TEMAT: Uprawa ekologiczna owoców i warzyw.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 08:36 #723588

  • mirek28
  • mirek28's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 135
Też używam drożdży.Kostka na 10 l wody nie pryskam tylko konewką leje na krzaki raz na tydzień
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 09:17 #723597

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
mirzan wrote:
Proponuję do podlewania i oprysków pomidorów, zastosować drożdże a skończą się problemy, czy pryskać, czym pryskać, jaką wodą,ile gramów.Drożdże posłużą jako nawóz i środek ochrony. Stosuję drugi sezon i jest dobrze.
Podaj dokładny opis jak przygotowujesz preparat do oprysku. :idea2:

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 09:29 #723603

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Mamma, mnie chodzi o tę rzeszę "ekologów" co to nagle zapragnęli coś pouprawiać a jak zaczęły się problemy to zostawili jak jest i po robocie. Może akurat któryś tu zajrzy, przeczyta, że roznosi zarazę po innych ogrodach i chociaż powyrywa i zutylizuje? Ludzie czasem nawet sobie nie zdają sprawy jakie konsekwencje ma ich zabawa w ogrodnika. Sama stosowałam gnojówki, choć weszłam tu poszukać nowych rozwiązań, bo plony od dwóch lat co raz gorsze. Mam nadzieję, że temat zachęci do rozwagi, jeśli rośliny chorują to reagujmy. Tak czy inaczej, ale nie zostawiajmy chorych roślin w ogrodzie. Odnoszę się do swoich obserwacji otoczenia(działka ROD) nie do ciebie osobiście, bo przecież cię nie znam, nie wiem jak ty robisz.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 09:32 #723604

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Mirzan, Mirek28 a jak działają te drożdże? wzmacniają rośliny? przeciw grzybowo? robią jakąś barierę antychorobową?

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 09:41 #723607

  • mirek28
  • mirek28's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 135
Mi sąsiad tak wytłumaczył-drożdże to jest dobry grzyb który blokuje rozwój złych grzybów :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 09:48 #723609

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
mirek28, kostka czyli ile? bo ostatnio kupowałam jakieś czeskie pakowane po pół kilograma.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 09:50 #723610

  • mirek28
  • mirek28's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 135
100 gram

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 09:53 #723611

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
gałązka wrote:
Mamma, mnie chodzi o tę rzeszę "ekologów" co to nagle zapragnęli coś pouprawiać a jak zaczęły się problemy to zostawili jak jest i po robocie. Może akurat któryś tu zajrzy

Obawiam się, że tego typu "ogrodnicy" raczej na fora nie zaglądają :happy4: Im nie chodzi o wiedzę, tylko o szybki efekt bez nakładu pracy.

Napiszcie coś więcej o tych drożdżach! Taka rozpuszczona kostka chyba musi trochę odstać przed podlewaniem/pryskaniem? Dodajecie im czegoś jeszcze, no nie wiem, trochę cukru, jak do ciasta? Zaraz mi się oberwie, że głupoty piszę :happy: ale trudno.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 10:21 #723617

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Nikomu się nie oberwie i wszyscy są mile widziani.
Cukier może mieć sens, bo jest dla nich pożywką. Szybciej nam się rozmnożą.
Fajnie, że poruszyliście temat drożdży. Też o nich myślałam. Z logicznego punktu widzenia na roślinach też toczy się życie a przecież każdy preparat grzybo czy bakteriobójczy ma za zadanie je zabić. Nic nie jest selektywne, więc po opryskach na naszych roślinach zwalnia się miejsce. A wiadomo, że niepożądane organizmy szybciej się namnażają niż te dobroczynne.
A my jesteśmy szybsi i w to miejsce zasiedlamy pożyteczne grzyby z drożdży.

KaLo (szkoda, że nas nie wspiera) ostatnio wrzucił fajną tabelkę o roli witamin u roślin. Tu też drożdże mogą mieć wartość.

W profesjonalnych uprawach ekologicznych także stosuje się pożyteczne grzyby, wspomagające uprawy.

Dziś trochę mam z czasem na bakier, ale postaram się poszukać jakiś opracowań naukowych na ten temat.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 11:07 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 10:31 #723621

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Myślę, że wypróbuję te drożdże, brzmią sensownie.
Kupiłam mikoryzę - teoretycznie do borówek, ale pójdzie pod wszystkie kwasoluby - czyli rośliny dostaną też wsparcie doglebowe. Ale chyba zaczekam z tym do wiosny, bo jesienią chciałabym prysnąć rosnącego nieopodal lilaka miedzianem; niby to nie podlewanie, ale wolałabym sobie dobrych grzybków nie załatwić...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 11:16 #723627

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
mirek28 wrote:
Też używam drożdży.Kostka na 10 l wody nie pryskam tylko konewką leje na krzaki raz na tydzień

Zastanowiło mnie to,Mirek jak lejesz na krzaki wodę z drożdżami,po kwiatach też ? Mógłbyś bardziej dokładnie opisać swoje metody? A liście pod spodem?
Przepraszam,ale z pokrzywami napisałeś ,że dajesz pod pomidory,a potem okazało się ,że nimi ściółkujesz.Nie odbieraj tego jako atak,lubię jak ktoś konkretnie powie co i jak robi i po co.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 11:25 #723628

  • mirek28
  • mirek28's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 135
Robię tak jak napisałem w wątku o pomidorach że daje pod pomidory w tym wątku że daje pod cały warzywniak bo tak robię,nie traktuje pokrzywy jako ściółki ale jako nawóz wolno działający.Drożdże leje po całych krzakach jak popadnie po kwiatach też
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 12:24 #723641

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1081
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Przepisów na drożdżową berbeluchę jest wiele, żaden nie może zaszkodzić. Ja robię tak: do butli po wodzie, 5 litrowej, wsypuję szklankę cukru. Rozpuszczam, wstrząsając nie mieszając, wkruszam kostkę drożdży 100 gram i znów wstrząsam, aby się rozpuściły. Fermentuje kilka dni.Stężenia alkoholu nie mierzę.Szklankę tego zacieru wlewam do konewki 5 litrowej, dopełniam wodą i podlewam pomidory. fermentację robię po to, abym wiedział,że drożdże są żywe. Można rozpuścić drożdże w wodzie i od razu podlewać, ale jak pofermentuje,to drożdży przybędzie.Nie zwracam uwagi na takie banialuki, jak pH wody, gram w tę czy w tę stronę. I nie myślę,czy to ekologiczne, ważne,że praktyczne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Mamma, Mandorla

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 12:35 #723642

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 12:43 #723645

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 12:51 #723647

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
Nie wiem,ja raczej staram się jak najrzadziej moczyć pomidory,ale rozumiem,że drożdże robią powłokę,która ma zapobiec atakom innych grzybów.Gdzieś czytałam,że wywar z kłączy i korzenia pokrzywy ma działanie antygrzybowe ,np na szarą pleśń .
Dla mnie pokrzywa jest składnikiem kompostu,pomaga w rozkładzie i sama zawiera dużo wapnia,potasu i fosforu.
Mimo wszystko gleba musi być czymś zasilona i spulchniona.Sama pokrzywa nie wystarczy.
Każdy ma swój sposób ,ważne byłoby jednak porównanie.To znaczy na tej samej działce te same pomidory,ale dwa różne sposoby uprawy.No i analiza przed i po.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 13:23 #723653

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Test na jedne substancji w warunkach jakie mamy raczej nie będzie miarodajny.
My nie możemy stosować tylko jednego środka, bo polegniemy. W naszych dalece odbiegających od ideału uprawach, trzeba się skupić na działaniach z różnych stron. Ludzie stawiają na jedną kartę i dlatego mają problemy.
Lepiej więc przydatność danego środka oprzeć na testach w warunkach optymalnych i opracowanych przez specjalistów.

Ja wciąż walczę, bo mam ciągle problem z ziemią, sam kwarcowy piach i ciągle mało kompostu. Piach wszystko pożera a wieloletnia susza pogłębia problem. No i brak mocy przerobowych do obrobienia takiego areału.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 13:24 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 13:42 #723657

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
Ale przecież pięknie sobie radzisz i masz traktor :whistle: A pomysł na ogórki :bravo:
Właśnie to w jakich warunkach przychodzi nam uprawiać warzywa i jaką mamy glebę determinuje nasze postępowanie.Ważne też jest sąsiedztwo i świadomość.
Podzieliłabym się z Tobą swoją gliną,która owszem zatrzymuje wodę i wydaje się zasobna,ale widły już któreś z kolei poszły i teraz tylko do przewrócenia glebogryzarka.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.226 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum