dłuższym czasie może być to szkodliwe dla hortensji dlatego zaleca się mulczować jak najpóźniej, nie jesienią a raczej z początkiem zimy, nawet po pierwszych lekkich mrozach. Trudno oczywiście mówić o dokładnym terminie ale myślę, że najczęściej będzie to początek grudnia. Przy ujemnych temperaturach gnicie jest zahamowane.

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 30 Wrz 2014 19:56 #302517

  • Kasia 1
  • Kasia 1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 11
Witam,moje hortensje mają jeszcze zielone liście,z tego co tu czytam to czy mam poobrywać im ,czy czekać aż same spadną.To moje pierwsze ,temu jestem kompletnie zielona w ich uprawie i pielęgnacji.
Serdecznie pozdrawiam.Kasia

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 01 Paź 2014 00:53 #302596

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ale dlaczego chcesz teraz, we wrześniu, gdy jest piękna, ciepła pogoda, zabezpieczać hortensje? Poczekaj z tym do późnej jesieni, wtedy nie powinno być już problemów z liśćmi :)

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 01 Paź 2014 17:07 #302679

  • Kasia 1
  • Kasia 1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 11
Bo u nas już dziś ma być -2 ,zaczynają się przymrozki.I nie wiem czy taka temperatura nie zniszczy tych które kwitną na tegorocznych pędach,akurat myślę ze taka mi się trafiła skoro przycięta na wiosnę nigdy nie kwitła.
Serdecznie pozdrawiam.Kasia

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 01 Paź 2014 23:44 #302789

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Spokojnie możesz poczekać z ocieplaniem :) Takie temperatury to nic strasznego dla roślin :) Akurat wystarczą. aby pobudzić opadanie liści :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasia 1

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 29 Lis 2014 20:56 #317498

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zaczęłam zbierać iglaste gałązki, dla okrycia hortensji i paru innych wrażliwych roślin :) Z solidnym okrywaniem poczekam raczej do okresu po Świętach, chyba, że prognozy będą takie, jak w ubiegłym roku, gdy przez cały styczeń było przedwiośnie :)

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 29 Lis 2014 23:29 #317541

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dzisiaj właśnie zastanawiałam się :think: okryć ogrodowe czy też jeszcze poczekać.U nas jest w tej chwili - 7 i w ciągu dnia też było tyle samo.

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 30 Lis 2014 01:02 #317544

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Ogrodowe, rosnące 10 lat u mojej Mamy okrywam dopiero przy -15*. Kwitną niezawodnie co roku. Jednak zaznaczyć muszę, że stanowisko mają dość zaciszne- między domem a murem ogrodzenia. Układ ogródka jest taki, że nie ma w tym miejscu żądnych rozpędzonych wiatrów z pola ;)

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 30 Lis 2014 08:24 #317555

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
Z moich obserwacji wynika, że wystarczy je przykryć pod koniec zimy tuż przed wiosennymi przymrozkami.
Pąki kwiatowe zimują dobrze, natomiast gdy już wznowią wegetację i nabrzmiałe zastanie nawet niewielki mróz... :sick:

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 26 Sie 2015 17:05 #398150

  • mira
  • mira's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 13
mam mala ogrodowke,czy w garazu ma zimowac czy na zewnatrz

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 26 Sie 2015 18:11 #398164

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
To zależy - możesz próbować zimować w garażu jeżeli garaż jest zimny około 1-4 stopni, a jeżeli ciepły (powyżej 10 stopni) to bardzo widny. I trzeba bardzo uważać z podlewaniem. Ja 3 razy zimowałam swoje hortensje w garażu i stwierdzam, że to nie moja bajka :unsure: Garaż mam ciepły, około 12 stopni i widny - 1 okno. W styczniu hortensje zaczęły puszczać listki i niestety bardzo wybujały w pogoni za światłem. Potem nie kwitły. W ostatnim roku miałam takie niewielkie krzaczki i pomimo pilnowania podlewania (nie za dużo, przeschnięta ziemia) w marcu dopadła je szara pleśni i żegnajcie... Co więcej, po wyjeździe samochodu z garażu, dość długo utrzymują się w nim spaliny z odpaleniu silnika - nie pomaga to w przechowywaniu roślin.
Ja poddałam się i zimuję wszystkie w ogrodzie pod porządną pierzyną z kory i gałązek. Są na forum osoby, których hortensje zimują w garażu - poczytaj wątki.
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 26 Sie 2015 18:53 #398175

  • mira
  • mira's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 13
przez ta susze bukietowka jakmnie nie bylo bukietowka stracila duzo lisci, czyms podlac zeby sie wzmocnila,troche puszcza malych nowych listkow


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.323 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum