TEMAT: CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 17:27 #644576

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
Pierwsze ząbki czosnku. :dance:

DSCN2651.jpg
DSCN2654.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Betula, Kajtkowa, Pestka, Przylepa, Maggie, Zygowa


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 18:23 #644592

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Co robić i kiedy z czosnkiem, który wylazł? Czym go podsypać? Mam na stanie azofoskę i saletrzak.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kajtkowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 18:35 #644598

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Edytko, mam nadzieję, że fragment tego artykułu rozwieje wszelkie wątpliwości:

Źródło: Ogrodinfo.pl

"Nawożenie uzupełniające
Na plantacji czosnku ozimego wiosną pozostawiamy rozłożoną jesienią ściółkę, którą stanowi słoma, sieczka lub obornik, gdyż zabezpieczy ona glebę przed nadmiernym parowaniem (wysychaniem) i ograniczy zachwaszczenie. Do czasu wykopywania główek z ziemi ściółka zdąży się rozłożyć i nie będzie utrudniać zbioru.

Nawożenie potasowo-fosforowe powinno być wykonane jesienią, przed sadzeniem ząbków. Dostarczanie tych pierwiastków wiosną jest ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia suszy, co utrudni rozłożenie się tych nawozów w glebie. Konieczne jest natomiast wiosenne uzupełnienie azotu, gdyż składnik ten mógł zostać wypłukany z gleby przez wody opadowe lub z topniejącego śniegu. Rośliny czosnku absolutnie nie mogą odczuwać „głodu” azotu. Dlatego pierwszą dawkę tego pierwiastka podajemy wiosną jak najwcześniej (tuż po rozpoczęciu wegetacji), a następne – pod koniec kwietnia oraz pod koniec maja. Łączna dawka na hektar nie powinna przekraczać 120 kg N. Należy także pamiętać, że przy ściółkowaniu materią organiczną trzeba zwiększyć nawożenie tym pierwiastkiem, ponieważ ściółka absorbuje część dostarczanego azotu.
Czosnek bardzo dobrze reaguje na dokarmianie dolistne nawozami zawierającymi mikroelementy, przeznaczonymi dla warzyw cebulowych. Zabieg ten (w formie opryskiwania) należy wykonać wieczorem.
"
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Betula, Kajtkowa, bietkae, Maggie, Zygowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 18:36 #644601

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7654
Ja pierwszą dawkę dam saletrę potasową a następnie w odstępach tak około 6 tygodniowych saletrę amonową 2 razy.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Kajtkowa, bietkae, Zygowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 19:16 #644620

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41992
Lada dzień a na pewno w zbliżającym się tygodniu albo podleję czosnek saletrą amonową 0,5%,albo podsypię nierozpuszczoną.Zależy to od wilgotności podłoża.Następna porcja saletry amonowej pogłównie(gdzieś w połowie maja).Siarczan potasu dawałem jesienią.Pewnie też będą ze dwa opryski florovitem uniwersalnym jak co roku. :bye: :bye: :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Adasiowa, rozalia, Biotit, Kajtkowa, bietkae, Pestka, Zygowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 19:22 #644624

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Józiu, dziś na działce miałam taką wilgotność podłoża, że po wdepnięciu między rządki czosnkowe, buty ważyły dwa razy więcej :happy3:

Wiem: jak sucho - lać, jak mokro - sypać. I już wiem czym.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kajtkowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 19:29 #644627

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41992
Edytko u mnie ziemia jeszcze zamarznięta,również w czosnku po ostatnich 3 nocnych przymrozkach.Dziś zaczęło puszczać i być może,że też będę miał błotko.Podlanie wprawdzie przyspiesza pobieranie azotu przez roślinki,ale nie chcę robić bajorka w czosnku,aby nie kusić chorób grzybowych. :bye: :bye: :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, Kajtkowa, bietkae, Pestka, Zygowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Lut 2019 20:20 #644650

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Już wcześniej pisałem, że czosnek to twardziel i sam daje sobie radę.
Pierwszy zabieg robię tak jak Józef, ale nie na czas, ale jak podrośnie na ok 10 cm, wówczas dostaje N w postaci saletry amonowej w dawce 0,5%. Zabieg powtarzam po 2 tyg.Potem podlewam go przygotowaną gnojówką z granulowanego obornika kurzego.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, pouder, Betula, Kajtkowa, bietkae, Pestka, Nimfa, Zygowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 25 Lut 2019 12:29 #644768

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
Gdy czosnek wybije podleję go saletrą amonową dawką 0,5% czyli 5g/1l. Następna dawka koniec kwietnia - początek maja. Nawóz rozpuszczony w wodzie szybciej wsiąknie w zasięg korzeni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, pouder, Betula, Kajtkowa, Nimfa, Zygowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 25 Lut 2019 13:39 #644780

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Kochani, a powiedzcie mi, jak się ma przyswajalność nawozu ( w tym wypadku saletry amonowej ) do temperatury gleby ? Czy zbyt zimna ziemia nie spowoduje zaburzeń w pobieraniu azotu ? Myślałam, że poczekam z podlaniem roztworem saletry, aż podłoże będzie wystarczająco nagrzane i minie niebezpieczeństwo mrozów... a na pewno nie teraz.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2019 21:16 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Kajtkowa, bietkae

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 25 Lut 2019 21:30 #644884

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11395
Dzisiaj redliłam międzyrzędzia czosnku ale nawozu nie dawałam bo za mokro. Ziemia ciągnie się za pazurkami więc nawóz na pewno by przemieścił się na koniec rzędu razem z nią. Prognoza na kilka dni jest dobra to zruszona ziemie szybciej przeschnie no i czosnek dostanie powietrza to szybciej ruszy.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Biotit, Kajtkowa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 25 Lut 2019 21:43 #644891

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Aniu Jak dla mnie, to nie powinno być problemu z pobieraniem. Zawiera ona dwie fromy, jedną, która przyswaja się szybko oraz drugą, która wchłania się powoli.

Inna jest sytuacja z mocznikiem, ktory właśnie wchłania się w zależności od temperatury.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, pouder, Kajtkowa, bietkae

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 25 Lut 2019 21:48 #644893

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Adasiowa wrote:
Kochani, a powiedzcie mi, jak się ma przyswajalność nawozu ( w tym wypadku saletry amonowej ) do temperatury gleby ? Czy zbyt zimna ziemia nie spowoduje zaburzeń w pobieraniu azotu ? Myślałam, że poczekam z podlaniem roztworem saletry, aż podłoże będzie wystarczająco nagrzane i minie niebezpieczeństwo mrozów... a na pewno nie teraz.

Dobrze myślisz, teraz na pewno nie ma sensu stosować N, jak ziemia jest zmarznięta. Mój czosnek ma 2-3 cm wys , ziemia jest jeszcze zamarznięta, myślę , że za tydzień będzie już ok i czosnek zacznie rosnąć, czyli ziemia się rozmrozi. Wtedy do dzieła z 1 dawką azotu.

Warto pamiętać, że czosnek nawozimy również jak sadzimy.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pouder, Kajtkowa, bietkae

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 25 Lut 2019 22:19 #644910

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
No tak, czasami zdarza mi się uruchomić szare komórki - sama jestem zaskoczona tym faktem.
Kiełki moich czosnków mają od 3 do 5 cm, ale gleba jest nadal twarda - nawet nie ma szans na lekkie wzruszenie.
Mocznikiem ( 0,1 % ) można by ewentualnie opryskać liście - interwencyjnie, aby szybko dostarczyć azotu, ale teraz chyba to bez sensu?
Saletrą podleję w połowie marca - ząbki czosnku były sadzone na miejscu po fasoli szparagowej, którą wysadzałam po rzędowym nawiezieniu obornikiem. Fakt, że przez zimę azotu ubyło ( moja gleba lekką jest ), ale czosnek musi jeszcze poczekać jeszcze te trzy tygodnie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kajtkowa, bietkae

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 26 Lut 2019 07:17 #644934

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41992
Jeśli ziemia jest zamarznięta to wiadomo,że nawóz nie wsiąknie do podłoża,a po prostu ulotni się.Myślę,że wszyscy o tym wiemy. :rotfl1: :drink1: :coffe: :bye: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Kajtkowa, bietkae

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 26 Lut 2019 08:00 #644940

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Józiu, ja wiem, że my wiemy i my wiemy, że inni też wiedzą :coffe:
Ale zawsze istnieje możliwość, że ktoś sadził czosnek po raz pierwszy w życiu i dopiero raczkuje w uprawie - dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na taki szczegół, jakim jest zmarznięta, czy choćby zimna ziemia. Sama pamiętam własne dylematy, gdy w ubiegłym roku robiłam rozsadę z jarego i dzięki Wam udało mi się zebrać plon :kiss3: .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2019 08:01 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, iwusiak, Krecik stary, Kajtkowa, bietkae, JaNina

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 26 Lut 2019 08:45 #644942

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51094
Jeśli roślina nie rośnie, to po co jej jedzenie :rotfl1: . To minimum azotu jakie przy tych temperaturach może potrzebować, to w glebie uprawianej latami i nawożonej organicznie na pewno znajdzie pod postacią azotu amonowego, który nie jest tak łatwo wymywany z gleby, jak azot azotanowy.

Zagadnienie nawożenia azotem jest nawet uregulowane prawnie :

www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pienia...owiazki-i-dokumenty/
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Armasza, Betula, Kajtkowa, bietkae, Evien

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 02 Mar 2019 20:08 #646051

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5268
Ziemia z wierzchu jeszcze zmarznięta, ale czosnki dzielnie się przez nią przebijają. Oprócz słoniowego i Estonian Red, bo to nie on był tym wyrywnym tylko Messidor.

Messidor

DSCN4635a.jpg


Montana Giant

DSCN4627a.jpg


Music

DSCN4632a.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Adasiowa, Edyta D, Kajtkowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.657 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum