TEMAT: Dyniowy straganik

Dyniowy straganik 15 Gru 2015 21:12 #418369

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Prosiłaś Aniu by napisać coś o Morskim Potworze. Ponieważ ja jej nie uprawiałam, a wydaje mi się , że najpiękniej o niej pisze producent nasion więc wklejam tu tekst przetłumaczony przez Google, stąd błędy w sformułowaniach. Z Google też przetłumaczyłam na polski.
* "Marina Chioggia" - jedna z najpiękniejszych i unikalnych dynie. Włosi uważają ją za dar morza i nazywana "morskiem potworem". To Chioggio - małe miasto w północnych Włoszech, w Wenecji Euganejskiej w pobliżu Wenecji, składa się z trzech wysp, złączonych kanałami i mostami. Mieszkańcy Chioggia są zawsze zajmowali połowem, . Co ciekawe, w odległości 700 metrów od Chioggia, po drugiej stronie zatoki, znajduje się wieś ​​Sottomarina. W tej wsi, ludzie od dawna od wielu lat zajmowali sie rolnictwem, i wzrosła tam owa słynna dynia. Most między Chioggia i Sottomarina został wybudowany dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku. I wtedyo dyni tej dowiedział się świat, gdy dynie zaczęły być uprawiane w Chioggia - dostały swoją obecną nazwę. Sadzone w maju, owoce osiągają dojrzałość techniczną pod koniec sierpnia. Maksymalnie przypadki wagi do 10 kg. Dobrze utrzymują się aż do wiosny. Rośliny są bardzo energiczne, dobrze reagują na żyzną glebe i regularne podlewanie. Ta dynia jest również bardzo dekoracyjne. Włosi mają tradycję zachować dynię w domu w nadziei, szczęścia i obfitości, ze względu na dużą liczbę nasion -. Symbol płodności 200 g dyni dziennie wystarczy, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu. Ze względu na niskokaloryczną o wysokiej zawartości błonnika, jest dobrze gotować ją do miękkości wtedy łatwo jest trawionym daniem. Dynie tą można stosować jako dietę dla utraty wagi (w zależności od umiarkowanego przypraw). Można ją zastosować z ryżem, serem, kiełbasą, pieczarkami i szpinakiem, wykonać z niej kremy, zupy, pyszny deser, gotowane lub pieczona w piecu i słodzonego lub po prostu upiec j w kawałkach.­
Niestety nie umiem wklejać zdjęć z internetu.

Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2016 18:51 przez Adasiowa. Powód: dodanie zdjęcia
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Dyniowy straganik 15 Gru 2015 21:36 #418372

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Koperta przyszła zaklejona taśmą. Myślę,że dla bezpieczeństwa.
Mam:
Olga - 4 szt
Hokaido -14
Miranda -8
Kopciuszka -3
Butternut -9
Te karteczki Ani rzeczywiście piękne. :flower2:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 16 Gru 2015 18:10 #418463

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Do mnie też dotarły nasionka , duuużo buziaków dla Wszystkich którzy dzielą się z Nami swoimi nasionami , czasem i serce wkładają przy tym jeszcze , będzie się działo wiosną :dance:
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 12:06 #418535

  • ART65
  • ART65's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 31
I do mnie dotarła koperta z nasionami. Tak więc mam już wszystko. Obornik w zeszłym tygodniu przyjechał. Mam sporo kompostu. Spodziewajcie się miłe Panie że dynie będą pokazowe :)
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 13:45 #418541

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To je w odpowiednim czasie pokażesz. Zaznacz odmiany. Bardzo dobrze role wyznaczników spełniają noże plastikowe.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 18:48 #418552

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kochane Dynioluby :kiss3:
Przepraszam najmocniej za kilkudniowe milczenie ... ostatnio krążę między pracą, weterynarzem i domem i szczerze mówiąc kiedy wracam w końcu do domowych pieleszy, na niewiele spraw mam siłę, o przygotowaniach do Świąt nie wspominając. Reasumując, Świąt praktycznie nie będzie, choinki także nie, ale najważniejsze, aby wróciło zdrowie.

W największym skrócie napiszę tylko, że bardzo serdecznie dziękuję za koperty, które dotarły do mnie od Martusi ( Markity, wraz z pestkami Hokkaido :hug: ), Stasi i Danusi ( Taccy, której bardzo mocno dziękuję za papryczki dzwoneczki :hearts: ). Wasze zamówienia mam oczywiście zapisane.

Plastikowe noże, o których wspomina Emalia, rzeczywiście rewelacyjnie sprawdzają się jako znaczniki odmian; w ten sposób mam opisane m. in. żurawki... Emalio, jak tylko moja doba wróci do normalnego rozmiaru 24 h i usiądę wreszcie ze spokojem, poczytam z przyjemnością o Marinie i postaram się wrzucić tutaj jej zdjęcie - dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas :)

Mam nadzieję, że już wkrótce będę mogła odpisywać bardziej regularnie, a tymczasem cieplutko pozdrawiam wszystkich obecnych na Straganiku :kiss3: Niech Dynia będzie z Wami !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 19:06 #418557

  • milam
  • milam's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 172
Do mnie też doszły dyniowe pesteczki :dance:
Aniu serdecznie dziękuję :kiss3: :hearts:
Otrzymałam nasionka:
Rouge d'etampes - 4
Blue Hubbard -5
Hokkaido -11
Butternut - 6
White Flat Boar -5
Dyniowenasionka.jpg

Miały być jeszcze: Thelma Sanders i bezłupinowe. Czytałam wcześniej na Straganiku,
że zginęła część nasionek z koperty w czasie "podróży". Czyżby z mojej też? :cry3:
Pozdrawiam Marta
Ostatnio zmieniany: 17 Gru 2015 19:10 przez milam.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 19:35 #418562

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wygląda na to, że nasiona są systematycznie podbierane. Ja kiedyś w Anglii chciałam wysłać pieniądze do drugiego miasta.Nie bardzo mogłam się dogadać w okienku, bo tam przekazy pocztowe nie istnieją. Pani w okienku wzięła kopertę wsadziła tam pieniądze i kazała mi zaadresować.Ja taka oburzona mówię " przecież to może zginąć". No to sobie narobiłam. Myślałam , że mnie tam zlinczują, i to nie pracownicy, a ludzie z kolejki. Nie do pomyślenia by coś na poczcie zginęło. U nas wygląda na to, że to standard.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): milam

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 19:54 #418563

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Milam, kochana :)
:oops: :oops: :oops: wybacz niedopatrzenie .... jeśli pozwolisz, to thelmę i bezłupkę wyślę w następnej kolejności, czyli 15 stycznia ( oczywiście, jeśli wolisz przed Świętami, to nie ma problemu ) - rzecz jasna w mojej kopercie!!!! Już skorygowałam zamówienie. Przepraszam Cię najmocniej ... obiecuję poprawę :)
pozdrawiam cieplutko ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): milam

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 19:56 #418564

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To przepraszam pocztę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 20:10 #418567

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Emalio, każdy z nas ma z pewnością w pamięci jakiś przykry incydent z naszą pocztą, więc nie przesadzajmy z przeprosinami ;-) Płynie stąd raczej nauczka dla mnie: sprawdzać co najmniej trzykrotnie zawartość wysyłanych kopert :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 22:18 #418586

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Aniu, do mnie też doszły dziś nasionka: Australian Butter 4 szt.,Miranda 8 szt. i White Acorn 2 szt. Koperta zaklejona, nie widać śladów otwierania. Zaklejanie koperty taśmą samoprzylepną jest dobrym pomysłem, bo złodziej nie ma jak otworzyć koperty bezśladowo (np. nad parą), chyba że zdecyduje się ukraść całą kopertę.

Etykietki Dyniowego Straganika przepiękne, miałam zamiar sfocić, ale widzę, że koleżanka wcześniej wstawiła już fotkę. Wielkie dzięki, Aniu, za takie profesjonalne (i radujące serce) etykietki.

Dawno mnie nie było na Straganiku i u kucharek i, prawdę mówiąc, gdyby nie dzisiejsza przesyłka to pewnie i dziś by mnie nie było. Wczoraj pożegnałam ostatecznie bardzo kochaną osobę z najbliższej rodziny a dziś dowiaduję się, że inna bliska osoba, która jeszcze wczoraj czynnie uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych, przywoziła ludzi na cmentarz, zdrowa i w pełni sił, nagle w nocy zmarła. W sobotę mam drugi pogrzeb.

Miało nie być Świąt, choinki ani w ogóle nic,tylko smutek i łzy, ale młody, energiczny, zaganiany, zapracowany, cudowny proboszcz z parafii teściów zatrzymał mnie w kancelarii, długo ze mną rozmawiał i wręcz nakazał, że ma być choinka, ma być wigilia, mają być Święta, a on w drugi dzień Świąt wpadnie spróbować piernika i makowca, na koniec podarował mi profesjonalnie wydany album z kolędami..."niech pani posłucha jak pięknie śpiewają te dzieci z hospicjum, moje kochane dzieci, prawie codziennie je nagrywam, a przecież większość z nich wie, że za chwilę odejdzie do Pana, życie po drugiej stronie też jest piękne i nie należy pogrążać się w rozpaczy, a przyjąć do wiadomości, że skończył się pewien etap życia a zaczął inny, lepszy, a my tam po jakimś czasie też dołączymy...te dzieci to pani mówią, że będą czekać tam na nas wszystkich, po tej drugiej lepszej stronie..."
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 22:46 #418594

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zrobiło się tak nostalgicznie, ale dalej świątecznie. Patrze na moich rodziców są pewnie w wieku Twojego teścia. Oni są zmęczeni życiem, chorobami, nieporadnością, brakiem sił. Boją się, ale nie śmierci, ale tego, że jedno odejdzie, a drugie przez pewien czas zostanie samo. 64 lata razem. Mama jeszcze wigilie chce dla nas zrobić. Jak protestuje odpowiada" może to ostatnia"
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 23:00 #418596

  • Roma
  • Roma's Avatar
Aniu,przepraszam za offa :kiss3:
Nusia,bardzo Ci współczuję,dwa tygodnie temu pochowałam mamę i wiem co czujesz :sad2:
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 17 Gru 2015 23:47 #418603

  • milam
  • milam's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 172
Aniu nie ma problemu, możesz wysłać 15 stycznia, do wiosny jeszcze daleko :hearts: Pomyłki zdarzają się każdemu :) A kopertę to ja przyślę. Tyle czasu i energii poświęcasz na pakowanie i wysyłanie pesteczek i jeszcze chcesz ponosić koszty wysyłki? Nie można tak wykorzystywać naszej Dyniowej Mamy :teach:
Emalio poczty nie trzeba przepraszać, tym razem ze strony poczty wszystko w porządku, ale zdarzają się zaginęcia przesyłek, nie mówiąc o nieterminowym doręczaniu. Otrzymałam przesyłkę (paczka24) po 6 dniach od nadania, uszkodzoną i brakowało kilku irysów. Na poczcie oczywiście nie widzieli problemu, przecież przesyłka doszła, to o co mi chodzi?
Pozdrawiam Marta
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 18 Gru 2015 00:38 #418604

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Emalio, Romo, bardzo Wam dziękuję za miłe słowa, ale z drugiej strony nie chciałabym robić z tego wątku czegoś nostalgicznego i smutnego. Pozwoliłam sobie podzielić się z Wami wszystkimi moimi refleksjami, bo jest to wyjątkowy wątek na tym forum: taki straganik, gdzie my, straganiarki, prowadzimy sobie różne pogaduszki, i dyniowe i "okołodyniowe"i nawet całkiem prywatne. Czasami takie "wygadanie" swoich emocji bardzo pomaga. Nie znamy się osobiście, ale poprzez to forum tworzymy jakąś wspólnotę, w pewnym sensie nawet bliższą niż wspólnotę sąsiedzką. Nie było jednak moją intencją zasmucanie wątku. Po to właśnie przytoczyłam część rozmowy z miłym księdzem (nawiasem mówiąc, zmienił on mój pogląd na księży, który dotąd był troszkę inny) - po to, by powiedzieć, że czasami dwa, trzy trafne zdania jakiejś mądrej osoby bardzo potrafią nam pomóc, żal i smutek przekuć na pozytywną energię.
(Bardzo żałuję, że nie spotkałam kogoś takiego kilka lat temu, gdy straciłam mamę. Pogrążyłam się wtedy w smutku i rozpaczy na wiele miesięcy, i niepotrzebnie, bo odbiło się to negatywnie na mojej córce i mężu i przybranym synku.)
Największym dobrem i największym wyrazem miłości dla tych, którzy odeszli - powiedział miły mądry ksiądz Bolesław - nie jest pogrążanie się w smutku, zamawianie iluś tam żałobnych mszy, ale pozytywne działanie dla dobra rodziny i innych. "Teść nie byłby zadowolony,gdybyście siedzieli całe święta jak sowy i płakali i odmawiali różaniec od rana do wieczora. Modlitwa, owszem, jest potrzebna, ale służyć ma dobru i radości, a nie rozpaczy. Pani zadaniem jest zapewnienie dobrostanu swojej rodziny, przywrócenie energii i chęci życia swojej teściowej, bo wiele zadań jeszcze macie do wykonania, tu na ziemi. A najbliższe, skoro parę dni temu byłem u teścia na wezwanie teściowej, i poczęstowała mnie pysznym serniczkiem dyniowym od synowej, to zamawiam taki sernik dla moich dzieci z hospicjum na święta".

Dziś przejrzałam swoje dyńki hokkaido na parapecie. Pisałam wcześniej, że nabyłam je kilka dni temu, po zrobieniu "dyniaczka", kupiłam, zrobiłam kolejny "dyniaczek" i zawiozłam teściom do spróbowania. Kupiłam dyńki w dużym sklepie ogrodniczym, który trzymał dynie na wolnym powietrzu, wybrałam kilka, nie ruszonych, moim zdaniem przez przymrozek, ale dziś patrzę, że trzy zaczynają się już psuć, takie miękkie miejsca zaczęły się w każdej przy ogonku, szybko obrałam, upiekłam i mus do słoików. Dwie jeszcze zostały twarde. Pójdą na serniczek do hospicjum.Wniosek taki, że jak tylko grożą przymrozki, dynie należy zabrać do ciepłego. Nie wierzyć, że -1, -2 stopnie dyniom nie szkodzi.

Wybaczcie trochę przydługą pisaninę, ale piszę też po części dla Ani, założycielki tego wątku, która wcześniej napisała, że u niej smutek, nie będzie Świąt i choinki. Aniu, głowa do góry! nie jesteś sama, nie poddawaj się negatywnej energii, tylko wydłub tę pozytywną, jak mówi ksiądz Bolesław.
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2015 16:44 przez Roma.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 18 Gru 2015 08:17 #418606

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Nusiu, taki proboszcz to skarb :) Wszyscy dźwigamy ciężary w sercach, ale takie jest życie i mimo tragedii jest piękne, trzeba je przeżyć do końca najlepiej jak potrafimy, bo to ziemskie dane jest nam tylko raz, i być dobrym człowiekiem, takie proste a takie trudne :hug:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ART65

Dyniowy straganik 18 Gru 2015 12:41 #418613

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
A życie toczy się dalej

Dzisiaj dostałam ostatnie zamówienie nasionek dyni, pierwszy raz spotkałam się z takimi opakowaniami :supr3:
Jeśli mi się uda je wyhodować to spróbuję zapylania kontrolowanego, bo na małe siewki czają się ptaszyska i slimory golce paskudne, a i pogoda potrafi swoje zrobić.
Do Ani pójdzie po cztery nasionka z każdej paczki, Ania je rozdysponuje wśród chętnych.



Takie całkiem inne te opakowania



Fotografie odmian przysłanych przez Jagódkę umieszczę w charakterystyce odpowiednich gatunków :)
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2016 18:53 przez Adasiowa. Powód: Moje "trzy grosze" ;-)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.538 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum