TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 16 Sty 2018 11:43 #583371

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Joliś będę dozgonnie wdzięczna, bo bardzo zależało mi na tej starej odmianie i na tym, aby mieć pamiątkę od Ciebie. Poczekajmy tylko na ocieplenie, bo sadzonki nie przeżyłyby transportu - dziękuję :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 16 Sty 2018 19:01 #583451

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
a jak potem masz zamiar postępować z imbirem ?
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 16 Sty 2018 19:08 #583455

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mirku, najpierw poczekam, aż pąk wzejdzie na powierzchnię - teraz, dla potrzeb zdjęcia odgarnęłam delikatnie wierzchnią warstwę perlitu. Parę dni temu nie miał żadnych korzonków, a sam wyglądał jak duża fasola. Widzę więc, że ma tempo rozwoju. Na razie pilnuję wietrzenia i odpowiedniej wilgotności i temperatury.
Nie mam oczekiwań co do jego przyszłości, ale chciałabym doczekać chociaż kilku liści. Z tego, co czytałam - imbir wymaga sporej temperatury i wilgotności oraz światła rozproszonego.
Kombinuję też z kłączem kurkumy, ale chwilowo jeszcze śpi w perlicie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Armasza, mk1a, jurek49

Uprawa roślin w podłożach inertnych 16 Sty 2018 20:39 #583495

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
brawo pozazdrościć zapału ja jak zwykle w czarnej............... ale nadrobię obiecuje

tylko czy w tym roku?
:club2:
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Sty 2018 08:07 #583576

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Napadało trochę śniegu. Można go zebrać teraz i trzymać kilka miesięcy w wiadrze/butelkach? Nic się tam nie rozwinie niepotrzebnego przez ten czas?
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Sty 2018 08:16 #583578

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Mam w kanistrach i butelkach deszczówkę z ubiegłego lata.Nalane pod zakrętkę i mocno dokręcone.Jest czyściutka.Myślę jednak, że przed użyciem przegotuję ją.
Ela
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Sty 2018 10:17 #583599

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
tgrzebien wrote:
Napadało trochę śniegu. Można go zebrać teraz i trzymać kilka miesięcy w wiadrze/butelkach? Nic się tam nie rozwinie niepotrzebnego przez ten czas?

Przy tych temperaturach raczej trudno o jakieś biologiczne zanieczyszczenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254

Uprawa roślin w podłożach inertnych 17 Sty 2018 10:48 #583604

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
No to dzisiaj po pracy biorę się za zbieranie śniegu. Perlit kupiony już dawno, nawozy w tym ms 27 i 36 też są. Nasiona w drodze. Zostały tylko kubki. Kupię chyba 200ml na początek i 500ml na późniejsze przesadzenie. Parę miesięcy temu przebrnąłem przez cały temat, ale chyba muszę odświeżyć pamięć i jeszcze raz wszystko przeczytać i obrać któryś ze sposobów. Chyba wybiorę "kubek w kubek", będzie najprościej.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 06:55 #583846

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Melduję uprzejmie :) , że moje pomidorki Red Pear wysiane w perlit 13 stycznia br -czyli 4 dni temu- zaczęły pokazywać łebki. Gwoli ścisłości powiem, że po wysiewie stały u mnie na biurku, bez żadnego dogrzewania, w temperaturze pokojowej 20 * C. Można powiedzieć, że dla mnie ten nowy sezon właśnie się rozpoczął :dance: . Teraz się zacznie !. Pikowanie a następnie pozyskiwanie sadzonek z bocznych pędów, ich ukorzenianie w perlicie i produkcję rozsady. W zależności od szybkości wzrostu etap pozyskania sadzonek z pędów może być powtórzony, by trafić z wysadzeniem w grunt na połowę maja. W takim przypadku ilość rozsady wzrośnie w tempie geometrycznym :) . Z pięciu siewek będzie 10 pędów, a w drugim etapie z 10 sadzonek będzie 20 pędów i tyleż rozsady.

Wszystkich tych, którym dłuży się zima, a w dodatku posiadają tunel foliowy, zapraszam do zabawy :garden1:

I jeszcze jedno. W ub. roku taką zabawę robiłem z odmianą Bawaria. Krzaki były urodziwe i obsypane dorodnymi owocami od samej ziemi do tego stopnia, że wskutek podwiązywania zbyt elastycznymi trokami krzaki wraz z owocami zaczęły się po palikach obsuwać w dół. Tym razem wybrałem odmianę Red Pear. Ze względu na swój szybki wzrost i konieczność wcześniejszego ogłowienia, rad byłbym widzieć pierwsze grona tuż nad ziemią. A to właśnie ta metoda gwarantuje.
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2018 07:08 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, Krecik stary, Adasiowa, halgla, Zbyszko46, mk1a, Miragoral

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 07:30 #583847

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
pomodoro wrote:
Produkcja sadzonek zielnych z przeznaczeniem do tunelu lub szklarni to bardzo dobre lekarstwo na zimową depresję ogrodniczą :rotfl1: . Taka rozsada do tunelu jest rewelacyjna, ponieważ posiada b. nisko usadowione pierwsze grono.

Ogławiając rozsadę po utworzeniu dwóch węzłów otrzymujemy 2 sadzonki zielne z bocznych pędów. Jeśli chcemy opóźnić rozsadę pozwalamy jej wytworzyć 3 węzły. Uzyskujemy wtedy 3 sadzonki z jednej rośliny. Przednia zabawa, a przy tym nabywamy doświadczenia i zapominamy o zimie. :)

Mieciu, sadzonki otrzymujemy wg powyższego schematu ? Najpierw ogławiamy rozsadę, a potem czekamy na pojawienie się w kącikach ( węzłach ) nowych przyrostów ( wilków ) ? O to mniej więcej chodzi ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2018 07:31 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 07:49 #583856

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Wcześniej pisałem o wydłużeniu wegetacji roślin matecznych do 3 węzłów w celu rozciągnięcia w czasie pozyskiwania pędów bocznych. Po zastanowieniu się postanowiłem zmienić tą technikę i ogławiać rośliny mateczne po 2 węzłach. Trudno jest jednak przewidzieć jaka będzie szybkość wzrostu roślin w perlicie i szybkość ukorzeniania . Przy prowadzeniu roślin matecznych na 3 węzły mogłoby się okazać, że i tak pierwsze pozyskane sadzonki musiałbym ponownie ogławiać. Wszystko okaże się w praniu :rotfl1: . Mam jeszcze opcję rezerwową. Taką mianowicie, że rozsadę wyhodowaną z sadzonek bocznych ogłowię i wyprowadzę z niej 2 pędy i taką dwupędową wysadzę w grunt. Tak jak mówię, wszystko zależy od tego ,jak się wszystko rozłoży w czasie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 07:57 #583857

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Adasiowa wrote:
Mieciu, sadzonki otrzymujemy wg powyższego schematu ? Najpierw ogławiamy rozsadę, a potem czekamy na pojawienie się w kącikach ( węzłach ) nowych przyrostów ( wilków ) ? O to mniej więcej chodzi ?

Tak. Aby uszczknąć pędy boczne muszą one mieć odpowiednią wielkość, tzn stożek wzrostu i co najmniej jeden liść właściwy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 08:00 #583859

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Do roboty zatem :garden1:
Dzisiaj do perlitu powędrują nasionka pewnego Muszkietera - sezon pomidorowy uważam za rozpoczęty - ku chwale wiosny :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, halgla, Zielona

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 13:33 #583919

  • rejmat
  • rejmat's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 79
  • Otrzymane dziękuję: 184
Pięknie proszę Pomodoro o pomoc w przeliczeniu stężenia saletry wapniowej do fertygacji. Mam nawóz Wapnowit - roztwór azotanu wapnia N-10 Ca -17. Jakiego rozcieńczenia użyć aby dostać r-r 4%?
Korzystam z wody z filtra odwróconej osmozy, Magiczna Siła 9-9-36 i azotan amonu już przygotowane.
Pozdrawiam zielono. Marta
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 13:46 #583924

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
pomodoro wrote:
Dodam, że to 10 ml MS + 8,5 ml saletry wapniowej ma być rozcieńczone litrem wody demineralizowanej, a nie wlane do perlitu. Byłaby katastrofa.


Przeczytałam cały wątek i Vademecum i powiem szczerze, że mam taki mętlik w głowie, masakra :club2:

Dobrze rozumiem, że 10% roztwór MS i saletry wapniowej ma być jeszcze rozcieńczone w 1 l wody i dopiero to jest pożywka, którą nasączamy perlit? :oops:

Jeśli tak to fajnie by to było wrzucić do Vademecum pod niebieskim tekstem, dla takich nieścisłowców jak ja to wiele rozjaśnia ;)
Pozdrawiam, Marzena :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): tgrzebien, Zielona

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 13:51 #583926

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Moja saletra wapniowa
20180118_135209.jpg



Coś to zmienia,czy wg.przepisu robić?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2018 13:52 przez lucysia.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 14:07 #583932

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Ta saletra jest otoczkowana saletrą amonową. W przygotowanej pożywce wg naszego przepisu będzie azotu amonowego tak niewiele, że nie ma zmartwienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Sty 2018 16:20 #583961

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
rejmat wrote:
Pięknie proszę Pomodoro o pomoc w przeliczeniu stężenia saletry wapniowej do fertygacji. Mam nawóz Wapnowit - roztwór azotanu wapnia N-10 Ca -17. Jakiego rozcieńczenia użyć aby dostać r-r 4%?
Korzystam z wody z filtra odwróconej osmozy, Magiczna Siła 9-9-36 i azotan amonu już przygotowane.

Zupełnie Cię nie rozumiem.
- czy ten Wapnovit chcesz używać do przyrządzania pożywki ?
- co to za stężenie 4 % ?. Do czego to ma służyć ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.627 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum