TEMAT: Po co ta chemia

Po co ta chemia 19 Sie 2019 19:11 #673019

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Hiacynta wrote:
A któż w tym wątku zalecał opryskiwanie pomidorów gnojówką, że tak ochoczo udzieliłeś swojej rady?
proponuje szerzej spojrzeć na posty jak już pisałem trzy razy. To było po prostu porównanie i nie obchodzi mnie kto to pisał nie miało to osobistego wydźwięku, ale nadal widać że wszystko bierzesz osobiście. Co do mocznika ile z tym mocznikiem masz styczności że miałby Ci nie wiem jak zaszkodzić? :think: Raz w roku wiosną się użyje to na pewno wszyscy zaraz będą mieli problemy ze skórą, oczami i przewodem pokarmowym. Szkoda słów.

W jakiej szkole uczą, że ziemia jest zanieczyszczona metalami? Robiłaś analizę na metale ciężkie swojej gleby? bo ja robiłem a mieszkam na śląsku gdzie dookoła mam cały przemysł, od hut, przez kopalnie, koksownie, elektrownie po zakłady chemiczne i nie ma przekroczonych norm. Dlatego jak czytam, lub słyszę o glebie w ogródkach gdzie są metale ciężkie i nie nadaje się pod uprawy a nie ma na to dowodów w postaci analizy to mogę się tylko zaśmiać.
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2019 20:24 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, hakul


Zielone okna z estimeble.pl

Po co ta chemia 19 Sie 2019 19:22 #673023

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
A to teraz chyba wiem, dlaczego każdy chłop na wiosce leci po marchewkę do marketu zamiast u siebie posiać.
A czy tak naprawdę można zrobić analizę marchewki na po obecność metali?
Ciekawa jestem wyniku.
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anaka

Po co ta chemia 19 Sie 2019 19:27 #673027

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6898
  • Otrzymane dziękuję: 41800
Alicjo jak już leci do sklepu chłop to na pewno na piwo,a po marchewkę zapiernicza baba.A nie sieje u siebie,bo ma większy zysk z rzepaku. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, anaka

Po co ta chemia 19 Sie 2019 19:32 #673030

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
U mnie rzepaku nikt nie sieje, a zdziwiłbyś się, kto najczęściej kupuje warzywa. A piwo hm...nie wiesz że to nie alkohol tylko, napój chłodzący czy jak. Panowie to wiedzą, jest nawet śmiesznie napisane na paragonie. :)
Pozdrawiam Alicja.

Po co ta chemia 19 Sie 2019 19:36 #673031

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zielona wrote:
A czy tak naprawdę można zrobić analizę marchewki na po obecność metali?
Ciekawa jestem wyniku.

Takie analizy są robione na plantacjach, z których plony są zakontraktowane przez przetwórnie. Np. niedaleko mnie jest taka plantacja ogórków i marchwi, owoce są systematycznie badane w laboratorium, między innymi na obecność azotanów. Stąd wiem, gdzie najlepiej zaopatrywać się w warzywa :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, anaka

Po co ta chemia 19 Sie 2019 19:42 #673033

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Szkoda, że w moim mieście nie stacji badawczej. Chętnie bym zrobiła analizę mojej marchewki i marketowej.
Bo tak naprawdę, jeśli marketowa jest taka dobra, to po co ja ją uprawiam, no i garb na plecach. :)
Pozdrawiam Alicja.

Po co ta chemia 19 Sie 2019 19:58 #673035

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Adrian 89 napisał :W jakiej szkole uczą, że ziemia jest zanieczyszczona metalami? Robiłaś analizę na metale ciężkie swojej gleby? bo ja robiłem a mieszkam na śląsku gdzie dookoła mam cały przemysł, od hut, przez kopalnie, koksownie, elektrownie po zakłady chemiczne i nie ma przekroczonych norm. Dlatego jak czytam, lub słyszę o glebie w ogródkach gdzie są metale ciężkie i nie nadaje się pod uprawy a nie ma na to dowodów w postaci analizy to mogę się tylko zaśmiać.koniec cytatu

Żródła odnawialne energii,kierunek na którym uczą o zanieczyszczonej glebie.Pewnie lobby marketowe,a potem sprzedają dobre,bo polskie :idea2:
Ja wiem,że nikt nikomu nic nie narzuca,ale w pewnym momencie czytało się jak jakiś atak histerii.
Mówi się też o tym,że rolnik hoduje inaczej dla siebie a inaczej na sprzedaż.
Ale to,że o tym wspominam nie znaczy ,że tak myślę.Trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek.
A najlepiej co możesz ,zrób sam :idea1:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2019 20:39 przez anaka.

Po co ta chemia 19 Sie 2019 20:04 #673037

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W marketach obowiązują systemy jakości oparte na HACCP. Każda partia warzyw i owoców powinna mieć zrobione odpowiednie badania i normy nie powinny być przekraczane - tyle w teorii, jaka jest praktyka, trzeba by pogadać z kimś pracującym w markecie.

Anako, to, co ja wypunktowałam to nie były informacje, tylko dezinformacje i złośliwe przeinaczenia cudzej wypowiedzi w celu ośmieszenia dyskutanta. A wg mnie dyskusja polega na wymianie informacji i doświadczeń.
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2019 20:10 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Zielona, anaka

Po co ta chemia 19 Sie 2019 20:04 #673038

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wyczyściłam wątek ze wszystkich postów nie związanych z tematem.
Z niektórych usunęłam jedynie fragmenty tekstu.
Starałam się, aby po posprzątaniu wątek stanowił spójną całość.

Aby ponownie nie wprowadzać "bałaganu", proszę kierować wszelkie sugestie na moje pw :flower1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2019 20:57 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, patrycja

Po co ta chemia 19 Sie 2019 20:58 #673045

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo przepraszam, że mimo wszystko wprowadzę bałagan. Ale ta wymiana zdań, która parę osób zraniła i usuwanie postów przypomniało mi o pewnej bajce terapeutycznej.

Jeśli ktoś uważa, że złośliwości nie zostawiają śladów, to bajka o gwoździach może zweryfikować tę opinię. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że to, co mówimy lub piszemy może komuś sprawić przykrość. I wykasowanie tego nie załatwi.
Bajka o gwoździach

Był sobie pewnego razu chłopiec, który często dokuczał innym dzieciom. Jego ojciec dał mu woreczek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot okalający ogród za każdym razem, kiedy straci cierpliwość i pokłóci się z kimś. Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot 37 gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z dnia na dzień: odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe. Wreszcie nadszedł dzień, w którym chłopiec nie wbił w płot żadnego gwoździa. Poszedł wiec do ojca i powiedział mu, ze tego dnia nie wbił żadnego gwoździa. Wtedy ojciec kazał mu wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy nie straci cierpliwości i nie pokłóci się z nikim. Mijały dni i w końcu chłopiec mógł powiedzieć ojcu, ze wyciągnął z płotu wszystkie gwoździe. Ojciec zaprowadził chłopca do płotu i powiedział: "Synu, zachowałeś się dobrze, ale spójrz, ile w płocie jest dziur. Płot nigdy już nie będzie taki, jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz mu coś brzydkiego zostawiasz w nim ranę taką, jak te. Możesz wbić człowiekowi nóż a potem go wyciągnąć, ale rana pozostanie. Nieważne, ile razy będziesz przepraszał, rana pozostanie." Rana słowna boli tak samo, jak fizyczna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Gosia352, CHI, patrycja, Zielona, Corrado, Lunka

Po co ta chemia 19 Sie 2019 21:18 #673050

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Na straganie

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:

"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."

"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"

Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"

Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"

"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.

Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."

"A to feler" -
Westchnął seler.

Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:

"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"

Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,

Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."

"A to feler" -
Westchnął seler.

Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"

"Nie bądź dla mnie taka wielka" -
Odpowiada jej brukselka.

"Widzieliście, jaka krewka!" -
Zaperzyła się marchewka.

"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,

Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"

"A to feler" -
Westchnął seler.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Krecik stary, podjadek, Adasiowa, CHI, Zygowa, anaka

Po co ta chemia 19 Sie 2019 22:06 #673057

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6898
  • Otrzymane dziękuję: 41800
Ja od dziś w swoich wypowiedziach będę kierował się poprawnością polityczną.Aby nikogo nie obrazić będę odzywał się tylko w temacie Pogoda..... Tak jest najbezpieczniej.Ostatniego zdania proszę nie brać do siebie,bo nikogo do niczego nie namawiam,i nie chcę obrazić.Dziękuję to są tylko moje wnioski wyciągnięte z tej dwudniowej konwersacji.Chyba jednak ta "piekielna chemia"i mnie w pysk dała.Dobranoc życzę spokojnej nocy bez żadnych podtekstów.Aha dodam tylko,że chodzi o mój pysk. :paper: :coffe: ;) ;) :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka

Po co ta chemia 19 Sie 2019 22:28 #673062

  • czesio
  • czesio's Avatar
Uprawiam, jak sądzę, ekologicznie działkę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym we Wrocławiu. Czyli jest mi bliżej do przydomowych warzywników niż do plantacji towarowych. Deszcz za oknem skłonił mnie do szczegółowego zapoznania się z wszystkimi stronami tematu Po co ta chemia. Stwierdziłem (przed czyszczeniem) że w dyskusji udział wzięli (w porządku alfabetycznym) pisząc posty:
Adasiowa, Adrian89 Anaka Betula Biotit Bobej czesio Daro65 Emalia112 Hiacynta Jan4 Kaskawel kuhara MagdaH Mamma mandorla mirzan Nimfa patrycja podjadek Pol pomodoro tilia66 zdravko Zielona Zygowa.
Za wiadomości dziękowali:
Pol 30
patrycja 28
Krecik stary anaka 17
Betula 10
rychu44 rozalia 9
Nimfa UllaM whitedame 7
grzesiek59 kuhara Adasiowa 6
Miragoral Marlenka 5
Azbi tilia66 4
Armasza Kaja pomodoro 3
Iwona M, wcia55 mandorla bela Emalia112 pszczolka Kalina podjadek hakul 2
lucysia Sylwiaaa Biotit Adrian89 Termaj Daro65 Jan4 MagdaH Zielona Zygowa Bobej czesio 1

Uprawę działki w POD rozpocząłem przed kilkudziesięciu lat jako w pełni zielony działkowicz.
W początkowym okresie sypałem w skali roku opakowanie Plonu i opakowanie MIKRO. Zrobiłem kompostownik. Pierwszy zbiory mnie ucieszyły ale potem było coraz gorzej. Dawki kompostu były za małe. Obornik był nie do zdobycia. Na szczęście dla mnie wzorem sąsiadów zacząłem zamawiać we wrocławskim Herbapolu odpady z ziół. Z uwagi na dzieci od samego początku nie stosowałem żadnych chemicznych środków ochrony roślin. Nawozy mineralne używałem do nawożenia korekcyjnego raz na kilka lat zgodnego z zaleceniami Stacji Chemiczno-Rolniczej.
I tak jest do dzisiaj.
Działka jest podzielona na warzywnik i sad. Z chwastami walczę strzemiączkiem i wykładaniem ściętej trawy. Mam 6 letni płodozmian. Duże dawki przesianego kompostu daję pod kapustne i dyniowate, w następnym roku są tam psiankowe i cebulowe, w następnym roku są tam korzeniowe i motylkowe. Przestrzegam zasad racjonalnego podlewania i sąsiedztwa warzyw.
Jednym słowem do maksimum ograniczyłem stosowanie chemii na działce.
Szczytem moich marzeń jest permakultura, ale na to mam za małą powierzchnię działki w stosunku do potrzeb.
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2019 22:37 przez czesio.

Po co ta chemia 24 Sie 2019 09:07 #673538

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Czyli Patrycja i Pol najmilsi i najuprzejmiejsi. :)

Problem z pokrzywianką jest moim zdaniem głównie problemem lingwistycznym, semantycznym.
Gnojówka to płynne odchody zwierząt hodowlanych. Ktoś niewłaściwie nazwał fermentowany macerat z pokrzyw gnojówką i automatycznie jest tendencja doszukiwania się cech gnojówki w pokrzywiance.
Bakterie fermentacyjne unieszkodliwiają inne drobnoustroje, fermentowany macerat z pokrzyw raczej nie może zawierać patogenów.

Skórki z bananów moim zdaniem nie mają żadnej szkodliwości, jeżeli nawet stosowano na banany jakies środki chemiczne to chyba były to środki dopuszczone do kontaktu z żywnością.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Po co ta chemia 24 Sie 2019 09:55 #673540

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
To są za poważne sprawy , by je roztrząsać na podstawie "widzimisię".
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2019 10:02 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anaka

Po co ta chemia 24 Sie 2019 20:58 #673578

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kolejny raz zachęcam do przeczytania wyników badań naukowców ze Skierniewic, którzy sprawdzali przydatność gnojówki pokrzywowej i ze skrzypu do zwalczania niektórych chorób grzybowych i szkodników roślin. Po co strzępić język po próżnicy, skoro są tabele i porównania.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda

Po co ta chemia 25 Sie 2019 08:11 #673599

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12670
Podaj link do tych wyników badań. :idea2:

Po co ta chemia 27 Sie 2019 08:44 #673863

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Krótka relacja z tego tekstu oraz link do artykułu z opisem doświadczeń są tutaj:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...slin?start=54#672512
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Miragoral


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.301 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum