TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 12 Lut 2019 20:47 #642441

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
przemek1136 wrote:
a Adriana zapraszam do Lubartowa. Ja stawiam :drink1:

Chyba herbatkę lub colę, bo Adrian jeszcze mocno niepełnoletni jest :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, przemek1136, Basia Rozyczka


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 12 Lut 2019 21:09 #642453

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
:rotfl1: :mad2:
Ostatnio zmieniany: 12 Lut 2019 21:10 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Lut 2019 17:21 #642786

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Zygowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Lut 2019 11:56 #644162

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, Zygowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Lut 2019 09:24 #644323

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Muszę kupić na wszelki wypadek chemię do ochrony ogórków. Planuję stosować PW,IF ale czasami wyjeżdżam na dłuższe delegacje i muszę mieć coś pod ręką. Czy Infinito, które od razu wykorzystam do oprysku pomidorów będzie dobre? Czy coś innego polecacie?
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 01 Mar 2019 21:59 #645819

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Ogórki
20190301_204639.jpg


20190301_203955.jpg
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 04 Mar 2019 22:54 #646550

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
mam dla Adriana podpowiedź jak przetrzymać NIE WYROŚNIĘTĄ rozsadę ogórków "trochę z przymrużeniem oka". Kiedyś jak robiłem swoją pierwszą-szy growbox to nie było za dużo w internetach.. opisów jak to zrobić. Szukałem ze względu na brak dobrze doświetlonych okien od południa.. Diody kupiłem w renomowanej hurtowni elektronicznmej, kolory OK. W końcu jak to zrobić znalazłem, ale wszystkie opisy były coby nie pisać to o "zoiołach" czy tam itp podobnych marysiek. Zrobiłem pierwszy growbox w starej lodówce. /opis ze zdjęciami zamieściłem tu kiedyś/. Tylko jeden szczegół mi umknął. Oni opisywali dla maryśki, a ja tam pomidory i ogórki. Wynik był taki: rosną sobie w growboksie w kwietniu ogórki. Nijak nie chcą rosnąć do góry, miedzywęźla co 1 cm. Ale liście duuuże. Ogórki rosły w szerokość a mało do góry. Cha cha. Potem sprawdziłem o co chodzi: gdy jest duża przewaga światła czerwonego to rozsady roślin rosną w masę np. liście. Gdy duża przewaga niebieskiej barwy to we wzrost - wyciągają się wysoko.
Moja rada jest taka - zainstaluj dla tych ogóreczków kilka diod LED o barwie DepRed i spoko. Podświetlaj jak ja swoje rozsady 16h/dobę. Ogóreczki się nie /za bardzo../ wyciągną. Te wywody to wbrew pozoru nie jest żart. Ale ja nie próbowałem takich hardkorowych experymentów.

cześć Ryszard
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2019 23:00 przez rys20.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Miragoral, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 04 Mar 2019 23:45 #646563

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Jeszcze uzupełnienie
Prowadzę dokumentację części warzywnika gdzie robię rozsady. Robię to wykorzystując "najnowsze zdobycze techniki" czyli arkusz excelowy w wersji teraz Libre Office jakby ktoś pytał o licencje - jest darmowy. Prowadzę to od 2013 roku. I kiedyś siałem pomidory, ogórki itp wbrew zalecanym terminom - duużo wcześniej. Od kilku lat w uwagach wpisywałem takie zdania: siać później itp. Mam mnożarkę z ustawianą temperaturą kiełkowania, jest growbox gdzie można przetrzymać rozsady w pierwsze fazie wzrostu, mam teraz sztucznie doświetlone okna gdzie jest jakieś marne ale jednak światło słoneczne z sztucznym doświetleniem diodami LED. Oczywiście to wszystko w warunkach amatorskich, jednostkowych. ALE trzeba później te roślinki wysadzić do NATURY. Czy tam w grunt czy do foliaka. I tu są schody: na nature nie mamy wpływu jednak... Rozsada ogórków w nieogrzewanym /mam słabo ale z możliwością ogrzewany termowentylatorkiem tunel/ rosnie jak jest ciepło. Są kwiaty, partenokarpiczne, tunelowe, są zawiązki owoców.. Temperatura poniżej kilku stopni i zawiązki spadają.Mimo ciepłej wiosnyn itp itd. Wiem, bo czasem mam swoje ogórki już na koniec kwietnia. Ale to jak aura pozwoli. HOWG
W arkuszu wpisaałem sobie od kilku lat: sadź na początku kwietnia NA PODKŁAD GRZEJNY W TUNELOSZKLARNI tylko kilka szt ogórków. Może się uda, bo późniejsza rozsada da plon w tym samym czasie. Tyle na ten temat. Ale wiem, kusi.
ja sieję te kilka sztuk ogóreczków w wersji szklarniowej krótkoowocowej ok. 15.03 do wczesnej uprawy NA PODKŁADZE GRZEJNYM W TUNELOSZKLARNI, z możliwością ogrzewania. Sadzę rozsadę na początku kwietnia.
pozdrawiam
Ryszard
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2019 00:00 przez rys20. Powód: uzupełnienie2
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Miragoral, Betula, emi247, Maggie

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 05 Mar 2019 08:00 #646579

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Już chyba za późno na doświetlanie, bo już się wyciągneły ile miały i słonecznych dni jest coraz więcej. Od tygodnia w każdy dzień bez przerwy jest słonecznie, więc teraz ogórki mają dobrze.
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2019 09:00 przez Betula.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 05 Mar 2019 18:37 #646710

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Oczywiście za późno... bo to jeszcze trzeba by samemu wykonać. Nie ma takiego gotowego doświetlenia w sprzedaży. Nawet u chińczyków. Można kupić źródła światła jako diody LED o tej barwie czerwonej lub jako chip ale barwa to tzw Full Spectrum - dobre ogólnie do doświetlania roślin.
A tu opisałem swoje doświadczenia w tym temacie. Może komuś się przyda...
Ryszard
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 16 Mar 2019 09:45 #648535

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 16 Mar 2019 22:41 #648661

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Kiedyś przeczytałam w starym poradniku ogrodniczym (niestety było to dawno temu i nie pamiętam w jakim)
o terminie wysiewu ogórków taka ciekawostkę - należy je wysiewać kiedy rozwijają się liście winogronu.
Od wielu lat trzymam się tego terminu i dla mnie jest najlepszy - nie dla mnie, dla ogórków :P
Najwyraźniej winogron rozwija liście kiedy ziemia jest dostatecznie ogrzana( w temacie uprawy winogronu jestem zielona) i ogórkom to odpowiada.
Pozdrawiam Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, bela, Armasza, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 17 Mar 2019 10:23 #648700

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Niestety u mnie z tego powodu, że choć w dzień potrafi być upał, ale noce są bardzo zimne winogrono zaczyna wypuszczać liście dopiero w czerwcu. Jedynie rok temu wypuściło liście w maju, bo było rekordowo ciepło. A w czerwcu to mogę se tylko w szklarni wysiać ogórki, bo ziemia jest już dawno przesuszona, a słońce pali tak mocno, że takie ogórki wysiane w czerwcu do gruntu trzeba by codziennie podlewać i nie wiadomo czy by im to wystarczyło. A w szklarni tak nie wysycha, więc gruntowe sieje w kwietniu, albo w maju i przykrywam białą agrowłókliną i ziemia się szybciej ogrzewa i nie ma wtedy takiej suszy i słońce tak nie pali mocno.
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2019 10:36 przez Betula.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 18 Mar 2019 23:31 #648974

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
też posiałem ogórki. 13.03 wczesne, szklarniowe, sprawdzona odmiana Twenty. Wpisuję sobie terminy w arkuszu kalkulacyjnym /historia od 2013-14 roku/oczywiście co do terminów siewu. Choć pogoda wiosną jest każdego roku różna, myślę że to dobry prognostyk. Wsiałem 7 nasion. Skiełkowało 5 szt bo to stare nasiona F1 kilkuletnie, potrzeba mi 4 szt. na wczesne sałatkowe ogórki a na początku maja starczy.. Cha cha. Sadzę te rozsady tak ok. 10-15.04 na podłożu grzejnym ze słomy /2 presaki/. A tunel jakby co to w maju dogrzewam termowentylatorem. Mam tę możliwość. Ta odmiana nie zrzuca szybko zawiązków przy obniżeniu temperatury. Oczywiście te rozsady są traktowane specjalnie, ze względu na możliwość wybiegania: doświetlana, mocowana jak trzeba do podpór, sadzona z czasem już z kwiatami.... zresztą aktualnie doświetlam też już rozsady wczesnych pomidorów, seler, papryki, i ciekawe: ziemniaki wczesne...celem szybkiego nakiełkowania /po prostu jeszcze mam miejsce pod lampami przed pomidorami trochę późniejszymi/ Bo nie mam okien użytkowych od południa. Może to dobrze bo doświetlam a roślinki czują się super. Pewnie nie chciałoby mi się zrobić doświetleń jakbym miał dobre okna.
Może w najbliższym terminie cosik sfocę.. jakby była taka potrzeba.
hej
Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Mar 2019 06:11 #648979

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Czy ta odmiana Twenty jest partenokarpiczna?
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Mar 2019 07:38 #648986

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Tak
Piotr :)
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Mar 2019 08:35 #648997

  • bdan
  • bdan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 36
pomodoro wrote:
Przedwczoraj przeniosłem podkiełkowane nasiona do kubków i dziś już są ślady wschodów.


IMG_0571.jpg




Bardzo dobra jest taka koncepcja umieszczenia kubków dressingowych z rozsadą w palecie. Przy wschodach można w każdej chwili przenieść kubki w których siewki się już ukazały i skompletować z nich paletę do wyniesienia na zewnątrz.

Bardzo ciekay pomysł z tymi kubkami dressingowymi. Czy mogę się dowiedzieć jakiej one są wielkości?
Danka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Miragoral

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Mar 2019 09:28 #649001

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 325
To są kubki 100 ml. Bardzo wygodne do pierwszego etapu rozsad.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bdan, Adasiowa, Kajtkowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.778 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum