TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Sie 2021 14:01 #775338

  • mojeuprawy
  • mojeuprawy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 160
Czy ktoś stosował te ekologiczne środki ochrony roślin na kędzierzawość liści brzoskwiń? Jeśli tak to który jest najskuteczniejszy?

Szukałam w lupce, ale nie znalazłam nic na ten temat :comp:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Sie 2021 11:07 #775444

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 501
  • Otrzymane dziękuję: 1211
Kiedyś zlałem brzoskwinię na jesieni IF z podwójną ilością krochmalu i poprawka na wiosnę. Mocno to ograniczyło kędzierzawość ale że zlikwidowało, to bym nie powiedział.
Obecnie zlewam drzewko na jesieni miedzianem z krochmalem, tak że na wiosnę jeszcze jest zielone (od miedzianu) a w sezonie IF - jestem zadowolony.
Natomiast nie działa to u mnie ani na parcha ani na brunatną zgniliznę.
DSC_1202002.jpg

DSC_1212002.jpg

Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2021 11:16 przez kuhara.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 30 Sie 2021 21:10 #775478

  • mojeuprawy
  • mojeuprawy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 160
Bardzo Ci dziękuję Krzysztof, miłego wieczoru :flower2:
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2021 21:11 przez mojeuprawy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, del

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Sie 2021 10:41 #775498

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 501
  • Otrzymane dziękuję: 1211
Nie używałem nigdy sorbinianu potasu, bo mam spore zapasy KSM i HT (że o PW nie wspomnę, bo tego to mam na 100 lat) ale w przyszłym sezonie chyba przejdę na sorbinian, bo z tego co tu czytam to jarzębina okazała się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie na ogórki (mączniak rzekomy) wydaje się być dobrym rozwiązaniem. To jak już będę pryskał, to dostanie też brzoskwinia.
Z miedzianu na jesień nie zrezygnuję ale od wiosny pójdzie sorbinian, zobaczymy jak zadziała na parcha i zgniliznę.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2021 10:42 przez kuhara.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, del, Babcia Ala, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Sie 2021 11:16 #775500

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Proponuję sorbinian z dodatkiem DMSO. Dodatek ten powinien nadać sorbinianowi charakter systemiczny poprzez transport niezdysocjowanego kwasu sorbowego do wnętrza tkanki roślinnej.
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2021 11:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, sierika, del, Adamko72, Babcia Ala, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Sie 2021 20:47 #775541

Cześć wszystkim,
Jako że trafiłem na forum niedawno (za sprawą filmiku na YT dotyczącego środka IF - od MojeUprawy) przeczytałem ten wątek od początku. Ponieważ ma on już prawie 10 lat i jak widziałem część informacji uciekła w niepamięć, do części się ciężko dokopać gdyż zanikły w tłumie postów postanowiłem zrobić małe amatorskie podsumowanie tego co tu widziałem (niestety sam już pewnie część zapomniałem i pominę).
W tym wątku omawiane są głównie preparaty grzybobójcze oparte na solach prostych kwasach karboksylowych, preparat na bazie jodyny, oraz tymolu - autorstwa Pomodoro.

Środki, które warto mieć: OW, PW, HT, IF, Borasol
Środki, o których brak jest informacji z pola bitwy, lub wyszły z użycia: MW, HZT, KSM (wersja 1 - z 1 strony wątku), HB
Środki, aktualnie testowane SP(KSM2) - sorbinian potasu, DMSO, (dodam tu aspirynę, gdyż nie potrafię odnieść się do jej skuteczności)
Środki, które zostały wspomniane i nie wiem co się z nimi dzieje: Szkło wodne potasowe, urotropina

Wszystkie wspomniane środki traktujemy na razie jako środki kontaktowe, lecz istnieje podejrzenie, że DMSO pozwoli tworzyć preparaty wgłębne, lub nawet systemiczne.

Do zwiększania przyczepności oprysków (wszystkich) zaleca się dodawanie niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, mydła itp. (sprawdzony Ludwik miętowy. Niektóre nowe płyny do mycia naczyń mogą powodować dziwne reakcje, nie pamiętam już jakie).

W celu zwiększenia trwałości oprysku (ograniczenia zmywalności) zaleca się dodanie krochmalu, lub mleka(choć ostatnio nie ma zbyt wielu wzmianek o mleku)

Środki oparte na solach kwasów organicznych - OW, PW, MW, SP bezwzględnie wymagają do swojej skuteczności kwaśnego pH, tj. poniżej pH=6. Im niższe pH tym środek skuteczniejszy, jednak należy uważać, gdyż zbyt niskie pH może szkodzić roślinom.

OW - Octan Wapnia. Jeden z najlepiej przetestowanych środków na forum i chyba pierwszy opisany tutaj. Z powodzeniem zwalczał, lub chronił przed wieloma rodzajami chorób grzybowych. W późniejszym etapie został zastąpiony przez PW. Uważam jednak, że nie należy rezygnować z OW, gdyż wielu użytkowników potwierdziło jego działanie stymulujące wzrost roślin (rosną jak na sterydach). Oprócz oprysku skutecznie odkaża sadzonki (moczenie systemu korzeniowego).

PW - Propionian Wapnia. Preparat zrobiony na bazie gotowego proszku. "Następca" OW, również dobrze przetestowany. Według badań laboratoryjnych skuteczniejszy od OW w walce z zarazą ziemniaczaną. Te dwie cechy sprawiły, że w ostatnich latach wyparł on OW. Myślę, że niepotrzebnie, gdyż preparaty te zwalczają wiele grzybów chorobotwórczych i w walce z jednym PW może być lepsze a w walce z innym być może OW. . Oprócz oprysku skutecznie odkaża sadzonki (moczenie systemu korzeniowego).

IF - <Nigdy nie widziałem nazwy preparatu> Środek na bazie jodyny. Teoretycznie nieograniczone spektrum działania (w odpowiedniej dawce zabije wszystko) Z powodzeniem testowany przez użytkowników w walce z chorobami, część z nich uważa że jest on interwencyjny. Środek ten wymaga bezwzględnie krochmalu (w przeciwieństwie do innych środków, w których krochmal jest opcjonalnym dodatkiem). Ze względu na cenę jodyny jest to jeden z droższych środków. Aby środek działał musi być intensywnie niebieskiej barwy.

HT - Herbatka Tymolowa (chyba?). Również jeden z pierwszych i dobrze przetestowanych środków. W przeciwieństwie do poprzednich wykazuje działanie nie tylko bakterio i grzybobójcze, ale również działanie przeciw "robalom" (od roztoczy po ślimaki). Środek ten warto mieć w swoim asortymencie, gdyż jest to praktycznie jedyny omawiany tutaj środek owadobójczy (co nie znaczy, że na grzyby nie pomaga). Testowany był zarówno z dodatkiem krochmalu, jak i mleka, jednak z obserwacji użytkowników wynikałoby, że jego działanie owadobójcze jest silniejsze bez tych dodatków (prawdopodobnie szybciej się ulatnia dając większe stężenie oparów, przez co działa na układ oddechowy szkodnika). Sam tymol jest dość drogi, do tego wymagany jest alkohol, co sprawia, że cenowo nie powinien być to nasz podstawowy wybór.

Borasol - Roztwór kwasu borowego z dodatkiem mocznika. Bardziej pasowałby do wątku o nawozach. Nie testowany jako środek ochrony roślin (choć sam z powodzeniem wytrułem kwasem borowym karaluchy). Sprawdzony nawóz wspomagający zapylanie kwiatów i zawiązywanie owoców.

Wszystkie preparaty na bazie soli potasowych czy wapniowych mogą być stosowane również jako nawóz (odpowiednio uzupełniający wapń, lub potas). Dodatek mocznika przyspiesza dolistne wchłanianie preparatów.

SP - Sorbinian potasu. Nowotestowany środek z dużym potencjałem. Wykazał już pierwsze oznaki skuteczności przeciwgrzybicznej. Z testów Pomodoro wynika, że nie nadaje się do odkażania sadzonek - rośliny mają gorszy system korzeniowy.


DMSO - Dimetylosulfotlenek (skrót od nazwy chemicznej). Gotowy preparat do kupienia. W stężeniu do 5 ml/l nie wykazał fitotoksyczności. Właściwości grzybobójcze są w fazie testów. Potencjalnym zastosowaniem może okazać się w przyszłości dodatek DMSO do innych preparatów w celu działania wgłębnego, lub systemicznego.

Na jednym z obrazków wrzuconych przez Pomodoro (zdjęcie z książki, chyba odnośnie sorbinianu) oraz w internecie znalazłem informacje, że środki oparte na solach kwasów działają skuteczniej np w obecności soli kuchennej. Warto potestować dodanie niewielkiej ilości (rośliny też nie lubią za dużo sodu / soli kuchennej)

W wątku dużo było pytań co z czym można łączyć oraz jakiej wody można użyć. Sam już nie pamiętam co i jak zachęcam wszystkich do potestowania. w skrócie:
Jeżeli po dodaniu czegoś do preparatu nie wytrąca się osad, to prawdopodobnie można łączyć.
Jeżeli po dodaniu czegoś do IF preparat nie stracił barwy to powinien działać.
Jeżeli chcemy zmieszać sole tego samego metalu (np wapnia) to raczej nie powinno być problemu (patrz co z osadem)
Jeżeli chcemy zmieszać sól wapniową, z solą potasową jest ryzyko wymiany jonów i wytrącenia kryształków.

Co do pytania jaką wodę można użyć, to polecam przede wszystkim zaopatrzyć się w urządzenie do pomiaru pH (miernik elektroniczny, płyn Helliga itp) Woda ze studni/kranu zazwyczaj zawiera jony wapniowe, więc wystarczy ją zakwasić octem do odpowiedniego pH i powinno być ok jeżeli stosujemy preparat oparty na solach wapniowych. Jeżeli stosujemy preparat na bazie soli potasowych już może być gorzej i trzeba by się pobawić w chemika.

Ja w tym roku pryskałem rośliny preparatami opartymi na wysokim pH (wapno hydratyzowane / węglan potasu) (pH > 12) i nie jestem zadowolony z rezultatów. Trzeba to wziąć jednak z przymrużeniem oka, bo:
Mam daleko na działkę i nie mogę tam być regularnie.
W większości przypadków pryskałem wszystko nie zostawiając próby kontrolnej.

I tak:
Oprysk taki "zasuszał" plamki z rdzy gruszy (na liściach gruszy)
Oprysk taki nie wykazał żadnego działania na mączniaka rzekomego na ogórkach, ani na plamistości truskawek (tu akurat miałem grupę kontrolną)
Oprysk ten być może zadziałał na mączniaka prawdziwego - jeszcze w tym roku nie pojawił się (winogrona, cukinia, ogórek), ale ogólnie nie miałem nigdy większych problemów z mączniakiem prawdziwym
Prawdopodobnie oprysk taki nie za działał w ogóle na nic innego (porównanie z zeszłym rokiem).

Z badań nad kiłą kapusty (chyba) wynika, że wysokie pH (ale tam testowali chyba tylko do pH =9, testowali pH gleby i tylko jedną rodzinę patogenu) wynika że zwiększanie pH nie zabija grzybów a jedynie je "usypia", a gdy już pH się obniży nagromadzone zarodniki intensywnie kiełkują. Dlatego jestem dość sceptyczny do tej metody ochrony.

PS: Ponieważ chemię skończyłem w liceum to prosiłbym o sprostowanie jeśli walnąłem jakieś głupoty.

Taki mój mały pościk na przywitanie :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): y_y, jack90, renons, mojeuprawy, Kasia_BS

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Sie 2021 21:05 #775543

Dalsze kierunki:
W przyszłości (pewnie niestety odległej) chciałbym potestować:

:idea2: Jako środki na robale - kwas borowy, kwas szczawiowy, nikotynę (wyciąg z tytoniu), być może kwas mrówkowy (i sole tych kwasów)

:idea2: Wpływ dodatku soli kuchennej do do stosowanych preparatów

:idea2: Działanie preparatów opartych na kwasie mlekowym i cytrynowym (wydaje mi się, że nie były tu omówione, niby jest przepis na MW, ale w postach nie widać było wzmianek o tym preparacie). Ze względu na grupę hydroksylową mogą mieć inne spektrum działania, poza tym trafiłem na informację, że kwas cytrynowy wspomaga działanie innych środków (taki "katalizator").

:idea2: Sprawdzenie w warunkach polowych fitotoksyczności preparatów w zależności od pH oprysku. W teorii, jak damy pH = 6 a oprysk wysycha to pH rośnie, ale nie wiem czy to jest prawda, bo nie wiem co się dzieje z jonami kwasowymi - czy ich asymilacja, rozpad itp. nie następuje szybciej niż jonów zasadowych, chciałbym sprawdzić do jakiego pH mogę obniżyć oprysk, by w sytuacjach interwencyjnych wykazał maksymalną skuteczność a jednocześnie nie zabił roślin.

:idea2: Sprawdzenie działania organizmów żywych (bakterie kwasu mlekowego, a raczej cały zakwas z żywymi kulturami i drożdże) w opryskach i podlewaniu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): y_y, renons, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 31 Sie 2021 22:26 #775564

  • renons
  • renons's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 771
  • Otrzymane dziękuję: 1969
A może pokusisz się o założenie wątku poświęconemu stricte testom... określisz ich zasady itp.? :idea1: Niektóre warto chyba robić większą grupą? :think:
Życzę miłego dnia... Jędruś ;)
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Wrz 2021 15:02 #775723

  • Adamko72
  • Adamko72's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 15
pomodoro wrote:
Proponuję sorbinian z dodatkiem DMSO. Dodatek ten powinien nadać sorbinianowi charakter systemiczny poprzez transport niezdysocjowanego kwasu sorbowego do wnętrza tkanki roślinnej.
Pani Mietku robił Pan już w tym roku jakieś próby? Jakie efekty? Ile ml DSMO na 1L oprysku?
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Wrz 2021 15:16 #775725

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Nie robiłem . Mam zamiar w przyszłym sezonie. Jak już wspominałem właściwości grzybobójcze mają niezdysocjowane kwasy organiczne. Niestety w tej formie są one nieprzyswajalne. Mam nadzieję , że DMSO okaże się nośnikiem tych kwasów i dzięki dodatkowi tego związku, będą one wnikać w tkankę roślinną.

Do oprysku prawdopodobnie będzie to dodatek 4 ml/l. Do podlania od 1-2 ml/l
Ostatnio zmieniany: 02 Wrz 2021 15:22 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adamko72, mojeuprawy, Mirinda

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Wrz 2021 15:38 #775726

  • Adamko72
  • Adamko72's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 15
:thanks: to ja się zgłaszam też do testów :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Wrz 2021 16:02 #775727

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Eksperyment rozpoczynamy od podlania roślin w fazie rozsady jednorazowo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Wrz 2021 16:14 #775729

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Jan4 wrote:
Wczoraj opryskałem DMSO (4ml/l) + polopiryna: pomidory, paprykę, oberżynę, marchew, pietruszkę, cukinie, pory, selery. Żadnych zmian na liściach nie ma. Poprzednio nie używałem takiego stężenia. :idea2: :idea1:
Na pędach pomidorów zauważyłem ZZ. Jest to chyba wynikiem ciągłych opadów. Nie będę już wykonywał oprysków - nie ma sensu. :club2:
Papryka na szczęście zdrowa. :dance:
Ostatnio zmieniany: 02 Wrz 2021 16:32 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 02 Wrz 2021 19:22 #775739

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5542
  • Otrzymane dziękuję: 26100
Andrzej od 8 września powrót lata (jeszcze najpierw 3 chłodne noce,)jak masz tej pędowej niewiele, ugotuj trochę gęstego krochmalu z cynamonem mielonym, po ostygnięciu jak masz jakiś środek kontaktowy na ZZ, choćby Miedzian , dodaj dosłownie ociupinkę i posmaruj pędy w miejscach gdzie są widoczne zmiany od ZZ (jak nie masz ŚOR zastosuj sam cynamon). Ta mikstura leczy pędy na tyle, że się nie łamią, nie leczone pędy będą się łamać w zarażonych miejscach. Możesz posmarować tylko te, które warte są tego zachodu. Cynamon jest bakterio i wirusobójczy (kwas cynamonowy jest składnikiem niektórych ŚOR na ZZ). Z powodzeniem "leczyłam" kapusty, bo gniły, cuchnąc, wierzchołki wzrostu lub łodygi lub ugniwały liście przy łodydze, pomogło. Gdy nie było warunków do opryskania pomidorów, a na liściach pojawiała się ZZ w niewielkich ilościach, ale jednak, to zasypywałam cynamonem i pomagało, przynajmniej nie było białych zarodników na spodzie, a obszar zarażony ZZ się nie powiększał. Ja właśnie dziś ugotowałam krochmal, cynamon dodałam do zimnej wody, zagotowałam i wlałam krochmal. Jutro rano będę smarować. Wlazła mi ZZ między innymi na pomidor Anna Russian, na którym mi bardzo zależy i którego bardzo lubię. Za pierwszym razem nie zajęło mi to wiele czasu, a poprawę widzę, po jakimś czasie krochmal sam zaczyna się łuszczyć, a tkanka widoczna pod jest zdrowsza.
Zdjęcie nie jest najlepszej jakości, ale to wysoko, jednak widać brązowy złuszczający się krochmal, a spod niego wyłaniający się pęd z nekrozą, jednak nekroza ma kolor stalowoszary, a nie ciemno brązowy.
20210902_191536.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 02 Wrz 2021 19:24 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Kaja, bietkae, del, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Wrz 2021 08:43 #775763

  • jokaer
  • jokaer's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 313
mojeuprawy wrote:
Czy ktoś stosował te ekologiczne środki ochrony roślin na kędzierzawość liści brzoskwiń? Jeśli tak to który jest najskuteczniejszy?

Szukałam w lupce, ale nie znalazłam nic na ten temat :comp:

Ja parę lat temu miałam posadzoną wiosną brzoskwinkę, którą dopadła kędzierzawka.
Wtedy już był OW i ja zaczęłam ją opryskiwać. Chore liście obrywałam i regularnie opryskiwałam OW.
Muszę przyznać, że brzoskwinka świetnie zareagowała na te opryski bo było to najpiękniejsze drzewko w okolicy.

Niestety potem została niechcący złamana :(

pomodoro pisze odnośnie DMSO
Do oprysku prawdopodobnie będzie to dodatek 4 ml/l. Do podlania od 1-2 ml/l

Tu mam pytanie do Ciebie, czy mówimy o DMSO stężeniu takim jaki się kupuje / ono ma coś 90 pare%/ czy należy pierw zrobić stężenie
jakieś niższe i dopiero wtedy odmierzać te 4 ml?

I drugie pytanie mam jak jest z przyswajalnością potasu przy opryskach węglanem potasu?
Bo ja opryskuję przeciw szarej pleśni, m.prawdziwemu, czarnej zgniliźnie taką mieszanką:

węglan potasu 0,5 % + 0,3% siarka

Jest to dobra mieszanka, opryskuję nią winorośle. Myślę, że byłaby dobra dla dyniowatych również.

Bardzo Ci będę wdzięczna za odpowiedź.

edit Może by do tej mieszanki dodawać DMSO?
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2021 08:45 przez jokaer.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Wrz 2021 13:04 #775771

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
czy mówimy o DMSO stężeniu takim jaki się kupuje / ono ma coś 90 pare%/ czy należy pierw zrobić stężenie
jakieś niższe i dopiero wtedy odmierzać te 4 ml?

Jako dodatek do oprysku - bez rozcieńczania. W razie jeśli dysponujemy preparatem o mniejszym stężeniu, dawkę należy proporcjonalnie przeliczyć.
jak jest z przyswajalnością potasu przy opryskach węglanem potasu?

Jak przy innych nawozach potasowych.
Może by do tej mieszanki dodawać DMSO?

Można spróbować w miejsce siarki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Wrz 2021 14:28 #775772

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5542
  • Otrzymane dziękuję: 26100
joaker W jakiej postaci siarka? Ona trudno rozpuszcza się w wodzie.
Na rosyjskich stronach znalazłam coś takiego, tylko że nie mam kwasu borowego w suchej postaci jak oni to opakowanie na zdjęciu. Rozpuszczają to we wrzątku, bo on też trudno rozpuszczalny w H2O, a wysoka temperatura trochę to poprawia. Teraz już mogłabym popróbować, bo początkiem sezonu bałabym się tym wszystko spryskać.
ekoopryskzruskiejstrony.png
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2021 14:30 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pysiu, mojeuprawy

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 03 Wrz 2021 15:52 #775776

  • jokaer
  • jokaer's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 313
pomodoro bardzo Ci dziękuję :)


Babcia Ala pisze
W jakiej postaci siarka?

Mam Microthiol, kupiony już dość dawno. On się doskonale rozpuszcza, bo ma taką specjalną granulację.

Co ogórków. Obawy to mogą być jeśli chodzi o kiszenie. Do jedzenia to nie ma co zaszkodzić.
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2021 15:53 przez jokaer.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.997 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum