TEMAT: Które odmiany wybrać

Które odmiany wybrać 27 Lis 2023 10:46 #846214

  • Grzegorz
  • Grzegorz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 160
Witam, wybrałem kilkanaście odmian pomidorów, które chciałbym spróbować, jednak miejsca mam znacznie mniej, sadzę pomidory w gruncie, może ktoś chciałby pomóc z wyborem odmiany. Podzielić się swoim doświadczeniem. Lubię pomidory słodko-dymno-czekoladowe, słodko-owocowe i słodko-pomidorowe, kwaskowate pomidory to nie mój smak.
Kilka odmian już wybrałem i chciałbym je spróbować, ponieważ słyszałem o nich dobre recenzje, są to:
Paul Roberson, Chocolatte Stripes, Cheroke Purplee, Uluru Ochre, Azoykcha, (Malachitowa Szkatułka lub Żabnik)

Natomiast te odmiany mnie interesują ale wszystkich nie mogę posadzić:
Arbuznyj, big brandy, Brandywine, Alice's Dream, Berkley Tie Dye, Zagadka Prirody, Dwarf Arctic Rose, Virginia Sweet, Solar Flare, Katia,
MARTA- żółty bardzo słodki, Soldacki, Sugar Baby, Ananas Blue, Dwarfy Bauty King, Anna Russian, Pink Passion Dwarf, Brandywine Sudduth's Strain, Orange Straw
Orange Strawberry, Sunset's Red Horizon, Dwarf Tasmanian Chocolate,
Ostatnio zmieniany: 27 Lis 2023 11:14 przez Grzegorz.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, rybur58, ewakatarzyna, calineczka, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Które odmiany wybrać 27 Lis 2023 17:26 #846228

  • surk
  • surk's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 508
Ze słodkich polecam Ci: Alice's Dream, Virginia Sweet, MARTA- żółty bardzo słodki (u mnie dożywocie).
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, rybur58, del, ewakatarzyna, Tajga dzika, Grzegorz, calineczka, lusinda

Które odmiany wybrać 28 Lis 2023 07:02 #846251

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1777
  • Otrzymane dziękuję: 12298
Z dymnych polecam Chestnut Chocolate.
Ze słodkich Polarisa, Tajgę i Tundrę - reszta serii True North Karen Olivier, dopiero do wypróbowania, ale opinie podobne.
Do tego Purpura Rits, Serendipity Striped oraz karłowy Furry Bumble Bee.

Z dwarfów jeżeli byś chciał wypróbować, to wszystkie odmiany wielkoowocowe z żółtymi owocami. Tego Dwarf Arctic Rose sobie odpuść, są inne smaczniejsze :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, rybur58, ewakatarzyna, Tajga dzika, Grzegorz, Emilia

Które odmiany wybrać 28 Lis 2023 11:25 #846267

  • Grzegorz
  • Grzegorz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 160
del wrote:
Z dymnych polecam Chestnut Chocolate.
Ze słodkich Polarisa, Tajgę i Tundrę - reszta serii True North Karen Olivier, dopiero do wypróbowania, ale opinie podobne.
Do tego Purpura Rits, Serendipity Striped oraz karłowy Furry Bumble Bee.

Z dwarfów jeżeli byś chciał wypróbować, to wszystkie odmiany wielkoowocowe z żółtymi owocami. Tego Dwarf Arctic Rose sobie odpuść, są inne smaczniejsze :)

Nie słyszałem o tych odmianach ale ciekawie wyglądają, mógłbyś napisać który z tych pomidorów jest wczesny, średnio wczesny i późny, sadzę pomidory w gruncie i czasami różnie to bywa z późnymi odmianami.

Chętnie wypróbował bym jakiegoś dwarfa wczesnego lub średnio wczesnego może coś polecisz konkretnego, będę Ci bardzo wdzięczny.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Które odmiany wybrać 28 Lis 2023 13:12 #846274

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1777
  • Otrzymane dziękuję: 12298
Szczerze, to nie zwracam uwagi na to czy pomidor jest wczesny itd, więc nie pomogę. Z tych przeze mnie wypisanych to na pewno Serendipity Striped jest późnym. Reszta myślę, że średnie.
Z wczesnych to na pewno Dwarf Arctic Rose. W sumie jeszcze dymny był Dwarf Mocha's Cherry i według nety, jest wczesny.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, rybur58, ewakatarzyna, Grzegorz

Które odmiany wybrać 28 Lis 2023 15:12 #846282

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 378
  • Otrzymane dziękuję: 2132
O Chocolatte Stripes zdania bywają podzielone, pełna zgodność dotyczy natomiast jego walorów wizualnych.

Bardzo liczą się warunki środowiska i uprawy oraz własne preferencje smakowe, niemniej dla mnie Paul Roberson absolutnie nie wytrzymał konfrontacji z Cheroke Purplee. Zresztą znalazłem tego kiedyś bardziej obiektywne potwierdzenie na forum w USA. Za absolutnych zwycięzców uznano tam Cheroke Purplee i Back Krim, przy czym drugi natychmiast pęka, jak tylko pojawi się przybór wilgoci. U mnie w grupie podstawowych pomidorów jest Black from Tula – w tym roku 4 szt., ale jak mniemam z powodu cech pogodowych sezonu smakował mi sporo gorzej, niż w 2022 roku. Jest jeszcze przynajmniej jeden znakomity - Czarne Serce z Noskiem od Borisovny (Black heart with a nose from Borisovna), no i ponoć Serce Lineusza, ale tu na razie ciężko o nasiona i nie mogłem spróbować.

Azoykcha – owszem bardzo plenna, ale na pewno nie dla Ciebie, bo wyrazista w smaku, kwaskowa, z bukietem cytrusowej cierpkości. Malachitowa Szkatułka pyszna, ale mało plenna i trzeba ją "rozumieć" – jak przejrzeje to już jest za miękka i do niczego.

Jak musisz mieć mało krzewów, to koniecznie trzeba uważać na krzewy nisko plonujące. A już podajesz takie - Uluru Ochre, Brandywine Sudduth's Strain. Smak owszem znakomity, ale mało owoców. Brandywine Sudduth's Strain ma nieoficjalny wariant „przydymiony”, ale jeszcze nie sprawdzałem.

Alice's Dream, z dwóch jeszcze mu podobnych (Afternoon Delight i Lucid Gem), nawet pewnie i najlepszy, ale dla mnie osobiście jest za oryginalny w swoim niepomidorowym smaku. Już nie będę ponawiał.

Soldacki, Sugar Baby, Anna Russian nie zapadły smakowo w mej pamięci. Drugi i trzeci na pewno wyróżniły się u mnie plennością. Natomiast Sunset's Red Horizon był dla mnie sporym rozczarowaniem.

Innych z podanych przez Ciebie nie znam.

Re: del

Serca od Karen Olivier kuszą wyglądem, …albo ktoś je sprytnie sfotografował. Ja chciałbym jednak spróbować niewymienionego przez Ciebie z serii – Midnight Sun. Ale tymczasem ciężko o nasiona.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, jagodka27, rybur58, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Tajga dzika, Grzegorz

Które odmiany wybrać 28 Lis 2023 16:00 #846284

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Z Chocolatte Stripes jest problem taki że w obiegu jest kilka wersji.
Kilka lat temu go kupiłem i na ponad 50 odmian był najlepszy, niestety nasion nie zebrałem wtedy bp wyjechałem a zz wszystko zjadła.
W tym roku z wymiany dostałem i co się okazało? Mizernie smakował i wielkie rozczarowanie smakowe.
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, bietkae, jagodka27, rybur58, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Grzegorz

Które odmiany wybrać 29 Lis 2023 07:09 #846326

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1777
  • Otrzymane dziękuję: 12298
Chiarodiluna wrote:
...
Re: del

Serca od Karen Olivier kuszą wyglądem, …albo ktoś je sprytnie sfotografował. Ja chciałbym jednak spróbować niewymienionego przez Ciebie z serii – Midnight Sun. Ale tymczasem ciężko o nasiona.

Jak ciężko? :)
Midnight Sun i True Colours (piąty z kolekcji) są już na forum, trzeba poszukać ;)
Też chcę go w następnym sezonie wysiać, a właściwie to całą piątkę z True North
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, jagodka27, rybur58, ewakatarzyna, Chiarodiluna, Grzegorz

Które odmiany wybrać 30 Lis 2023 19:12 #846398

  • Grzegorz
  • Grzegorz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 160
Czy ktoś próbował i może coś powiedzieć o odmianach Midnight in moscow, Sputnik, Anthony's Passionate Heart, Ananas noir, Purple Calabash, Mortage Lifter.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, del, ewakatarzyna

Które odmiany wybrać 30 Lis 2023 20:40 #846408

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26947
Anthony's Passionate Heart miałam ja i Marlenka nasza Świstaczka. Szukaj po nazwie i po nicku.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Grzegorz

Które odmiany wybrać 01 Gru 2023 08:46 #846423

  • Grzegorz
  • Grzegorz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 160
Nie znalazło żadnego opisu tej odmiany, tylko dwa wpisy.

Zrzutekranu2023-12-01084420.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2023 08:46 przez Grzegorz.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Które odmiany wybrać 01 Gru 2023 09:12 #846424

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 17633
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Grzegorz

Które odmiany wybrać 01 Gru 2023 09:19 #846425

  • Grzegorz
  • Grzegorz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 160
pamiętasz czy jest wczesnym późnym pomidorem, jak ze smakiem ?
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Które odmiany wybrać 01 Gru 2023 20:46 #846469

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 17633
Pierwsze zdjęcie z dojrzałym pomidorem mam z 19 lipca. Pomidory w tym roku miałam tylko w gruncie. Smak, według mnie, bardzo dobry. Wiadomo, że smak to kwestia gustu i nawożenia, a pora dojrzewania ma duży związek z miejscem uprawy, klimatem.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Grzegorz

Które odmiany wybrać 01 Gru 2023 21:13 #846473

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26947
Moje zdjęcia są tu:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...023?start=666#841016
4 i 5 zdjęcie. Ja na temat smaku się nie wypowiem, bo ja już chyba jestem zmanierowana pod tym względem :P . Był smaczny, ale mam kilka, które cenię ponad wszystkie, z tym że ja lubię zdecydowane smaki, słodko-kwaśne i pomidorowe. Poza tym miałam go tylko pierwszy raz, to byłoby krzywdzące ocenić jego smak definitywnie po pierwszym sezonie, smak zależy od wielu czynników i często co roku jest inny, a nawet w ciągu jednego sezonu się zmienia.
Problem przy szukaniu jest z tym apostrofem, zależy którego użyć ' czy `. Nie wiem który klawisz jest prawidłowy w języku angielskim, zauważyłam to poszukując na amerykańskich stronach, przy czym tam "nie działał" ani ten, ani ten. Próbowałam się dowiedzieć od osoby świetnie posługującej się w mowie tym językiem i zostałam zbyta :whistle:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2023 21:18 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Grzegorz, Emilia

Które odmiany wybrać 02 Gru 2023 11:42 #846505

  • Grzegorz
  • Grzegorz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 160
19 lipiec to bardzo wcześnie, ciekawi mnie ten pomidor, ale raczej nie będę mieć miejsca na niego w tym roku, choć kto wie, lista ciągle się zmienia, zobaczymy czy załapie się na nasiona itp. Trzeba czekać do 21 grudni na straganik.

a tymczasem, czy te odmiany smakowo są bardzo podobne, jeśli tak to który byście wybrali jako ten jedyny?
Alices Dream
Afternoon
Lucid gem
Thorburns Terra Cotta

Lucid Gem jest późny, reszta trochę wcześniejsza, Lucid Gem próbowałem i jest dla mnie pyszny, choć późny.


i drugie zestawienie, czy są podobne w smaku i który najlepszy, wszystkie są chyba słodko-kwaskowate?
Berkeley Tie Die
Chocolate Stripes
Black from Tula

ze Sweet Virginia chyba zrezygnuje bo to późny pomidor lubi ciepło, a u nas ostatnio coraz zimniejsze noce latem.

może któryś z tych pomidorów nie ma tendencji do pękania to byłby duży atut, bo w tym roku przez sierpniowe deszcze straciłem dużo pomidorów pewnej odmiany.
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2023 11:54 przez Grzegorz.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, ewakatarzyna

Które odmiany wybrać 02 Gru 2023 11:58 #846508

  • Grzegorz
  • Grzegorz's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 57
  • Otrzymane dziękuję: 160
Babcia Ala wrote:
Moje zdjęcia są tu:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...023?start=666#841016

Problem przy szukaniu jest z tym apostrofem, zależy którego użyć ' czy `. Nie wiem który klawisz jest prawidłowy w języku angielskim, zauważyłam to poszukując na amerykańskich stronach, przy czym tam "nie działał" ani ten, ani ten. Próbowałam się dowiedzieć od osoby świetnie posługującej się w mowie tym językiem i zostałam zbyta :whistle:

Ze smakiem pomidorów to prawda, sam będę musiał podszkolić się z przygotowania ziemi pod pomidory bo sam obornik to chyba zbyt mało.

Jak specjalista zbywa kogoś po pytaniu to najczęściej nie zna odpowiedzi :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Które odmiany wybrać 02 Gru 2023 13:03 #846515

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1702
  • Otrzymane dziękuję: 7713
Babciu Alu pytałam córki anglistki to ma być zwykły apostrof. Np Anthony's passionate heart. Może chodzi o to że nie ma być już spacji po apostrofie przed ostatnią literką.
Ale jej zdaniem wszystko zależy od tego kto jakiego apostrofa użyje pisząc coś i potem kłopot z wyszukaniem. Ten ukośny bardziej jej kojarzy się z ś :think:
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2023 13:26 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, Tajga dzika, Grzegorz


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.500 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum