TEMAT: Od zera

Od zera 10 Maj 2015 16:31 #366881

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Odkryłam to forum z polecenia i od pewnego czasu jestem tu prawie stałym bywalcem. Podglądam i podczytuję i podziwiam, aż wreszcie dojrzałam do tego, żeby podzielić się także tym co jest u mnie.

Moją przygodę z ogrodem zaczęłam 7 lat temu. Byłam baaardzo zielona ale skoro zostałam posiadaczką ogrodu wszystkiego musiałam się nauczyć :) Powstał myślę, że ładny ogród :)
Kiedyś mieszkałam w bloku i zarzekałam się, że żadnego ogrodu nigdy w życiu mieć nie będę !!! Potem zachorowałam na dłużej i czasowo zamieszkałam w domku u rodziców i wtedy zaczęłam doceniać uroki posiadania własnego ogródka :) Za kilka lat kupiłam domek z ogródkiem i zaczęłam sadzić. Byłam zielona w tej kwestii jak młody szczypiorek ale brałam co kto dał i sadziłam z wielkim zapałem :happy: i tak powstał "ogród na śmietniku", który opisałam na innym forum.
Potem realizując mój rosnący apetyt na ziemię do obsadzenia i plany mojego M znaleźliśmy działkę nad rzeką za miastem. Zapuszczone to wszystko było strasznie ale okolica przepiękna :) Więc "od zera" zaczęłam robić drugi ogród i ten właśnie ogród opisuję w tym wątku :)

Teraz zaczynam od zera ale za to z dużo większą wiedzą :) 2 lata temu wpadł w moje ręce duży kawał ziemi, z którego teraz próbuję zrobić ogród. Właściwie ogródków jest kilka :rotfl1: ale mam nadzieję, że kiedyś połączą się w całość ;) i z czasem pozostanie coraz mniej niezagospodarowanych miejsc bo jak widać miejsca jest dużo ;)



Teren jest trudny, bo albo nieprzebyta darń- hodowana od wielu wielu lat, albo gruz, albo kamienie albo wszystko na raz :rotfl1: w różnych wariantach. Czasem, żeby wsadzić 1 roślinę trzeba wywieźć taczkę gruzu, korzenia albo innych niespodzianek. Dziewiczy teren :happy4:

Mam nadzieję, że czasem ktoś tu zajrzy i pochwali albo coś podpowie :) Będzie mi bardzo miło :hug:

Na przywitanie kilka wiosennych fotek

Od tego miejsca zaczęłam.
SAM_7739.jpg


Kiedy zagęszczenie roślin osiągnęło apogeum zaczęłam się rozglądać za nowymi miejscami i tu powstaje hostowisko z rododendronami i różanecznikami

SAM_7774.jpg


rozkwitło już sporo tulipanów:

DSC01269.jpg


DSC01233.jpg


DSC01283.jpg


i zjawiskowa tawuła:

DSC01277.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2016 22:01 przez . Powód: wstawiono cytat na prośbę autorki wątku
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Alina-277, chester633, Bozi, Amarant, VERA, hanya, Krzysia, olga1234


Zielone okna z estimeble.pl

Od zera 10 Maj 2015 16:54 #366891

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Witaj Ewo,znawcą to ja nie jestem gdyż też dopiero zaczynam ale bardzo mi się podoba.Kamienie i ciekawe korzenie zawsze można wykorzystać a widzę że masz ładne kamyczki.Takie kamienne scieżki bardzo mi się podobają

Od zera 10 Maj 2015 17:12 #366904

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Ewo, oj widzę, ze wiele ciężkiej pracy już za tobą a jeszcze więcej przed! Sama zakładałam ogród na bardzo zaniedbanym terenie. Gruz, zakopane 'niespodzianki' nie wspominając już o podagryczniku, perzu, pokrzywy i całego przeglądu innych chwastów.
Powodzenia!
Z ciekawością będę śledzić zmiany.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Od zera 10 Maj 2015 17:17 #366906

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Violu, dziękuję Ci bardzo i jestem pełna podziwu, że tak szybko mnie znalazłaś :supr3: zaledwie parę minut po otwarciu wątku.
Ta ścieżka jest z gruzów :oops: kamienie zostawiam sobie na skalniaki :) W miarę postępów remontowych myślę, że materiału dojdzie a ścieżka będzie się wiła dalej.

Dorotko, to ja już do Ciebie idę zobaczyć jak sobie radziłaś :)
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2015 17:18 przez jolifleur.

Od zera 10 Maj 2015 17:19 #366908

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Ewo, witam cię serdecznie :flower2: Bardzo mi się podoba u Ciebie, ciekawa jestem, jak duży ogród tworzysz, czy do granicy wielkich drzew ze zdjęcia? Nasadzenia hostowo-rodkowe to moja bajka. Będę Cię odwiedzać z prawdziwą przyjemnością. Nie wiem, czy potrafię coś podpowiedzieć, ale kibicuję i życzę wiele radości z ogrodowania i forumowania.
:)
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2015 17:20 przez hanya.

Od zera 10 Maj 2015 17:23 #366909

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Ewo, i ja Cię witam ciepło!
Maj to fantastyczny miesiąc - w sam raz na dzielenie się swoją ogrodową historią...
Widzę uroczą pergolę... czy w takim stylu planujesz małą architekturę?
Oczyma wyobraźni będę szukać takiejże ławeczki, kiedyś, w którymś z zakątków :)
Piszesz o dużym kawałku trudnej ziemi... jaki areał masz do dyspozycji?
Pozdrawiam!

Od zera 10 Maj 2015 17:27 #366912

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewo, bardzo się cieszę, że założyłaś swój wątek :)
Dużo pracy już za Tobą, ale sporo jeszcze przed Tobą! Z zainteresowaniem będę śledzić dojrzewanie Twojego ogrodu :flower2:
Jakie pnącze zamierzasz puścić na pergolę?
Pozdrawiam Cię serdecznie :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Od zera 10 Maj 2015 17:41 #366918

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Ewo, fajnie tak po kilku latach doświadczeń zacząć na nowym miejscu budować kolejny ogród. Będę podziwiał zmiany w twoim nowym zakątku.

Od zera 10 Maj 2015 18:04 #366934

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
dodad - już trochę widziałam i to co widziałam jest świetne :)

Witajcie kolejni goście :hug:

hanya- tam gdzie jest granica brzózkowa staram się bardzo nie zmieniać natury. dodałam wierzbę płaczącą, wzdłuż ścieżki nad rzekę wsadziłam tawuły, forsycję i derenie. Tak, żeby było kolorowo ale niekoniecznie ogródkowo.
Chwilowo skupiam się wokół zabudowań. Podczas kopania odkryłam stare kamienne fundamenty i tam powstaje hostowisko, a że napatrzyłam się u Nowinki na piękności rodkowo-azaliowe, więc dla dodania kolorytu, kiedy jeszcze jest sporo niezagospodarowanego miejsca dokładam azalie i rododendrony :) Wpadaj jak najczęściej, będzie mi miło.

Aguniada - tam jest ok 1 ha ale na części rośnie lasek. Piękny, brzózkowy. Ok 1/2 tego terenu jest do mojej dyspozycji :) W stylu pergoli ma być reszta architektury w części przy pergoli przynajmniej. Część jest pochowana, bujawka w trakcie renowacji a ja w moim raju tylko na weekendy, więc relacja z konieczności na razie będzie "rwana".

dala - miło cię przywitać :hug: Wiesz, że bardzo podoba mi się Twój ogród. Mam nadzieję, że na tym hostowo azaliowym zakątku będzie kiedyś taka ścieżka jak u Ciebie, na którą włażą rośliny. Muszę tylko dosadzić coś wysokiego, żeby było ciekawie :)
Na pergoli była tunbergia w zeszłym roku ale miała więcej liści niż kwiatów. W tym roku jest wilec pierzasty,biały i czerwony, chociaż miała być mina ale nie wzeszła. Najbardziej mam ochotę na mlin, który mam ale tam jest bardzo wietrznie więc mlin nie da rady.Mam do dyspozycji jeszcze jakąś odmianę wiciokrzewu, który szczęśliwie mszyce omijają ale też potrafi przemarznąć. Z drugiej strony pergoli jest róża- miała być różowa okazała się wściekle czerwona. Muszę zobaczyć w tym roku jak to będzie kolorystycznie wyglądać i wtedy może coś wymyślę?

Andrzejek - teraz to faktycznie inna bajka, jestem bardziej wybredna w doborze roślin ;) Zapraszam a ja z przyjemnością zajrzę do Ciebie. Cieszy mnie jak młodzi mają jakąś pasję :)
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2015 18:08 przez jolifleur.

Od zera 10 Maj 2015 18:13 #366936

  • 's Avatar
Bardzo lubię śledzić powstawanie ogrodu od początku i dlatego będę u Ciebie częstym gościem :) Kilka lat temu również przypadło mi w udziale zagospodarowanie ponad 1000 metrowego kawałka piaszczystego pola,do dzisiaj ciągle jest co robić :jeez:

Od zera 10 Maj 2015 18:29 #366953

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Ewo, spory teren do obrobienia. Z tego gruzu, o którym piszesz, można by zrobić skalniak.

Od zera 10 Maj 2015 18:35 #366958

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Ewo to chyba dlatego,że bardzo lubię oglądać nowe wątki,zwłaszcza te które pokazują powstawanie ogrodu od podstaw.Mówisz,że z gruzu? Tym bardziej pochwała,wygląda na to,że wszystko można wykorzystać. :) Będę podglądać twoje poczynania tym bardziej,że i roślinki masz piękne

Od zera 10 Maj 2015 19:28 #367008

  • Amarant
  • Amarant's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1874
  • Otrzymane dziękuję: 3379
Ewo :flower1:
Jesteś szczęśliwą osobą. :idea1:
Masz jeszcze tyle do zagospodarowania. :garden1:
Jeśli pozwolisz będę Ci "kibicował" :drink1:
Pozdrawiam
Marek

Zapraszam
Markowy Ogródek

Od zera 10 Maj 2015 19:59 #367046

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Witaj Ewciu :kiss3: Bardzo się cieszę ,że zawitałaś na Oazę.Dobrze ,że zajrzałam na forum ,bo nawet nie zdarzyłabym się dziś z Tobą przywitać .Ale jestem i zawsze będę zaglądać :hug:

Od zera 10 Maj 2015 20:06 #367054

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Ewo :hearts: , z wielką pasją na forum oglądam powstawanie ogrodów od zera, bo w dojrzałym wiele ciekawych rozwiązań jest już ukrytych dla oczu innych, a w takim jak Twój można podpatrzeć jak radzisz z kłopotami, niespodziankami, a radzisz doskonale :bravo: .
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Od zera 10 Maj 2015 20:08 #367057

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Witaj Ewciu :bye:
O faktycznie masz duży areał.dużo możliwości, pracy, też ale i późniejszej satysfakcji.
Ja z rodzinka przerabiałam łąkę.I po 10 latach ciągłej modernizacji tez już jakoś wygląda.
Trochę ci zazdroszczę dużej działki, można dużo więcej roślinek mieć.
Ale cóz, i to moje małe tez cieszy,a pracy dla chcącego i głupiego zawsze jest dużo :silly:
A tulipanki piękne, tez je lubię :)

Od zera 10 Maj 2015 20:46 #367105

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Nie spodziewałam się takiego przyjęcia :hearts: Miło mi powitać wszystkich odwiedzających.

DSC05999.jpg


Roma - też masz dużo ziemi, więc wiesz co ja przechodzę. Z jednej strony radość, że jest gdzie sadzić a z drugiej człowiek tyra tydzień, mysli, że dużo dokonał a to ginie gdzieś w terenie i prawie nie widać różnicy :happy:

Bozi- o każdy kawałek gruzu i kamieni muszę walczyć :happy: gruz idzie pod wylewki na podłogi a kamień do murowania. Ale co sama wykopię własną łopatą i własnymi rękami albo w bagażniku cichaczem przywiozę, to moje :whistle:

viola- tu jest takie duże zapotrzebowanie na wszelki materiał, że recykling idzie pełną parą ;)

Amarant- dziękuję za kwiatka :) i zapraszam jak najczęściej.

Nowinko- obiecałam, że jak się uporam z technicznymi przeszkodami, to się tu pojawię, więc jestem :hug: żebyś miała bliżej ;)

Krzysia - jakoś sobie radzę, ale zaprawę miałam dobrą ;) wpisz w wyszukiwarkę "ogród na śmietniku" to będziesz wiedziała o czym mówię :)

anabuko1 - teraz na moje hektary przyjmuję wszystko co kto ma zamiar wyrzucić. U mnie jest takie schronisko dla bezdomnych roślin. Jak komu coś się nie mieści w jego przydomowym ogrodzie to wędruje do mnie a tam się rozpływa w terenie ;) A głupi, czyli ja tyra i kopie ciągle nowe doły w tych gruzach :rotfl1: ale jak wsadzam roślinkę ze szkółki to nawet jej nie widać. Ostatnio przytargałam samochodem 3m a może i większego iglaka i wielgachny janowiec skazane na zagładę. Ledwo dziecko do samochodu docisnęłam :whistle: Mam nadzieję, że się odwdzięczą i przyjmą.

A tulipany jeszcze nie wszystkie zakwitły. Będzie ciąg dalszy :)
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1, Amarant, olga1234

Od zera 10 Maj 2015 21:55 #367182

  • peonia
  • peonia's Avatar
To ja sie pogubiłam , co to za ogródd od zera, jak , gdzie?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.755 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum