TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Mar 2021 14:32 #752441

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Widziałam w sklepie czosnek do wysadzenia, ale główki małe były. Czy rozmiar ząbków, z których robimy rozsadę przekłada się na rozmiar przyszłych główek?
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Mar 2021 15:46 #752454

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Tak . Wybierać największe ząbki do sadzenia , mniejsze do konsumpcji .
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Mar 2021 15:49 #752455

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5582
  • Otrzymane dziękuję: 12810
Jan4 wrote:
Czosnek zaczyna wschodzić. :)
DSCN4411.jpg
DSCN4414.jpg

DSCN4415.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Mar 2021 15:53 #752458

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Babcia Ala wrote:
Edit: jak nie masz dużo tego czosnku ukorzeń go w doniczkach.

Dobry pomysł. Z 50 sztuk spróbuję , później posadzę jak rosadę .
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Mar 2021 16:25 #752468

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6929
  • Otrzymane dziękuję: 42160
Prządko!!
Główki czosnku wiosennego są mniejsze od zimowego no i mają drobniejsze ząbki. :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Mar 2021 20:29 #752531

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Słabo widzę w tym roku czosnek. Nie widać aby coś wyłaziło z ziemi. Wyłazi tylko czosnek który zapomniałem wykopać w zeszłym roku.

:placze:
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Mar 2021 21:27 #752550

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5742
  • Otrzymane dziękuję: 27231
Paweł, nie płakaj :bye: , czosnek wyjdzie :happy4: , u mnie dopiero zaczyna się pojawiać i to niewiele. Mamy ciężką glebę,a ona zimna i trudno się ogrzewa. Ten niewykopany, to dzikus i on zawsze szybciej wychodzi, wszak jest w ziemi od lata.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Krecik stary, bietkae, Nimfa, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, JaKasiula, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 07:40 #752572

  • Leszek1
  • Leszek1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 72
  • Otrzymane dziękuję: 539
Moje czosnki wszystkie już wzeszły , pierwszy był Słoniowy a następny Ornak . Pojawiły się wszystkie posadzone . :bravo: :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, bietkae, Nimfa, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 07:58 #752573

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 117
Mój czosnek też już wyszedł.Kiedy mogę go zasilić azotem?. Mam tylko saletrzak. Czy może być. Jeśli tak to jak to zasilanie zrobić?.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 08:40 #752576

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6929
  • Otrzymane dziękuję: 42160
Mikar u mnie czosnek jest już nawieziony saletrą amonową 50g.na 10l.wody.Ja saletrzakiem w takiej samej proporcji swego czasu podlewałem cebulę.Nic się nie działo.Gdybym miał go na stanie nie wahałbym się podlać i czosnku. :coffe: :coffe: :bye: :bye: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 08:42 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, pomodoro, kuhara, Mikar, bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 09:44 #752586

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15462
  • Otrzymane dziękuję: 51413
Mikar wrote:
Mój czosnek też już wyszedł.Kiedy mogę go zasilić azotem?. Mam tylko saletrzak. Czy może być. Jeśli tak to jak to zasilanie zrobić?.
Oczywiście, że może być zwłaszcza na lekkiej glebie. Podlać nie podsypywać. Ja będę podlewał cebulę zimującą i czosnek polewaczką . Ponieważ mam lekką glebę ze spadem będę podlewał roztworem : 50 g saletry potasowej + 25 gram saletry amonowej na 10 l wody.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Mikar, Krecik stary, Jan4, bietkae, jurek49, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 10:51 #752601

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1430
  • Otrzymane dziękuję: 11303
Mój też dopiero zaczyna wychodzić, rośnie na podniesionej grządce, ale widać, że wszystko ok.

DSCN8634.jpg


A tu szczypiory ominiętych przy wyciąganiu ubiegłorocznych czosnków.

DSCN8639.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 11:00 #752605

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15462
  • Otrzymane dziękuję: 51413
Co zamierzasz z tymi kępkami zrobić ?
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 11:03 #752606

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
U mnie glina, dopiero niedawno śnieg zniknął a do tego sadziłem czosnek końcem listopada. Mimo to pierwsze czosnki już wychodzą. Pewnie potrzebują nieco więcej czasu :)

IMG_20210313_124056-2.jpg
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 11:08 #752609

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1430
  • Otrzymane dziękuję: 11303
Co zamierzasz z tymi kępkami zrobić ?

Pamiętam Twój wpis, co robił Twój Teść i tak zrobię. :)
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Krecik stary, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 17:01 #752675

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 117
pomodoro wrote:
Mikar wrote:
Mój czosnek też już wyszedł.Kiedy mogę go zasilić azotem?. Mam tylko saletrzak. Czy może być. Jeśli tak to jak to zasilanie zrobić?.
Oczywiście, że może być zwłaszcza na lekkiej glebie. Podlać nie podsypywać. Ja będę podlewał cebulę zimującą i czosnek polewaczką . Ponieważ mam lekką glebę ze spadem będę podlewał roztworem : 50 g saletry potasowej + 25 gram saletry amonowej na 10 l wody.
.
Proszę jeszcze o podpowiedź 10litrów roztworu to na ile metrów bieżących rządka.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 18:42 #752704

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Corrado wrote:
Tak . Wybierać największe ząbki do sadzenia , mniejsze do konsumpcji .
Krecik stary wrote:
Prządko!!
Główki czosnku wiosennego są mniejsze od zimowego no i mają drobniejsze ząbki. :bye: :bye:

Dziękuję. W poniedziałek idę kupić kilka główek. Może urośnie z nich coś większego niż mikro czosnek sprzed 3 lat - główka miała wielkość pojedynczego ząbka :rotfl1: :happy4: byłam niezmiernie skonfudowana, gdy 'to' wykopałam.

Kreciku, czy czosnek letni, który jest mniejszy o połowę od sklepowego (one mają dość wyrównaną wielkość główek), to duży czosnek?
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 18:46 przez Prządka.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 14 Mar 2021 19:13 #752713

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15462
  • Otrzymane dziękuję: 51413
Mikar wrote:
Proszę jeszcze o podpowiedź 10litrów roztworu to na ile metrów bieżących rządka.

Jeśli nie robiłeś analizy swojej gleby to podlej ten czosnek tylko roztworem saletry amonowej 50 g/10l.

Jeśli chcesz się bawić w aptekarza, to możemy przeliczyć. Jeden litr takiego roztworu zawiera 5 gram saletry , to jest 5000 mg . Saletra ma 34 % azotu więc w litrze roztworu jest 1700 mg , a to jest 1,7 grama
. Czosnek wymaga w glebie ok 100 mg azotu w litrze gleby czyli na metr kwadratowy 200 x 100= 20 000 mg= 20 g. Zatem na każdy m2 gleby trzeba wylać takiego roztworu 20/1,7= ca 12 litrów. . Nie ma obawy przenawożenia, ponieważ na wiosnę gleba zawiera minimalne ilości azotu.
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 19:16 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Mikar, bietkae, ewakatarzyna, Biedronka
Wygenerowano w 0.968 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum