TEMAT: <D> Dynie, cukinie i inne dyniowate

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 17 Kwi 2016 12:11 #457643

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Nigdy nie moczyłam pestek dyniowatych ;-). W poprzednim sezonie wysiałam nasiona wprost do podłoża w doniczkach, ale wschody były katastrofalne, w wyniku czego powtarzałam siew na początku maja :(
W tym roku robię eksperyment z podkiełkowaniem. Te niebieskie nasiona to cukinia Princess, którą dostałam w liczbie dwóch od Forumki :kiss3: . Dwa lata temu kupiłam oryginalne pestki Acornów i te także były w tak intensywnym kolorze. Najpewniej to środek zabezpieczający nasionka przed infekcją :think:

Jagódko .... widok Twoich doniczek jest piękny :hearts: ... podziwiam także oczywiście staranność i idealny porządek !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 17 Kwi 2016 12:17 #457647

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3099
  • Otrzymane dziękuję: 6020
Aniu a co to za rarytasik ta Princess? Nic nie mogę wyguglować. W moich dyńkach też jest jedna cukinia Rugosa Friulana, podobno pyszna, więc dostała miejscówkę wśród dyniek, reszta cukiń pójdzie prosto do gruntu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 17 Kwi 2016 12:29 #457655

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Jagódko, i ja buszowałam po internecie w poszukiwaniu jakiejkolwiek informacji na temat Księżniczki .... bezskutecznie :( Nawet "właścicielka" nasion nie potrafiła nic powiedzieć, więc szykuje się niespodzianka. Na wszelki wypadek zostawiłam to drugie nasionko, być może ktoś będzie chciał spróbować .. obawiam się, że to odmiana F1, dlatego nie wysiewam od razu całej ilości - zostawimy je dla Straganiku :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 17 Kwi 2016 12:40 #457664

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3099
  • Otrzymane dziękuję: 6020
O mojej coś tam można wyguglować, czyli będziesz miała surprise, jak będzie smaczna to na przyszły sezon się piszę na nasionka. A z tym F to różnie bywa. Ja pomidorową hybrydę Momotaro wysiewam trzeci rok i cechy ładnie powtarza, tylko zróżnicowana pod względem wielkości owoców, chcę ją doprowadzić do odmiany ustalonej, a to jeszcze ładnych parę lat.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 13:15 #458268

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3225
  • Otrzymane dziękuję: 7964
Ponoć żółte patisony są mniej plenne, orientuje się ktoś czy 5-6 krzaczków starczy na parę słoiczków czy może trzeba więcej? :think:
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 13:35 #458274

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Moja dynia z końca marca rośnie jak opętana :)
Obok sadzonki pomidorów, które na 3-4 dni wróciły do domu bo 8 stopni w dzień to za mało.


IMG_20160419_133115.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 14:37 #458284

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Adrian jeżeli masz dobrą zasobna ziemie to wystarczy. Ja miałam w ubiegłym roku, nie żółte, ale takia słomkowe. Nie nadążałam zbierać, Ale miałam posadzoną na "bagnie" a tam i wilgoć i ziemia niczym kompost. Posadzony jeden krzak na normalnej ziemi, to marniutko. Nie podlewałam. Ale cukinia Astra też była marna. A w wilgotne lata to nie do przejedzenia.W tym roku też mam żółte patisony. Bo te słomkowe to mam ze swoich nasion to już by był czwarty rok, już czas zmienić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 15:59 #458306

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3225
  • Otrzymane dziękuję: 7964
Emalio a pamiętasz odmianę?? ja mam dwie żółte toscana i sunburst f1.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 16:26 #458311

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Tak pamiętam, koleżanka mi z Niemiec przywiozła ta odmiana nazywa się Custard White. Tam w Niemczech najbardziej popularna. Ona niby w nazwie ma biła, ale tak naprawdę to jest słomkowa. W tym roku zapomniałam kupić sobie wcześniej patisony, a ja dużo dyń uprawiam i moje to już na pewno kundelki, już ubiegłym roku, szybciej drewniły. A ja bardzo lubię takie plastry grillowane. Ale tu musi być duży patison który nie drewnieje szybko. W tym roku mam właśnie też sunburst
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 17:22 #458322

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Ja sadziłam Sunbusta f1, ale plenny to on nie jest. W tym roku go już nie ma. Będzie kilka krzaczków białych i zielonych - starczy.

U mnie też dynie na wacikach - pierwsza "tura" - czyli nasiona oryginalne i z kontrolowanego zapylenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Adasiowa, Emalia112

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 20:02 #458395

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Tymczasem u mnie pierwsza tura - po skiełkowaniu na wacikach - już w pojemniczkach z podłożem :) czyli cukinia Lungo Bianco, Lajkonik i dynia Australian Butter. Przydałoby się umieścić w ziemi pozostałe, ale już sił zabrakło....
Do tej pory korzonki pojawiły się także u cukinii Ateny Polki, dyni Mirandy, Rouge d'Etampes, Jarrahdale i patisona Toscana. Druga odmiana patisona, Gagat, na razie się ociąga, podobnie jak kabaczek gribivskij.

Patisonki chciałabym wykorzystać w marynatach, ale dawno temu jadłam ugotowanego/duszonego z zimnym sosem czosnkowo-ziołowym. Poezja! Gdzieś powinnam mieć przepis także na faszerowanego ..
Dam jeszcze jedną szansę dyni Red Melk, ponieważ bardzo mi na niej zależy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 19 Kwi 2016 22:36 #458492

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Może mnie za to niektórzy zlinczują, ale jak mi na waciku jakieś nasionko pleśnieje to go na straty nie spisuję - czyszczę i leży dalej. Z doświadczenia wiem, że takie też kiełkują, a roślinom potem nic nie ma. W ziemi też nie widzę czy wszystko ok jak sieję - tylko patrzę na efekt końcowy czyli roślinkę.
W tym roku mam okropny problem z siewkami - podlewam je wodą z Previcurem i dzięki temu część się uratowała. Waciki też zmoczone są wodą z Previcurem - wolę już dmuchać na zimne. Pierwsze kiełki się pojawiły dzisiaj po jakichś 36 godzinach.

Princess u mnie puściła kiełek i zaczął obumierać - łupinka była za twarda. Cążkami do paznokci ją rozcięłam i zdjęłam - teraz ładnie rośnie roślinka (a wyglądało, że nic z niej nie będzie, bo korzonek prawie nie istniał i na końcu zasychał już).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 21 Kwi 2016 19:35 #459250

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Lilith, nikt nie będzie Cię linczował, bo nie ma ku temu powodów ! Tutaj jest normalnie.
Ponieważ ze zgrozą stwierdziłam, że kolejne kiełkujące nasionka ( oryginalne Jarrahdale ) pokryły się puszkiem, czym prędzej oczyściłam je i dzisiaj powędrowały do kubków z podłożem. Nie dostałam już Sterluxa, więc wymieszałam ziemię do warzyw ( nawozy 1 kg/m3) z perlitem. Miałam pewne opóźnienie, bo niektóre nasiona, np. dyni Rouge d"etampes oprócz korzonka miały też włośniki :supr: i musiałam bardzo ostrożnie przenosić je z wacików do kubków.
Ponieważ wspomniane podłoże ma dość nawozu, nie ma potrzeby dodatkowego dokarmiania, przynajmniej na razie, ale myślę, że oprysk PW będzie mile widziany przez rozsadę.

Ten pomysł z wacikami naprawdę jest warty naśladowania; kiedy zauważyłam, że pomidorki i papryki zdały egzamin, postanowiłam spróbować z innym warzywem. Zresztą, słonecznik też zareagował pozytywnie :)

To niebieskie nasiono Princess też delikatnie nacięłam cążkami tuż obok miejsca kiełkowania - zobaczymy, jak zareaguje.
Generalnie oprócz Księżniczki doczekałam się skiełkowania wszystkich odmian:
- cukinie: Atena Polka F1, Lungo Bianco, Lajkonik
- patisony: Toscana, Gagat
- kabaczek Gribivskij
- dynie: Miranda, Australian Butter, Piena Lunga di Napoli, Rouge, Jarrahdale.

Większość została wsadzona w kubki, a wzeszły już cukinie Lungo Bianco i Lajkonik.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 21 Kwi 2016 20:07 #459264

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Ja na wacikach to już kolejny raz kiełkuję. Wczoraj ponad 100 kubków rozsadzonych (najwięcej melonów - będę chyba rozdawać sadzonki tak ładnie poszło). Tykwy, które się pokryły puszkiem, oczyszczone i już z 6 aż 4 wykiełkowały. Dzisiaj kupiłam ziemię, bo mi zabrakło (taką z Biedronki - 1.2kg nawozu, ale zauważyłam, że jak już mają spore kiełki to nie ma problemu w takiej) i waciki :D Jeszcze sporo dyni i cukinii przede mną.

Dostałam od pewnej osoby nasiona dyń, które kupiła i kilka lat temu. Wbrew pozorom kiełkują nie najgorzej, a dopiero kilka dni leżą na wacikach.

U mnie Princess szybko skiełkowała w ziemi, tylko sobie z łupinką nie poradziła. Aktualnie ma już 2 liście właściwe. Ale tylko 1 na razie - dzisiaj albo jutro cukinie idą na waciki (ja wszelkie dyniowate kiełkuję tak: tacka taka jak po warzywach, na tym płatki kosmetyczne, na płatkach nasionka i przykrywam płatkami, całość porządnie moczę i do woreczka foliowego, codziennie przynajmniej raz wietrzę i pilnuję by były stale mokre).

Niestety nie mam zbyt dobrych warunków do robienia rozsad dyniowatych i zawsze mi się wyciągają, ale potem sadzę głębiej i jest ok. Tylko wstyd zdjęcia pokazywać ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 22 Kwi 2016 09:29 #459469

  • Maka
  • Maka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 65
Ja moczę nasiona w Biosepcie z grejpfruta. Jak dotąd ani razu nie miałam problemów. Teraz jeszcze doszły środki Pomodoro - w zeszłym roku pryskałam dynie HT i pięknie rosły cały sezon, a po sąsiedzku u teścia cukinie miały całe liście w mączniaku czy innym pleśniowym draństwie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pabblo_pl, Adasiowa

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 22 Kwi 2016 10:20 #459484

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53063
Z powodzeniem można namoczyć wstępnie przez 15-30 minut nasiona w preparacie IF i dopiero wyłożyć do kiełkowania.

Mam zamiar wykonać próbę kiełkowania , bo nie wykluczone, że PW będzie stymulował kiełkowanie nasion.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Maka, Zbyszko46, Marysia80, Slavo67

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 22 Kwi 2016 11:09 #459505

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7067
  • Otrzymane dziękuję: 43312
No właśnie ja zastanawiałem się nad moczeniem nasion ogórka i cukinii w PW. :drink1: :drink1:
A może i fasolkę ok.10-15 minut(aby się nie rozpadła).
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2016 11:17 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 22 Kwi 2016 13:45 #459565

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53063
Proponuję Ci wymoczyć najpierw w IF, natomiast waciki czy serwetkę nasączyć roztworem PW, takim do oprysku.

Jest jeszcze czas, więc może poczekaj na wynik mojego eksperymentu. Szkoda by było zmarnować nasion jeśli eksperyment mi się nie powiedzie.
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2016 13:48 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.733 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum