TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Lip 2018 19:10 #619272

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Ja miałem wczoraj podobną przygodę. Na jednym z pomidorów usiadł młodziutki szpaczek . Zapewne wyleciał z gniazda na pierwszą w życiu lekcję nauki latania i przecenił swoje siły. Długo siedział na krzaku ,a rodzic przylatywał kilka razy i go dokarmiał. W końcu odleciał chyba o własnych siłach, bo po jakimś czasie zniknął
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Lip 2018 19:15 #619273

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
I właśnie DLA TAKICH CHWIL warto uprawiać warzywa, ponieważ oprócz niewątpliwych walorów smakowych i mnóstwa satysfakcji z własnych plonów, człowiek może na chwilę zapomnieć o otaczającej codzienności i nauczyć się od zwierząt WZAJEMNEJ POMOCY.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 12:45 #619536

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Pełno solne ogórki na zimę czekają na zalanie pasteryzowaną wodą, w której się kisiły.


aaa063.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Jan4, Adasiowa, rozalia, pouder, Renia, Sylwiaaa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 13:31 #619543

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
Mietku czy dobrze rozumiem - kisisz w czymś zbiorczym, potem przekładasz do słoików i zalewasz przegotowaną zalewą w której się kisiły?
Pytam bo wyjeżdżam na 2 tyg a ogórki w pełni owocują - teściowa ma je wrzucać do glinianego garnka z kołnierzem i kisić. To byłby super pomysł aby potem je tak do słoików popakować.
Pozdrawiam, Renia :)
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 14:05 #619549

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Reniu, polecam :) !!! Będzie Pani bardzo zadowolona.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Renia

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 14:12 #619551

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Wody spod ogórków NIE GOTOWAĆ lecz jedynie spasteryzować ją[ ok 85 * C ] i po zestawieniu z pieca natychmiast zalać nią ułożone w słoikach ukiszone ogórki,jak na zdjęciu moim, i natychmiast zakręcić.. Przerywa się pasteryzacją proces kiszenia , a jednocześnie wytwarza się pod zakrętką podciśnienie/ słoik " chwyta " /.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2018 14:13 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Renia, pszczolka, Ada, Grazyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 14:18 #619553

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
Ok, dziękuję :thanks:
super pomysł :drink1: :flower2:
Pozdrawiam, Renia :)
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 14:37 #619557

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Zanim na to wpadłem zdarzało mi się zimą wyrzucać słoiki z kiszonymi ogórkami, bo albo pleśniały albo robiły się nieprzyzwoicie miękkie. Pomysł sprzedałem już wielu znajomym i chwalą sobie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Renia, Grazyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 16:12 #619564

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
o to to!
Mi też się czasami robiły miękkie. W takim razie ten sposób utrwalę u siebie na stałe :thanks:
Pozdrawiam, Renia :)
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 16:31 #619565

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
A ja robię inaczej :)
Ogórki pakuję do 5-litrowych słoików.
Ciasno upycham i dodaję do nich:liście winorośli, liście wiśni, liście czarnej porzeczki (ja mam jeszcze porzeczki poniemieckie, teraz te mają inne liście), liście chrzanu oraz kwiatostany kopru, czosnek i korzeń chrzanu.
Zalewam letnią wodą z rozpuszczoną solą kamienną, nie morską; 1 łyżka soli na 1 litr wody...
Ogórki muszą być cały czas przykryte, to wtedy nie pleśnieją.
U mnie są zawsze przykryte liśćmi winorośli i liściem chrzanu...
W tym roku konsumowałam na tempo, bo potrzebowałam słoje na tegoroczne ogórki, ogórki z 2016 roku...Poczęstowałam kolegę, nie chciał wierzyć że to z 2016 roku, tak mu smakowały...:)
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2018 16:33 przez Terri.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, carbon, Azbi

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Lip 2018 17:42 #619568

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Taka ciekawostka, by rozweselić smutnego męża, któremu ogórki nie wystartowały po pierwszym wysianiu, a po drugim wystartowały słabo, kupiłam w ogrodniczym kilka sadzonek - już z pączkami. Cóż, jak widać w koszyczku (długasy) - kupiłam szklarniowe, jakoś sobie radzą pod chmurką, ale nie zachwycają:

PICT0020-6.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2018 07:45 #619627

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
Po lekturze tego wątku pryskam PW+HT+saletra potasowa po każdym zbiorze ogórków (co 3-4dni)
Pryskam przy okazji wszystko-tzn pomidory ,dynie, melony i sałacie się dostanie i rukoli
Czy dodatek saletry potasowej powinien dotyczyć tylko ogórków a resztę powinnam pryskać samym PW+HT?
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2018 08:35 #619631

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
pomodoro wrote:
Wody spod ogórków NIE GOTOWAĆ lecz jedynie spasteryzować ją[ ok 85 * C ] i po zestawieniu z pieca natychmiast zalać nią ułożone w słoikach ukiszone ogórki,jak na zdjęciu moim, i natychmiast zakręcić.. Przerywa się pasteryzacją proces kiszenia , a jednocześnie wytwarza się pod zakrętką podciśnienie/ słoik " chwyta " /.

Mietku, nie wrzucasz już do słoików tych wszystkich koprów, chrzanów itp, które się kisiły razem z ogórkami?

Po jjakim czasie przekładasz ogórki do słoików?
Pozdrawiam, Marta.
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 08:36 przez Ika2008.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2018 08:43 #619632

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Dodatki stosowane przy kiszeniu towarzyszą pasteryzowanej wodzie prawie do końca. Wyciągam je przed końcem pasteryzacji i wyrzucam.

Ogórki przekładam jak ukisną. Poznać to po tym, ze bakterie fermentacyjne powodujące zmętnienie zalewy zaczną osiadać na dnie i na ogórkach. To znak, że bakterie spełniły swoją rolę tj. przetworzyły wszystkie cukry z ogórków w kwas mlekowy.
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 08:45 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ika2008, rozalia, Ada

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Lip 2018 08:57 #619633

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
marta64 wrote:
Czy dodatek saletry potasowej powinien dotyczyć tylko ogórków a resztę powinnam pryskać samym PW+HT?

Zasada zachowania masy obowiązuje wszędzie w przyrodzie. Nie dasz nic, nie będzie nic.

Czy znasz jakieś warzywo , które nie potrzebuje do wzrostu ani azotu ani potasu ?. Różnica jest tylko w tempie pobierania zależnym od siły wzrostu. Ogórki po każdym zbiorze inne warzywa co 7-10 dni . Sałaty lepiej nie opryskiwać saletrą, bo ma zdolność kumulacji azotanów.
Temat nawożenia, to obszerna dyscyplina i na pewno nie zero jedynkowa , że jednym pytaniem załatwia się cały problem. Ogórki i pomidory jest sens dolistnie nawozić saletrą. Kapusty- na przykład - już nie, bo jest pokryta woskiem i wszystko z niej spłynie

PS Dodatek saletry do oprysku ogórków ma sens w przypadku uprawy na płask , ponieważ nie ma możliwości dokarmiać doglebowo
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 10:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, grzesiek59, Jan4, Adasiowa, Zbyszko46, pouder, Edyta D, Ada, marta64

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 26 Lip 2018 08:53 #619764

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 123
image-2.jpg



Co pojawiło sie na niektórych ogórkach ? Wczoraj pryskanie HT plus IF , parę dni wcześniej Po deszczach IPW.
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2018 08:58 przez Kgolebiowski.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 26 Lip 2018 09:02 #619766

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Wczoraj pryskałeś i wczoraj te plamy wyskoczyły ?.

To najprawdopodobniej antraknoza
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 26 Lip 2018 15:41 #619800

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 123
Pryskałem wczoraj wieczorem. Noc była bardzo wilgotna lub padał deszcz, bo trawa była mokra.
Pojawiały się małe plamki ale tak duże , zobaczyłem dziś rano. Fakt , wygląda jak antraknoza . Czy coś z naszych mikstur może pomóc?
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2018 15:48 przez Kgolebiowski.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.907 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum