TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Sie 2020 09:04 #723065

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2046
  • Otrzymane dziękuję: 11074
jokaer wrote:
Bo gdyby był jakiś potas bez azotu to może byłoby dobrze?
:bye:
Jolu,

Siarczan potasu nie zawiera azotu
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Sie 2020 12:38 #723107

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
jokaer wrote:

Czy mogę wobec tego bez szkody dla roślin opryskiwać PW + sam siarczan magnezu?

Szkopuł w tym, że po przekroczeniu określonych stężeń składniki zaczną reagować między sobą wytrącając z roztworu siarczan wapnia ,czyli gips Od stosunku stężeń zależy kiedy ten siarczan wapnia się wytrąci tj czy już przy sporządzaniu cieczy do oprysku, czy na liściach w trakcie schnięcia.

Rozpuszczalność w wodzie
0,21 g/100 ml (30 °C)[1]
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jokaer

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Sie 2020 15:37 #723122

  • jokaer
  • jokaer's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 313
Czyli ta receptura PW + sal.pot. + siar.Mg lub mikrokomplex jest najbardziej optymalna?
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Sie 2020 20:49 #723150

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Nie rozumiemy się. Jeśli już mieszać PW z nawozem, to wyłącznie z saletrą potasową.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jokaer, Nimfa, anaka, Mirek19

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Sie 2020 07:51 #723195

  • jokaer
  • jokaer's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 313
Pomodoro jasne.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 04 Sie 2020 10:11 #723615

Witam,
na ogórkach i jednej z róż pojawił mi się mączniak prawdziwy. Na forum wyczytałam,że może sorbinian potasu coś zaradzić, ale nie mogę znaleźć jak go przygotować i stosować. Proszę o pomoc.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 04 Sie 2020 10:25 #723619

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Odbierz pw.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 07 Sie 2020 20:05 #724174

  • Kornel
  • Kornel's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 66
Zwracam się z prośbą do Pomodoro - czy i ja mógłbym dostać przepis na sorbinian potasu? Szukałem przepisu ale nigdzie go nie ma, więc zwracam się do twórcy owej receptury z prośbą. Moim ogórkom już nic nie pomoże- najpierw po wysadzeniu na przełomie maja i czerwca zrobiły się srebrne liście ( od zimnych nocy), później trzy razy podtopienie i na koniec zaraza . W tym roku niestety ogórki są towarem deficytowym. Z eko oprysków stosuje PW, oraz IF. Chciałbym też spróbować sorbinian potasu ( oczywiście w przyszłym roku) - po tylu pozytywnych opiniach, ale nie mam przepisu. Jeszcze raz proszę Pomodoro , jeśli mógłbym dostać ów przepis będę wdzięczny.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 09 Sie 2020 19:06 #724482

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
Witam, co roku mam problem z mączniakiem prawdziwym. W czerwcu musiałam usunąć piękną 10 letnią katalpę, która cała pokryta była białym nalotem, a pod nią mam rząd borówek amerykańskich. W ubiegłych latach borówki okrywałam folią i pryskałam ,tego roku nie dałam rady.Myślałam, ze mój problem zniknie.Obecnie jagoda Goji jest cała pokryta białym nalotem. Na winogronie też widzę początki mączniaka prawdziwego,jedno mniejsze winogrono wcześniej zlałam sodą z siarkolem i pomogło ,ale to drugie jest za duże do dokładnego pokrycia.
Mam jeszcze obok dwa. Nie chcę pryskać chemią,trochę już późno. Cały czas były pryskane PW. Pomodoro pisał,że na mączniaka jest dobry sorbinian potasu ,ale mimo prośby nie podał jak go stosować, więc leży sobie od ubiegłego roku w szafce. Proszę o pomoc.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 10 Sie 2020 00:26 #724534

  • Wojsław
  • Wojsław's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
czy do DMSO może być SALICYLAN SODU ?
Może jakieś doświadczenia opryskiem z wywaru z wierzby - zawiera kwas salicylowy.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 23 Sie 2020 15:23 #726450

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Kilka obserwacji z tego sezonu. Ponieważ ani środki chemiczne, ani HT i PW nie zabezpieczały mi ogórków (w gruncie) przez mączniakiem rzekomym postanowiłem w tym roku spróbować Polyversum, czyli pożytecznych grzybów chroniących przed chorobami grzybowymi. I jestem z tego wyboru zadowolony. Od kilku lat mączniak rzekomy atakował u mnie na początku sierpnia/końcu lipca i po tygodniu było po ogórkach, pomimo regularnych oprysków. Po dwukrotnym oprysku Polyversum dopiero teraz zauważyłem pierwsze plamki mączniaka. Choroba postępuje wolno. Duże pozytywne zaskoczenie. Niestety Polywersum nie dało mi chyba nic w zakresie zwalczania fuzariozy. Być może mój błąd polegał na tym, że aplikowałem grzyby dopiero po wysadzeniu rozsady, ale nie wydaje mi się by tak było. W przyszłym roku spróbuję wczesnowiosennego chemicznego rzędowego odkażania gleby, bo z tą fuzariozą jest duży problem. To co mogę w pełni również polecić to ekologiczny adiuwant Protector zwiększający przyczepność substancji chemicznych w opryskach. Środek na bazie żywicy sosny, daje to samo co krochmal, ale zdecydowanie mniej z nim zachodu.

PS. Może ktoś podpowie ekologiczny sposób na fuzariozę?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 24 Sie 2020 02:40 #726535

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Na litr wody 1ml jodyny i polać .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): AB, pszczolka, Nimfa, ewakatarzyna, ali, czarna2066, JaKasiula

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 26 Sie 2020 23:41 #726924

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Widziałem w kilku miejscach dyskusje dotyczące zwalczania wertycyliozy. Zanim przejdę do przedstawienia sposobu ekologicznego napiszę, że wszystkie chemicznie preparaty, które bywają stosowane do podlewania roślin, mogą zadziałać, ale krótko, dlatego są stosowane w zasadzie tylko do podlewania rozsady tuż przed wysadzeniem. Sprawdzałem to sam odnośnie fuzariozy, konsultowałem tę kwestię również na profesjonalnym forum ogrodniczym. Odnośnie wertycyliozy, po wielu próbach i licznych lekturach, u mnie sprawdza się sadzenie papryki na świeżym oborniku ze sporym dodatkiem wapnia (u mnie duża szczypta saletry wapniowej). Wertycylioza lubi lekkie gleby, dlatego posiadacze takowych mogą poprawić swoją sytuację nawożąc działkę gliną lub iłem.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Sie 2020 23:26 #727049

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
W Lidlu są w sprzedaży elektroniczne mierniki PH po 39,99 zł.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Sie 2020 07:19 #727061

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
To samo co żółte z aledrogo , wspominane już wcześniej na forum . Nawet torebki z roztworami kalibrującymi te same. Warto kupić, cena przystępna.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Wrz 2020 17:37 #727662

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Oprysk DMSO (3,5 ml/l) + polopiryna: pomidorów, papryki, oberżyny, cukinii, selerów, buraczków, pietruszki, marchwi, fasoli, truskawek, winorośli,jednego rzędu ogórków, róż. :idea2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 12 Wrz 2020 22:13 #728473

  • ali
  • ali's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 22
  • Otrzymane dziękuję: 60
kuhara wrote:
To zależy geometrii grządki na której rosną pomidory, miedziany drucik działa tylko na takiej grządce, gdzie suma kątów wewnętrznych w trójkącie jest równa dokładnie 180o. Ja niestety mam działkę na planecie gdzie ta suma jest wyższa od 180 i u mnie drucik nie działa.

Nie powielajcie bajd!!!
grzybobójcza w tych drucikach jest tylko patyna.
Wbij stare druty i sprawdź .
Ostatnio zmieniany: 12 Wrz 2020 23:02 przez ali.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kapka

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 01 Paź 2020 23:28 #730016

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5655
  • Otrzymane dziękuję: 26754
JaKasiula wrote:
pomodoro wrote:
Niech no się tylko dowiedzą złomiarze , to na grządce zostaną same owoce , a krzaki znikną. :rotfl1:
Mąż elektryk, miedzianych drucików mi nie zabraknie, a złomiarze w poszukiwaniu może i parę chwasciorów powyrywają :happy:
Ja nie twierdzę, że jest to rewelacyjny sposób,a kto mi zabroni tak dbać o moje pomidorki jak chcę ;), najwyżej wszystkie krzaczki powyrywam.
Jeśli tu zaglądasz, napisz jakie były wyniki. Też kiedyś temu uległam i spróbowłam na kilku roślinach, ale pomidorom na ZZ nie pomogło, natomiast pomidor Harzfeuer F1 juz po tygodniu miał objawy braku żelaza, bo miedź jest antagonistyczna do żelaza i manganu. Od razu mi się to nie spodobało, bo gdyby to było takie proste, to wszyscy by to stosowali z Mieciem na czele, zamiast pracować nad preparatami ekologicznymi i odpowiadać stale na nasze pytania. Niestety Twój post przeczytałam dopiero dzisiaj.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.856 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum