TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 14:24 #573074

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Chciałam spróbować przygotować sobie trochę sadzonek begonii w perlicie. Perlit zamówiłam, nawóz też i mam pytanie odnośnie pojemników takie o pojemności 150 ml. będą dobre na początek czy potrzebne są mniejsze? Takie znalazłam na All..
Pozdrawiam serdecznie Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 15:10 #573075

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Anulka, witaj w Klubie :)
Nie pamiętam, jakiej pojemności są pojemniczki Joli; moje pelargonie i dwie begonie rosną w kubeczkach około 120 ml.
Poproszę o relację z uprawy - jestem bardzo ciekawa Twojej.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anianiekurzak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 15:23 #573078

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50962
anianiekurzak wrote:
mam pytanie odnośnie pojemników takie o pojemności 150 ml. będą dobre na początek czy potrzebne są mniejsze? Takie znalazłam na All..

Ja zbieram kubeczki po jogurtach 150 ml. Po złożeniu kubka w kubek pozostaje ok 1 cm wolnej przestrzeni na dnie zewnętrznego kubka. Myślę, że takie kubki wystarczą do rozsady pomidorów, a tym bardziej begonii.


Jogurt-naturalny-Naturalna-Rozkosz-Zott.jpg


Polecam metodę " kubek w kubek". Wewnętrzny kubek z otworem drenującym w dnie, zewnętrzny bez otworu. Chodzi o to, by woda do podlewania nie wymywała bezpowrotnie składników z perlitu. Woda, która przeleci przez perlit zabierając pożywkę zostanie przez roślinę ponownie spożytkowana.
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2017 15:27 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anianiekurzak, grzesiek59, Adasiowa, Armasza, Horti, Zbyszko46, Miragoral, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 15:38 #573083

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Pomodoro Mietku dziękuję za odpowiedź, zbieram takie pojemniki.

Adasiowa Aniu postaram się, pokazać co mi z tego wyjdzie. :comp: Na razie to na próbę kilka sztuk taka przymiarka przed wiosną :garden1:
Pozdrawiam serdecznie Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 15:43 #573084

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Anusia, teraz przymiarka, masz rację, ale na wiosnę to już będzie praca pełną parą; nawet niepowodzenie ( jak w przypadku kwiatu mojego bakłażanka ) jest wymiernym wynikiem doświadczenia, dzięki któremu wiem, co powinnam poprawić na wiosnę.
Będzie dobrze, trzymam kciuki ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anianiekurzak, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 19:34 #573156

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Moje kieliszki mają 40ml i stoją w podstawce pod doniczki. Do ukorzeniania są ok. Kupiłam zwykłe jednorazowe kieliszki w Kauflandzie. Jak przerosną, to wrzucę w 200ml jednorazowe kubki do napojów i wstawię w kuwetę.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2017 19:34 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak, Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 20:54 #573185

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Ja mam kilka kubków po jogurcie to je wykorzystam a jak braknie to w tedy dokupię sobie. Rozumiem że w ten sposób mogę również spróbować rozmnożyć fiołka afrykańskiego?
Nie ma potrzeby nakrywania pojemników ze szczepkami?
Pozdrawiam serdecznie Ania.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 20:59 #573186

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Anusia, swego czasu ukorzeniałam fiołki afrykańskie - z tego, co pamiętam, one powinny mieć zapewnione więcej ciepła i wilgotności niż pelargonie i begonie, które są roślinami balkonowymi. Radziłabym więc ukorzeniać fiołki pod "pierzynką", ponieważ to typowa, domowa pocieszka.
Ponieważ jednak to uprawa doświadczalna, sprawdzaj codziennie stan rozsady - perlit gromadzi wodę = zapewnia wilgoć, więc bez wietrzenia się nie obejdzie. Z drugiej strony zbyt nawilżony perlit może powodować gnicie delikatnych łodyżek fiołka, zwłaszcza pod folią.
Ukorzeniasz liść czy rozetkę ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 21:02 #573187

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Ukorzeniam liście, tzn. w perlicie dopiero będę ukorzeniać. :oops: Okryć okryję i będę wietrzyć
Pozdrawiam serdecznie Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 21:08 #573189

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jeśli mogę cokolwiek jeszcze podpowiedzieć z własnego doświadczenia, to zapewnij roślince maksimum światła i ciepło, około 22-23 stopni. Ogonek listka utnij "po skosie" i wetknij w nawilżony perlit na głębokość około 0,5-1 cm.
W razie wątpliwości - pytaj śmiało :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 21:56 #573201

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tymczasem sprawdziłam moje pelargonie; te wsadzone w perlit równo dwa tygodnie temu wytworzyły korzenie, widać je przez przezroczyste ścianki kubka - moje pierwsze w życiu sadzonki roślin tego typu - bardzo mnie to ucieszyło :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 22:49 #573215

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
anianiekurzak wrote:
Ukorzeniam liście, tzn. w perlicie dopiero będę ukorzeniać. :oops: Okryć okryję i będę wietrzyć
Odkąd do ziemi do fiołków (i do hojek, sukulentów itp.) dodaję duuużo perlitu, to przestałam je mordować w szybkim tempie zalewaniem. Też się zastanawiam nad uprawą fiołków w perlicie. Chyba kilka wsadzę.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 05 Lis 2017 10:12 #573260

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Haneczko, wszystko się zgadza - wcześniej do ukorzeniania fiołków również wykorzystywałam lekką ziemię z kwiaciarni plus perlit ( niektórzy dodawali wyprażony piasek w celu uniemożliwienia rozwoju pleśni ) - aby jeszcze bardziej spulchnić podłoże i zapewnić mu wilgotność.
W przypadku zastosowania wyłącznie perlitu obie sprawy masz z głowy, no i przede wszystkim nie jesteś w stanie zalać rośliny, co przy fiołkach jest istotne.
Jeszcze raz sprawdziłam wczorajszą nowinę - faktycznie w perlitowych pelargoniach pojawiły się korzonki :)

A tak wyglądały fiołki przed nadejściem "ery perlitu"

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2017 10:40 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anianiekurzak, Armasza, jurek49

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:00 #573659

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dzisiaj bakłażan dostał nową donicę, tym razem 7-litrową ( muszę już koniecznie zamówić perlit, bo trochę zabrakło do uzupełnienia ).
Podczas przesadzania przyjrzałam się bryle korzeniowej i szybko przestałam się dziwić, dlaczego roślina zrzucała pąki - właściwie cały perlit był PRZEROŚNIĘTY zdrowymi korzeniami - bakłażan po prostu dusił się w tamtej doniczce. Wyjęłam całość bez szwanku, korzenie pięknie trzymały ziarna perlitu, osypała się może łyżeczka.

Nie wiem, jakie będą dalsze losy bakłażanka, mam jednak nadzieję, że nowa, większa miejscówka przypadnie mu do gustu. Liczę się z opadnięciem jego jedynego pąka, w odpowiedzi na stres związany z przesadzeniem, ale przynajmniej wiem, że korzenie czują się w perlicie doskonale ( nie uderzył mnie żaden nieprzyjemny zapach, jak zazwyczaj bywa podczas przesadzania ze zwykłych podłoży, nic nie "latało ani nie biegało" ).

Zobaczymy, co pokażą najbliższe dni.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Horti, Zbyszko46, Marysia80, emi247

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:10 #573661

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50962
To jest to !
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:24 #573663

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie zrobiłam zdjęcia, ponieważ nie miałam czasu ( Nikodem czuwa ), ale uwierz mi na słowo. Korzenie były tak rozrośnięte, że niemal wychodziły górą doniczki, że o otworach odpływowych nie wspomnę. Białe, czyste, pachnące. Żal mi tego bakłażana, bo biedny musiał dusić się od dłuższego czasu ....
Pewnie odchoruje przeprowadzkę, ale już teraz wiem, co poprawić w uprawie w przyszłym roku. Niech już wreszcie przyjdzie ta wiosna, bo ręce rwą się do siewu ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:31 #573665

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50962
Ja właśnie planuję wsadzenie kilku ząbków czosnku w perlit. Interesuje mnie ten eksperyment pod kątem określenia terminu wysadzenia wiosną. Straty żadnej nie będzie ,bo nać zużyję jako przyprawę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marysia80

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:40 #573668

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bardzo dobre posunięcie, zwłaszcza, że wątek czosnkowy cieszył się ostatnio dużym powodzeniem - z pewnością Twój eksperyment przyda się wielbicielom czosnku, a poza tym przecież nawet teraz ludzie mogą próbować robić to samo.
Zawsze miałam problem z odróżnieniem wiosennego od zimowego, nigdy zresztą nie sadziłam ząbków.

Jaki skład będzie miała pożywka do nasączenia perlitu dla czosnku ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.493 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum