TEMAT: Uprawa ekologiczna owoców i warzyw.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 21:49 #723769

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Oj, przypomniałaś że niedługo jesień i zacznie się palenie opon, plastików i wszystkich innych śmieci, oczywiście po zmroku.
Od trucizn już się nigdy nie uwolnimy, możemy tylko starać się jak najmniej ich wprowadzać do organizmu, tam gdzie mamy na to jakikolwiek wpływ.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 21:55 #723771

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
gałązka wrote:
Ach, żeby te wszystkie wasze HT PW i inne magie można było kupić w sklepie :D a jeszcze lepiej zamówić przez neta. Jakoś tak chyba nie dojrzałam do produkcji, strasznie skomplikowane się wydaje.

:)
Jestem gotowa pomóc Ci w ich przygotowaniu. Lubię mieszać, odmierzać, wstrząsać i naklejać etykietki na butelki i słoiki. Na jakim środku najbardziej Ci zależy ?
Nawiasem mówiąc, wolę sama gotować, piec i robić przetwory niż kupować gotowe w sklepie :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Mamma, anaka, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 21:58 #723774

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
gałązka wrote:
Ach, żeby te wszystkie wasze HT PW i inne magie można było kupić w sklepie :D a jeszcze lepiej zamówić przez neta. Jakoś tak chyba nie dojrzałam do produkcji, strasznie skomplikowane się wydaje.
Nooo można kupić, butelkowaną gnojówkę z pokrzywy przez neta w kosmicznej cenie.
Ja za mało chemicznie ogarnięta jestem, więc tych skomplikowanych kombinacji nie robię, zaczęłam i skończyłam na pierwszym preparacie pomodoro właśnie HT.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 22:00 #723775

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 22:01 #723776

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
No temat Roundup-u musiał się tu pojawić :cool3:

Roundup jest szkodliwy i są na to badania. Toczą się sprawy sądowe na całym świecie i już dawno udowodniono jego szkodliwość. Problem polega właśnie na jego obecności wszędzie. Stał się niezbędny prawie każdemu i leje się go na wszystko. Jednak jest i to, że nie ulega rozpadowi i dostaje się do naszej wody w olbrzymich ilościach, którą pijemy i podlewamy nasze ogrody.
Do Polski wszedł "przebojem" bodajże w latach 70-tych i od tamtej pory, kumuluje się w naszych organizmach, niszcząc skutecznie nasze zdrowie.
Roundup jest mutagenny, co oznacza wprost rakotwórczy.
Czym więcej go w naszym organizmie tym gorzej. Pamiętajcie, że nie litry a ta ostatnia jedna kropla urywa ucho od dzbana.
Dlatego dla mnie tłumaczenie, że przecież ja tylko trochę a po za tym wszystko jest szkodliwe i wszędzie jest ”chemia” jest błędem. Być może tą ostatnią kroplą do twojej choroby, był ten jeden oprysk trawy przy płocie...
Tak podchodzę do wszystkiego. Im mniej szkodliwych substancji w moim życiu, tym lepiej. Im jestem bliżej natury a nie wygody tym zdrowiej. Robię więc wszystko, żeby do tego dążyć.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 22:03 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, pouder, CHI, patrycja, Mandorla, anaka, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 22:09 #723780

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1231
Przejrzałem te kilka stron wątku jakie powstały od wczoraj i zaciekawiło mnie zastosowanie boraksu do tępienia chwastów z jednoczesną krytyką Randapu. Bazując tylko na oficjalnych kartach charakterystyki, bo nie jestem ekspertem, ośmielę się zauważyć, że glifosat jest niebezpieczny ze względu na olbrzymią skalę w jakiej jest stosowany, natomiast borax to większy syf. Dwa razy bardziej trujący doustnie i dodatkowo powodujący zmiany rozwojowe płodu czego nie ma w Randapie.
Nie żebym był za glifosatem, w życiu tego w rękach nie miałem ale dziwię się że na Roudap "ekolodzy" narzekają a boraks jest cacy.
To może jest jak z nitrogliceryną, może być środkiem przeciwko zawałowi serca albo przeciwko mostom na rzekach.
Pozdrawiam, Krzysiek

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 22:10 #723781

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Rundap to zło i dziwię się, że Polska go nie zakazała wzorem Europy. Herbicydów nie używam nigdy, mój trawnik dowodem :D
Adasiowa, a co może być teraz pomocne?
Zielonajagoda, gnojówka nie wychodzi poza granice mojego ogarnięcia. Robię, tylko stosowanie uzależniają wizyty sąsiadów. Im też staram się nie szkodzić :P
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 22:40 #723789

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
kuhara wrote:
Przejrzałem te kilka stron wątku jakie powstały od wczoraj i zaciekawiło mnie zastosowanie boraksu do tępienia chwastów z jednoczesną krytyką Randapu. Bazując tylko na oficjalnych kartach charakterystyki, bo nie jestem ekspertem, ośmielę się zauważyć, że glifosat jest niebezpieczny ze względu na olbrzymią skalę w jakiej jest stosowany, natomiast borax to większy syf. Dwa razy bardziej trujący doustnie i dodatkowo powodujący zmiany rozwojowe płodu czego nie ma w Randapie.
Nie żebym był za glifosatem, w życiu tego w rękach nie miałem ale dziwię się że na Roudap "ekolodzy" narzekają a boraks jest cacy.

Nie oceniamy jednostki (jak to robią na etykietach), ale oceniamy realne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Jaki kontakt ma Twoje ciało z boraksem? Trucizna jest wszędzie, ale tylko skala ma znaczenie. Nie będę rozpatrywać co by było, gdyby zaczęto stosować boraks w takich ilościach jak Roundup, bo to nie ma sensu. Tak jak nie ma sensu zastanawianie się nad tym, co by się stało jakbyś zjadła kilo soli, bo to nie realne.
Zagrożeniem jest więc Roundup a nie boraks.
Pamiętaj też, że nie wszystko może być napisane na tak powszechnym środku jakim jest Roundup. KASA.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 22:45 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 22:58 #723791

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Gałązko nigdy nie musiałam "kryć" się z zapachem, bo na wsi zapaszki to codzienność :happy4:
Ale zdaje sobie sprawę, że to może być problem. Z tego, co wiem, ludzie mają sposoby na ”okiełznanie” zapachu gnojówek. Jeżeli jesteś zainteresowana, poszukaj. Jeżeli nie, to pomyśl o : wyciągach i maceratach.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2020 06:55 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 22:58 #723792

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 16996
Borax ma złą prasę, bo komuś na tym zależało.
Piję go od tak dawna i żyję, nawet nieźle bo moje bóle stawów gdzieś zniknęły.
Niedobory boru dla ludzi i roślin są chorobotwórcze.
www.pepsieliot.com/czego-lekarz-nie-powi...cznie-skuteczne.html
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 23:01 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 04 Sie 2020 23:11 #723794

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Wyciągi i maceraty nie śmierdzą, kiedyś się w to bawiłam, potem jakoś mi przeszło. Ale już jestem na 5 stronie o tych htowkurzychbiałkach i lekko mnie zachłysnęło. Ja lubię rozmach i duże formy a tu waga i jakieś gramy, deka i mililitry. Ja nawet przetwory robię na oko, cud, że wychodzą. Nie wiem czy ogarnę precyzję, ale tam jest 170 stron, może jakoś mój mózg przetrawi wiedzę.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 05 Sie 2020 07:19 #723814

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Z naszych oazowych preparatów u mnie najważniejsze są PW i HT.
PW chroni i jest jednocześnie nawozem wapniowym.
HT jest również ochroną, ale i zwalcza różne niepożądane robaczki.
Ja też nie jestem biegła w liczeniu i odmierzaniu i zrozumienie pewnych kwestii zajęło mi trochę czasu.
Wszystkich preparatów nie ogarniam :whistle:
Ania Adasiowa jest biegła w tych mieszankach i na pewno odpowie na Twoje pytania.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Renia, anaka, ewakatarzyna

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 05 Sie 2020 09:43 #723844

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1231
whitedame wrote:
Borax ma złą prasę, bo komuś na tym zależało.

Czyli, że producenci boraksu przepłacili prasę i laboratoria badawcze, żeby wpisały do karty charakterystyki informację, że ich produkt powoduje uszkodzenia płodu? Nie kupuję tego.

whitedame wrote:
Piję go od tak dawna i żyję, nawet nieźle bo moje bóle stawów gdzieś zniknęły.

Super i życzę jeszcze 100 lat w zdrowiu i szczęściu.

whitedame wrote:
Niedobory boru dla ludzi i roślin są chorobotwórcze.

Zwykły komunał.


Przy stosowaniu maści mogą wystąpić podrażnienia skóry. Natomiast płucząc jamę ustną roztworem z dodatkiem boranu sodu, może dojść do podrażnienia błon śluzowych.

Skutki uboczne stosowania boraksu są związane z toksycznym wchłanianiem się związków boru do układu krążenia i kumulacją w organizmie tych związków. Jeśli dojdzie do toksycznego wchłonięcia się boraksu można zaobserwować takie objawy jak: brak łaknienia, wymioty, biegunka, krew w stolcu, uszkodzenia wątroby i nerek, niewydolność krążenia, łysienie, osutka czy drgawki. W przebiegu leczenia boraksem noworodków i małych dzieci odnotowano przypadki zgony noworodków i małych dzieci.

UWAGA!Lekarza lub farmaceutę należy poinformować o przyjmowanych lekach, ponieważ leki powodujące przekrwienie skóry zwiększają wchłanianie związków boru do układu krążenia, co może spowodować zatrucie.

Każdy ma prawo wierzyć sobie w moc uzdrawiająca różnych substancji, ale powiedzmy sobie uczciwie że zastosowanie boraksu jako leku wewnętrznego nie jest stosowane przez medycynę oficjalną. Jest to metoda "ludowa" i możliwe że skuteczna. Równie możliwe że szkodliwa.
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2020 09:44 przez kuhara.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 05 Sie 2020 09:57 #723845

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
W środowisku naturalnym bor występuje jako boraks (sól sodowa słabego kwasu borowego), tj. związek chemiczny, w którego składzie obecny jest sód, bor, tlen i woda. Przez lata wykorzystywano go jako środek leczniczy.

Hmm...medycyna to jednak stosunkowo młoda nauka i niektórzy przestali już ślepo wierzyć, że na wszystko jest tabletka.
Bo gdy już medycyna jest bezsilna, sięgają po sprawdzone przez pokolenia metody.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2020 10:02 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 05 Sie 2020 10:10 #723847

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
kuhara wrote:
whitedame wrote:
Niedobory boru dla ludzi i roślin są chorobotwórcze

Zwykły komunał.

Tu masz odpopowiedź na to, że to nie komunał.
www.czytelniamedyczna.pl/4455,bor-i-jego...ncji-nowotworow.html
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 05 Sie 2020 10:26 #723853

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Bor niewątpliwie jest ważnym pierwiastkiem w organizmie a jego brak może powodować wiele dolegliwości. Niektórzy, jak Beatka przyjmują go w postaci boraksu, bo chcą i mają takie prawo, a inni sięgną po preparat z apteki, choćby Solgar. Ja boraksu bałabym się używać wewnętrznie i pewnie sięgnęłabym po produkty z aptek.

Może jednak wróćmy do pierwotnego tematu tego wątku.
Miłego dnia :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Mamma, anaka

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 05 Sie 2020 11:38 #723865

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 16996
Ja tylko jeszcze wrzucę jeden link, do napisanego bardzo przystępnym językiem artykułu w sprawie boraxu.
Można poczytać, że jego suplementowanie wzięło się z doświadczeń lekarzy wieki temu.
longevitas.pl/spisek-w-sprawie-boraksu/

Podobnie jest z jodem.
Zaczęłam z Płynem Lugola w leczeniu swojej osoby a teraz próbuję w uprawach.
Wczoraj w foliaku, gdzie na razie ŚOR czyli Scorpion użyty był raz początkiem lipca, polałam glebę pod 1 rządkiem pomidorów i całe rośliny wykazujące ZZ rosnące pod chmurką.
Na razie nie widzę objawów toksyczności tej substancji a zapach pleśni zniknął.
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2020 11:40 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Mamma

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 05 Sie 2020 11:57 #723866

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Dziś, albo jutro zrobię oprysk z drożdży. Nastawiłam je wczoraj, dodałam cukier i pracują.
Oczywiście nie będzie to eksperyment, bo stosuję środki Pomodoro, które działają więc ewentualne działanie drożdży nie będzie miarodajne. No chyba, że zaszkodzą.
Wymyśliłam sobie (moja własna koncepcja), że wczoraj użyłam HT i zlikwidowałam wiele patogenów więc (zanim zdążą się znów namnożyć) zrobię oprysk z drożdży :)

Przy okazji. Nie jestem żadnym ekspertem a doświadczenie w uprawie mam nieduże. Jeżeli, ktoś dostrzega jakieś nieprawidłowości w tym co robię, proszę o komentarz. Rozkminimy temat ;)
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2020 12:05 przez Mamma.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.394 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum