TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 25 Sty 2019 20:34 #638761

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Kiedyś miałam nasiona pasternaka i malwy. I oczywiście, zgadnijcie co wyrosło. Bo ja je zmieszałam. A ile radochy było. Teraz każdy mi to wypomina. :laugh1:
Ale to tak wygląda jak malwa. Nie martw się Przylepko, ja też mam podobne nasiona chińszczyzny.
Zamawiana rzodkiewka, a przyszła chyba marchew.
:happy3:

Ale jesteś fajna. Uśmiałam się do łez z tego rozbrajania :rotfl1:
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2019 20:38 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, patrycja, Betula, Przylepa


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 25 Sty 2019 20:38 #638764

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52374
Kapustowate na pewno to to nie jest
To zróbmy "Oazoturniej", kto zgadnie co wyrośnie - stawia kolację :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2019 20:40 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Przylepa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 25 Sty 2019 23:01 #638807

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Przepraszam wszystkich za rozpętanie dyskusji na temat jednej nazwy. Tak jak pisałam - kupiłam ją pod taką nazwą i podzieliłam się informacją na temat wschodów. Nie mam zamiaru sprzedawać nasion pod taką nazwą i jeśli jest coś nie tak z nazwą to nie będę na siłę wysyłać na straganik. Dla mnie osobiście nazwa nie jest istotna byle była smaczna a jeśli dodatkowo jest ładna to radość dla oczu. Myślę, że nie ma powodu do zdenerwowania. Nie chciałam nikogo rozzłościć. Przepraszam, Przepraszam i jeszcze raz przepraszam. Już milczę na temat mojej nieznajomej. :thanks: :thanks: :thanks:
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 25 Sty 2019 23:18 #638808

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Bez dyskusji, wymiany zdań byłaby cisza, a tego nie chcemy :)
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 00:27 #638822

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 2313
Bożenko,Ty takie dostałaś i tak je zaprezentowałaś. I dobrze zrobiłaś, bo jak się okazuje, nie miałaś ich oryginalnej nazwy.

Na ten sezon mam już gotową listę paprykową i pomidorową. Aby siać. Na pomidorowej liście mam 5 odmian, które podejrzewam o przekręty w nazwie. Dlatego zamiast dwóch muszę wysiać pięć odmian, żeby wychwycić te dwa poszukiwane pomidorki. A miejsce na zagonku mam bardzo ograniczone. Ot co.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 00:51 przez badzia.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 09:59 #638841

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Bożenko, nie denerwuj się - z pewnością nie masz za co przepraszać. Każdemu może zdarzyć się, że niewłaściwie odczyta czy napisze nazwę odmiany - na szczęście nasi fachowcy przechwycą błąd i poprawią. Ideałów nie ma :)

Wysiane 21 stycznia pory zaczynają wschody - to moja pierwsza próba zaprzyjaźnienia się z tym warzywem, więc spoglądam w kuwetkę z niepokojem. Ten wysiew potraktowałam jako testowy, aby poznać wymagania Pana Pora. Podobnie postąpiłam z selerem, ale w jego przypadku wyłożyłam nasiona do kiełkowania na wacik, na świetle i czekam.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 10:21 #638847

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3086
  • Otrzymane dziękuję: 5975
Ohohooo, widzę że mnie ominęła gorąca dyskusja ;) i dobrze.
Pierwsze moje rarytaski wyskoczyły z ziemi, oczywiście karczochy

DSC_0910.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Edyta-ka, pouder, patrycja, Betula, Pestka, magnes, Maggie, JaNina

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 16:08 #638910

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52374
Jednak już wczoraj wyłożyłam na waciki nasionka które otrzymałam od Ani. Dzisiaj ok godz. 14, zaglądam, a tam :eek3:

154906.jpg

Czyli 16 godz. To sałata rzymska Bionda Delle Sette Lune od Iwa.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, patrycja, Betula, Pestka, Ada, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 16:48 #638922

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Takie m.in.. sałaty miałam w ubiegłym roku. Przepraszam, ale nie pamiętam nazw odmianowych





Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 16:51 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 17:08 #638925

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
JaNina wrote:
Jednak już wczoraj wyłożyłam na waciki nasionka które otrzymałam od Ani. To sałata rzymska Bionda Delle Sette Lune od Iwa.

Z sałatą nie musisz bawić się w waciki. Świeże nasiona kiełkują bez problemu. Wystarczy rozsypać ja na powierzchni gleby (sałata lepiej kiełkuje przy dostępie światła). Pojemnik można nakryć folią by zachować wilgotność.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, pouder, carbon, patrycja, Pestka, JaNina

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 18:21 #638939

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51337
Jeśli sałata jest wysiana w perlit, może być nieco przykryta, ponieważ perlit przepuszcza w pewnej mierze światło.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, pouder, Betula, bietkae, Pestka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 18:24 #638940

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Ja kiełkuję nasiona na wacikach i po selekcji najładniejsze przenoszę do małych pierścieni 6/7 cm. Dzięki temu unikam pikowania a sałata do końca rośnie w pierścieniu zagłębionym lekko w ziemi. Dodatkową zaletą takiej uprawy jest to, że nie zagniwają liście.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, pouder, Betula, bietkae

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 18:48 #638947

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52374
Bea, o sałacie nie wiedziałam, że może być sobie na ziemi. Teraz jak wiem, że jak tak piorunem kiełkuje, to "właściwą" rozsadę, czyli wiosenną tak zrobię. Dziękuję za oświecenie. :) :flower1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 19:09 #638952

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Przemku! Twoje rozwiązanie też jet dobre. Chociaż ja swojej sałaty nie pikuję. Wykładam nasiona na ziemi pęsetką w równych odstępach. W takim pojemniku po 500g pieczarek mieści mi się 20 sztuk nasion. Kiełkują tak w mniej więcej w 90%. Sieję 3 odmiany , czyli mam koło 50 główek. Dla mnie to i tak za dużo, więc część rozdaje rodzinie i znajomym.
Jak sałata ma około 5 cm wysadzam z pojemników do gruntu
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, Horti

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 19:33 #638961

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2634
  • Otrzymane dziękuję: 7744
A kiedy siejecie na rozsadę? Docelowo do gruntu, nie pod osłony. Teraz to chyba jeszcze za wcześnie :sleep: Mam kilka odmian dosłownie po parę nasionek, nie chciałabym żadnego zmarnować...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 19:41 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 19:47 #638965

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja zawsze sałatę wysiewam w drugiej połowie lutego, ale bardzo zwracam uwagę na prognozy pogody. Jak na zewnątrz jest mróz i prognoza pokazuje, że będzie w najbliższych dniach to wstrzymuję wysiew. Rozsady sałaty po wykiełkowaniu nie da się uprawiać na parapecie w pokoju, bo wybiegnie. Trzeba albo doświetlać albo wystawić na zewnątrz na dzień. Ponieważ nie mam growboxa pozostaje mi ta druga opcja. Wystawiam jak temperatura jest powyżej 3 stopni.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, badzia, rychu44, Armasza, Marlenka, Mandorla

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 19:50 #638967

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Przygotowanie rozsady sałaty trwa przeciętnie od 4 do 6 tygodni. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie ma ona docelowo rosnąć- w tunelu, w niskim tunelu czy w gruncie? Przeważnie wysiewa się nasiona od połowy lutego do połowy marca. Warto pamiętać, że sałata nie lubi wysokich temperatur podczas kiełkowania. Powyżej 25*C mogą się pojawić problemy ze wschodami.To nie papryka. :teach:
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 19:53 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, badzia, rychu44, Betula, Jaedda

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Sty 2019 19:50 #638968

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2634
  • Otrzymane dziękuję: 7744
Dziękuję, Bea, tak zrobię. W razie czego z doświetlaniem nie ma u mnie problemu - tzn. nie powinno być, zależy, ile innych rozsad sobie do tej pory wyprodukuję :happy3:
Przemku, napisałam, że docelowo idzie do gruntu, folii nie mam i raczej nie planuję... W ubiegłym roku miałam jakąś odmianę całosezonową, listkową - siałam w czerwcu i było OK. Tzn byłoby, gdyby mi posmakowała... :P Dlatego teraz chciałabym coś bardziej tradycyjnego.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 19:53 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.596 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum