TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Lis 2017 17:11 #575121

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Nie wiem, czy wiosną będzie na tyle czasu, by eksperymentować z doniczkami.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Lis 2017 17:49 #575127

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Kasionek wrote:
A czy kubki 400 ml mogą być. Pozostało mi ich duuużo z zeszłego roku .

Jak się domyślam, kubki mają w dnie otwory. Jak widzisz ich wykorzystanie ?
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Lis 2017 18:27 #575138

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Mieciu mam kubki z otworami - po zeszłorocznych pomidorach i bez otworów - nowe. Pytałam czy mogę je wykorzystać do uprawy pomidorów i papryk w perlicie.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Lis 2017 19:09 #575144

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Nie przygotowywałem rozsady w tak dużych pojemnikach, więc trudno mi się wypowiadać. Jedno jest pewne, że zajmą więcej miejsca.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Lis 2017 19:40 #575154

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
Mam już wór perlitu, brakujące nawozy i kubki się dokupi, tylko ten 1 kwietnia... No nie ma takiego żeby mnie wcześniej łapy nie zaswędziały. 1 lutego już będę wąchać nasiona :happy4: . Dobrze że wczesną kapustę jakoś tak się sieje, to się wyżyję :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, lucysia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Lis 2017 22:03 #575203

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
otojolka wrote:
Aniu. Będziesz miała piękne, dorodne roślinki. Wysłałam Ci najmniejsze, późniejsze sadzonki, żeby je łatwiej upchnąć w tej małej przestrzeni. Nie sądzę, żeby im perlit z pożywką zaszkodził.

Joliś, miałaś rację, przed chwilą sprawdziłam; begonie od Ciebie - w perlicie - ruszyły z miejsca, a przecież to raptem parę dni ... w kącikach liści rosną zdrowe, dorodne odrosty. Jeszcze raz Ci dziękuję :) Pelargonie także wypuszczają młode listki. Jednym słowem: jest dobrze :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, otojolka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Lis 2017 16:11 #575262

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Maks, przyszłoroczna uprawa w perlicie będzie wydarzeniem bez precedensu, więc trudno w tej chwili wyrokować, jak zachowają się doniczki torfowe z ciągle wilgotnym perlitem, dlatego starujemy z pojemnikami plastikowymi ( pomijam różnicę w cenie ). Poza tym nie byłbym do końca pewna "sterylności" takich doniczek. Używając plastikowych kubków mamy pewność, że nie przywleczemy do perlitu żadnych dodatkowych "niespodzianek".
Przesadzanie roślin z perlitu do perlitu czy gleby nie stwarza żadnych problemów; korzenie są zdrowe i silne, a perlit jest nimi dobrze przerośnięty - przy każdym przesadzaniu wskazana jest ostrożność.

Kasieńko, jednak radziłabym zacząć od mniejszego gabarytu kubka; tak czy inaczej czeka Cię późniejsze przesadzanie wraz ze wzrostem rozsady - przynajmniej tak będzie u mnie, gdzie warunki świetlne wymuszają dwukrotne pikowanie.

Zarta - część roślinek możesz śmiało wysiać w normalnym terminie, a część później. Sama mam w planach dwukrotny perlitowy wysiew: w kwietniu i w czerwcu. A w lutym, żeby mieć czym zająć ręce i głowę, dam do skiełkowania choć kilka nasion ostrych papryczek.
Ten 1 kwietnia to termin przypuszczalny. Dla mnie o tyle dobry, że światło i temperatura są wtedy idealne dla produkcji rozsad.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zarta, Maks-ogrodnik

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Lis 2017 18:59 #575289

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
I to jest dobry pomysł, bo pomidorki do folii przecież mogę wysiać wcześniej :). Folijkę mam małą, będzie w niej tak jak w tym roku 10 szt 80 l "donic". Z tą różnicą że będą z perlitem :). Zobaczymy jak nam wszystkim to pójdzie - ale już nie mogę się doczekać :). Rety, jaki człowiek durny, w czerwcu nie mogę się doczekać zimy, bo niby wtedy odpocznę, a teraz ledwo co ogarnęłam krzaczory a już myślę o wiośnie :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Marysia80

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Lis 2017 20:29 #575576

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Dość długo walczyłem z tym tematem aż przeczytałem wszystkie strony. Jestem przekonany, że wiosną zacznę robotę z perlitem, na początek sadzonki pelargonii bluszczolistnej, sadzonki pomidora do foliówki, ogórka do szczepienia i zobaczymy co dalej. Na razie mam nawozy i zamówiłem perlit, kubki kupię w hurtowni.
Będę chciał korzystać z rad na forum.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Marysia80

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Lis 2017 21:28 #575600

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jurku, bardzo się cieszę, że dołączyłeś do naszej grupki.
Pamiętam Twoje tegoroczne pomidorki i nasz zachwyt nad nimi, więc wolę nie myśleć, jak pięknie Ci się udadzą w perlicie :)

Na zimowe wieczory masz zadanie specjalne ;-) - koniecznie posadź pelargonie - zaskakuje mnie codziennie, jak perlit wpływa na ukorzenianie - i to teraz, pod koniec listopada ...

Na pomoc, dobre słowo i porady możesz liczyć zawsze.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2017 21:28 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jurek49

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Lis 2017 21:54 #575607

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Relacja z uprawy czosnku w perlicie.

Jedenaście dni od wysadzenia ząbków pędy nadziemne mają wysokość od 21 - 25 cm. Rozgałęzienie pędów jest na wysokości 3-4 cm. Mam pewien pomysł na dalszą uprawę polegający na unikalnej metodzie kontroli wzrostu i ewentualnym późniejszym przesadzeniu do pojemników 0,5 l.Rośliny są już fertygowane MS 36 + saletra wapniowa na wodzie z filtra Brita.
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2017 22:13 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Horti, Zbyszko46, rozalia, Marysia80, jurek49, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Lis 2017 12:20 #575678

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Melduję, że owoce z papryki usunięte. Zobaczymy teraz co będzie się dalej działo z roślinami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Horti

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Lis 2017 18:47 #575732

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Pelargonie do ukorzeniania w perlicie przewiduję dopiero na luty ponieważ teraz są na strychu w oknie w temperaturze około 12 stopni.
W styczniu przeniosę na parapet w pokoju, dostaną zasilanie oraz temperaturę pokojową i będę czekał na odrosty do ukorzeniania.
Dotychczas ukorzeniałem w torfie i piasku.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Lis 2017 19:17 #575741

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja oprócz sałaty , która rośnie bardzo dobrze, posadziłam tez cebule Hipeastrum w perlicie. Nie wiem czy zakwitnie, bo to cebula kupiona, ale po tygodniu wypuściła jeden liść. Użyłam tak jak przy sałacie odzywki podstawowej + koncentrat azotowo-wapniowo- magnezowy. Ale mam inne zmartwienie . perlit jest lekki kwiat Hipeastrum ( jak zakwitnie) duży i ciężki jak to zbalansować by roślina była stabilna. Ale coś wymyśle, bo to podstawowy problem przy moich stroikach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Lis 2017 19:54 #575747

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Lucynko piszesz o hipku w perlicie a ja nie jestem pewny czy sobie poradzi cebula w twardym perlicie,czy perlit nie będzie jej ranił.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Lis 2017 20:03 #575750

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
E.. jak male roślinki radzą sobie, to duża cebula bardziej. perlit umożliwił mi danie malutkiej doniczki która mieści mi się na wąskim parapecie. No zobaczymy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Lis 2017 20:10 #575752

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Spokojnie powinnaś dać radę; reanimuję storczyk w perlicie, a wiesz, jakie delikatne korzenie mają te rośliny.... wsadziłam zdechlaczka jakieś trzy tygodnie temu , w perlit nasączony taką pożywką, jak warzywa. Wypuszcza nowe korzenie powietrzne.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zbyszko46, Marysia80

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Lis 2017 21:41 #575765

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1842
  • Otrzymane dziękuję: 6122
Potwierdzam,że storczykowi perlit służy.Niedawno kupiłam storczyk miniaturowy w doniczce wielkości kieliszka i z byle jakim podłożem.Po wyjęciu bryły z kieliszka wsadziłam wszystko w 100ml kubek z perlitem i radzi sobie nadzwyczaj dobrze.Dalej kwitnie i szybko wypuścił zielone korzenie.Niczym nie nawożę,ponieważ nie mogę dostać potrzebnych składników do sporządzenia pożywki.Jak już będzie źle wyglądał to wcisnę kawałeczek pałeczki do nawożenia storczyków.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Zbyszko46, Marysia80


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.715 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum