TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Sty 2024 19:11 #849184

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5029
  • Otrzymane dziękuję: 13138
Czosnek wylądował w zimnym ale nie mroźnym miejscu. Dzięki kochani.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Sty 2024 23:43 #849194

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 2313
Szóstego stycznia posadziłam w doniczce 1 ząbek czosnku zimowego kupionego w sklepiku osiedlowym i wyniosłam w zimne miejsce w budynku. 13 stycznia wydłubałam go z ziemi do sprawdzenia. Ładnie napęczniał, zjędrniał i wypuścił dookoła piętki 2mm korzonki. Właściciele sklepiku w warzywa zaopatrują się na giełdzie. Wniosek? Można sadzić sklepowy, ale trzeba sprawdzać kiełkowanie. A może się mylę, może nic z niego nie będzie. Dopiero się uczę uprawiać czosnek.
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2024 23:50 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Sty 2024 08:09 #849199

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 960
  • Otrzymane dziękuję: 4524
Od lat przechowuję czosnek , cebulę tak samo jak Mietek i nigdy nie było problemu . Co jakiś czas
biorę główki do domu trzymam w szufladzie lodówki . Wytrzymuje do samych zbiorów nowego . :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Sty 2024 14:36 #849317

  • Jarek69
  • Jarek69's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 82
U mnie całe główki czosnku przechowywane są w piwnicy, temperatura około 15 stopni C. Główki wkładam do worka z włókniny(do okrywania krzaków) wypełnionego trocinami. Zawiązuje szczelnie i tak przechowuję do następnego sezonu, bez żadnych strat. Na bezpośrednie spożycie papierowa torebka i lodówka, szuflada na warzywa. Nie sprawdza się u mnie pudełko plastikowe, ząbki pleśnieją.
Za tę wiadomość podziękował(a): Evien, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Lut 2024 14:55 #850342

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5573
  • Otrzymane dziękuję: 12780
Czosnek ozimy nie wybił. Pędy są około 1 cm. pod powierzchnią ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Lut 2024 15:18 #850344

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6925
  • Otrzymane dziękuję: 42119
Zaczyna wschodzić czosnek słoniowy.Również coraz więcej jest czosnku majowego i Arkusa.Te ostatnie widać,że potrzebują azotu a przede wszystkim wzruszenia ziemi.Jednak prawie codziennie pada więc jest za mokro na zabawę w spulchnianie. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, badzia, Jan4, rozalia, jurek49, ewakatarzyna, jack90

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Lut 2024 16:10 #850350

  • kinko
  • kinko's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Raczkująca ogrodniczka ;)
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 10
Dzień dobry. Nie mogę znaleźć w lupce czy już był ten temat. Czy ktoś próbował sadzić czosnek z Biedronki? Ten rzekomo hiszpański? Znalazłam właśnie w lodowce wykielkowane trzy główki i się zastanawiam czy sadzić czy szkoda miejsca...
Pozdrawiam serdecznie!
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2024 17:09 przez kinko.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, ewakatarzyna, jack90

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Lut 2024 17:14 #850358

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 2313
Zielone kiełki to nie wszystko. Z piętki muszą wyrosnąć korzonki i to dopiero będzie świadczyło o jego przydatności do rozmnażania. Posadź do ziemi w doniczce i po np. 2 tygodniach sprawdź jak wygląda piętka. Ja tak zrobiłam z kupionym na giełdzie. Rośnie. Pisałam o tym na poprzedniej stronie. Hiszpański pewnie jest traktowany czymś (właśnie ta piętka), żeby nie wyrastały w magazynach, sklepach.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2024 17:21 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, jack90, kinko

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Lut 2024 17:25 #850360

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 991
  • Otrzymane dziękuję: 9126
kinko wrote:
Dzień dobry. Nie mogę znaleźć w lupce czy już był ten temat. Czy ktoś próbował sadzić czosnek z Biedronki? Ten rzekomo hiszpański? Znalazłam właśnie w lodowce wykielkowane trzy główki i się zastanawiam czy sadzić czy szkoda miejsca...

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-ii?start=846#799947
Co prawda w tunelu, ale dopiero na wiosnę. Zimował bez przykrycia. W sumie rósł lepiej i był większy od Harnasia.
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2024 17:36 przez jack90.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, kinko

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Lut 2024 17:38 #850362

  • kinko
  • kinko's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Raczkująca ogrodniczka ;)
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 10
Super. Dzięki. Próbuje więc co wyrosnie z tego mojego.
Pozdrawiam serdecznie!
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, jack90

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Lut 2024 18:05 #850363

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Mój czosnek ozimy sadzony 30 października na razie jeszcze nie wyszedł, jest to Harnaś, Lubasza i Arkus. Natomiast cebula wysadzona w tym samym czasie jest już na wierzchu w 60%. Dziś cały dzień pada a temperatura plus 8 stopni.
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, ewakatarzyna, sava

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 06 Lut 2024 07:05 #850380

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
Mój czosnek sadzony 12 Listopada, nieśmiało pokazuje czubki ponad ziemią. Widać mimo ostatnio sprzyjających temperatur, słońca nie było na tyle, by ogrzać ziemię.


IMG_20240204_143251.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, badzia, del, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 06 Lut 2024 07:30 #850383

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 960
  • Otrzymane dziękuję: 4524
Pomału nieśmiało budzi się do życia . :bravo: :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, del, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 07 Lut 2024 20:06 #850440

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 569
  • Otrzymane dziękuję: 3928
To czosnek o którym pisałam. Sąsiadka kupiła czosnek słoniowy na początku grudnia, pogoda nie była do sadzenia w polu bo leżał śnieg, więc posadziłyśmy do plastikowej skrzynki. Czosnek, pięknie się ukorzenił i ładnie rośnie. Za chwilę sąsiadka przesadzi go do gruntu, będę obserwować co z niego wyrośnie. ;)


image000000.jpg



A mój na polu dalej uśpiony.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Bobej, Armasza, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 07 Lut 2024 20:13 #850441

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15450
  • Otrzymane dziękuję: 51337
Należało go wysadzić do pojedynczych kubków lub doniczek, by nie uszkadzać korzeni przy wysadzaniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, del, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 07 Lut 2024 20:18 #850442

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 569
  • Otrzymane dziękuję: 3928
Mówiłam sąsiadce, ale pewnych rzeczy człowiek nie przeskoczy. Nie chciała sadzić do donicy, bo trzeba każdą donicę nosić oddzielnie :rotfl1: a skrzynkę na raz przeniesie.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 08 Lut 2024 08:10 #850453

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 933
Doniczki a najlepiej to pierścienie wkłada się do skrzynki i niesie się na raz a wyjmuje się bez problemu
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, rozalia, jurek49, del, ewakatarzyna, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 08 Lut 2024 17:35 #850492

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 2313
Metodę papryczki z pierścieniami wykorzystuję w bardzo szerokim asortymencie rozsad. Oszczędność miejsca i wygoda przy wysadzaniu.

Mój czosnek jeszcze cały w ziemi i to wcale nie tuż pod powierzchnią. Nie sadziłam go jakoś specjalnie głęboko. On chyba wie, że jeszcze będzie mróz.
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2024 17:52 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.940 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum