TEMAT: Uprawa współrzędna warzyw

Uprawa współrzędna warzyw 07 Kwi 2014 19:35 #241625

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Roma wrote:
Sylwio- Jeśli jesteś tak miła i chcesz mi pomóc to może ja wieczorem napiszę co będę siała i postaram się wstawić schemat moich 2 poletek pod zasiew warzyw?

Nie ma sprawy, nie wiem tylko czy jestem na tyle kompetentna, w każdym razie pomogę na tyle na ile będę mogła.

Odnośnie jeszcze tego schematu planowania, który opisałam wcześniej. Na samym początku jak już wybraliśmy warzywa które chcemy mieć, to trzeba z nich wybrać te które będą rosły w plonie głównym, czyli od maja do lipca/sierpnia, przynajmniej. One stanowią trzon do którego dopasowujemy pozostałe warzywa.

Przeglądnęłam gotowe propozycje uprawy współrzędnej i płodozmianu jakie mam w swoich notatkach i od razu sobie przypomniałam dlaczego ich nigdy nie stosowałam. Otóż poważne autorytety, które piszą w czasopismach ogrodniczych proponują płodozmian oparty wyłącznie na tym jakie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe mają dane warzywa, czyli: w pierwszym roku po oborniku dynia, pomidor itd., w drugim roku...itd. A druga metoda to wg przynależności do liściowych, korzeniowych, owocowych i kwiatowych - kolejno się zmieniają na zagonie jedne po drugich. Ta druga metoda, tzw. biodynamiczna, zdecydowanie bardziej wgłębia się w temat, ale dla mnie jest niewystarczająca (nie mówiąc już o pierwszej). Ja traktuję każde warzywo indywidualnie, a w planowaniu rozróżniam nawet odmiany wczesne i późne. Mam swój zbiór danych o każdym warzywie zgromadzony z wielu źródeł i z niego bezpośrednio korzystam.

Staram się skracać wypowiedzi jak tylko mogę, ale to temat tak obszerny, że wiele rzeczy mówię skrótowo i coś może być niezrozumiałe lub źle zrozumiane. Wyjaśnię jak będzie trzeba. O samej uprawie marchewki z cebulą można by długo dyskutować czy np. wczesna marchew i późna marchew tak samo wzajemnie się chronią z cebulą. A to przecież tylko kropla w morzu tematów uprawy współrzędnej. No i znowu się rozgadałam niemożebnie.
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2014 19:41 przez sylwia.
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa współrzędna warzyw 07 Kwi 2014 23:33 #241754

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dzisiaj mi się nie udało zrobić planów. :hammer: Na jutro już będę gotowa.

Uprawa współrzędna warzyw 08 Kwi 2014 09:27 #241844

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Roma nie musisz robić całego planu, możemy razem go zrobić jako przykład uprawy współrzędnej, krok po kroku. Podaj tylko:
1.) Warzywa, które chcesz uprawiać
2.) Wybierz z nich warzywa na plon główny

A potem pociągniemy to razem dalej.
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2014 09:29 przez sylwia.

Uprawa współrzędna warzyw 08 Kwi 2014 21:50 #242039

  • Jolanna
  • Jolanna's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 1
Roma pokażę więcej gotowców, które można odpatrzeć. Wtedy szybciej się złapie o co chodzi. Może nawet dzisiaj, bo czas nagli...
Sylwia ja też proszę o te gotowce :)
Pozdrawiam :)

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2014 11:17 #242153

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Przykład uprawy współrzędnej z pomidorem w plonie głównym.

Rok I - Szpinak – pomidor,( aksamitka, cebula dymka )– nawóz zielony
W marcu siejemy szpinak, który znika do połowy maja, wtedy sadzimy pomidory i jego świtę do wyboru – aksamitka, dymka, bazylia, nasturcja. Po wykopaniu pomidorów siejemy poplon, np. żyto ozime.
Rok II
Wiosną płytko przekopujemy nawóz zielony i w maju sadzimy pomidory i ich obstawę. Wskazane jest zmienić towarzystwo dla pomidorów albo zamienić miejscami, tak, żeby np. cebula nie była drugi rok z rzędu w tym samym miejscu.
Rok III
Wczesną wiosną siejemy z boku pietruszkę, w maju sadzimy pomidora i np. fasolę szparagową. Jeśli wybieram to połączenie to rezygnujemy z cebuli, bo nie lubią się z fasolą.
Jesienią sadzimy z boku czosnek.
Rok IV
Wiosną rośnie czosnek, pomidora dosadzamy w maju, obok może być któryś z wcześniej wymienionych towarzyszy (oprócz fasoli)

Te przykłady nie muszą być w takiej kolejności, w zasadzie można sobie wybrać dowolny rok z tego przykładu i go zastosować dla pomidora. Ale już kolejne lata powinny uwzględniać to co było w roku poprzednim.

Dla ułatwienia przypomnę uprawę współrzędną pomidora.
Zgodni sąsiedzi: pietruszka, szparagi, seler naciowy, aksamitka, cebula, fasola karłowa, pokrzywa, czosnek, por, szpinak.
Niezgodni sąsiedzi: ziemniaki, bób, groch, koper włoski, kapustne, rzodkiewka, ogórek, perz.

Sąsiedztwo korzystne lub niekorzystne może dotyczyć albo wzajemnego oddziaływania albo tylko jednej rośliny na drugą, np. pietruszka poprawia smak pomidora a pomidor jest obojętny dla pietruszki. Tu wymienione oddziaływania mają kierunek głównie jednostronny, czyli oddziałują na pomidora, w drugą stronę obojętność.
Mam tylko jeden przykład odwrotny – pomidory niekorzystnie oddziaływują na morele.
Jak ktoś ma jakieś uwagi to śmiało.
Następnym razem zajmę się ogórkiem.
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2014 11:27 przez sylwia.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2014 13:41 #242191

  • Pani Bestia
  • Pani Bestia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Ekspert niezależny
  • Posty: 279
  • Otrzymane dziękuję: 49
Sylwio, dlaczego kapustne niezgodne z pomidorem, albo rzodkiewka? Dotąd nie zauważyłam złego wpływu :think: Za to dużo mniej bielinków ;) I jeszcze kilku sąsiadów dla pomidora: kukurydza, sałata, marchew, burak ćwikłowy, cykoria, rzodkiew i szpinak nowozelandzki :)
" Na początku był Smok..."

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2014 15:46 #242216

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Pani Bestia wrote:
Sylwio, dlaczego kapustne niezgodne z pomidorem, albo rzodkiewka? Dotąd nie zauważyłam złego wpływu :think: Za to dużo mniej bielinków ;) I jeszcze kilku sąsiadów dla pomidora: kukurydza, sałata, marchew, burak ćwikłowy, cykoria, rzodkiew i szpinak nowozelandzki :)

Ano dlatego tak napisałam, że wszystkie moje źródła tak podają, a korzystam z wielu. Z ciekawości wpisałam w wyszukiwarkę "uprawa współrzędna pomidorów" i pierwsze z brzegu było: "Złym rozwiązaniem jest umieszczanie pomidorów w towarzystwie rzodkiewki, bobu, ogórka, kopru włoskiego, papryki, ziemniaków i warzyw kapustnych." Ja nie korzystałam z tego źródła, potwierdza ono tylko to co wcześniej napisałam na podstawie moich notatek. Być może pomidor może mieć korzystny wpływ na populację bielinka u kapusty, ale może kapusta na pomidor ma zły wpływ. I jeszcze trzeba by rozpatrzeć kapustę wczesną i późną bo mają inne relacje z pomidorem - wczesna jest korzystniejsza niż późna.
A na pytanie: dlaczego jest niezgodne? Odpowiem tak: a dlaczego kukurydza i te inne warzywa, które wypisałaś są zgodne, potrafisz wyjaśnić? Jakie korzyści mają wzajemnie?
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2014 16:33 przez sylwia.

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2014 16:43 #242225

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41887
Nie chciałbym być tu mędrcem.Jednak odnoszę wrażenie,że powiedzmy w książkach(prasie ogr.) ogrodniczych z lat 60-70ub.wieku dopasowania i nie roślin, powtarzały się jednakowo wszędzie i były zgodne ze sobą, bez względu na autora.Dopiero później zaczęły się różnice ,kiedy więcej było książek niż czytających,zresztą bardzo podobnych jakby "skopiowanych".
I tak się zastanawiam,czy przypadkiem w ferworze pisania o tych wszystkich pomagających i źle działających na siebie roślin(warzyw),drukarzom,bądź pseudoautorom,po prostu pomyliły się które są dobre,a które źle odziaływują na siebie. :rotfl1: :rotfl1:
Najlepszym sprawdzianem jest jednak własna spostrzegawczość,wśród swoich roślinek. :supr3: :teach: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Pani Bestia

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2014 18:56 #242258

  • Pani Bestia
  • Pani Bestia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Ekspert niezależny
  • Posty: 279
  • Otrzymane dziękuję: 49
Kreciku, coś jest na rzeczy w tym , co piszesz :happy-old: Własne doświadczenia grają istotną rolę. W naszych ogrodach kombinacje roślin w uprawie współrzędnej mogą wyglądać inaczej, choćby ze względu na warunki glebowe i klimatyczne.
Sylwio, przyznam się, że dotąd nie szukałam w sieci porad dotyczących uprawy współrzędnej, bo od lat jestem wierna mojej przewodniczce w tej dziedzinie, Marie-Luise Kreuter - ekspertce od tzw. uprawy biologicznej. Z powodzeniem czerpię z jej porad pełnymi garściami. Jednak dziś zachęciłaś mnie do "wyguglowania" i wpisałam sobie : uprawa współrzędna warzyw a tam, w kilku pierwszych pozycjach kapustne widnieją jako zgodni sąsiedzi pomidorów. I szczerze mówiąc, nie pisałabym tego, gdyby nie fakt, że u mnie pomiędzy pomidorami świetnie sobie radzą kalafiory, brokuły, kalarepa i brukselka. Rzodkiewka też :wink2:
" Na początku był Smok..."

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2014 19:52 #242274

  • Jolanna
  • Jolanna's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 1
Prawdą jest, że w różnych źródłach piszą inaczej. Ja też przeczytałam wiele stron i im więcej czytałam tym bardzie juz nić nie ogarniałam :(
Bardzo mi zależy na uprawie współrzędnej i dlatego znalazłam sie na tym forum, bo jednak praktyka ogrodnicza jest najcenniejsza :)
Pozdrawiam :)

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2014 22:22 #242378

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Praktyka zawsze jest najbardziej wiarygodna, ale jeden człowiek nie jest w stanie sprawdzić w praktyce wszystkiego bo by mu to zajęło 100lat. Każde jedno warzywo musiałby łączyć ze wszystkimi pozostałymi, a kombinacji tego wyszłoby setki. Dlatego trzeba się na czymś oprzeć. Też wiem, że są różnice w różnych zestawieniach, dlatego najbardziej wiarygodne są dla mnie te informacje gdy jest napisane dlaczego coś z czymś się lubi lub nie. A takich wyjaśnień - dlaczego - jest niewiele. Ale są, np. pomidor z ziemniakiem czy cebula z marchewką, wtedy nie mam wątpliwości.

Pani B. Argument, że coś co się nie lubi, a u mnie dobrze rośnie jest dla mnie niewystarczający, bo trzeba by mieć dwa zagony porównawcze żeby takie wnioski były wiarygodne - jeden z sąsiadami zgodnymi a drugi nie i wtedy zobaczyć różnice.

Kreciku też mam takie wrażenie że dawniejsze zestawienia uprawy współrzędnej były bardziej spójne niż są obecnie, dlatego staram się głównie z nich korzystać.

Jolanna uprawa współrzędna to nie matematyka, nie będzie wytycznych, że musi być tak i tak, choć byłoby to wygodne. Wzajemne oddziaływanie roślin na siebie to tak złożone zjawisko, że nawet naukowcy nie wiedzą wszystkiego.
Rośliny pod jednym względem mogą działać na siebie korzystnie, a pod drugim nie i nie ma szans na jedno zdanie w temacie.

A za przykład podam tylko, że przy okazji pomidora w jednym i tym samym zestawieniu jest, że pomidor nie lubi kapustnych, a linijkę dalej, że lubi kapustę wczesną. Ten przykład pokazuje jak złożona jest sprawa uprawy współrzędnej.
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2014 22:25 przez sylwia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa współrzędna warzyw 16 Kwi 2014 07:10 #243883

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Dziękuję za odpowiedz , a dla ziemniaków co jest dobrym sąsiedztwem , bo kilka rządek na wczesne już posadziłam , mam jeszcze zamiar dosadzić na dniach następne i dalej ogarnąć już resztę ogródka :thanks:

Uprawa współrzędna warzyw 16 Kwi 2014 07:52 #243888

  • Pani Bestia
  • Pani Bestia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Ekspert niezależny
  • Posty: 279
  • Otrzymane dziękuję: 49
Bożeno, dobre towarzystwo dla ziemniaków: bób, kapustne, kukurydza, szpinak, kminek, rumianek, nasturcja, aksamitka, mięta, chrzan :)
" Na początku był Smok..."
Za tę wiadomość podziękował(a): bozena

Uprawa współrzędna warzyw 16 Kwi 2014 10:41 #243930

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Dobrym sąsiedztwem ziemniaka jest też fasola.
Aksamitka w pewnym stopniu chroni ziemniaka przed stonką, a jednocześnie sprzyja wysokiemu plonowaniu fasoli, takie dwa w jednym. W ogóle aksamitka ma szerokie działanie w warzywniku, a przy tym nie działa szkodliwie na żadne warzywo.
Poprawiają smak ziemniaka - kolendra, mięta, pokrzywa, chrzan, czosnek, nasturcja, groch.
Bożena widzę że w tym roku rozszerzasz uprawę ziemniaczka i to w uprawie współrzędnej. Ciekawe jaka będzie różnica w porównaniu do ubiegłego roku.
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2014 10:55 przez sylwia.
Za tę wiadomość podziękował(a): bozena

Uprawa współrzędna warzyw 16 Kwi 2014 12:22 #243954

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Tak Sylwio , w ubiegłym roku miałam niezłe wyniki i w tym roku więcej ziemniaków sadzę , mam kilka odmian i chciałabym wypróbować je wszystkie ....fasola u mnie jest uprawiana w dużej ilości , cała Rodzinka lubi wszelkie potrawy z nią ...już mam nakreślony szkic mojego warzywniaka , dziękuje za wszelkie uwagi i podpowiedzi :kiss3:

Uprawa współrzędna warzyw 16 Kwi 2014 21:44 #244103

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 686
  • Otrzymane dziękuję: 3021
Pewnie Was rozbawię ale napiszę jak ja zabieram się do siewu....biorę koszyk z nasionami staję przed przyszłym warzywniakiem i w głowie sobie układam , jak chciała bym by wyglądał w tym roku a później sieję . Szczerze,naprawdę wszystko rośnie bez problemu . Czasami do kopru dobierze mi się mszyca to jedyny problem do teraz bo dostałam nasiona kopru ponoć którego mszyca nie lubi :think: Z jednej strony poletko dyniowe z drugiej ogórki a po środku fasola . Dyń z małego poletka zebrałam ponad 50 sztuk , mam je do teraz , fasolę mroziłam michami a ogórki wystarczą na 2 lata . Czysty przypadek że się udało , głupi ma szczęście a może w ciemno trafiłam ? Podziwiam Wasz zapał i chęci :thanks: poczytać fajnie wiadomości nigdy za wiele ale pozostanę przy swoim sposobie "na oko" :rotfl1:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

Uprawa współrzędna warzyw 18 Kwi 2014 10:13 #244498

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Wiele osób, które mają warzywniki, ma z nimi problemy - albo atakują szkodniki albo choroby albo jedno i drugie. I żeby się przed tym ustrzec to można używać środków chemicznych, które są mniej lub bardziej skuteczne, albo szukać sposobów bez używania chemii. I jedną z takich metod niechemicznych jest uprawa współrzędna. Sprawia ona, że rośliny nie tylko wzajemnie chronią się przed chorobami i szkodnikami, ale też jak już coś zaatakuje to nie rozprzestrzenia się tak błyskawicznie na całą uprawę jak to się dzieje w monokulturze. Gdyby warzywniki nie cierpiały z powodu szkodników i chorób to nikt by sobie nie zawracał głowy uprawą współrzędną.
Za tę wiadomość podziękował(a): grazyna255

Uprawa współrzędna warzyw 18 Kwi 2014 11:29 #244515

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 686
  • Otrzymane dziękuję: 3021
Może powodem dlaczego u mnie wszystko zdrowe rośnie jest dziki wiejski ogród :think: Rośliny się przenikają rosną tam gdzie się wysieją, masa wszelakiego ptactwa które całymi stadami chodzi i wybiera robactwo z trawy i rabat . Jest miejsce dla pokrzyw i innego zielicha chodź tego na pierwszy rzut oka nie widać . Mam piachy ziemia lekka w dodatku mieszkam na pipidówie chodź między lasami , trudno znaleźć miejsce osłonięte od wiatru więc choróbska nie mają szans.
Chemii nie używałam i nie używam , jedyna chemia to nawóz płynny dla rozsady i pierwsza w tym roku zakupiona buteleczka roundupa do zwalczenia sumaków bo są zagrożeniem dla lasu . Sama tak zadecydowałam chodź z ciężkim sercem .
Nasion też nie sieję według kalendarza biodynamicznego tylko wtedy kiedy mam czas i zdrowie mi na to pozwala i rozsadę mam taką samą jak Ci co się do niego stosują nie znaczy to , że takiej metody nie polecam .Uprawa współrzędna , temat bardzo ciekawy , dużo dobrego można się z niego dowiedzieć więc go podczytuję i jak już napisałam , nie krytykuję tylko dopisałam swój niekoniecznie mądry ale sposób jak każdy inny :P
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.442 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum