TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 21:08 #573189

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 13294
Jeśli mogę cokolwiek jeszcze podpowiedzieć z własnego doświadczenia, to zapewnij roślince maksimum światła i ciepło, około 22-23 stopni. Ogonek listka utnij "po skosie" i wetknij w nawilżony perlit na głębokość około 0,5-1 cm.
W razie wątpliwości - pytaj śmiało :)
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 21:56 #573201

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Tymczasem sprawdziłam moje pelargonie; te wsadzone w perlit równo dwa tygodnie temu wytworzyły korzenie, widać je przez przezroczyste ścianki kubka - moje pierwsze w życiu sadzonki roślin tego typu - bardzo mnie to ucieszyło :)
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Lis 2017 22:49 #573215

• Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1203
anianiekurzak wrote:
Ukorzeniam liście, tzn. w perlicie dopiero będę ukorzeniać. :oops: Okryć okryję i będę wietrzyć
Odkąd do ziemi do fiołków (i do hojek, sukulentów itp.) dodaję duuużo perlitu, to przestałam je mordować w szybkim tempie zalewaniem. Też się zastanawiam nad uprawą fiołków w perlicie. Chyba kilka wsadzę.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 05 Lis 2017 10:12 #573260

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Haneczko, wszystko się zgadza - wcześniej do ukorzeniania fiołków również wykorzystywałam lekką ziemię z kwiaciarni plus perlit ( niektórzy dodawali wyprażony piasek w celu uniemożliwienia rozwoju pleśni ) - aby jeszcze bardziej spulchnić podłoże i zapewnić mu wilgotność.
W przypadku zastosowania wyłącznie perlitu obie sprawy masz z głowy, no i przede wszystkim nie jesteś w stanie zalać rośliny, co przy fiołkach jest istotne.
Jeszcze raz sprawdziłam wczorajszą nowinę - faktycznie w perlitowych pelargoniach pojawiły się korzonki :)

A tak wyglądały fiołki przed nadejściem "ery perlitu"

"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2017 10:40 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anianiekurzak, Armasza, jurek49

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:00 #573659

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Dzisiaj bakłażan dostał nową donicę, tym razem 7-litrową ( muszę już koniecznie zamówić perlit, bo trochę zabrakło do uzupełnienia ).
Podczas przesadzania przyjrzałam się bryle korzeniowej i szybko przestałam się dziwić, dlaczego roślina zrzucała pąki - właściwie cały perlit był PRZEROŚNIĘTY zdrowymi korzeniami - bakłażan po prostu dusił się w tamtej doniczce. Wyjęłam całość bez szwanku, korzenie pięknie trzymały ziarna perlitu, osypała się może łyżeczka.

Nie wiem, jakie będą dalsze losy bakłażanka, mam jednak nadzieję, że nowa, większa miejscówka przypadnie mu do gustu. Liczę się z opadnięciem jego jedynego pąka, w odpowiedzi na stres związany z przesadzeniem, ale przynajmniej wiem, że korzenie czują się w perlicie doskonale ( nie uderzył mnie żaden nieprzyjemny zapach, jak zazwyczaj bywa podczas przesadzania ze zwykłych podłoży, nic nie "latało ani nie biegało" ).

Zobaczymy, co pokażą najbliższe dni.
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Horti, Zbyszko46, Marysia80, emi247

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:10 #573661

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 12750
To jest to !

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:24 #573663

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Nie zrobiłam zdjęcia, ponieważ nie miałam czasu ( Nikodem czuwa ), ale uwierz mi na słowo. Korzenie były tak rozrośnięte, że niemal wychodziły górą doniczki, że o otworach odpływowych nie wspomnę. Białe, czyste, pachnące. Żal mi tego bakłażana, bo biedny musiał dusić się od dłuższego czasu ....
Pewnie odchoruje przeprowadzkę, ale już teraz wiem, co poprawić w uprawie w przyszłym roku. Niech już wreszcie przyjdzie ta wiosna, bo ręce rwą się do siewu ;-)
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:31 #573665

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Ja właśnie planuję wsadzenie kilku ząbków czosnku w perlit. Interesuje mnie ten eksperyment pod kątem określenia terminu wysadzenia wiosną. Straty żadnej nie będzie ,bo nać zużyję jako przyprawę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marysia80

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 18:40 #573668

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Bardzo dobre posunięcie, zwłaszcza, że wątek czosnkowy cieszył się ostatnio dużym powodzeniem - z pewnością Twój eksperyment przyda się wielbicielom czosnku, a poza tym przecież nawet teraz ludzie mogą próbować robić to samo.
Zawsze miałam problem z odróżnieniem wiosennego od zimowego, nigdy zresztą nie sadziłam ząbków.

Jaki skład będzie miała pożywka do nasączenia perlitu dla czosnku ?
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 19:14 #573672

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Będę próbował wariantu o którym ostatnio rozmawialiśmy. Rzut oka na tabele zapotrzebowania różnych warzyw wskazuje, że zapotrzebowanie na wapń kręci się wokół 150 mg/l. Zatem pożywka do nasączenia perlitu będzie miała skład :

- 10 ml koncentratu MS36
- 7 ml koncentratu saletry wapniowej o stężeniu 10 %

W pożywce więc będzie : 210 mg/l azotu; 300 mg/l potasu; 170 mg/l wapnia ; 21 mg/l magnezu ; 39 mg/l fosforu

Od wysadzenia do wzejścia będzie podlewanie czystą kranówką, po wzejściu roślin fertygacja też na bazie kranówki z dodatkiem najpierw 1 ml/l koncentratu MS36 a potem 2 ml/l z dodatkiem 1 ml/l roztworu kwasku cytrynowego o stężeniu 0,1 mola/l
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2017 19:25 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 19:18 #573673

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Adasiowa wrote:
Bardzo dobre posunięcie, zwłaszcza, że wątek czosnkowy cieszył się ostatnio dużym powodzeniem - z pewnością Twój eksperyment przyda się wielbicielom czosnku,

Ponieważ od tego, minionego sezonu , zwiększyłem rozstaw pomidorów i rząd od rzędu ma rozstaw 140 cm, akurat między rzędy pomidorów zmieszczą mi się rządki czosnku. Gleba więc będzie wykorzystana . Czosnek w niczym nie będzie przeszkadzał pomidorom i na odwrót.
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2017 19:25 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, lucysia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 19:38 #573680

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Mietku, molami Ty nie czaruj ;-) Z tego, co pamiętam, aby dodać 1ml/l roztworu kwasku należy rozpuścić 19g kwasku w 1l wody deszczówki lub demineralizowanej.
Czosnek przed wsadzeniem w perlit będziesz moczył w nadmanganianie potasu czy PW ?
A wiesz, że ciekawy pomysł z tym sadzeniem ząbków pomiędzy pomidorami ? Jedno nie przeszkadza drugiemu.
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 19:45 #573684

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 2092
U mnie pomiędzy pomidorami rosła marchewka.Na następny rok będzie jednak czosnek.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
…………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 19:45 #573685

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Przy obliczeniu pH niestety operuje się stężeniem molarnym i stąd się to wzięło . To żadne czary :teach:

Nie,teraz nie będę czosnku odkażał. Do sadzenia wiosennego z przeznaczeniem na działkę połowa będzie odkażona nadmanganianem ,a połowa - DMSO. Trzeba skorzystać z okazji i przetestować również właściwości odkażające DMSO.
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2017 19:54 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia, Renia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 19:57 #573689

• Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Moderator
Skoro już przywołałeś do tablicy DMSO, ten nowy środek, to może polecimy dalej ? Chyba, że potrzebujesz więcej czasu i danych, aby przedstawić go szerszej publiczności ?
"Jutro też jest dzień"
Ania

Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 07 Lis 2017 20:09 #573690

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Oprócz tego, że minimalne stężenie wykazujące działanie mikrobójcze wynosi 200 mg/l i że preparat wnika do wnętrza komórek ,to na razie nic nie wiem. Tym razem zmienimy zasady i publikować będziemy preparaty sprawdzone.
Dodać można, że preparat jest wysoce ekologiczny. Otrzymywany jest z miazgi drzewnej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, otojolka, Zbyszko46, rozalia, pouder

Uprawa roślin w podłożach inertnych 08 Lis 2017 09:27 #573748

• anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 426
Zaczynam przygodę z perlitem i znów mam pytanie. Mam nawóz biopon do pomidorów 8:11:29 i magiczną siłę 9;9;36 który mogę użyć do namoczenia perlitu? Szukam i nie wiem chyba niedowidzę bo nie mogę znaleźć... Przepraszam... :oops:
Pozdrawiam serdecznie Ania.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 08 Lis 2017 09:33 #573749

• Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 20
Witam.
Zostało mi trochę perlitu budowlanego. Czy mozna go wykorzystać do upraw ?.

Moderatorzy: Adasiowa, otojolka, Kasionek
Wygenerowano w 0.278 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum