TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 12:39 #613689

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Nie pisałem nic na temat likwidacji, bo nie chcę być postrzegany jako likwidator upraw pomidorów.

Będzie to dla Ciebie na pewno jakieś doświadczenie. Jeśli w wyniku rozprzestrzeniania się tej choroby będziesz musieć w następnym sezonie wyrzucić wszystkie pomidory, to na przyszłość będziesz wyrzucać już bez pytania. Jedno jest pewne, proszę nie pozyskiwać nasion z tych pomidorów.

Mogę Ci zaoferować zestaw swoich nasion jesienią. Jak do tej pory nikt, komu wysyłałem nasiona, nie skarżył się na zawirusowanie , bakteriozy czy inny szajs.
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2018 12:40 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja, Ada


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 13:17 #613693

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Mieczysławie
bardzo Ci dziękuję, za opieprz też, a może jeszcze bardziej. Tego mi było trzeba, postawienia do "pionu". nie będę likwidować, pewnie źle zrozumiałam albo sama sobie dopowiedziałam. Pierwszy raz wzięłam nasiona z AWN i od razu zaczęłam od przygody. Miałam wybrać ze dwie odmiany na drugi sezon i nie eksperymentować, bo to wcale nie jest takie fajne, ale musiałam doświadczyć żeby to zrozumieć.
Na pewno nie będę zbierała nasion bo po co, aby innych uraczyć wirusem, tego nie zrobię.
Dziękuję też za propozycję nasion na przyszły sezon, przyjmuję ją z radością.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 13:45 #613696

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Iwcia
jak to dobrze, że napisałaś. Dziękuję!
Jeśli już było wiadomo, że krąży wirus to po co zbierano z takich roślin nasiona. Tylko, że za póżno nad tym biadolić. Teraz wiem dlaczego cały czas marudziłam na forum, bo coś mi nie grało. Poza tym już widzę, że niektóre krzaki nie są takimi odmianami jakie miały być. Np. odm.1884 ma ziemniaczane liście, ten pomidor nie ma, odm. Amish Paste ma owoce podłużne a wyrośnięty pomidor ma płaskie owoce itd. Czyżbym ja była wyjątkiem, bo przecież inni nic na ten temat nie piszą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 14:14 #613698

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Aż sprawdzę bo nie pamiętam jakie u mnie ma 1884 liście, wieczorem ci napiszę
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 14:34 #613700

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Ado, moje pomidory również są zawirusowane. Jest mi bardzo przykro i jestem zła na siebie, że tak wyszło. Cały czas się zastanawiałam, gdzie popełniłam błąd, że to się przyplątało do moich pomidorów. Wyjechaliśmy z mężem dosłownie na kilka dni a po powrocie praktycznie wszystkie krzaki zastałam z wirusem mozaiki. Miałam nadzieję, że zbiorę nasiona i będę mogła się odwdzięczyć za każde nasionko, które ja dostałam od darczyńców a tu taka "niespodzianka". Wszystkie inne plagi brałam pod uwagę, że mogą mnie spotkać ale na to gotowa nie byłam. Niestety nikt nie wejdzie w to z jakiej rośliny było pobrane nasionko i teraz wiem, że z tym też trzeba się liczyć. Nie każdy się zna na pomidorach i ich chorobach, może ktoś niechcący zebrał nasionka z zarażonego egzemplarza i tak to się teraz roznosi. Po prostu jest mi wstyd, że zawiodłam. Najgorsze, że część sadzonek dałam Mamie i u niej też jest wirus na praktycznie wszystkich krzakach. Też nie usunęłam krzaków, w sumie to by mi zostały może tylko ze 2-3 krzaczki bez widocznych zmian na liściach. Ale obawiam się, że i na nich niedługo może się coś pojawić.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 15:06 #613703

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mam ogromną prośbę do uczestników tegorocznej wymiany nasion - kochani, napiszcie poproszę, na JAKIEJ odmianie wyhodowanej z nasion z AWN wystąpił WIRUS. Muszę coś sprawdzić.
Jeśli nie chcecie pisać o tym oficjalnie, poproszę o informację na pw.

Widzę też, że problem zawirusowanych nasion powraca jak bumerang, podobnie ma się sprawa ze zgodnością odmian.
Musimy się zatem wspólnie zastanowić nad sensem takiej wymiany nasion w tym roku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2018 15:35 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 15:18 #613706

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Ja z takim pytaniem:czy z opryskiem HT (na mszyce, bo w tym roku na pomidorach strasznie szaleją) muszę czekać 7 dni po oprysku śor na ZZ?

Ja się martwię czy u mnie na dzielnicy nie ma mozaiki tytoniu na trawach ;/ Już 2 lata temu zauważyłam na trawach w odległości jakichś 3km ode mnie dziwne plamy latem, w zeszłym roku już tylko ok 1 km, bo przewozili ziemię. U mnie na trawach to na razie tylko pełno robactwa typu mszyce. Jak w tym roku zauwaęe to zrobię zdjęcie - może ktoś będzie wiedział co to jest ;/
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2018 15:21 przez Lilith.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 16:04 #613711

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
Ja mam podobne plamy na pokrzywach, na razie na uprawy się nie rzuciło, może jeszcze popiół z przed lat je zatruwa bo te pokrzywy z plamami to koło pieca chlebowego są i tam trochę zawsze się wysypie przy wygarnianiu.
Raz miałem mozaikę na cukiniach, z nasion z allegro.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 16:34 #613718

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Właśnie sprawdzałam, niestety wszystkie już zainfekowane. Kolejny mój osobisty problem taki, że nie mam miejsca na działce gdzie mogłabym posadzić pomidory w przyszłym roku.
Stąd mam pytanie : ile czasu ziemia musi odpoczywać żeby wirus się unieszkodliwił??!!
Aniu
najwcześniej zauważyłam już na rozsadach zmiany na odmianie Blush i Great White. Wyrzuciłam je ale nie miałam pojęcia, że to wirus. Trudno mi powiedzieć, które nasiona były zawirusowane, bo manewrując doniczkami z rozsadami już wtedy mogłam przenieść na kolejne sadzonki. Jednak bardzo szybko zaczęła budzić mój niepokój Sakiewka o czym nawet pisałam tylko nie podawałam szczegółów. Równie szybko zaczęły wyróżniaC się swoim wyglądem Zagadka Prirody i Orange Banana. A reszta pewnie zainfekowana.
Wiem, że powinnam zlikwidować /wszędzie tak piszą/ ale jak to zrobić, przecież szkoda i pracy i owoców.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 16:56 #613721

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Ada - chyba nie bardzo masz wyjście. Do tego wszystkie narzędzia odkazić... Ten wirus atakuje nie tylko tytoń i pomidory.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 17:22 #613730

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Ada wrote:
Dziękuję też za propozycję nasion na przyszły sezon, przyjmuję ją z radością.


Ostatnio wysłałem zestaw nasion świeżo poznanej osobie na fejsie. Gość nie ma praktyki w uprawie pomidorów pod folią , a mimo tego wyprodukował sam od początku do końca rozsadę w perlicie i choć późno wysiał pomidorki jak pod folię , nie ma się czego wstydzić.


35386891_244628562975599_9065490696911192064_n.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 17:23 #613731

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
Lilith, a skąd Ty wiesz co to za wirus?
Moim zdaniem ten wirus nie atakuje tytoniu, bo to wirus mozaiki pepino - izolat tzw łagodny. Obecnie jest nawet na rynku szczepionka dla pomidorów za pomocą której wielcy producenci mogą zarazić swoje uprawy takim izolatem, aby chronić je przez zarażeniem izolatem nekrotycznym powodującym duże straty.
www.ogrodinfo.pl/uprawy-pod-oslonami/szc...w-pomidorow-w-polsce
Skąd ten wirus się wziął w nasionach oazowych? - wg mnie z dłubania nasion z pomidorów marketowych z importu, gdzie celowo zaraża się uprawy pomidora tym izolatem od kilku lat
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Betula, Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 17:29 #613733

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
U mnie co roku uprawiane są pomidorki z nasion DŁUBANYCH z marketowych pomidorków ( oczywiście nie tylko z takich ), w tym sezonie niemal 70% całej kwatery głównej i jak na razie ( odpukać ) wszystkie są zdrowe pod kątem wirusa.
Kategorycznej odpowiedzi raczej nie znajdziemy. Wirus może być przenoszony przez nasiona, mszyce, chwasty, wciornastki, poza tym w glebie mogą pozostawać resztki roślinne zarażone, więc stuprocentowej pewności nie mamy.

p.s. zawsze podziwiam porządek, jaki ludzie mają w folii lub w gruncie :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2018 17:32 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 17:33 #613734

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
O ho ho, jakie piękne okazy.
Mietku
ja już się cieszę na samą myśl, tylko musimy z mężem coś wymyślić aby pozyskać kawałek terenu pod pomidory. Co tam, najwyżej kolejne tuje pójdą pod topór :rotfl1: Może jednak znajdzie się inne rozwiązanie, bo z pomidorów nie zrezygnuję, to już jest nałóg.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 17:37 #613736

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Iwcia55

No w tym wydawnictwie raczej nie pisują dyletanci. Nie ma tak różowo, jak przedstawiasz

www.ho.haslo.pl/article.php?id=3133

Artykuł jest śiweży bo z czerwca tego roku.
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2018 17:44 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 17:43 #613737

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Ada

Jeśli pozostawiasz pomidory, to proponuję regularny oprysk polopiryną S 150-300 mg/l z dodatkiem kilku kropel płynu do naczyń. Polopiryna według wiarygodnego źródła jaki tu przedstawiałem , zapobiega namnażaniu się wirusów w komórkach już zakażonych. Uniemożliwia wirusom przekazywanie swojego materiału genetycznego zaatakowanym komórkom w celu powielania go.
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2018 17:45 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, patrycja, UllaM, Ada

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 17:51 #613739

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
pomodoro wrote:
Iwcia55

No w tym wydawnictwie raczej nie pisują dyletanci. Nie ma tak różowo, jak przedstawiasz

www.ho.haslo.pl/article.php?id=3133

Mietku, a konkretnie? Nie mówię, że jest różowo, ale, że nie jest tragicznie
pomodoro wrote:
Artykuł jest śiweży bo z czerwca tego roku.

U mnie w tym linku jest data 04/2007- artykuł archiwalny. Nie wiem dlaczego
pozdrawiam, Iwona
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 18 Cze 2018 19:34 #613762

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Ada wrote:
Iwcia
jak to dobrze, że napisałaś. Dziękuję!
Jeśli już było wiadomo, że krąży wirus to po co zbierano z takich roślin nasiona. Tylko, że za póżno nad tym biadolić. Teraz wiem dlaczego cały czas marudziłam na forum, bo coś mi nie grało. Poza tym już widzę, że niektóre krzaki nie są takimi odmianami jakie miały być. Np. odm.1884 ma ziemniaczane liście, ten pomidor nie ma, odm. Amish Paste ma owoce podłużne a wyrośnięty pomidor ma płaskie owoce itd. Czyżbym ja była wyjątkiem, bo przecież inni nic na ten temat nie piszą.

U mnie 1884 ma normalne liście. Obeszłam wszystkie krzaki i na chwilę obecną zmian wirusowych nie widać
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.536 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum