TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 03:35 #741891

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26863
whitedame wrote:
Niestety boki tunelu są przykopane, jakby nie to, musiałabym ich nieraz szukać u sąsiadów.
Beata, moja folia kończy się po bokach 60 cm nad ziemią, a wydmuchowisko u mnie niezłe. Rozwiązałam to w ten sposób, że kupiłam gumę do ekspanderów 30 m, podzieliłam na 4 kawałki i przerzuciłam na krzyż, 2 od początku tunelu do 2/3 długości i z drugiej strony tak samo i zamocowałam do prętów żebrowanych wbitych mocno w ziemię. Mój pseudo foliok wytrzymał wszystkie orkany nawet Fabienne w 2018 roku, który złamał moją dość wielka morelę, nie mam drzwi do folioka, tunel jest cały czas otwarty, chwalę sobie, bo nie zdarza mi się zapomnieć otworzyć :jeez:, folii do tej pory nie musiałam szukać u sąsiadów, czasem muszę poprawić zamocowanie na brzegach. Ma też wady, od strony SW przez drzwi, których brak, :silly: zacina deszcz.

Czarna 2066 równie ważne są jony srebra, srebro ma silne właściwości biobójcze i pewnie dlatego cena jest taka, a nie inna. Huwa San ma różne zastosowania, jeśli u kogoś będzie przydatny do innych celów także, może warto ten zakup przemyśleć, tak jak pisałam, ja nie dezynfekuję, bo przenoszę. Okres ważności ma 2 lata, później pewnie jony srebra szlag trafia, bo H2O2 długie przechowywanie nie zaszkodzi.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2021 03:43 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Anielka, y_y, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 16:47 #742010

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.Gałązka preważyła szalę na rzecz poliwęglanu .W sumie jak zamontuje mi mąż z synem na betonowych podporach ,to mam nadzieję że starczy mi do końca mego życia.jeszcze prześpię się z tydzień z tymi myślami i poczytam fachową literaturę ...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 16:53 #742012

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Anielki

Ja też mam wmurowaną.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Anielka, del, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 17:15 #742016

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Anielka wiosną ubiegłego roku szklarenkę pokazywał Józiu ( Krecik Stary ) i sugerował aby kupować z poliwęglanu ale komórkowego czy jakoś tak. Ja z czasem też planuję coś takiego. Może Józiu się odezwie to ew. mnie poprawi :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Anielka, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 22:50 #742110

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Krecik to dla mnie autorytet.Już sprawdzałam jest na rynku dwu komorowy i 3 komorowy .Zależy od firmy .Takie półokrągłe są o dwa razy tańsze od tych w formie domku.Ja długo nie będę czekać bo idzie drożyzna i potem nie będzie mnie stać.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 23:05 #742113

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3457
  • Otrzymane dziękuję: 7380
whitedame wrote:
Ozonowanie, dobrze że przypomnieliście, też próbowałam.
Mam taki mały domowy ozonator, pewnie moc za słaba. Nie pomogło.
Szara i BPL dalej mi brużdżą, Zarazy ziemniaczanej nie mam w tunelu od lat.
Patogeny zimują w ziemi nie na folii. Brunatna plamistość najpierw atakuje liście najniższe nie najwyższe. Jeżeli odkażać to podłoże. Niektóre grzybowe patogeny odglebowe nie lubią dużej zawartości wapnia.
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2021 23:08 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 23:06 #742114

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16978
Dlatego pytałam o parownicę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 09 Sty 2021 23:11 #742115

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3457
  • Otrzymane dziękuję: 7380
Parowanie gleby nie jest sprawą prostą ani tanią i raczej zwykłego działkowca z jednym czy dwoma tunelikami po prostu nie stać na taki sprzęt. www.ho.haslo.pl/article.php?id=2585&rok=2006&numer=01
W warunkach amatorskich łatwiej było by odkażać glebę gorącym powietrzem. odchodzi konieczność posiadania kotła, wystarczy nagrzewnica o dużej mocy i wydajny wentylator tłoczący powietrze w glebę. Zapomniałem, jeszcze jakaś niewielka własna elektrownia. :wink4:
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2021 23:16 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 00:39 #742125

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Tunel 5m x 4m
Koszt :
- folia na 4 do 5 sezonów - 100 zł
- rurki pcf fi 35 mm dożywotnio 230 zł
- parę desek , farbę - 40 zł
- dwa boki z plandeki - 30 zł
. SUMA 400 zł

W sezonie odkażanie gleby poprzez podlanie wodą z dodatkiem jodu - 20 zł

Ale kto bogatemu zabroni kupić pług do odkażania ziemi w mikro szklarni.
Ostatnio zmieniany: 10 Sty 2021 01:16 przez Corrado.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Anielka, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, ama, Marku

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 03:02 #742128

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Muszę pokazać TWój wpis mężowi ,To chyba będzie bardziej bolało jak "bo zupa była za słona".
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, del, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 09:18 #742135

  • jerry
  • jerry's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 179
KaLo wrote:
whitedame wrote:
Ozonowanie, dobrze że przypomnieliście, też próbowałam.
Mam taki mały domowy ozonator, pewnie moc za słaba. Nie pomogło.
Szara i BPL dalej mi brużdżą, Zarazy ziemniaczanej nie mam w tunelu od lat.
Patogeny zimują w ziemi nie na folii. Brunatna plamistość najpierw atakuje liście najniższe nie najwyższe. Jeżeli odkażać to podłoże. Niektóre grzybowe patogeny odglebowe nie lubią dużej zawartości wapnia.

Dorzucę jeszcze coś a'propos odkażania.

Whitedame, tunel i glebę można odkażać preparatem 'Virkon S', który jest skutecznym środkiem wiruso i bakteriobójczym.
Służy do dezynfekcji, odkażania sprzętu i zamgławiania.
Stosuje się go jako 1% oprysk np. konstrukcji i ścian tunelu, folii i także gleby - na 10 m2 wychodzi ok. 3 L roztworu.
Może to Ci pomoże zwalczyć Szarą i BPL.

Ma także zastosowanie w weterynarii, hodowli zwierząt, a więcej informacji można poczytać w necie.
Opakowanie 200g kosztuje ok. 20-25 zł np. na allegro.

Tu jest jeszcze ulotka do poczytania jak stosować:
ulpa.com.pl/wp-content/uploads/2020/03/V...ukcja-stosowania.pdf

Oczywiście trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak to przy chemii - nie wdychać, nie smakować itp.
Pozdrawiam
Jarek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewcia12, Szczypiorek, czarna2066

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 09:22 #742136

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3457
  • Otrzymane dziękuję: 7380
Wirusy, bakterie a gdzie przetrwalniki brunatnej plamistości bo to głównie o nią chodzi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 11:21 #742171

  • jerry
  • jerry's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 179
Janusz, trzeba spróbować może i te także skutecznie wytłucze,
bo spektrum działania ma szerokie.

A jak już nic nie pomoże, to zostaje tylko napalm :happy:
Pozdrawiam
Jarek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 11:36 #742175

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Dwa słowa o folii.Pierwsza folia kupiona z namiotem (ze znanej firmy) plastikowym,wytrzymała 5 lat,z tym,że co roku była zdejmowana z jednej strony i układana po drugiej, wzdłuż namiotu.Przykrywałem ją czarną folią.Następna również z tej firmy trwała 3 lata już bez zdejmowania.Porwała się nie ze starości a po prostu załamał się namiot(po moich przeróbkach) pod naporem deszczu.W ub.roku kupiłem namiot z poliwęglanu komorowego 4mm.Jestem z niego zadwolony.Jednak musiałem dokupić 4 okna po dwa z każdej strony.Ma wysokość 2 m i jak dla mnie powinien być wyższy co najmniej o 30-40 cm.Proponuję ustawić na murku ,mój jest na podłożu.To tyle.Można też wrzucić hasło szklarnia Botanic.Otwierane są boczne ściany.
Aha folia jest coraz słabsza od jakichś 4-5 lat.Dwie uległy zniszczeniu po 2 latach użytkowania.Tak z wtopioną siatką jak i bez. :bravo: :bravo: :bye: :bye: ;) ;)
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 10 Sty 2021 11:45 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, ama, Marku, rzepka2

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 12:12 #742183

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Dziekuję Krecik stary,Ja obserwuję sąsiada i chłop ma z samoróbką Tyle problemów ,że ja nawet jestem tym zmęczona od samego patrzenia. Za stara jestem i za biedna na taniochy.Dziękuję za podpowiedzenie mi o wysokości murku i oknach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 10 Sty 2021 13:30 #742194

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 381
Sam nie mam tunelu ale gdybym miał się zdecydować to chyba właśnie coś takiego o czym pisze Krecik.
Tutaj można sobie zobaczyć prezentacje takiej na youtube:
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 11 Sty 2021 09:47 #742321

  • riko1
  • riko1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 157
Witam w nowym roku. No i kiedyś to musiało nastąpić, ostatnie.
IMG_20210109_121329958.jpg
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 11 Sty 2021 11:56 #742334

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
Riko, piękne! Jaka to odmiana? U mnie 30 grudnia zjadły się dwa ostatnie kozulowe 157 i San Marzano, nawet on mi smakował :D
Załączniki:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.970 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum