TEMAT: Uprawa ekologiczna owoców i warzyw.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 16:18 #723449

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Józiu napisał:
Nie używając tzw.chemii powodujemy niszczenie roślin rozprzestrzenianie się chorób itp. i gdzie tu ekologia?
Ania napisała:
..... a jeżeli ktoś jako jedyną dopuszczalną formę opieki nad roślinami stosuje wywary czy gnojówki roślinne to uszanujmy to bez prześmiewczych komentarzy.


To się nie zgadza.
Wolność drugiego człowieka kończy się tam gdzie zaczyna moja.
Grzyby lubią fruwać dlatego jeśli ktoś zaczyna uprawę jakiejś rośliny ma obowiązek dbać o nią tak by nie zarażała mojej.

Jedyne z czym mogę się zgodzić, to nie wszyscy lubią dostać wiedzę łopatą po głowie, niektórych trzeba edukować po dobroci.
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 16:20 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, anaka, _Nika_, riko1


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 16:21 #723450

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Niestety z tym traktowaniem forumowiczów to prawda, z jednej strony rozumiem, że ktoś już milion razy pisał, że jego zdaniem czysto ekologiczne metody są do niczego, ale czy to taki duży problem wyrazić to w sposób kulturalny, zamiast nabijania się z drugiej osoby? A jeśli już ktoś nie może odpowiedzieć bez złośliwości, to może lepiej, żeby nie odpowiadał wcale...
Czasem mam wrażenie, że przeciwnicy gnojówki z pokrzyw (która swoją drogą urosła tu do rangi symbolu) każdy post z nią odbierają jako prowokację.
Uprzedzając ewentualne uwagi: gnojówki nie używam :p

I rzeczywiście, jak pisze Beata, wiedzę można podać inaczej niż łopatą po głowie
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 16:24 przez _Nika_.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, anaka, Bobka, riko1

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 16:39 #723456

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
KaLo wrote:
anaka wrote:
Taki ciekawy wątek ,a znów pod napięciem :jeez:
I bardzo dobrze, należało wpuścić trochę świeżego powietrza. :lol: . Tak często bywa w wątkach tematycznych, że zbiera sie grupka osób, które piją sobie z dzióbków i jest ogólny Wersal ale nic z tego nie wynika. Co gorsza, przypadkowi czytelnicy czerpią z takich wątków nie zawsze pożyteczne

Nie wiem ,czy zauważyłeś,ale ludzie po prostu darzą się sympatią ,wspierają się słowem i nie tylko,wymieniają uwagi i zadają pytania.Przypadkowy czytelnik,jak ja rok temu trafi tutaj dzięki wpisom i jeśli będzie zaciekawiony,to zostanie.A jeśli ktoś szuka suchych porad bez wyjaśnień to powinien szukać naukowych opracowań.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobka, _Nika_

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 16:52 #723458

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41887
Jeśli już coś czy o czymś piszę to nie ogólnie ale jak jak to widzę i robię.Wyrażenie że niszcząc grzyby chorobowe na roślinach niszczymy również te pożyteczne jest zgodne z prawdą uogólniając ten problem.Ale już tak mniej ogólnie to nie wiem za bardzo jak mogę niszczyć te pożyteczne,skoro nie podlewam żadnym środkiem przeciwgrzybowym swoich roślin.Mam do tego PW i inne takie fajne środki,które zupełnie mi wystarczają.Roślin nie podlewam tylko je opryskuję.Jeśli dam garść granulatu obornikowego,to nie muszę polewać gnojówką,bo mikro,znajdzie sobie ten obornik i jest cacy.Jeśli dodajemy do kompostu trochę azotu choćby w postaci nawozów mineralnych to przyspieszamy rozkład użytego materiału kompostowego,czyli pomagamy tworzeniu mikroflory w całym stosie kompostowym,a nie niszczymy jej.Wszystko z umiarem.I takie ostatnie zdanie-wyobraźmy sobie ,że w dużym ogrodzie działkowym w mieście nagle 10-20-50-80 % działkowiczów użyje gnojówek roślinnych.Zapach roznosi się przez kilka godzin.Czy mamy prawo w interesie tak pojętej ekologii z a t r u w a ć życie pozostałym działkowiczom czy mieszkańcom?Tu uogólniłem fakt zapachowy ,aby uzmysłowić też i ten problem.Nie wszyscy mają katar. ;) ;) :bye: :bye: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, whitedame, Zygowa, anaka, Kapka

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 17:12 #723464

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Beatko przecież robienie kompostu to ekologia. Po co robić kompost, jak można czysto w podłożach bez żadnych mikroorganizmów ???
Nie rozumiem nagonki na "ekologię" wytykanie palcami jako złej, a potem branie z niej tego, co nam pasuje.
Przestańcie dzielić i szufladkować ludzi.
Widzę problem, bo ludzie szukają tu WIEDZY. a jak tylko zapytają, czy nie daj Bóg zastosowali gnojówkę, to dostają etykietkę "eko-świra” i mnóstwo niepotrzebnych tekstów.
DLACZEGO? Może po prostu nie rozumieją. Wiele osób już boi się pytać o cokolwiek.
Próbowałam tylko wyjaśnić za i przeciw GNOJÓWCE Z POKRZYW.
To, że nie jest dobrym środkiem do nawożenia, ale MOŻE być użyteczna. Józiu MOŻE a nie MUSI.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 17:21 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika, Bobka, _Nika_, riko1

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 17:55 #723467

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Widzisz, ja biorę z ekologii co mi pasuje.
Gnojówkę , z pokrzyw, żywokostu, pierwszych chwastów. U mnie stoją tego środka 90 litrowe beczki.
Daję ją do ziemi a nie na.
Pod korzeń lub po prostu przykopuję stwarzając tym samym środowisko dla przyjaznych mikroorganizmów.
Nie ma smrodu, nie ma bakterii gnilnych na warzywach.

Nie pryskam drożdżami i mlekiem bo raz sobie takim opryskiem sprowadziłam pod folię Szarą i do tej pory nie chce mi się wprowadzić.

Kompost.
Toż moje dwa kompostowniki pracują pełną parą, (z Kubusiem w środku :devil1:), każdy zmieści z 2 metry sześcienne materiału roślinnego.
Z 2 gospodarstw domowych, ogrodu i sklepu.
Ale glebę badam, przed sezonem uzupełniam niedobory a potem sadzę rośliny.
Mało mi chorują, żadko używam twardych ŚORów, w tym roku raz.
BO ROŚLINY ROSNĄCE W OPTYMALNYM ŚRODOWISKU I DOBRZE ODŻYWIONE NIE CHORUJĄ.

Muszę jeszcze dodać, że moje tunele z racji umiejscowienia działki na stoku stoją w tym samym miejscu od 5 i 6 lat więc patogenów u mnie w glebie jest dostatek. Tylko mądre balansowanie nawożeniem powoduje, że moje plony są takie jak chcę.

Eko środki Pomodoro są jak zioła dla człowieka. Skutkują, tylko trzeba być sumiennym i często je powtarzać.
Np takie Pw okazało się być niezwykle skuteczne na rzekomego na dyniach.
Próbuję z jodem, boraxem, sodą i wieloma innymi środkami, które kiedyś były w każdym domu pod ręką.
Nie jestem przeciw eko, jestem tylko przeciw głupim radom niepopartym żadnymi rozsądnymi źródłami.
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 18:09 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Emalia112, anaka, Kapka, Bobka, riko1

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 18:01 #723471

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Kreciku Stary, bardzo uogólniając problem grzybów. Bo śor mają określone spectrum działania i niekoniecznie niszczą wszystkie grzyby. Natomiast ekologiczne mogą zabijać jak leci. Dyskusja jest bardzo ciekawa i potrzebna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 18:04 #723472

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5538
  • Otrzymane dziękuję: 12686
whitedame wrote:
...Muszę jeszcze dodać, że moje tunele z racji umiejscowienia działki na stoku stoją w tym samym miejscu od 5 i 6 lat więc patogenów u mnie w glebie jest dostatek. Tylko mądre balansowanie nawożeniem powoduje, że moje plony są takie jak chcę.
Czekamy na zdjecia. :idea2:

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 18:07 #723473

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Zapraszam do mojego wątku, zdjecia staram się wstawiać na bierząco.
I Kozulowego. I Banku Genów.
W pozostałych tematycznych mało uczestniczę tylko z powodu braku czasu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anaka, Bobka

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 18:21 #723475

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Nie rozumiem zatem konfliktu. Skoro wszyscy dążą do ekologii a nieekologiczne metody stosują tylko z/w konieczności, to po co "jechać" na ekologów???

Miło by było, aby swoje doświadczenie w stosowaniu np.gnojówek przekazać innym.
W końcu na tym forum ludzie szukają wiedzy.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 18:25 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Bobka

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 18:30 #723476

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Nie ma jednego sposobu na wszystko.
Każdy niech szuka swojej drogi, ale niech szuka a nie czeka na cud.
Na zaprzyjaźnionym ogródku działkowym, gdzie po 2 latach wspaniałych warunków do uprawy warzyw, wszyscy w tym roku postawili na warzywka.
Bo to takie proste, ekologia, gnojóweczka i nic nie trzeba robić.
Na małej powierzchni ROD patogeny aż furczą w powietrzu.
Koleżanka, która jest doświadczonym ogrodnikiem leje kolejną chemię żeby cokolwiek zebrać.
Jak się za coś bierzesz to bierz się z głową, wyedukuj się posłuchaj mądrzejszego.
Nie da się mieć ogrodu i leżeć tylko na leżaczku.
Ekologia to taka sama nauka jak matematyka, sama do głowy nie wlezie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Emalia112, anaka, Kapka

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 18:44 #723478

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21018
W kwestii formalnej
- to, co tu piszemy/piszecie, nazywamy/nazywacie jako "ekologia", "produkcja ekologiczna", "nawozy ekologiczne", "ekologiczne środki ochrony roślin" to są metody "naturalne, działkowe, hobbystyczne czy jak je zwał inaczej", ponieważ "produkcja ekologiczna" jest ściśle określona przepisami UE i naszymi. Do tego stopnia, że za używanie słowa "eko, bio, organic" przy sprzedaży produktów nieuprawnionych są konkretne sankcje.

Jakby komuś chciało się zagłębiać to tu są akty prawne.

Tam jest między innymi:
Wykaz środków dopuszczonych do stosowania w ochronie roślin stanowi załącznik II do rozporządzenia 889/2008. Niedozwolone jest stosowanie syntetycznych regulatorów wzrostu, ani zaprawianie nasion i materiału sadzeniowego środkami syntetycznymi.

Tak, że środki wymyślone, dopracowane i sprawdzone przez Pomodoro (Mietku olbrzymi szacun :thanks: :thanks: :thanks: ) z punktu widzenia prawa, nie są środkami ekologicznymi - gdyż nie ma ich w tym załączniku.


Natomiast "założenia i sposób prowadzenia rolnictwa ekologicznego" są np tu - pierwsza jednostka certyfikująca jak mi się nawinęła, bo ma śmieszne obrazki i jest na A :tongue2:
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 21:42 przez CHI. Powód: Skleroza
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Mamma, Ha-Ah

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 18:46 #723479

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Beato oczywiście, że tak. Ale najpierw wiedzę trzeba zdobyć. Sama krytyka do głowy nic nie wsadzi.
Właśnie o tym pisałam, żeby temat ekologicznej uprawy rozszerzyć. Podzielcie się wiedzą o np.gnojówkach. Jak je prawidłowo zrobić i jak stosować. Wady i zalety. Może jakieś skuteczne maceraty czy inne stosowane środki, które stosujecie.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 18:48 przez Mamma.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 19:10 #723486

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
whitedame wrote:
Nie ma jednego sposobu na wszystko.
Każdy niech szuka swojej drogi, ale niech szuka a nie czeka na cud.
Na zaprzyjaźnionym ogródku działkowym, gdzie po 2 latach wspaniałych warunków do uprawy warzyw, wszyscy w tym roku postawili na warzywka...
Za to na pręgierzu waliłabym po grzbiecie. Te łany żółtych ogórków, czarnych pomidorów, poskręcanych liści od mszycy. Bo najczęściej ekologicznie znaczy - nic nie robić. Może mlekiem polać, bo w spożywczaku można kupić.

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 19:29 #723491

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Nie nazywajcie, ekologami takich ogrodników. Tym samym uwłaczacie prawdziwym ekologom.
W wykazie do którego odniosła się Małgosia,jest też gnojówka z pokrzyw, ale i nawożenie mineralne.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 20:08 #723499

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Ależ to oni sami twierdzą, że uprawiają ekologicznie :D ja jak whitedame wybieram co akurat mi potrzeba. Ja osobiście rozróżniam, ale może akurat zaglądnie tu taki "ekolog"? trzeba nieść ten kaganek oświaty :D

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 20:28 #723506

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wszystkim osobom, które wyśmiewają sens stosowania wyciągów roślinnych i gnojówek roślinnych proponuję zajrzeć do postu:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...slin?start=54#672512

Wyciągi roślinne i gnojówki to nie mit czy zabobon, poważni naukowcy porównali, opisali, ja tylko streściłam :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Uprawa ekologiczna owoców i warzyw. 03 Sie 2020 20:52 #723516

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Każdy udzielający się na forum ogrodniczym, powinien mieć moralny obowiązek dzielenia się wiedzą. Jeżeli uważa, że jego wiedza jest zarezerwowana tylko dla niego, nie ma prawa krytykować innych, zwłaszcza zaczynających i niedoświadczonych, którzy chcą mieć zdrowe warzywa i szukają po omacku.
Inaczej wygląda to tak, że JA się z Wami wiedzą nie podzielę a Wy (zanim sobie nie wypracujecie doświadczenia) macie pryskać ŚOR ile wlezie, żebym ja nie musiał i nie miał chorób.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.345 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum