TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 10 Sie 2020 21:10 #724624

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1253
  • Otrzymane dziękuję: 8129
Wg mnie SL jest odmianą mniej plenną, ale bardziej wytrzymałą, przez co zbiory trwają dłużej, i oczywiście tak szybko nie przerastają. W tym roku miałem wsadzone kilka doniczek z rozsadą SL i zostały zauważone przez swój smak odmienny od tych naszych typowo polskich.

W przyszłym roku na pewno będę ich wysiewał więcej.

Nasze SL nie pochodzą z kontrolowanego zapylenia, ale powtarzają cechy. Co do zakrzywień zobacz tu

www.instagram.com/explore/tags/suyolong/

też część jest skrzywiona.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Ostatnio zmieniany: 10 Sie 2020 21:11 przez najemnik.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, TomekD


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 10 Sie 2020 22:37 #724640

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11354
TomekD domyślam się, że pytanie do mnie o kontrolowane zapylanie ogórka od Amiszów. Nie kontrolowałam zapylania ale rosną z daleka od innych odmian więc mam nadzieję, że żadnej pszczółce nie chciało się lecieć ok. 20 metrów do Amiszów. Mam 5 dojrzewających ogórków i wszystkie wyglądają tak samo.
Ad. SL to u mnie piękne, proste, długie. Rosną w donicy przy płocie i też w oddali od innych.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2020 12:49 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, TomekD

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Sie 2020 08:14 #724659

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Loty pszczoły zależą przede wszystkim od odległości jaką musi pokonać od ula do miejsca pożytku . Niejednokrotnie jest to odległość nawet ponad 3 km . Natomiast efektywna odległość to koło o promieniu 1,5 – 2 km . Pszczoła zbieraczka wykonuje 4- 10 lotów dziennie, zależy to od pogody oraz odległości do pożytku. Lecąc po pyłek lub nektar potrafi rozwinąć prędkość ok. 40 km/h.
prawdziwemiody.pl/ile-razy-pszczola-wylatuje-z-ula/
:) a jak mieszkasz przy południowo wschodniej granicy to możesz spotkać na ogorkach pszczoły ukraińskie bo one odlatują od ula nawet na 13 km.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, bietkae

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Sie 2020 10:03 #724675

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51907
To Kustowoj, od Galka68. Jest już miękki. Ciąć?

28419E10-83F2-46BC-8939-268EF8E9A503.jpeg

Na nasiona oczywiście.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2020 10:06 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Sie 2020 11:47 #724689

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50933
Tnij.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, bietkae, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Sie 2020 12:21 #724695

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50933
Tylko nie tnij w plasterki lecz wzdłuż natnij tylko skórkę i rozłup ogórka , bo inaczej możesz uszkodzić nasiona. Żadnej fermentacji, bo ogórek kiełkuje błyskawicznie i jest ryzyko pobudzenia nasion.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, bietkae, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Sie 2020 12:26 #724697

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51907
Nacięłam skórkę jak pomarańczę :) Nasiona umyłam na sitku i od razu dałam na ręcznik, na którym pozbyłam się reszty galaretki. Teraz wyczyszczone leżą na ręczniku papierowym.

4EFDC665-1249-44F4-8E44-DEF692E36151.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2020 12:26 przez JaNina.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 11 Sie 2020 21:17 #724746

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Jeszcze jedno wiadereczko ;) Za każdym razem myślę, że to już ostatnie.

IMG_20200811_193528824.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 12 Sie 2020 00:13 #724767

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Moje Suyo Long coś rodzą,a mają tak duże liście,że 4 owoce się schowały.Z 3 zrobiłam mizerię.Nie były gorzkie,smak i kształt super.Z ogórków wysadzonych w czerwcu przetrwały tylko one i 1 gniazdo Kraka F1.Dzisiaj na Kraku zauważyłam wielki owoc.Chyba też zostawię na nasiona.Po ostatnich deszczach wszystko jakby znowu dostało energii,ciepło też pomogło.
suyolong11.08.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, pszczolka, Sylwiaaa, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 14 Sie 2020 13:11 #725071

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50933
Dziś otworzyłem jeden słoiczek z pierwszej partii ogórków małosolnych pasteryzowanych. Jędrne, pachnące i pyszne. Od tego sezonu tylko w ten sposób będę zaprawiał ogórki .
Podam scan tego przepisu z książki sprzed 40 lat. Może komuś się przyda.


IMG_24411.jpg



Ja dodaję jeszcze odrobinę nasion kminku.
Ostatnio zmieniany: 14 Sie 2020 13:12 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sie 2020 16:56 #725248

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
Mizeria na zimę.
Ogórki pokrój na talarki, włóż do woreczka foliowego ,zawiąż worek,żeby nie było dostępu powietrza( ja zgrzewam zgrzewarką )i do zamrażarki. Żeby mieć mniej wody w woreczku a więcej ogórków ja dodatkowo lekko solę i wodę odcedzam na sicie, wkładam do woreczków i zgrzewam. W zimie tylko dodatek śmietany i mizeria gotowa do obiadu. Czuję się jak w lecie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczolka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sie 2020 21:07 #725292

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50933
Jak tam Wasze ogórki ?. Ja dziś zebrałem 12 litrów i zanosi się, podobnie jak w ub roku, że zbiory będą do przymrozków.


IMG_24441.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Agusiak, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sie 2020 21:25 #725300

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6900
  • Otrzymane dziękuję: 41826
Mieciu nie jest najgorzej.Zrobiłem 4 słoiki a reszta pojechała na wieś.W sumie dziś zebrałem ok.8 kg.

006-86.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2020 21:25 przez Krecik stary. Powód: poprawki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, bietkae, Agusiak, Zygowa, ewakatarzyna, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sie 2020 21:37 #725302

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50933
I pomyśleć, że wszystko przez te kosmetyki :rotfl1: . Dziś już nie zdążyłem , ale jutro kolejny oprysk sorbinianem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewcia12, anaka, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sie 2020 21:51 #725305

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Ja zawalczyłam infiniti, ogórki mam na działce ja i sąsiad, ale nie wiem czy i czym pryskał. Bardzo chcę te kosmetyki, ale za skomplikowane :(
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sie 2020 22:02 #725307

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Zaręczam Ci, gałązko, że nie ma nic prostszego niż nasze kosmetyki. Mieszasz np. tymol z wódką, sorbinian potasu lub propionian wapnia z wodą destylowaną lub deszczówką i masz gotowe trzy podstawowe preparaty : HT, SP i PW.
Ich produkcja trwa kilka sekund, a stosowanie to już czysta przyjemność i co ważniejsze: skuteczne.

Podstawową regułą w ich używaniu jest jedynie systematyczność i regularność oprysków.
Nic skomplikowanego, uwierz mi.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, ewcia12, anaka, ewakatarzyna, gałązka, czarna2066

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sie 2020 22:47 #725314

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Ania, tymol z wódką to ja jeszcze rozumiem jako taki dziwny drink. Kupiłam 5 litrów saletry wapniowej :D jak widzisz jestem otwarta na sugestie :D a możesz mi te preparaty zrobić, napisać ile mam ci zapłacić?z przesyłką? No nie ogarnę, mowy nie ma. Cytat:: wódką, sorbinian potasu lub propionian wapnia z wodą destylowaną lub deszczówką" z tego to wiem co to deszczówka, lub destylowana :D sorry
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2020 22:52 przez gałązka.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sie 2020 09:56 #725356

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Krecik stary wrote:
Zrobiłem 4 słoiki a reszta pojechała na wieś.

Dziwny ten świat, kiedyś to się przywoziło ze wsi, hmmm... :think:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Mandorla, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.615 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum