TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 16:03 #847862

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 569
  • Otrzymane dziękuję: 3926
Poszłam grabić liście, słonko takie ładne i całkiem tak fajnie. Wyrzucając liście na kompost znalazłam zużyty, pokrojony ząbek czosnku, który uznał, że będzie żył :rotfl1: :rotfl1: Wsadziłam go i zobaczę co z niego wyrośnie. Zawsze bałam się, że źle oddzielam ząbki, a tu proszę przekrojony prawie bez piętki, leżał cały czas na wierzchu w czasie mrozów i żyje, puszcza korzonki. Chyba czosnek poradzi sobie w każdych okolicznościach :happy:

20231229_150301.jpg
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:05 #847887

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5723
  • Otrzymane dziękuję: 27123
Wczoraj posadziłam wreszcie i ja czosnki odmiany Harnaś i Ornak w sumie 172 sztuki. Zostało mi jeszcze trochę Majówki do zasadzenia. Co z tego będzie, czas pokaże.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, najemnik, ewakatarzyna, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:14 #847892

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 569
  • Otrzymane dziękuję: 3926
Piszą, że pogoda na najbliższe dwa tygodnie nie niesie wielkich zmian na minusie. Alu przyrzuć sporą ilością liści i na pewno się ukorzeni. Ogólnie, później będzie może potrzebował trochę więcej czasu do wzrostu. To taż ciekawe doświadczenie będzie jak najpóźniej wysiać czosnek :woohoo:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:18 #847893

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5723
  • Otrzymane dziękuję: 27123
Liści brak :dry: , mam suche badyle przygotowane, nakryję nimi, ale dopiero jak na horyzoncie będą trochę niższe temperatury, teraz niech ziemia trochę przesycha, bo u mnie jest mokro.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:25 #847896

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 569
  • Otrzymane dziękuję: 3926
A nie masz na wsi kogoś ze słomą? U mnie mam gospodarza co ma te małe kostki po 3zł. Przydają się :wink2:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:27 #847898

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5723
  • Otrzymane dziękuję: 27123
Małe kostki ma u mnie tylko były Sołtys. Z trudem wyprosiłam wiosną pod truskawki, najpierw nie bardzo chciał sprzedać/dać, ale jakoś się dogadaliśmy. Reszta we wsi ma tylko te wielkie bele.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:31 #847899

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 569
  • Otrzymane dziękuję: 3926
No u mnie też będzie problem, jeszcze w przyszłym sezonie kupię i będzie koniec bo przestali zasiewać. Orientowałam się, że te duże baloty są w cenie ok 50zł :blink:
Tak przyszło mi do głowy, żeby zażądać od sąsiada co mi rozjeździł wjazd na posesję zadośćuczynienia w formie balota słomy :happy4:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2023 21:34 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:39 #847901

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5723
  • Otrzymane dziękuję: 27123
Cena ceną, ale ten ciężar, tego nie da się przewieźć inaczej jak tylko sprzętem do tego przeznaczonym i tu jest pies pogrzebany, bo sąsiad ma nadmiar, ale jak to przetransportować, a odległość nie jest wielka około 300 metrów. Ale bym miała materii organicznej, cieszyłabym się jak dziecko, jednak nici z tego.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2023 21:40 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Gru 2023 21:45 #847902

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 569
  • Otrzymane dziękuję: 3926
Alu, oni przewożą te baloty traktorem z podnośnikiem lub krokodylem. Abyś miała gdzie to złożyć
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 31 Gru 2023 13:39 #848000

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1267
  • Otrzymane dziękuję: 8256
Wychyliły się kiełki czosnku, a już myślałem, że posadziłem za głęboko.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Jan4, ewakatarzyna, Grzebuła

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 31 Gru 2023 14:38 #848010

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5572
  • Otrzymane dziękuję: 12780
U mnie jeszcze nie. :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 31 Gru 2023 15:40 #848019

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 3381
I u mnie czosnek zaczął pokazywać się :bye: , pojedyncze sztuki . A cebula w większości już z szczypiorem . Sadziłem 28 października.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2023 16:00 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 01 Sty 2024 15:57 #848091

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Czosnek sadzony 17 grudnia w ilości 120 sztuk nie wyszedł ponad powierzchnię grządki, ale jest ukorzeniony na jakieś 4 cm :flower:
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Armasza, ewakatarzyna, Grzebuła

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 08 Sty 2024 15:07 #848630

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 314
Kochani,
problemem nie jest ilość tylko jakość podejścia do problemu słomy.
Szpulkę słomy stawiamy na podstawie. Sznurki plastikowe wyciągamy, rozluźniamy rolkę ( trochę siły tam potrzeba włożyć) a najlepiej łomem z góry by powstały kanały/otwory do zalewania roztworem bogatym w azot ( gnojówka: bydlęca z pokrzywy, preparaty przyspieszające kompostowanie ,mocznik), roztworem kompostu ( bakterie gnilne) z dużą ilością wody dla zapoczątkowania procesów.Foliujemy bok walca żeby nie wysychał i lejemy roztwór a potem wodę.. wodę minimum wiadro na tydzień w okresie jesiennym,zimowym i wiosennym. Do lata powinna słoma, a szczególnie środek szpulki zamienić się w kompost i po problemie. Z walca zacznie wyrastać również zboże z nie wymiędlonych kłosów co znacznie zwiększy stosunek azotu do węgla.
Przyspieszeniem uzyskania kompostu jest wytropienie pozostawionych na polach szpulek słomy z lat poprzednich (zgniłych ) i ich legalny transport na nasze mini pola uprawne, a potem tylko rozrzucić,przekopać posiać i ........,potu będzie najwięcej.
Pozdrawiam wszystkich i życzę obfitych zbiorów w 2024.
Mieszkaniec Warmii
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 15 Sty 2024 17:23 #849107

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5029
  • Otrzymane dziękuję: 13138
A ja mam pytanko. Kilka dni temu dostałam parę główek czosnku ozimego (bo ma badyl w środku) i mam zamarznięta ziemię a główki przetrzymywane w foli lekko zaczynają pleśnieć. Postanowiłam wsadzić w pojemniczki w domu. Trafiły do perlitu. Po pierwsze muszę podlać czymsiem żeby były zdrowe. Pewnie jodyna pójdzie, ale to nic.
Pytanie brzmi co mam z nimi zrobić. Teraz ziemia zamarznięta. Ząbki w domu puszcza moment. Czy mam je w pojemniczkach wynieść na dwór i przykryć włókniną od czasu do czasu podlewać i jak tylko ziemia rozmarznie wsadzić do gruntu?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 15 Sty 2024 18:34 #849123

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51337
Ja swój czosnek trzymam cały czas w nieogrzewanej altanie na działce. Kiedy nadchodzą mrozy, chowam go do śpiwora. Nie wyrasta ani nie gnije.
Dwie główki przyniesione 3 dni temu z działki.


IMG_40471.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, leszek0921, Jan4, Armasza, Miragoral, lucysia, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 15 Sty 2024 19:22 #849128

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5723
  • Otrzymane dziękuję: 27123
Lucysiu, ja tak nigdy nie robiłam, ale tu masz link, Marysia/koma sadziła w paletkach - poczytaj. Nie wiem czy nie ma znaczenia w jakiej temperaturze był do tej pory przechowywany, bo np. rośliny cebulowe ozdobne muszą przejść 10-cio tygodniowy okres chłodu. Link TUTAJ
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2024 22:41 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, lucysia, bietkae, ewakatarzyna, Grzebuła

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Sty 2024 09:28 #849151

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Mój czosnek zimowy świetnie przechowuje się w ażurowych skrzynkach nieogrzewanym garażu. Gdy zbliżają się mrozy poniżej -10st okrywam dodatkowo gruba włókniną i jest ok. Natomiast ten sam sposób nie sprawdził się do cebuli, w tych samych warunkach nie wytrzymuje.

Tak na marginesie czy czosnek jary jest trudniejszy do przechowywania?
Pozdrawiam, Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.167 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum