TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 01:19 #585898

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 261
  • Otrzymane dziękuję: 102
A gdzie można dostać taką kuweto/paleto doniczkę w którą można włożyć kilkanaście kubków? Wcześniej było wrzucane jej zdjęcie. Byłem w paru miejscach typu selgros/obi/leroy i niestety nie mają czegoś takiego ;/
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 04:20 #585903

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56892
tgrzebien wrote:
A gdzie można dostać taką kuweto/paleto doniczkę w którą można włożyć kilkanaście kubków? Wcześniej było wrzucane jej zdjęcie. Byłem w paru miejscach typu selgros/obi/leroy i niestety nie mają czegoś takiego ;/

Najszybciej w jakimś niedużym sklepie ogrodniczym. Ja osobiście dokupiłem wczoraj 2 sztuki palety na 28 doniczek każda.

Na All.... są ,ale zakup tam opłaca się dla co najmniej kilkunastu sztuk allegro.pl/wielodoniczki-palety-rozsadow...28-i7150316566.html#
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2018 04:52 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 17:17 #585993

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 697
  • Otrzymane dziękuję: 1434
Tak wyglądają pomidorki włożone do perlitu 13.01.
Trochę wybiegły, ale muszę w mieszkaniu utrzymywać wyższą temperaturę bo pojawił się mały domownik :hearts:
Jeszcze trochę poczekam i przepikuję do kubków 200ml.
Odmiana Corazon.
20180126_170840.jpg
Pozdrawiam, Michał
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2018 17:18 przez edek86.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, mk1a

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 17:44 #586000

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Michałku - na początku pogratuluję Małego Domownika i powitam bardzo serdecznie jako potencjalnego ogrodnika - niech chowa się zdrowo i przynosi Wam radość :)
Pomidorki bardzo udane, moim skromnym zdaniem - równiutkie, dobrze wybarwione, a że wybiegnięte ....

Właśnie z tego powodu pikowałam dzisiaj moje siewki pomidorka Portosa ( bo to jest jednak Portos ) do nowych kubków; może komuś przyda się informacja odnośnie przeprowadzki drobiazgów z kuwety do kubeczków: moje mają jedynie liścienie, więc obchodziłam się z nimi bardzo ostrożnie. Łyżeczką wybierałam każdą siewkę i kładłam na małej tacce - perlit bardzo ładnie przylega do korzonków ( wcale nie są to takie nitki, jak mogłoby się wydawać ), kilka ziarenek usunęłam, pozostawiając ze 3-4 ziarna przy korzonku. Chwytając za liścienie przeniosłam delikwenta do kubka z nasączonym perlitem, w którym wcześniej zrobiłam dołek za pomocą drewnianego trzonka. W ten otworek "upuściłam" siewkę po liścienie, bardzo delikatnie dosunęłam perlit do łodyżki, lekko spryskałam powierzchnię i ustawiłam na parapecie - pod kątem .
Czysto, miło i bez zbędnych ceregieli :coffe:
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, edek86, Azbi

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 17:50 #586002

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56892
Widzę, że nie skorzystałaś z mojej sugestii, by przy pikowaniu napełniać kubki suchym perlitem.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 18:00 #586005

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Oczywiście Mieciu, że skorzystałam :) - zauważ, że napisałam "delikwenta" ( a więc tylko jedną siewkę umieściłam w nasączonym perlicie ). Pozostałe cztery siewki powędrowały do suchego perlitu, który następnie spryskałam pożywką według Twoich zaleceń.
Przepraszam za nieścisłość opisu....
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 18:13 #586011

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 261
  • Otrzymane dziękuję: 102
A nie mogę znaleźć tego opisu z suchym perlitem do pikowania. W vademecum jest wszędzie o nasączonym.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 18:22 #586014

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56892
Tak. Ale doszliśmy z Anią do wniosku, że pikując delikatne i nieco wybiegnięte siewki bezpieczniej jest napełniać kubki suchym perlitem, trzymając za listki siewkę. Tym sposobem jest szansa, że perlit będzie należycie dolegał do łodyżek i korzeni siewek i nie złamie się delikatnych łodyżek.Po napełnieniu podlewamy obficie by przelać perlit pożywką . Kiedy nadmiar pożywki wypłynie przez otwór drenujący, wsadzamy kubek z przepikowaną siewką do kubka zewnętrznego.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2018 18:27 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Adasiowa, Zbyszko46, pouder, mk1a, Azbi, tgrzebien, Zielona

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 20:15 #586040

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 697
  • Otrzymane dziękuję: 1434
Dziękuję Aniu za gratulacje :kiss3:
Dobrze, że wspomnieliście o suchym perlicie to przy pikowaniu skorzystam z pomysłu.
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 26 Sty 2018 20:23 #586041

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Michał - Mietek wspominając o suchym perlicie był stanowczo zbyt skromny - nie MY doszliśmy do tego wniosku, tylko sam Szef - więc z wrodzoną uczciwością prostuję zasadność użycia liczby mnogiej ;)

A dowiemy się czyje pojawienie się na świecie mamy świętować ? :hearts:
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 08:07 #586111

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56892
Właśnie pikuję swoje siewki Red Pear'a i muszę się podzielić z Wami pierwszym spostrzeżeniem. Zasypuję siewki SUCHYM perlitem przy pomocy łyżki stołowej,trzymając siewkę w pozycji takiej, w jakiej ma rosnąć . Trzymam oczywiście za liścień . Mówię Wam FANTAZJA. Jak szybko, jak sprawnie i jak czysta robota. PO-E-ZJA !. Po napełnieniu stukam lekko kubkiem w blat stołu i natychmiast zalewam pożywką. Czekam aż nadmiar pożywki wypłynie przez otwór drenujący i stawiam kubek w kubku zewnętrznym i do palety.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2018 08:14 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, jurek49

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 08:38 #586115

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Potwierdzam Mietku - a dodałabym jeszcze z własnego doświadczenia, że do wąskich kubeczków lepiej dozowało mi się suchy perlit łyżeczką do kawy, ale to chyba zrozumiałe; w przypadku zbliżającego się kichnięcia natychmiast odsunąć się od stołu roboczego :happy:
Wczorajsze pikówki powitały dzisiejszy poranek z rozłożonymi liścieniami, podczas gdy jeszcze nad ranem były połączone. Żyją znaczy się ;-)
I jeszcze jedna sprawa warta podkreślenia - kochani, w perlicie siewki rosną NAPRAWDĘ SZYBCIEJ niż w tradycyjnym podłożu, więc warto pilnować tempa przyrostów i nie przegapić terminu pikowania.
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Miragoral

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 14:11 #586165

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 697
  • Otrzymane dziękuję: 1434
Tak czytam, że w końcu się skusiłem i też przepikowałem moje siewki Corazona.
Potwierdzam słowa Mietka: szybko, czysto i przyjemnie.
W tym roku producenci ziemi na mnie nie zarobią!

Aniu, 18.01 przyszedł na świat Mikołaj
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, janinka-n, Zarta

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 14:18 #586167

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Michał .... macie Synka :hearts: .... tak bardzo się cieszę - przyjmij od nas wszystkich jak najserdeczniejsze gratulacje i życzenia ...
Na mnie też nie zarobią, nie ma takiej opcji, tym bardziej, że mam malutką niespodziankę w zanadrzu, ale o tym za jakiś czas ....
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, edek86

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 15:43 #586180

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Zdjęcie zbiorowe perlitowych warzyw: pomidorki i papryki ostre. Nie mają lekkich warunków, jako że temperatura na parapecie wynosi 16-17 stopni. W kuchni stoją na podwójnym styropianie.



Przepikowane siewki pomidorka Portos


Siewki papryczki ostrej Habanero Chocolate


Mam też skromną, ale dla mnie bardzo znamienną niespodziankę - otóż papryczka ostra Explosiv Ember znana ze swojego grymaszenia w kiełkowaniu i wschodach, przyniosła dzisiaj dużo radości - od momentu wyłożenia na wacik do wschodów ( w perlicie z pożywką ) upłynęły równe dwa tygodnie :dance: Przypadek ???
Cały czas przebywa w kiełkowniku z temp. 24 stopnie.

Na zakończenie prezentacji - kłącze imbiru - patrząc z góry widzę wyraźne rozchylanie się tego "kła", powstała jakby otwarta na czubku rurka.


A taki malutki był 20 stycznia, tydzień temu.

Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2018 15:46 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, edek86, Zbyszko46, mk1a, Miragoral, Agusiak, olegowa, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 15:48 #586183

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Pelargonie i begonie w perlicie wyglądają na zadowolone, ale kto tak naprawdę to wie ?

Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Miragoral, jurek49, Agusiak, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 16:10 #586186

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1139
  • Otrzymane dziękuję: 5771
Trudno stare nawyki trzeba odstawić do kąta. :think: Zamawiam perlit . :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 27 Sty 2018 16:20 #586191

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Witaj w klubie Leszku :) Skoro cokolwiek udaje się takiej sierocie jak ja, to dla osób z długoletnim doświadczeniem w uprawie tradycyjnej, to nowe doświadczenie będzie naprawdę efektowne i efektywne.
Kolejna partia pomidorków ( tym razem to Śliwkowe, trzy sztuki ) też już w perlitowej pierzynce. Czas za zasłużoną :coffe:
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, leszek0921, Emalia112, Zielona
Wygenerowano w 0.762 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum