TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 28 Lut 2019 15:13 #645396

  • BasiaRozyczka
  • BasiaRozyczka's Avatar
Aniu :hearts: dziękuję za czujność i cenną radę, faktycznie siewki w ostatnich dniach mocno "ruszyły" i gdy odwracałam paletkę na druga stronę kilka wyższych papryk ostrych zacieniały te niższe ( różnią się wzrostem gdyż przekładałam je w różnym czasie do paletki po wykiełkowaniu).
Melduję wykonanie zadania, wszystkie paletki są właściwie pochylone :hug:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 14:13 #645635

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5174
A ja mam problem z rozsadą pomidorów. Wyłożone do kiełkowania 17 stycznia, zostały przepikowane 23.01.19 r. - część do perlitu, część do podłoża.
Teraz wyglądają tak.
Pomidory.jpg


Zdecydowanie lepsze są w podłożu. Ale zarówno jednym jak i drugim usychają dolne liście. Podobny problem z pomidorami, które posiałam w podłożu w listopadzie. Początkowo uschły liścienie, później dolne liście, a w końcu całkowicie padły. Myślałam, że to chłód i brak światła. Niestety to chyba warszawska woda. Do pomidorów w perlicie zrobiłam mieszankę na bazie tej wody, saletry amonowej i MS36 oraz octu. To były pomidory próbne. Aż się boję, co będzie z właściwą rozsadą. Kupiłam już wodę demineralizowaną.

Pomidor1.jpg


Pomidor2.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 14:25 #645639

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Mam nową zabawkę; wypróbuję w niedzielę na cebuli.
20190301_140348.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, aga

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 14:39 #645644

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Gdzie kupiłaś to cudo? Do nasion o jakiej średnicy się nadaje?
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 14:52 #645650

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Miragoral twoja rozsada ma za mało światła po drugie albo za dużo nawozu albo za mało Widziałem na necie macie fajne gotowe nawozy w płynie i ja bym taki kupił np 4-8-6 i podlewał raz na tydzień oczywiście rozcieńczony z woda 1/3 zalecanej dawki na opakowaniu . W międzyczasie sama woda wg potrzeb . Bawienie się w domowego chemika czasem może mieć opłakane skutki no i koszty i czas , jest tyle sprawdzonych nawozów za kilka groszy ze ja osobiście wolałbym nie ryzykować przepisami z netu . Co innego już ochrona pomidorów w gruncie , tu opłaca się robić eksperymenty ekologiczne by nie pryskać miedzianem czy dekonalem po których oczy mogą same świecić w nocy
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 15:05 #645653

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5174
Dziękuję Carbon. Wydaje się, że światła to mają dosyć. Było ostatnio dużo słonecznych dni. Pomidory przenosiłam z okna wschodniego na zachodnie i vice versa.
Od wielu lat sama robię rozsadę i nigdy nie było takich problemów. Rozsada była prawidłowa, krępa, a korzenie zdrowe.
Przesadziłam pomidory do nowego perlitu i ziemi. Korzenie zdrowe. Zobaczę czy pomoże. W pomidorkach perlitowych było za wysokie Ph - 8. Muszę podlewać wodą demineralizowaną.

Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 15:08 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 15:11 #645657

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Betula wrote:
Gdzie kupiłaś to cudo? Do nasion o jakiej średnicy się nadaje?

Kupiłam na Allegro przy okazji zakupu płynu Helliga. Średnica nasion do 2mm.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 15:32 #645664

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Moje pomidory już duże wysiane w połowie lutego , a za oknami śnieg sypie, choinka znów się pośpieszyłem, ale wysadzę jeszcze kilka na dniach i porównam czy rozsada większa ( a raczej bardzo wyrośnięta ) da ładniejsze i szybsze plony i będzie mniej problemowa od tej rozsady wg zaleceń czyli wysianej 6-8 tygodni przed ostatnim przymrozkiem Moim zdaniem będzie wygra ta wcześniejsza ale sprawdzę jeszcze raz i zrobię fotki Do eksperymentu wyznaczyłem odmianę better boy , której 2 sztuki już się nadają do wysadzenia do gruntu a wysiałem je na początku lutego , w jutro wysieję jeszcze kilka nasion better boyów . Na początku maja pomidorki wysadzę koło siebie i zobaczymy jak się eksperyment będzie kształtował.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 15:45 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 16:45 #645681

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3565
  • Otrzymane dziękuję: 30090
U mnie termin wysiewania pomidorów-nie wcześniej jak 1.III.Te do szklarni i do gruntu.Dzisiaj wszystkie nasionka powędrowały na waciki.Jeden pomidor-Black Beauty/Czarny Książę/ wysiałam 11.II testując nasionka,które otrzymałam z USA/.Od dzisiaj już w większych kubeczkach


20190301_134832.jpg


Bakłażany jutro będą przesadzone,zwiększam dawkę nawozu do podlewania


20190301_134846.jpg


I mam pytanie:Może komuś z Was podpowie mi,co to może być? Miał to być szpinak Malabar.


20190301_135921.jpg


20190301_135911.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, carbon, Miragoral, Betula, Sylwiaaa, magnes, Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 17:12 #645693

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
koma, dobrze zrozumiałam, że Black Beauty to to samo co Czarny Książę (Noire de Crimee)?
Byłam pewna jak patrzyłam, że to dwie całkowicie różne odmiany - Black Beauty typu indygo, a Książę czarny, tj. ciemny.
Czy tak zmęczona jestem, że coś źle rozumiem? Bardzo możliwe. :oops:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 17:27 #645698

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2634
  • Otrzymane dziękuję: 7744
Mnie też się wydaje, że to dwie różne odmiany... :think:

Malabar wygląda jak powój. A sadzonki piękne.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 17:31 #645700

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3565
  • Otrzymane dziękuję: 30090
Pizza-pomidor Black Beauty mam po raz pierwszy.Pod taką nazwą mam kupione nasionka/USA/.Tłumacząc na polski Black Beauty to Czarny Książę.Według opisu ,jest to pomidor czarny.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 17:32 #645701

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Może Wiktoria ma na myśli Indygo Black Beauty ( koktajlówkę ), a Czarny Książę to inaczej Black Prince.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 17:44 #645706

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Black Beauty w tłumaczeniu można nazwać Czarna Piękność jest to pomidor stworzony w USA , na farmie Wild Boar . Jest to krzyżówka zdaje się Berkley pink i Apple indigo . Ponoć bardzo smaczny dobry do przechowywania , ma tyle antyoxydantow co jagody więc jest bardzo zdrowy Ma tendencje do pękania jeśli ma za dużo wody
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 17:50 przez carbon.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 17:58 #645720

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Nie nie, nie chodzi mi o koktajlówkę, tylko właśnie o tego pomidorka, o którym wspomniał Carbon.

To jest Black Beauty - pomidorek indygo. Swoją drogą bardzo podobny do tzw. krymskiego, tj. Mar Azula ze sklepów :P

cdn.shopify.com/s/files/1/1270/2601/prod...024.jpg?v=1532632710

A tu jest Czarny Książę:

4.allegroimg.com/s1440/03ecab/7916d6c348329f5f3a0f44a20314

Nie uprawiałam ani jednego, ani drugiego, więc pytam dla uściślenia, nie żeby się doczepiać do czegokolwiek - żeby to nie zostało negatywnie odebrane. :wink4:

Edit.

W ogóle taka śmieszna ciekawostka mi się przypomniała z tym Czarnym Księciem - w internecie znajdziemy go pod nazwą Czarny Książę, Black Prince, Black Krim, Noire de Crimee... więc wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby jeszcze jakiegoś całkowicie innego pomidora tak ochrzcili, bo to się najwyraźniej sprzedaje.
Tylko teraz pytanie - czy te wyżej wymienione odmiany to rzeczywiście to samo, czy może czymś się różnią, ale sprzedawcy sami się nie znają/nabijają w butelkę.
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2019 18:14 przez Pizza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 18:07 #645722

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Do wysadzenia w grunt pozostały niecałe trzy miesiące, a więc mnóstwo czasu. Z właściwym wysiewem pomidorków czekam do 25 marca, a tymczasem na parapetach rosną sobie papryki, testowe pomidorki, sałaty, cebule i selery.
Jak widać, od nasionka uprawiane w perlicie, na parapetach, nawożone wg potrzeb Magiczną Siłą i saletrą amonową.
Nie wiem, jak Wy, ale ja lubię pobawić się w chemika ;-)

Papryki ostre:



Przepikowane ostre papryki Thunder Mountain



Pomidorki testowe, ale przeznaczę je na sadzonki wierzchołkowe;



Sałaty



Cebula



Seler

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2019 07:41 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 18:14 #645723

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3565
  • Otrzymane dziękuję: 30090
Zdjęcia/tylko takimi dysponuję/pomidora,o którym pisałam

20190301_175513.jpg


20190301_180128.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Pizza

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 01 Mar 2019 18:16 #645724

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Tak, to pomidorek indygo, nie czarny :) Choć niektórzy wszystkie indygo, czarne itd. wrzucają do jednego wora, więc wcale mnie to nie dziwi.
Zostań proszę przy nazwie Black Beauty, żeby nie zrobił się przypadkiem bałagan. A pomidorek piękny, nazwa do niego pasuje.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.517 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum