TEMAT: Dyniowy straganik

Dyniowy straganik 18 Gru 2015 13:51 #418616

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Iwonko trochę drogo zapłaciłaś. Ja 3 dni temu zrobiłam zakupy w tym estońskim sklepie. Ponieważ robiłam duże zakupy kwiatów, dyń tak niewiele zamówiłam, ale torebka wychodziła mi razem z przesyłką ok 1,20EU. Nie wiem jak duże są te porcje. We wtorek mają przyjść.
Firma Hild samen GmbH To znany koncern hodowli nasion z Marbach w Niemczech. Za elitę się płaci.Tak, że koniecznie nie pozwól na kundelki. Pończochy przynajmniej na jednym kwiatku na krzaku.Ja dzisiaj z braku dyni gotuje takiego kundelka z trzeciego pokolenia, tak włóknisty, że chyba wyrzucę. Kiedyś to było Makaronową.Szkoda było miejsca i pracy przy tej dyni.
Ja tak opakowane dostawałam goździki z Holandii, brat pomidory i begonie. Tak pakowane sa profesjonalne nasiona. Bez obrazka, bez instrukcji uprawy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda


Zielone okna z estimeble.pl

Dyniowy straganik 18 Gru 2015 14:50 #418618

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Dziękuję Emalio za objaśnienie :) , te kilka torebek to uzupełnienie już kupionych nasion, jedna z nich to właśnie makaronowa jest i jedna torebeczka z patisonem.
Ja mam jeszcze tylko cztery butternuty ze sklepu i dwa kundelki z targu (ale nie wiem czy będą jadalne), dyniowa nędza w tym roku :(
Ja już powiększyłam dyniowisko, nawiozłam, wiosną powtórka i mam nadzieję że będzie dobrze.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 18 Gru 2015 21:16 #418659

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Notatka wieczorna - Milam, Martusiu kochana - dziękuję za wyrozumiałość dla mojego roztrzepania i umysłowego bałaganu; stanowczo jednak sprzeciwiam się dosyłaniu koperty ( po raz pierwszy używam autorytetu Dyniowej Mamy ;-) ) - w tym swoim marnym życiu i pracy zawodowej zawsze kieruję się zasadą, że kto zawinił, ten za to odpowiada - i bardzo proszę to uwzględnić :happy:

Dostałam dzisiaj kopertę od Basieńki ( Skorpiona ) z przemiłym, odręcznie napisanym liścikiem - Basiu - dziękuję :kiss3: W razie czego, śmiało możesz zwiększyć zapotrzebowanie!

Jagódko :)
Rzeczywiście, koszt tych nasionek ( pomimo "elitarnego" pochodzenia ) mocno nadwerężył Twoją kieszeń ... ja ... do końca nie jestem pewna, czy możemy przyjąć te pesteczki tak bezinteresownie na Straganik ....

Niniejszym poddaję pod głosowanie propozycje zadośćuczynienia Jagódce wydatku na potrzeby naszego bazarku;

Kochana, doskonale zdaję sobie sprawę, że masz na głowie cały zwierzyniec schorowanych, wymagających opieki, troski i specjalistycznej karmy oraz leków czworonożnych istot, a to, nie oszukujmy się, kosztuje, i to sporo ( wiem coś o tym z własnego doświadczenia ). Rozważ zatem na spokojnie, w jaki sposób Straganik może Ci się zrewanżować - zasługujesz na to. Koniec dyskusji :)


Romeczko, Nusiu, Emalio ... :kiss3:

Nigdy nie sądziłam, że nasza dyniowa wspólnota dojdzie do takiego punktu, w którym Nusia napisze o panujących tu niemal rodzinnych stosunkach ... nigdy nie sądziłam, że poruszymy tutaj problemy takie normalne, ludzkie, zwyczajne, wzruszające, ale bardzo potrzebne ... zainicjowane przez Was tematy absolutnie nie stanowią "off topic", myślę nawet, że zwłaszcza teraz, przed nadchodzącymi Świętami i w obliczu przykrych dla wielu z nas wydarzeń możemy pozwolić sobie ( a mam nadzieję, że i Romeczka przymknie na to oko ... ) na pewne, małe odstępstwo od głównego tematu ... Najwyżej te nasze rozważania zostaną usunięte w przyszłości ?
Romuś, dajesz zielone światło dla przedświątecznych refleksji w dyniowym Straganiku ?

Nusieńko, Romuś, ... [*] - dla Waszych Najbliższych , Emalio ... jednocześnie dziękuję z całego serca za słowa otuchy i zwrócenie uwagi na inny aspekt świąt - pamiętam moją pierwszą Wigilię we własnym domu, pół roku po ślubie - już bez Taty, który odszedł w listopadzie, spędziliśmy ją we trójkę z moją Mamą, ale nawet wówczas wsadziłam do wazonu gałązki świerkowe .... zamiast choinki. Musimy żyć dalej - dla tych, którzy zostali i mają w nas jedyną ostoję. Teraz my jesteśmy odpowiedzialni zarówno za tych najmłodszych, jak i najstarszych ...
Człowiek jest bardzo silnym stworzeniem, tylko nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, ile nasza psychika jest w stanie unieść; nawet gdy upadnie, podnosi się i idzie dalej ... musi iść. I wierzyć, że czuwają nad nim Jego Anioły.

Nusiu, w niedzielę upiekę duuużo pierniczków i w poniedziałek wyślę je na Twoje ręce - z prośbą przekazania paczuszki dla dzieciaczków z Hospicjum. Mam nadzieję, że wysłane w trybie 24h dotrą przed Wigilią.

Od jutra zaczynam walkę z chorobą jednego z moich psiaków - cukrzycą. Trzymajcie kciuki ...
pozdrawiam wszystkich cieplutko i jeszcze raz DZIĘKUJĘ za dobre i mądre słowa...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Gru 2015 21:18 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda

Dyniowy straganik 18 Gru 2015 23:01 #418674

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Aniu, Anusiu, Aneczko Adasiowa, Ty dobry duszku tego forum! Oderwałam się na chwilę od roboty kuchennej i weszłam na forum..., i dobrze, że w ostatniej chwili. Aniu, nie wysyłaj żadnych pierniczków dla lubelskich dzieci!. Jeżeli już napiekłaś to przekaż dla poznańskich dzieci. Tu już niczego nie trzeba, ksiądz Bolesław umie zadbać o swoje pisklęta. Przyjechałam po pogrzebie teścia i tak przypadkowo, na schodach, opowiadałam o wszystkim sąsiadce z I-go piętra, jak się okazuje pracownicy naszego KUL-u, nic nie powiedziała, ale dziś wyszło na jaw, że ona (pani doktor filozofii) aktywnie działa w lubelskim hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia. Dziś trzy dzwonki do drzwi, otwieram a tu dwoje młodych ludzi, studenci KUL-u, i dwie wielkie pudła po telewizorach wypakowane...pierniczkami. "My z hospicjum, to dla dzieci księdza Bolesława, może pani zawieźć? - on u nas często bywa, odprawia msze i przywozi zdrowe warzywa ze wsi, co nazbiera u ludzi, a my za to dajemy co innego". Od nich się dowiedziałam, że hospicjum księdza to jego prywatny rodzinny dom, ma tam miejsca dla 10 dzieci, na wsi, a prowadzi dom jego mama i na pół etatu opłacana przez gminę pielęgniarka i na każde zawołanie kilku, o ile nie kilkunastu, kolegów i koleżanek księdza ze studiów, lekarzy. Ksiądz Bolesław jest z wykształcenia muzykiem, potem ukończył medycynę, a potem dopiero teologię. No...zatkało mnie. Cudze chwalicie, a swojego nie znacie, tak pomyślałam i trochę mnie wstyd ogarnął, że ja dotąd tak nic społecznie się nie udzielałam. [usunięto część tekstu na prośbę autorki wątku}
Ostatnio zmieniany: 20 Gru 2015 19:12 przez . Powód: usunięto część tekstu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Gru 2015 07:54 #418685

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Nusiu podziękowałam,bo Twoje słowa zmusiły mnie do pewnych refleksji.
Miałaś okazję spotkać na swojej drodze niesamowitych ludzi :ohmy:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Gru 2015 10:07 #418690

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Aniu, serduszko masz dobre i czułe, ale

Aneczko gdyby mnie nie było stać dać opiekę tylu skrzywdzonym zwierzakom to było by ich mniej, więc nie ma potrzeby rewanżować mi się w jakikolwiek sposób, wystarczy dobre słowo :) i satysfakcja jeśli komuś zasmakują dyńki z tych nasionek.
A kto nam broni w przyszłym sezonie zrobić wspólne zamówienie na jakieś ekstra nasionka? Będzie taniej, bo przecież nikt nie sieje 10 dyń jednej odmiany.
Mam również nadzieję że nam modki nie "pochlastają" straganiku, to już lepiej przenieść wątek do odpowiedniego działu, kto będzie chciał to trafi na nasze dyniowisko :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Gru 2015 17:57 #418728

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Dziś zrobiłam wstępna przymiarkę jakie odmiany będę sadzić i dlaczego. Żeby do maja nie zapomnieć wypisze to zaraz.Więc tak ;
1 rząd od ścieżki 2x Buternuty (mochate) i 2x ozdobne (mogłabym posadzić więcej Butternut ale to dopiero początek) Butternuty są bardzo ładne jako rośliny mają przepiękne wzory na liściach, a liście bardzo gęste.
2 rząd 6 x Miranda ją posadzę gęściej bo ona ma pokrój cukini.
3 rząd 6x Hokaido. Nie lubię ją, jest mało plenna i w ogóle na tle innych to nieciekawa. Ale ma jedną zaletę, jest wczesna. Pani na ryneczku która bierze kwiaty często mnie prosi o dynie dla swoich klientów (Na zupki dla dzieci) i w sierpniu wrześniu nie ma lepszej.
4 rząd 2x Muscat i 2x Blue Hubbard
8 m trawnik na komunikację do sąsiedniej działki.
1 rząd 2 Australian Butter (maxima) 2 Piena Lunga ( mochate)
2 rząd 3x Marina Chioggia 2x Rouge D" Etampes
3 rząd 3 x Galeux D' Eysines 2x Thelma Sanders Sweet Potato ( też podobno wczesna)
4 rząd 2x Whangaparaoa Crown 2x Tu by mi pasowała NN Hiacynta.
Tyle mam przygotowane stanowisk.Zastało mi jeszcze to co mi przyjdzie z Estonii i z moich Które pewnie będę losować. A jeszcze jakaś makaronowa i ze dwie kabocha. No i ozdobne z 20.
Takie są moje plany co do dyń.
Ps ROMA JESTEŚ WIELKA( duchem)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): , Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Gru 2015 17:58 #418730

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Moje Dyniowe Ludki :)

W Waszym imieniu bardzo gorąco proszę Romeczkę, aby to łaskawe Oko było przymknięte do Świąt Bożego Narodzenia ... po tym terminie wszystkie nasze rozważania, refleksje i przemyślenia nie związane z dyniami zostaną usunięte, aby wątek zachował jednak swój naturalny i tematyczny charakter.
Oczywiście Wasze zdanie ma tu priorytet, ja mogę tylko zgłosić propozycję i oczekiwać na Wasze opinie :)
Po Świętach - mam wielką nadzieję - wrócimy do dyniowych dysput, jako że Straganik powiększy się o nowe odmiany i , być może, nowych akcjonariuszy :happy:

Jagoda! Ty tu nie czaruj .... mam jedynie pięć psich istnień na "utrzymaniu", wszystkie staruszki, a większość poważnie schorowana .... nie chodzi tylko o pieniążki, ale o czas i przede wszystkim ludzkie , zwykłe odruchy ...

Romeczko :kiss3: jeśli istnieje taka możliwość uporządkowania wątku po Świętach ( tzn. wycięcia nastrojowych fragmentów ), to prosiłabym o przychylenie się do wyjątkowego naruszenia regulaminu .... dziękuję za "kciuki", każdy mały paluszek jest na wagę złota!

Nusiu :)
Odnośnie pierniczków - PW; taki duszpasterz jak ksiądz Bolesław, to skarb - nie pozwólcie Mu zniknąć, Jego postawa i działalność są godne najwyższej pochwały i naśladowania; szkoda, że takich prawdziwych księży, z powołania i przekonania spotyka się na swojej drodze rzadko .... chyba, że źle szukamy :think:
Dziękuję Ci za tę opowieść :hug:

Elfiku ... nie jesteś odosobniona w tym przekonaniu; dla mnie słowa Nusi - jak balsam.

Emalio :kiss3: - muszę ochłonąć .... taaakie dyniowisko .... przetrawię tę wiadomość w zaciszu pierniczkowego zakątka i pogratuluję zamysłu; najpierw jednak muszę sobie to rozrysować :happy:
Jaką dyńkę poleciłabyś do świątecznego piernika ?

p.s. też nie przepadam za hokkaido ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2015 18:11 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 19 Gru 2015 18:58 #418742

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
To bardzo fajny pomysł, z tego co wytniecie zrobić taki nowy wątek -o wszystkim i o niczym- taki babiniec, Klub Kulturalnych Kobietek ;) gdzie będzie można pisać na każdy temat i dyskutować.
Nad dyniami na przyszły sezon zacznę myśleć po nowym roku, ale dziękuję Emalio że opisałaś co siejesz i dlaczego :), jesteś chyba najbardziej doświadczona z nas w temacie dyniowym i chętnie z Twojego doświadczenia skorzystam.
A my rozwiesiliśmy dzisiaj lampki na zewnątrz, świątecznie się zrobiło, w piekarniku pieką się dwie blachy ciasteczek wątróbkowych, futrzakom też się cos należy na święta :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 19 Gru 2015 19:21 #418747

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No cóż robiłam dziś porządki, a pudełko z nasionami po prostu przestało się zamykać. Więc musiałam go trochę odchudzić. Co do siania to zostawiłam, reszta albo do zjedzenia, albo powiększy zapasy na czarną godzinę. Ale tych zapasowych nasion jest coraz więcej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 20:04 #418839

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Iwona wstrzymaj się z wysyłką nasion do Ani na razie. Ja mam pewien pomysł, ale nie mam teraz czasu zająć się tym. Po świętach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 20:19 #418847

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Emalio :)
Podobnie jak Jagódka postrzegam Cię jako największy autorytet na naszym Straganiku - nie zdziw się zatem, jeśli zostaniesz zasypana prośbami o zaplanowanie dyniowych zagonków :happy:
Osobiście nie przygotowałam jeszcze precyzyjnego rozmieszczenia sadzonek, wiem tylko, jakie ( ale o to mniej więcej ... ) odmiany chciałabym wysiać. Aaaa, i wiem na pewno, że kontrolowane zapylenie nie będzie wchodziło w rachubę ze względu na weekendowe prowadzenie ogrodu. Myślę, że w takiej sytuacji najpewniejszym wyjściem z tej sytuacji będzie wybór takich dyniek, które mają minimalne ryzyko wzajemnego zapylenia. W nadchodzącym sezonie najbardziej zależy mi po prostu na sukcesie uprawnym jako takim ( oby tylko COŚ wyrosło :devil1: ), chcę też ocenić własne siły i umiejętności w uprawie nowych odmian, więc ucieszę się z każdej narodzonej dyni ...

Będziesz spacerować z rajstopami i gumkami ? Z tego, co doczytałam, bardzo starannie dobrałaś odmiany :thanks:

Przed Wigilią postaram się zrobić aktualizację Straganikowych nasion i kopert, które do mnie dotarły, poszperam w sieci w poszukiwaniu zdjęć tych odmian, których dotychczas tu nie ma, a po Świętach .... jeśli wszystko dobrze pójdzie, będziemy mogły plotkować w nowym wątku :happy:

Dzisiaj dokończyliśmy pierniczkową rewolucję z dekorowaniem lukrem i polewą czekoladową włącznie, zaliczyłam wypad do marketu ( :mad2: :jeez: ), naprędce ustroiłam chałupkę, a od jutra po pracy - przygotowania typowo wigilijne - żadnych szaleństw, skromnie, nawet bardzo, ale zwyczajnie cieszę się na wspólne i mam nadzieję spokojne spędzenie kilku świątecznych dni w domu. Bez codziennej bieganiny, bez zadyszki czasowej i bez smutku.

Do jednej z wersji piernika wykorzystam puree z dyni Rouge d'Etampes - upieczone ciasto przełożę powidłami śliwkowymi tzw. nutellą śliwkową( domowej roboty )wymieszaną z bakaliami, m.in dyniowymi ;-), a całość udekoruję polewą czekoladową. Od dwóch tygodni "chodzi" za mną taki piernik ....

pozdrawiam cieplutko :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 20:51 #418860

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie jestem żadnym autorytetem, zawsze miałam dwie trzy odmiany i jakoś było. Dopiero w ubiegłym roku wkurzyłam się, postarałam się o nowe odmiany. Różnica jakościowa była tak duża, że wzięłam się za to poważnie. Co innego ozdobne je hoduje już kilkanaście lat. Przy nich zawsze robiłam kontrolne zapylanie.
Przed wigilią nic nie licz w drugi dzień świąt i w niedzielę będzie czas, bo coś mi się wydaje, że Sylwester będzie u Ciebie spokojny i nie będziesz miała dużo przygotowań.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 21:38 #418874

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Emalio niestety już "po ptokach", dzisiaj byliśmy w mieście na jarmarku światecznym i przy okazji koperta do Ani wrzucona została do skrzynki pocztowej :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 21:56 #418879

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To nic . Będą u Ani , To może i lepiej. Ja sobie wymyśliłam, że te Twoje nasiona ponieważ jest ich mało no i są dosyć rzadkie i nie wiadomo komu je dać, powinny pójść na bazarek na rzecz tych chorych zwierzątek. Trzeba będzie ruszyć ten bazarek. ja teraz nie mam czasu, ale po świętach trzeba będzie trochę rozreklamować go i to musi działać. Inicjatywa jest OK więc nie ma możliwości , by to nie działało.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 22:11 #418881

  • nusia
  • nusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 112
Emalio, Iwonko, Aniu, jesteście tu doświadczonymi hodowczyniami dyń. Wasze rady są bezcenne.
Suszą się jeszcze u mnie nasionka delicaty, acorna jet i silvera, z dyń zakupionych u renomowanego hodowcy. Jeśli będą chętni to po świętach wyślę do Ani do puli straganikowych nasionek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 22:11 #418882

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Ha! Dziewczęta! Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło .....
Od dłuższego czasu śledzę Bazarek dla potrzebujących psiaków zainicjowany przez Romkę :kiss3: i mam wielkie wyrzuty sumienia, że niczego nie zrobiłam ... Jako psi fryzjer współpracuję od lat ze Schroniskiem dla psów w podpoznańskiej miejscowości, a w miejscu pracy zbieram fundusze do specjalnej puszeczki - i to działa :)
Ale wracając do bazarku forumowego ... tutaj z pewności także zadziała, ale jak w przypadku każdej formy działalności, tak i tutaj potrzeba czasu i "sprężyny".
Pestki, które dotrą od Jagódki oraz koszyk z przetworami dyniowymi "made by Adasiowa" ;-) będzie można śmiało wystawić na Bazarek - myślę, że po Świętach czy po Sylwestrze, kiedy minie tradycyjna gorączka. Oczywiście inicjatywa należy do nas wszystkich i wszelkie pomysły na zasilenie Czworonożnego Bazarku będą na wagę złota.

Przetwory dyniowe ( keczup, dżem cytrusowy, dżem z jabłkiem i dynia marynowana z chili ) będą cztery, ozdobione etykietkami i umieszczone w dekoracyjnym koszyku :)

Emalio, moja kochana .... autorytetem nie trzeba być .... trzeba go mieć :idea1:

Jagódko :) - od wielu lat marzę o wizycie na świątecznym jarmarku i do dziś to marzenie jakoś nie może się spełnić ... opowiesz co nieco o swoich wrażeniach , bardzo poproszę i ładnie się uśmiecham :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Dyniowy straganik 20 Gru 2015 22:22 #418884

  • 's Avatar
Rośliny czy też nasiona na bazarek dla zwierzaków to może być to co chwyci :teach: Faktycznie część nadwyżek można wystawiać z korzyścią dla czworonogów jak i samych licytujących.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.700 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum