TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 12 Kwi 2019 08:44 #652645

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Podejrzewałem chlorozę ale jak to tylko z powodu nienagrzanej ziemi. W doniczkach jest inna ziemia, ale w szklarni tam gdzie posadziłem ogórki jest 10 cm pod ziemią 10 cm zużytej słomy od królików. W szklarni w dzień jest około 30, w nocy nad ranem 4-7 stopni, a te ogórki w doniczkach rzeczywiście mogą mieć mało wapna, bo rok temu mieszałem do truskawek lekko kwaśną ziemie z gnoju i kwaśnej ziemi z lasu.
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2019 10:17 przez Adriаn.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 14 Kwi 2019 12:14 #652943

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Rozsady ogórków pięknie przetrwały chłodne noce w szklarni,ale te z nasion wysianych wprost do ziemi jeszcze nie wzeszły.Teraz próbuję tak podgrzać miejsce na kolejne ciepłolubne:


20190414_113043.jpg



20190414_113048.jpg



20190414_113831.jpg


Skoszona trawa była już podfermentowana.Układam ją pod warstwą ziemi dookoła skrzyni w szklarni.Środek skrzyni będzie miejscem na jakieś ciepłolubne roślinki.Temperatura w skrzyni podskoczyła od razu o kilka stopni C. :bye:
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2019 12:15 przez aga.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Zarta, Miragoral, Betula, Basia Rozyczka, Maggie

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 15 Kwi 2019 08:42 #653126

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Moja Wnusia, w ramach lekcji biologii w szkole, wysiała ogórki Krak. No i teraz dla mnie problem , co i jak zrobić, by je dotrzymać do maja, by się doczekać jakiegoś owocu z gruntu.


IMG_1363.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Jan4, rychu44, Adasiowa, rozalia, rys20, Miragoral, Betula, Adriаn, Maggie, aga, JaNina

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Kwi 2019 08:54 #653589

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Pierwszy rzut ogórków sałatkowych do uprawy pionowej- wysiany z podkiełkowanych nasion. Trzeba się będzie trochę gimnastykować, by rozsada nie wybiegła i nie zmarzła . II rzut identycznych ogórków zostanie wysiany na rozsadę razem z gruntowymi. Jeśli ogórki z I rzutu się udadzą, te z II rzutu pójdą do gruntu na płaską uprawę. Nic się nie zmarnuje.


IMG_1367.jpg




Te kubki dressingowe są bardzo praktyczne. Teraz w miarę ukazywania się wschodów będą one pojedynczo wynoszone na zewnątrz.
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2019 08:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Bobej, Jan4, rychu44, Adasiowa, Zarta, Miragoral, Betula, aga

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Kwi 2019 13:50 #653612

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Mi brakuje te 2cm z wysokości przy nich. Tak, to by były naprawde świetną alternatywą dla wielodoniczek.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Kwi 2019 14:21 #653616

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Czyli jak ogórki wzejdą to na dwór z nimi? Żyby nie wybiegły.
To może ja je pod szybę wyniosę na święta. Bo mnie nie będzie a teściówka latać nie będzie.
Tylko dziś i jutro ma być poniżej 5.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2019 14:23 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Miragoral

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 20 Kwi 2019 19:46 #653727

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Pierwszy ogórek
Screenshot_2019-04-20-19-44-17-2.png
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 15:20 #654115

  • bdan
  • bdan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 36
Czy rozsada ogórka, tak jak pomidora nie powinna być w temperaturach poniżej 12 stopni?
Danka
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 15:28 #654117

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Ogórek wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur do około 2 stopni, pomidor do jednego stopnia, a zahartowany krzew pomidora nawet do -3 niektóre odmiany, ale większość do około -1,5 ale to tylko krótkotrwałe gdzieś w nocy, bo gdyby cały czas tak było to ogórkom zgniła by dolna łodyga, a pomidorowi też, ale po jeszcze dłuższym czasie niż ogórkom. To na podstawie moich obserwacji.
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2019 15:52 przez Betula.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 15:53 #654118

  • bdan
  • bdan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 36
pomodoro wrote:
Najlepiej siać nasiona podkiełkowane . Na ręczniku papierowym nasiona puszczają kiełki po 24-48 godzinach. Przenosimy je wtedy do doniczek. Pojemność doniczek mała, aby korzenie w krótkim czasie maksymalnie przerosły podłoże. Siew podkiełkowanych nasion zapewnia równe w czasie wschody. Po ukazaniu się siewek muszą być natychmiast przeniesione w jasne, chłodne miejsce, by nie wybiegały. Nie przetrzymywać rozsady, ponieważ im starsza rozsada, tym trudniej znosi przesadzanie. Wysadzać ,jak tylko zaczną się pokazywać zalążki liści właściwych. Wysadzać głębiej niż rosły w doniczkach. Po wysadzeniu ja nakrywam rozsadę bądź butlami PET 5 l, bądź robię tuneliki z flizeliny. Przyspiesza to wzrost i zabezpiecza rośliny przed gradem lub ulewnym deszczem.


a1-4.jpg


Paleta powinna mieć stożkowe doniczki, wtedy rozsada łatwo wychodzi z doniczek wraz z bryłą ziemi. W razie trudności z wyjęciem rozsady z doniczek nie ciągnąć na siłę roślin lecz użyć łyżeczki od herbaty do wyciągnięcia rozsady razem z bryłą korzeniową. Pisząc "jasne, chłodne miejsce", to o jakie temperatury chodzi (dzienne i nocne)?

Tym sposobem mam rok w rok udaną uprawę ogórków z wysokim plonem


DSC_4427-6.jpg


Wśród roślin są widoczne pałąki po nakryciu flizeliną. Nie demontuję ich, ponieważ służą roślinom jako podpory.

Nie do końca mam jasność, co do wynoszenia tej rozsady. Przy założeniu, że w domu mam 23 stopnie, to wynosząc rozsadę w momencie ukazania się siewek(czy to jest etap, jak na załączonym pierwszym zdjęciu, czy jeszcze wcześniej) już ją zostawić również na noc, kiedy temperatury są w granicach 12, ale może tez być około 5 stopni?
Danka
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2019 15:56 przez bdan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 17:11 #654125

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Nikt nie każe Ci wynosić. Każdy robi jak uważa.

Trzeba tylko pamiętać, że ogórki poniżej 8 * zaczynają wykazywać objawy więdnięcia. Warto więc spoglądać na termometr zaokienny i na prognozy pogody.
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2019 17:12 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Betula, aga

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 17:18 #654126

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Jak jesteśmy już w temacie. Pierwszy rzut ogórków sałatkowych Suyo Long i Japanese Long do uprawy pionowej wyekspediowane po wzejściu na balkon. Te z amerykańskich nasion ledwo się gramolą z podłoża. Za tydzień siew II rzutu. Jeśli zmarzną te z I rzutu natychmiast będą miały następców, jeżeli wytrzymają, drugi rzut pójdzie do uprawy na płasko razem z ogórkami konserwowymi.


IMG_1384.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2019 17:19 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Adasiowa, Horti, Betula, jurek49, aga

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 17:49 #654136

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Pomału szykujemy się do wysiewu rozsady ogórków konserwowych do uprawy na płasko. Niezastąpione kubki dressingowe. W przypadku tego typu uprawy w jeden kubek idą 3 rośliny. Jest to uprawa gniazdowa w rzędach rozstawionych co 140 cm. W rzędzie co 15 cm.


IMG_1385.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2019 17:51 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, aga

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 17:58 #654137

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ja dzisiaj dałam do kiełkowania na waciki Partner partenokarpiczny nie wiem czy nie za wcześnie a 1 maja pójdzie na waciki Soplica.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 18:13 #654139

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Ja wykładam nasiona ogórków na papierowy ręcznik. Na jeden rząd o długości 5 m potrzebuję 100 nasion. Waciki są za małe na takie kiełkowanie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 18:27 #654140

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
A kiedy wysadzacie sadzonki?
Jak mają liście właściwe, czy trochę później?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 18:38 #654142

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Im młodsza rozsada ogórków, tym łatwiej się przyjmuje. Należy odpowiednio dobrać objętość doniczek, by korzenie rozsady zdążyły przerosnąć podłoże. W przeciwnym razie uszkodzą się przy wysadzaniu, wskutek obsypywania się podłoża w czasie wyjmowania roślin z doniczek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Jan4, lucysia, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Kwi 2019 20:21 #654151

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Mieciu.. czy do wysiania nasionek ogórków uzywasz torfu odkwaszonego (tak jak do pomidorków) czy moze to być podłoze do rozsad?
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.466 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum