TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:42 #682909

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Aniu, ale Galka pisze o jakimś panu z bloga więc chyba nie chodzi o Miecia?

edit: pisałyśmy równocześnie.
Ela
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2019 20:44 przez Kajtkowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:43 #682910

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dziękuję bardzo Galino, że wytłumaczyłaś swoje intencje - wolałam wszystko wyjaśnić, aby nie było niepotrzebnych nieporozumień.
A przy okazji zapytam, z jakiego środka czy preparatu korzystałaś ?

Elu - nie napisałam o kim personalnie wspominała Galina :), aczkolwiek wiem, że na blogu Danusi są zamieszczone receptury na ŚOR Pomodoro.

Mam nadzieję, że nieścisłości zostały wyjaśnione.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2019 20:53 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:45 #682911

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
aga wrote:
A swoją drogą pacjenci w Tworkach nie powinni być tematem żartów :huh: .Nie widziałam wcześniej tego wpisu Pomodoro...
Galina, na rosyjskojęzycznych stronach jest rzeczywiście skarbnica wiedzy.Sama wielokrotnie korzystałam,a nawet pokazywałam pewne moje próby tu na forum.Czy to źle,że korzystamy z wiedzy i doświadczenia innych? W końcu internet służy też takim celom.Tu w Oazie dzielimy się czym możemy i jak potrafimy,i nikt nie czerpie z tego korzyści finansowych.
Dalej bede tylko czytac, zlej mysli nie mam, z waszego forum duzo co bierzemy, krzyzowki Pani Kozuli tez rozpowszechnione sa na Rosji, jak i nasze wschodnie odmiany, wspolna wiedza to dobra sprawa, tylko ze nie wszystko co ma wielka popularnosc u nas wsrid ogrodnikow tak naprawde trzeba odrazu brac do wiary. Aczkolwiek jest sporo publikacji sensownych . Ja robilam oprysk wg. przepisu z Oazy, wiem, ze dziewczyny u nas wzieli przepis o wiekszym stezeniu wg. rosyjskiej wersji i cos poszlo nie tak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): aga

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:50 #682912

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Galino, domyślam się, że robiłaś oprysk na pomidory ? Pamiętasz może nazwę preparatu lub chorobę rośliny, którą leczyłaś tym opryskiem ? Masz rację - stężeń używanych profilaktycznie lub interwencyjnie powinniśmy pilnować ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:51 #682913

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Ja bralam octan wapnia i ten na zasadzie krochmalu, naprawde wytrzymali rosliny na dworzu. Co do reszty , to propianum wapnia nie znalazlam, tylko jakis inny propianium chyba potasu , ale w zime jeszcze postudiuje i przetlumacze dla siebie i dziewczat, zawsze piszemy ze to z waszego forum informacje.
Z calym szacunkiem wobec forumowiczow, dziekuje jeszcze raz za cierpliwosc
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczelarz5, anaka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:54 #682914

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Gala,pokaż jakieś zdjęcia swojego ogrodu... :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:56 #682915

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Polecam propionian wapnia szczerze i z czystym sumieniem - jeśli masz ochotę wypróbować, to poproszę o Twój adres ( na pw ) - wyślę Ci ten środek i będziesz miała okazję sama się przekonać. Naprawdę warto.

p.s. instrukcję też Ci wyślę w jęz. rosyjskim
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, pszczelarz5, Pestka, anaka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 20:59 #682916

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Wzruszylam sie bardzo, jutro pokaza pomidorki, dzis z telefonu ciezko pojdzie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczelarz5, aga, anaka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Gru 2019 23:44 #682948

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Adasiowa wrote:
Polecam propionian wapnia szczerze i z czystym sumieniem - jeśli masz ochotę wypróbować, to poproszę o Twój adres ( na pw ) - wyślę Ci ten środek i będziesz miała okazję sama się przekonać. Naprawdę warto.

p.s. instrukcję też Ci wyślę w jęz. rosyjskim

Wypada jeszcze naszej Koleżance wysłać zestaw do kontroli pH cieczy do oprysku. Rozmawialiśmy o tym tutaj, że kwasowość jest podstawowym warunkiem/ obok stężenia /istnienia właściwości przeciw grzybiczej preparatu. Tyczy się to wszystkich kwasów organicznych tj. octowego, propionowego, mlekowego, sorbowego, benzoesowego i innych.

Przypominam też o wykorzystaniu deszczówki do sporządzania cieczy do oprysku oraz odpowiedniego zakwaszenia koncentratu PW do pH 6. Wtedy nie musimy za każdym razem kontrolować kwasowości cieczy do oprysku.
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2019 23:48 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, bela, sierika, Jan4, Adasiowa, pszczolka, galka68, anaka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 14 Gru 2019 08:18 #683873

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kochani, pomyślałam sobie, żeby zdjęcia tych pięknych pomidorów Galki przenieść do wątku o uprawie UPRAWA POMIDORÓW 2019 , a dodatkowo uporządkuję ich format, aby nie funkcjonowały jedynie w postaci załączników.

Galina - bardzo serdecznie dziękuję za "atlas" Twoich skarbów :hug: Oglądanie w grudniu takich okazów to prawdziwa przyjemność...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 14 Gru 2019 09:21 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Gru 2019 12:36 #684990

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
W nowym sezonie chcę stosować PW i HT nie mogę znalezć strony gdzie można zakupić tymol i propionian wapnia.Podpowiecie co jeszcze warto kupić do ekologicznych oprysków.Wcześniej robiłam opryski OW i MW.Chcę być w miarę dobrze przygotowana do sezonu więc czytam cały wątek o ekologicznych środkach :paper: :coffe:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Gru 2019 12:56 #684991

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Jan4, Pestka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Gru 2019 16:02 #685267

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
W piątek po 14.00 zamawiałam Propionian wapnia i Sorbinian potasu i dzisiaj już paczka przyszła czekam jeszcze na tymol będzie jutro albo po Nowym Roku,jeszcze tylko do końca przeczytać i zanotować w kajecie najważniejsze przepisy oraz dawkowania i gotowa będę do sezonu odnośnie ekologicznych oprysków co prawda teoretycznie B) a praktyka zacznie się od wiosny :P
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Pestka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Sty 2020 21:21 #685722

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
(No w końcu przeczytałam cały watek i drugi watek poświecony IF założyłam kajet i a piać od nowa przelatuję cały wątek i zapisuję najważniejsze uwagi(a zwłaszcza od Pomodoro) o PW HT IF.Mam już wszystkie potrzebne produkty do PW IF i w sylwestra przyszła przesyłka z tymolem zamówiłam 2 opakowania.Kupiłam też Sorbinian potasu tak że będe prosiła Miecia o przepis. Jeśli w tym sezonie będzie znowu coś nowego do testowania to sie pisze. Jak na razie nie mogę sie przekonać do perlitu :club2: ale może z czasem..... została mi jeszcze dobra chwila do zastanowienia, może spróbuję paprykę tylko mam grubszy perlit, ale czy poradze sobie zakwaszeniem wody jak na razie to czarna magia :mad2:
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2020 21:24 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 05 Mar 2020 14:08 #696706

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Przygotowania do nadchodzącego sezonu. Potrzebne środki już zgromadzone.

WP_20200305_08_16_44_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Mar 2020 09:52 #696935

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Mam zrobiony roztwór HT z tymolu tj.50g tymolu i 200ml spirytusu.Chcę spryskać i podlać siewki cebuli bo mi się kładzie i załamuje czy 5ml/1l wystarczy? I czy mogę inne rozsady też tym HT poczęstować takim stężeniem ? Parę lat wstecz to robiłam HT na bazie ziół, ale teraz wolę się zapytać abym coś zle nie zrobiła i nie popaliła młode liście. Mam też pytanie czy PW też mogę do młodych rozsad teraz stosować?
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2020 09:54 przez bela.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Mar 2020 15:12 #696987

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Nigdy nie podlewałem ani nie pryskałem rozsad HT. Nie wiem zatem, czy ten środek nie okaże się fitotoksyczny dla młodych roślin. Co zaatakowało Twoje rozsady , że chcesz je potraktować tymi preparatami ?.
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2020 15:15 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Mar 2020 17:11 #697009

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Tak jak pisałam siewki cebulki kładą mi się i łamią, a zasugerowałam się tymi wpisami z 16.02.2016 z str. 15 może coś zle zrozumiałam i chodziło o OW a nie o HT :think:

Adasiowa wrote:
Przed chwilą zamówiłam węglan wapnia do OW i tymol do herbatki tymolowej ( właściwie .. powinnam napisać do nalewki :happy: ). Ocet jabłkowy mam własny ( dzięki lekcji chemii Mietka wiem, że mam 6-cio % ), pozostaje tylko zaopatrzyć się w spirytus lub wódeczkę i do ... roboty.

Mietku, Józiu - Panowie ,dziękuję za wskazanie miejsc zakupów :)

Mam już tymol :) i informację, że węglan wapnia jest w drodze.

Zbyszek wspomniał o stężeniu 1g/1l nalewki tymolowej - jeśli dobrze zrozumiałam zalecenie stosowania, to jeśli nie ma zagrożenia chorobami, wystarczy stężenie 0,2g/l, czyli 1 ml koncentratu HT w 1 l wody. To jest to najmniejsze stężenie, tzw. MIC - czyli stosujemy je także profilaktycznie przy młodziutkich siewkach, takich z liścieniami ?
Może zacząć używanie od najniższego stężenia ?

pomodoro
Rzecz w tym, że siewki są najbardziej narażone na choroby odglebowe. Dla preparatu gleba jest jak woda tzn rozcieńcza preparat, dlatego należy stosować stężenia większe


Adasiowa
Reasumując: siewki w domu spryskujemy "na wszelki słuczaj" stężeniem: 5ml na 1 l ciepłej wody plus np. Ludwik ;-)
Natomiast rozsady wysadzone na grządki - zaczynamy profilaktycznie od w/w? A w przypadku stwierdzenia infekcji ( tfu, tfu )- zwiększamy ?
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2020 17:15 przez bela.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.711 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum