TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 10 Lut 2019 21:03 #642066

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Macie pisać i tyle. Dla wielu z nas ogrody są chwilowo nieosiągalne, więc z przyjemnością Was czytamy. Z pewnym strachem myślę o czosnkach posadzonych onegdaj jesienią - czy aby nie zmarzły ...
Wątek Wiktorio ?!Już się cieszę :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Przylepa, UllaM, Pizza


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 09:49 #642126

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
U mnie część czosnków, które wsadziłam w październiku wykiełkowało jeszcze jesienią, a wczoraj widziałam na działce, że pokazują się kolejne (odmiany nie znam- zawsze kupujemy główki na targu od rolników)
A w domu mam cztery sadzonki pomidorów do doniczek. Te większe to czarny wysoki pomidor nn ze średniej wielkości pysznymi owocami, a małe to siane po połowie stycznia Pendulina Orange. Od początku rosną na południowym oknie, bez żadnego doświetlania.
Resztę pomidorów (wszystkie z przeznaczeniei do pojemników na balkony) będę siała na początku marca,o ile wytrzymam :happy4:
IMG_5166.jpg


IMG_5167.jpg
Pozdrawiam, Małgorzata
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 10:20 #642134

  • czesio
  • czesio's Avatar
Pizza wrote:
Dobrze, nie nadużywajmy cierpliwości kochanych pań moderatorek :wink4: Jak się ogarnę i znajdę chwilę, to wątek o moich zmaganiach działkowych pojawi się na Oazie.
Koniecznie, bezzwłocznie:
- załóż swój, skromny na początek, wątek w dziale „Mój ogród - ogrody forumowiczów”,
- pobierz próbki gleby, zawieź/wyślij pocztą do Stacji Chemiczno-Rolniczej we Wrocławiu i poproś o zalecenia nawożenia korekcyjnego. Na początek zbadaj kwasowość, fosfor, potas i magnez. Koszt badań kilkanaście złotych, Koszt zaleceń drugie tyle.
- dwuręcznym sekatorem wytnij, tnąc dziesięciocentymetrowe odcinki, aż do ziemi różę przy furtce, zrób z tego oddzielny stos kompostowy (nic innego do niego nie dodawaj) za kilka lat będzie z tego pełnowartościowy kompost,
- Zapoznaj się dokładnie co napisano na forum o zakładaniu ogrodu, może są nawet opracowane jakieś zalecenia, może ci je wskaże ktoś lepiej znający forum. Wpadł mi w oko wątek forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...ogrod/123460-od-zera.
- Sprawdź w Zarządzie ROD czy zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem stałaś się już pełnoprawnym właścicielem działki oraz czy spełniłaś wszystkie wymogi narzucane przez ROD.

Przyłączam się do życzliwych ci forumowiczów i życzę wiele radości i pożytku z twojej działki w ROD.
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2019 10:25 przez czesio.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 13:08 #642151

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
O kurczę Małgosiu ... ja tu się cieszę, że udaje mi się utrzymać rachityczne rozsady ze styczniowego siewu przy życiu, a Ty pokazujesz pomidorki, jakie zazwyczaj miewam w końcówce kwietnia :happy:
A pisząc poważnie - jestem pod wielkim wrażeniem Twoich rozsad; w momencie, kiedy czas, jaki zajmuje roślinie od momentu wyłożenia na skiełkowanie do wschodów dwuliścieniowej siewki to około 4-6 dni, to u Ciebie te ponad trzytygodniowe Penduliny to wspaniale okazy :bravo:

Edit: sprawdziłam notatki - wschody ( od momentu wyłożenia na wacik ) zabrały moim pomidorkom 8 dni, a więc 16 stycznia ujrzały światło dzienne. Ale wtopa :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2019 13:14 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, UllaM, gazela

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 13:44 #642153

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
001-3.jpg


Miało nie być wczesnej kapusty ale jednak chyba będzie. Wyłożona na wacik 7 II odmiana Hornet F1 dzisiaj już w ziemi i rozkłada liścienie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, rychu44, Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, Szafirek, Basia Rozyczka, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 15:21 #642159

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Przemek kapusta od Ciebie u mnie też ma się dobrze,szklarniowe warunki dla niej są super :)


IMG_20190211_151523.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2019 15:22 przez ewa-s.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Edyta-ka, Marlenka, Betula, Szafirek

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 16:38 #642170

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 874
  • Otrzymane dziękuję: 5184
Dziś posadziłam podkiełkowane (wczoraj wykiełkowały wyłożone do kiełkowania 08.02 nasionka cebuli późnej) i posiałam rzodkiewkę i szpinak. Stoją na parapecie wschodnim. Temperatura w dzień ok. 15 st.C a w nocy 10). Kiełkują też sałata rzymska i majowa wysiane do ziemi 08.02.
Nasiona większości warzyw kiełkuję w następujący sposób:
Na folię (torebka śniadaniowa) układam ręcznik papierowy lub papier toaletowy, moczę go wodą, na niego wykładam nasiona w odległości od 1 do 2 cm od brzegu i od siebie (zależy od wielkości), przykrywam papierem, który polewam wodą i zawijam w tutkę. Opisuję rodzaj nasion i datę, wkładam do kubeczka plastikowego 200 ml), na dno którego wlewam trochę gorącej wody. Następnie przykrywam torebką foliową, wkładam do foliowej torby z uchwytami, które zawiązuję i wieszam przy kaloryferze. W kubeczku plastikowym mieszczą się dwie lub trzy tutki, a w torbie nawet kilka kubeczków. Zaletą tego sposobu wg mnie jest to, że zabierają niewiele miejsca i nie wysychają. Nasiona szybko kiełkują. Po wykiełkowaniu nasionka można wysadzić od razu do ziemi lub perlitu, albo postawić na parapecie i później pikować sadzonki. W ubiegłym roku siałam w ten sposób m.in. arbuzy. Wzeszły wszystkie nasiona (5). Część nasion arbuza wyłożyłam też na waciki. Na pięć nasion kiełki wypuściły dwa i ostatecznie miałam tylko jedną sadzonkę. Przekonałam się, że sadzonki fasoli i ogórków wyhodowane w ten sposób można bezpośrednio wysadzać do gruntu. Pokazywałam zdjęcia w wątku fasolowym.forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ch-odmiany?start=882
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2019 16:43 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, ewa-s, rychu44, Adasiowa, Kaja, Armasza, Zbyszko46, Betula, Renia, UllaM, Basia Rozyczka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 19:36 #642208

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Po tak precyzyjnym schemacie nt. kiełkowania nasion, jaki przedstawiła Mirka ( i pracochłonnym w porównaniu z moimi wacikami ... Mireczko, dziękuję ) , z pewną obawą zadaję pytanie z innego zakresu, ale nie mam wyboru ..

Józiu, kiedy zalecałbyś wysiew sałaty Kozuli z Twojego źródła ? Chciałabym nie tylko uprawiać ją w celach konsumpcyjnych, ale zostawić ze dwie główki jako egzemplarze nasienne z myślą o tegorocznym Straganiku Warzywnym. Pytam o wysiew na rozsadę i późniejszą uprawę w odkrytym gruncie. Będę wdzięczna za pomoc :coffe:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2019 20:22 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, Zielona

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 19:49 #642210

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6925
  • Otrzymane dziękuję: 42119
Aniu w ubiegłym sezonie wysiewałem bezpośrednio do doniczek z ziemią i perlitem pod koniec stycznia.Myslę,że można by ją wysiać w połowie lutego czyli niebawem.Bedzie to dobry termin do uprawy w gruncie.Ja uprawiałem ją pod folią. :coffe: :bye: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Horti, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 19:57 #642212

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Pięknie Ci dziękuję - nie tylko za błyskawiczną odpowiedź, ale także za nadzieję na nadchodzący szybkimi krokami wysiew - jeszcze w TYM tygodniu :coffe: :drink1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 20:51 #642227

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Po 4 dniach od wysiewu wzeszła sałata Mizuna, natomiast pozostałe sałaty jeszcze nie ruszyły.
Dziś wyłożyłem na waciki(?) nasiona pomidorów na podkładki do szczepienia. Po 5 szt. nasion odmiany: Portos, Caniles, Perła Kaszub.,Silex
Jeszcze na czwartek zaplanowane nasiona rzodkiewki na waciki.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 21:29 #642240

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Trzymamy kciuki za rzodkiewki :)



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Bobej, ewa-s, Betula, Mandorla, Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 21:58 #642248

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Wyglądają trochę jak czerwone kalarepki. To jakaś nowa odmiana?
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 22:14 #642254

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Hmm...Beatko, dla mnie tak. Dostałam opakowanie nasion na kiełki rzodkiewki Red Hurricane o czerwonych liściach. Po skiełkowaniu wyjęłam parę nasion z kiełkownicy ( resztę kiełków zjadłam - pikantne, aromatyczne, super! ) i włożyłam w perlit - zobaczymy, co z nich wyrośnie. W Twoim wątku "Zimowe Witaminy" opisujemy nasze doświadczenia z nasionami na kiełki, a dodatkowo chcę sprawdzić uprawę rzodkiewki z rozsady.
Obecnie siewki rozłożyły liścienie w soczystym, bordowym kolorze.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Marlenka, lucysia, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 11 Lut 2019 22:49 #642260

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5029
  • Otrzymane dziękuję: 13138
Popełniłam dziś mały inspekt pod szkłem na rozsadę sałaty, rzodkiewki, szpinaku.
Wszystko dziś wysiałam w perlit.
Dobrze, że to rozsady które szybciutko opuszczą parapet bo coś ciasno się robi :happy:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Marlenka, Betula, Zielona, Szafirek

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Lut 2019 06:33 #642273

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
Hmm...Beatko, dla mnie tak. Dostałam opakowanie nasion na kiełki rzodkiewki Red Hurricane o czerwonych liściach.

To wszystko tłumaczy. Pesto z liści tej odmiany miało by niesamowity kolor, chociaż skoro piszesz że pikantne to pesto mogłoby mieć za ostry smak. I ciekawe jak w zupie,czy kolor pod wpływem temperatury by się nie zmienił.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Lut 2019 07:15 #642277

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30127
Kupione nasionka Szpinaku Malabar wyłożyłam wczoraj na waciki.Dzisiaj pokazały się duże kiełki.Jest to chyba niemożliwe,żeby szpinak tak szybko kiełkował.Ciekawa jestem co z tego wyrośnie.Nasiona tego "szpinaku" wysłałam na straganik.


20190212_065127.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, UllaM, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Lut 2019 08:19 #642284

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Koma ja w ubiegłym roku uprawiałam szpinak - Malabar i zebrałam z niego nasiona.
Nasiona mojego szpinaku mają inny kształt i dłuższy jest czas kiełkowania. U mnie w ub.roku wyniósł 8 dni. Ten sam szpinak Ania poddała próbie kiełkowania i czas był podobny.

IMG_20190212_075217.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, koma, Maggie


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.560 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum