TEMAT: Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą.

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 15 Wrz 2017 19:32 #564874

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Moja sąsiadka na działce w tym roku pierwszy raz od wielu lat doczekała się kwiatów hortensji ogrodowej.

Opatuliła je na zimę bardzo grubą warstwą stroiszu i suchych liści, to wszystko okryła grubym dużym kartonem.

Tę konstrukcję zlikwidowała, gdy wiosną minęły nocne przymrozki. Ale w maju, gdy zapowiadano ochłodzenie, okryła hortensję włókniną.
Ostatnio zmieniany: 15 Wrz 2017 19:33 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan


Zielone okna z estimeble.pl

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 07 Gru 2017 17:06 #577854

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Hortensje ogrodowe nie zakończyły jeszcze wegetacji. :( Muszę poczekać z zabezpieczeniem ich agrowłókniną zimową.

DSCN1509.jpg
DSCN1510.jpg
DSCN1511.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2017 17:08 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 07 Gru 2017 21:05 #577934

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Moje trzyletnie hortensje dostały ostatnią szansę :) . Nie kwitły ani razu , choć to może moja wina ,że tak marnie je okrywałam . W tym roku zastosowałam sposób podejrzany z innego ogrodu , gdzie co roku pięknie kwitną . . Ponieważ sposób jest tylko podejrzany , może się stać ,że wiosną już ich nie będzie , ale w sumie mała strata . Jak się uda i w lecie zakwitną , to napiszę jak je okryłam . Teraz nie napiszę , bo mi się dostanie . Nawet mój M. stwierdził ,że to niemożliwe ,żeby tamte były tak okryte i ,że wiosną moich już nie będzie :)

Beata

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 08 Gru 2017 06:37 #577963

  • ostróżka
  • ostróżka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 87
Ja zastosowałam instrukcje z forum z wycinaniem nadmiernych pędow i obsypaniu liśćmi wewnątrz krzewu.Na dwie mniejsze rzuciłam jeszcze agrowłókninę.
Halina

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 08 Gru 2017 10:04 #577974

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
U mnie okrywanie gałązkami świerkowymi i agrowłókniną nie dawało afektu , ale podejrzane hortensje może od miesiąca są dobrze okryte a w tym roku widziałam ,że w maju przed przymrozkami jeszcze były dobrze związane choć liście już miały . Koleżanka przywiozła mi z tego ogrodu kilka gałązek do ukorzenienia hortensji z biało obrzeżonymi liśćmi a kwiaty różowe z fioletowym odcieniem płonne i płodne duże jak talerzyki :)

Beata

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 08 Gru 2017 11:57 #577985

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Ja okryłem hortensje ogrodowe igliwiem z świerku i tui,wsadzając również gałązki do wnętrza krzewu.Następnie tak zabezpieczone krzewy okryje włókniną zimową.W ubiegłym roku zabezpieczyłem podobnie,ale zbyt wcześnie zdjąłem okrycie i niestety w maju przyszedł przymrozek który zniszczył pąki.Na wiosnę 2018 nie będę się spieszył ze zdjęciem okrycia - Myślę ze zdejmę je po 20 maja 2018 :jeez:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, beatazg

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 08 Gru 2017 18:28 #578013

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Hortensje ogrodowe zabezpieczę chyba jutro agrowłókniną. Od góry nie będę związywał na razie sznurkiem (zostawię otwory) - jest wtedy większy przepływ powietrza w pogodne dni. Przymrozki zapowiadają na razie tylko w nocy.

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 08 Gru 2017 22:01 #578067

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79613
Moje okryte tylko gałązkami - i to te najwrażliwsze. Worki z agro trzymam w pogotowiu, ale lekki nocny mróz raczej nie uszkodzi zamkniętych, przygotowanych do zimowania pąków. Według prognozy, której w miarę ufam, w poniedziałek, 11 grudnia, ma być u mnie 11 stopni :woohoo:

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 09 Gru 2017 13:54 #578100

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Hortensje ogrodowe zabezpieczone agrowłókniną zimową. U góry zostawiłem otwory by był przewiew powietrza. Górę zawiążę gdy będą minusowe temperatury w dzień.

DSCN1515.jpg
DSCN1516.jpg


DSCN1517.jpg
DSCN1518.jpg

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 09 Gru 2017 15:29 #578113

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
U mnie dziś jest tak , więc ostatnie 2 hortensje jeszcze niezabezpieczone miałam dzisiaj opatulić . Pada tylko od wczorajszego późnego wieczoru :)


Zdjcie8571-2.jpg


Zdjcie8575-2.jpg



Beata
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2017 15:31 przez beatazg.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Armasza, rozalia, CHI

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 14 Gru 2017 10:06 #578646

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Moje hortensje ogrodowe zabezpieczone na zimę,najpierw igliwiem a następnie włókniną zimową

CAM00369.jpg


CAM00364.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Łatka

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 01 Sty 2018 23:06 #580469

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Sąsiadka na działce w podobny sposób zabezpiecza swoje hortensje ogrodowe. Otula je mocno gałązkami przyciętego iglaka, na to nakłada karton, aby trzymał gałązki w kupie, dodatkowo wszystko obwiązuje sznurkiem. W tym roku ta metoda okazała się skuteczna, jej hortensje pięknie kwitły. Źródłem ogrodniczego sukcesu była tez pewnie cierpliwość, bo część stroiszu osłaniało hortensję aż do pierwszych dni maja. Ochrona pędów została zdjęta całkowicie dopiero po majowych przymrozkach.

zimowanie-hortensja-ogrodowa.jpg


W poprzednich latach sąsiadka zabezpieczała hortensje kładąc na nie wiaderko plastikowe, które osypywała dodatkowo liśćmi lub opatulała włókniną. Jednak wiosną okazywało się, że część pędów była porażona chorobami grzybowymi.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan, Jan4

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 08 Sty 2018 17:51 #581745

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Ponieważ w nocy było -7*C a na następną noc zapowiadają -5*C dziś zawiązałem od góry agrowłókninę przy hortensjach. Gdy się ociepli górę znów rozwiążę. :)

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 02 Maj 2018 21:58 #603989

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6160
Zabezpieczyłam moje hortensje zimową włókniną,a i tak zmarzły.Chyba muszę je zacząć traktować jako krzewy zielone niekwitnące,lub wykopać bo jeszcze nigdy nie doczekałam się kwiatów.

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 02 Maj 2018 22:34 #604003

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
Kaja, też mam ogrodówkę u siebie i łatwo nie jest :jeez: . Parę lat rosła sobie, jeśli kwitła to nie wiem od czego to zależało :ouch: . Wiosna w ubiegłym roku była z mrozem do -8 stopni. Moja hortka zimę przetrwała, ale tych mrozów już nie mimo okrycia. Zmarzły wszystkie pędy. Powiedziałam wóz albo przewóz, wlałam jej nawozu do hortensji i florowitu, dużo na prawdę. Roślinka odwdzięczyła się i na każdym nowym pędzie miała kwiat. Może to jest na nie sposób? W tym roku już dostaje co parę dni papu. :flower: podgląd na nią na moim awatarku :lev: . Może daj jeszcze szansę, jeśli masz gdzie to przesadź w zaciszniejsze miejsce? Wykopać zawsze zdążysz :bad-idea: :flower1: pozdrawiam
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 04 Maj 2018 09:17 #604256

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6160
Od zachodu są osłonięte szklarnią,a od północy może zamiast owijać krzewy postawię z podwójnej zimowej włókniny parawan i zobaczymy co będzie.Mogło być też tak,że pączki pod osłoną wcześniej zaczęły żyć,a następnie marcowy mróz je zabił pomimo okrycia. Jedną przesadzę bliżej altanki to może ją trochę osłoni od północy.
Za tę wiadomość podziękował(a): UllaM

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 05 Maj 2018 09:41 #604458

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Nasze hortensje ogrodowe po zimie ,widać że pąki wierzchołkowe przemarzły ciekawe czy zakwitną.

IMG_3870-2.jpg


IMG_3871-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Jak zabezpieczyć hortensje ogrodowe i piłkowane przed zimą. 05 Maj 2018 13:49 #604537

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
Moja po pierwszym zimowaniu wygląda podobnie. Zobaczymy jak będzie (czy będzie) kwitła, jak nie to :flower: :bye:
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.296 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum