TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 22 Lut 2021 10:04 #749606

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
U mnie śniegu już nie ma, ale i czosnku nadal nie widać. Pierwszy raz nie wypuścił liści jesienią. Jest szansa, że przezimował i wypuści szczypior?
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 22 Lut 2021 11:49 #749617

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51098
To, że śnieg się roztopił, to jeszcze mało. Teraz musi się podnieść temperatura gleby powyżej 4 * C, a z tym nie tak szybko. Temperatura gleby się nie podniesie, dopóki gleba nie odmarznie. Całe ciepło w tej chwili idzie na rozmrożenie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, pszczolka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Kapka, czarna2066

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Lut 2021 08:12 #750216

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Mój też jesienią nie wypuścił, ale to moja wina, że posadziłam go w listopadzie i zima zaskoczyła nie tylko drogowców, a też ogrodniczkę :wink4: miałam obawy, czy się zdążył ukorzenić, ale już widzę że wszystko jest ok.
IMG_20210225_125856.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2021 11:17 przez Agus.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, zwykły chłop

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Lut 2021 15:44 #750256

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
Czosnek zaczyna wschodzić. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Lut 2021 17:52 #750277

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Mój też zaczyna wschodzić, te kilka dni z wysoką temperaturą pozwolił na pierwsze wschody.
20210225_czosnek.jpg
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaNina, Zygowa, Prządka, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 26 Lut 2021 19:58 #750295

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26945
A mój razem z cebulą zimową śpią, były okryte na zimę ściółką i na razie nie poczuły wiosny, mają czas, dwa razy w ciągu sezonu i tak nie urosną :tongue2:

Agus, czosnek przed zimą ma nie wyjść z ziemi, pojawienie się zielonych części tej rośliny przed zimą jest zjawiskiem niekorzystnym, na które za bardzo nie mamy wpływu oprócz terminu sadzenia, bo zależy od przebiegu jesiennej pogody.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2021 20:10 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, czarna2066

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 27 Lut 2021 08:16 #750326

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
Mój też jeszcze smacznie śpi pod warstwą kompostu. Trochę się tylko martwię, bo w grudniu, jak było ciepło, jakaś nornica postanowiła sobie poryć akurat tę grządkę :mad2: jakie są straty, zobaczę dopiero jak czosnek wypuści szczypior.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 03 Mar 2021 16:22 #750953

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7857
  • Otrzymane dziękuję: 52077
JaNina wrote:
Ja zawsze na grządkę z czosnkiem po posadzeniu daję kompostu. Kompost daję taki nieprzerobiony do końca. Do wiosny zostają tylko nierozłożone patyczki.
Mietku, posadziłam ząbki czosnku, tak jak radziłeś, tylko spryskane sorbinianem potasu. Natomiast 14 sztuk moczyłam w sorbinianie, przed posadzeniem. Te 14 sztuk, to ząbki sadzone też eksperymentalnie piętrowo. Moczone posadziłam głębiej, a spryskane nad nimi.
Teraz tylko trzeba czekać do wiosny :lev:
Rozgarnęłam dzisiaj trochę kompostu na czosnkowej grządce i zobaczyłam to:

20210303_140946.jpg

To są te czosnki posadzone piętrowo. Wyrósł i ten moczony i ten spryskany sorbinianem.
pomodoro wrote:
Proszę jednak nie moczyć cebulek lecz je spryskać roztworem sorbinianu z rozpylacza mieszając cebulki przez wstrząsanie w jakimś naczyniu .Aktywność mikrobiologiczna sorbinianu jest specyficzna. Blokuje on szereg enzymów np katalazę i enzymy z grupą SH . Nie stosowałem sorbinianu wcześniej do zaprawiania cebul i nie mam pewności czy moczenie cebulek nie zahamuje procesów życiowych roślin. Kilka cebulek wymoczę, by się o tym przekonać.

Jak na razie, przynajmniej u mnie, wszystko jest ze wschodami w porządku. Szkoda tylko, że akurat obok jest podryte :mad2: ale mam nadzieję, że nie wszystkie ząbki.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, Nimfa, aga, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Mar 2021 15:23 #751202

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30088
Śniegu na grządkach już nie ma,więc mogłam sprawdzić swój czosnek.Pokazały się kiełki wielkości 1 cm.
Ząbki czosnku,które posadziłam w paletkach/zdjęcie na poprzedniej stronie/miały ładne korzonki,duży szczypior i dzisiaj powędrowały na grządkę.Powinnam zrobić to wcześniej,ale ziemia była zamarznięta i pokryta śniegiem.


20210305_115932.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, aga, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 06 Mar 2021 15:09 #751301

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
20210306_145536.jpg


Jest mój czosnek.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, aga, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 06 Mar 2021 20:22 #751344

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26945
U mnie z czosnkiem to chyba biegun zimna w tym roku, albo kompletna klapa, do dziś ani słychu, ani widu.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Prządka, ewakatarzyna, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 06 Mar 2021 20:37 #751348

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3685
  • Otrzymane dziękuję: 19628
Mój się pokazał
IMG_20210306_143246-2.jpg

ale w warzywniku jest tak mokro, że obawiam się, że może zgnić :sad2:
Nie wiem, czemu nie jest zielony jak Wasze?
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2021 20:40 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 06 Mar 2021 21:42 #751359

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
JaKasiula, bo, prawdopodobnie po tyłku dostał. U mnie było max 15na minusie i to przez chwilę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 10 Mar 2021 20:49 #751956

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Mój wpis do notatnika" 10 marzec 2020 posadziłem czosnek jary Cyryl "
W tym roku to zapewne kilofem bym musiał sadzić bo ziemia zamarznięta na kamień , będzie wszystko później z tego wynika.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Biedronka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 10 Mar 2021 23:10 #751979

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26945
To czy będzie później czy nie zależy od późniejszego przebiegu pogody. Moja babcia zawsze mówiła, że jak w marcu trawa się zaczyna zielenić, to trzeba ja patykiem do ziemi z powrotem wpychać, znaczy że to zjawisko niekorzystne. Pamiętam taki marzec, że nocą temperatura spadała do -16 stopni do około 20-go marca. Wiesz, tak myślę, że dobrze że wegetacja nie ruszyła, bo nie chciałabym tego co dwa lata temu, drzewa w pełni kwitnienia i 10 kwietnia zmiana pogody na prawie 3 tygodnie, zimno i śnieg z deszczem, żadne owady nie latały i żadnych owoców nie było. Zdążą rośliny urosnąć, choć później wystartują, nie raz tak było. Zeszły rok od maja był chyba jeszcze gorszy, bo maj w zasadzie był dla warzyw stracony.
Edit: jak nie masz dużo tego czosnku ukorzeń go w doniczkach.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2021 23:13 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Prządka, ewakatarzyna, Biedronka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 11 Mar 2021 06:35 #751992

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3685
  • Otrzymane dziękuję: 19628
gałązka wrote:
JaKasiula, bo, prawdopodobnie po tyłku dostał. U mnie było max 15na minusie i to przez chwilę.
Zdaje się, ze właśnie tak było.U mnie temperatura spadła do - 25 °.Tam, gdzie wiatr nie zwiał liściastej kolderki z grządki z ziemi wychodzą małe, zielone kiełki :dance:
Bardziej martwi mnie nadmiar wody :sad2:
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2021 06:38 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 11 Mar 2021 19:59 #752129

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26945
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, gryzonie się potopią, a czosnek może przetrwa, nie zapowiadają dużych opadów deszczu, powinna ziemia zacząć obsychać, bo jednak trochę cieplej się robi i wiatr, wiatr wysusza bardziej niż słońce.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): lucioperca, del, Prządka, ewakatarzyna, Biedronka, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 12 Mar 2021 22:35 #752370

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Sadzony końcem listopada w końcu się pojawił. Długi czas był pod śniegową pierzynką. Parę dni ciepła wystarczyło żeby wszystko stopniało i pokazały się zielone szczypiorki :dance:
Będą rosły pomiędzy pomidorami, mam nadzieję że nie będzie im to przeszkadzać.
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Prządka, ewakatarzyna, JaKasiula, tysia25


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.898 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum