TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 12:57 #701168

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Trochę niezręcznie pokazywać moje diablice, ponieważ wiele brakuje im do Waszych piękności, ale ponieważ postanowiłam pokazywać wszystkie rozsady bez względu na urodę i postępy w wegetacji, więc zamieszczam zdjęcia kilku ostrych papryk, które w tym sezonie zagoszczą w donicach na parapecie w mieście i na działce.

Nasiona do kiełkowania trafiły w pierwszym tygodniu stycznia i pomimo szybkiego obudzenia się i wschodów ( w kiełkowniku temperatura sprzyjała rozwojowi, 26 - 28 stopni ), to dalszy wzrost przebiegał już z przeszkodami; pochmurne i zimne miesiące dały o sobie znać, a ja nie stosuję doświetlania, więc w takich warunkach ( na parapecie 18 stopni ) trudno mówić o czymkolwiek.
Podobnie jak w przypadku słodkich papryczek, także i tutaj wysiałam większe ilości nasion nie będąc pewna ich zdolności do kiełkowania. Część nasion pozyskałam z owoców ususzonych ( np. Joe's Long ), część ze świeżych ( Cayenne Yellow kupione zimą na rynku ), kilka z własnych zbiorów, a pozostały asortyment zawdzięczam dobrym forumowym Duszkom - pięknie Wam dziękuję !

Z tego, co pamiętam, mam m.in. Jalaro, Jalapeno Early, Ubatubę, ostrą NN, ostrą Zbyszka, Cayenne Yellow, Joe's Long, Hungarian Yellow Wax, Kinizsi ....



... oraz Aji Charapita F3, Carolinę Reaper ??? ( to te kompaktowe, krępe papryczki łatwe do wyłowienia wzrokiem wśród delikatnych słodkich )



W pracy, czyli w cieplarni Ogrodu Zoologicznego zostawiłam paprykę Habanero Chocolate z ubiegłego roku. Przezimowała w mieszkaniu, a kiedy zauważyłam, że młode listki zaczynają zwijać deformować się i blednąć, zaniosłam roślinkę właśnie do pracy. Po kilkunastu dniach zaczęła kwitnąć, jednak kwiaty zrzuciła, ale kondycja liści .... to marzenie :)
Dokarmię bidulkę ponownie, jak należy i zobaczymy, jak zareaguje. Owoce mają rewelacyjny smak, owocowy o dymnym aromacie.

pozdrawiam cieplutko!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ika2008, Emalia112, Armasza, pouder, Marlenka, Pestka, Zielona, Jaedda, aga, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 14:36 #701176

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
No właśnie ta czekoladowa Habanero :jeez: Nie wiem o co chodzi,ale jej zapach strasznie mi przeszkadza,aż mdli.Pokroiłam kupną i zamroziłam,ale raz tylko użyłam.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 14:44 #701177

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jednak przyznasz Anuś, że piękna jest, nawet w drugim roku uprawy :)

Adasiowa wrote:

Habanero Chocolate



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2020 14:47 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Pestka, aga, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Mirek19

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 14:46 #701179

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Skończyłem z uprawą superhotów już jakieś 2 lata temu. Nawet jeden krzaczek wystarczy jak dobrze obrodzi a potem i tak nie ma co z zrobić z nadmiarem szczęścia.Teraz uprawiam tylko średnio ostre i słodkie i jest to zupełnie wystarczające a zapas superhotów mam jeszcze na co najmniej kilka lat.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, pouder, Marlenka, Pestka, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 14:55 #701181

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Piękna,ale cóż z nią,jak nie tkniesz?Żeby nie było nudno muszę w przyszłym roku pomyśleć o jakiejś fioletowej i pomarańczowej ,ale coś na miarę Jalapeno.Zobaczymy jaka będzie ta Bhut Jolokia,bo może być,że też tylko będzie wyglądać.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Mirek19

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 15:03 #701183

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bhut Jolokia jest uważana za jedną z najostrzejszych papryk, ostrzejszą niż Habanero. Uprawiałam ją bodajże trzy lata temu.
Tzw. super hoty uprawiam z dwóch względów: dekoracyjnych, ponieważ niesamowicie podoba mi się ich pokrój, a owoce wykorzystuję do produkcji sosu z kiszonych papryk lub suszę i ucieram na proszek jako przyprawę.
Zazwyczaj w sezonie mam dwa krzaczki takich bardzo ostrych odmian.

Zdjęcia z 2017r; dojrzałe owoce są pomarańczowe.

Naga Bhut Jolokia



Jej papryczki przypominają smocze zęby, jakby ostrzegały przed spożyciem ;-)












Na przekroju wyraźnie widać cieniutkie, suche ścianki oraz bardzo niewielką ilość nasion.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2020 15:15 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Pestka, Zielona, Jaedda, aga, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Mirek19

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 15:03 #701184

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2049
  • Otrzymane dziękuję: 11100
Też kilka lat temu wyleczyłem się z uprawy superhotów.
Trzy pary rękawiczek lekarskich nie pomagały przy dłubaniu nasion, a doznania utkwiły w pamięci do dzisiaj... :rotfl1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Marlenka, Pestka, Jaedda, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 15:24 #701192

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Ja się jeszcze nie wyleczyłam , bo dopiero próbuję ich uprawy.Na opakowaniu było napisane ,że jest ostra,a nie super ostra :happy3: Potem dopiero doczytałam.Niech rośnie na zdrowie,listki ma ładne,może zakwitnie.A potem zobaczymy.Każdy ma inną tolerancję na kapsaicynę,nawet myślę,że z czasem ta tolerancja się zwiększa .Nie jestem specjalistką.
Wszystkie ostre papryki mają piękne owoce,chciałoby się chwycić i schrupać,ale można się zdziwić.I to bardzo.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 15:26 #701193

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2049
  • Otrzymane dziękuję: 11100
Z tym dotknięciem też byłbym ostrożny, o chrupaniu już nie wspomnę :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 15:40 #701196

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
W sumie przydałaby się osłona na nos,oczy i ręce.Jak robiłyśmy sos z chilli,to przy przeciągu,bo nie szło oddychać.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 15:52 #701199

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Ja osobiście próbowałem sosu Trynidad Scorpion fabrycznej produkcji o skali 1,5 mln SHU. Piekło ale dało się przeżyć, nadal rozmawiałem i niczym nie popiłem ale te Skorpiony które rosły u mnie po prostu zwalały z nóg. Albo sos był oszukany albo te moje były o wiele mocniesze.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 16:07 #701201

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Trudno mi odnieść się do odczuwania wrażeń podczas spożywania jakiejkolwiek potrawy z dodatkiem ostrych/bardzo ostrych papryk, ponieważ akurat moje kubki smakowe ich nie tolerują :(, ale domownicy gustują w takich ... pikantnych akcentach, więc dla nich uprawiam.
Dla mnie sklepowy twarożek "z chili" jest już na granicy zjadliwości.
Generalnie - tak mi się wydaje - gotowe produkty oferowane w handlu są chyba znacznie bardziej łagodne, dostosowane do smaku większości klientów, niż te nasze, własnoręcznie pozyskane.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Zielona, anaka, ewakatarzyna, Mirek19

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 17:54 #701212

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Biquinho Yellow

20200327_172942.jpg



Po zimie: Carolina Reaper, Carolina Reaper Yellow, Trinidad Perfume

20200327_174716.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2020 17:55 przez Zygowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Marlenka, janinka-n, aga, ira531, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 18:53 #701228

  • janinka-n
  • janinka-n's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Witam wszystkich odwiedzanych i odwiedzających.
  • Posty: 602
  • Otrzymane dziękuję: 1647
Moje to jeszcze maluszki,a ja wysiewam ich coraz więcej.Taka sobie przypadłość.Dużo owoców jesienią rozdaję koleżankom,które są zadowolone,a ja urzeczona
papryczkowym wdziękiem i urokiem.Na razie nie wiem ile ich mam.Jak będę przesadzała,to spiszę,bo w przyszłym roku będę szukała nowych rodzaji.


IMG_20200327_120016-2.jpg


IMG_20200327_115926-2.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Marlenka, Jaedda, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 20:10 #701240

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
w tym sezonie tylko średnia ostrość, dla mnie to Gabi, Jalapeno. Te są zjadliwe a owoców z jednego krzaczka Numex T. mam na parę lat. W celach ozdobnych rośnie Explosive Ember i już na etapie małych sadzonek jest śliczna.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 27 Mar 2020 20:22 #701243

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
U mnie podstawową odmianą z tych ostrzejszych jest Furilla.
Na zielono konserwuję jak Jalapeno a dojrzała jako chili i do przetworów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, aga, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 28 Mar 2020 20:25 #701427

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Kilka z moich ostrych papryczek "na przechowaniu" w pokoju córki.Tegoroczne i przezimowane.Mają tam idealne warunki - ciepło i słoneczko przez dużą część dnia.



20200328_200756.jpg


I Tricolor Variegata, o którą tak się martwiłam - odżyła i zaczyna kwitnąć...



20200328_200805.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2020 20:26 przez aga.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, ira531, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach część 2 02 Kwi 2020 11:14 #702098

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Bhut Jolokia dostały swoje osobne wiaderka,bo zaczęły się zasłaniać.Teraz hulaj dusza.
100_4594.jpg

100_4600.jpg

Rosną jeszcze Chilli i Jalapeno.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.585 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum