TEMAT: Uprawa współrzędna warzyw

Uprawa współrzędna warzyw 28 Cze 2012 23:54 #51082

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Uprawa współrzędna to sadzenie na grządce różnych roślin. jeśli odpowiednio je dobierzemy, ich wzajemne oddziaływanie na siebie poprawi rozwój a następnie plonowanie.



warzywadobre towarzystwoniewłaściwe towarzystwo
ogórkifasola, groch, por, kapusta,
sałata, seler, cebula
ziemniaki, pomidory, rzodkiewki
pomidoryfasola, kapusta, czosnek, por,
rzodkiewka, seler, szpinak.
groch, ogórki, ziemniaki
marchewfasola, groch, rzodkiewka,
koper, cebulę
warzywa kapustne
fasolaogórki, kapusta, buraki,
marchew, rzodkiewka, sałata,
seler, pomidory
czosnek, por, cebula, groch
rzodkiewkafasola, groch, kapusta, marchew,
pietruszka, pomidory, szpinak
ogórki, cebula;
grochogórki, marchew, kalarepa, sałata,
rzodkiewka, koper
por, cebula, pomidory
selerpomidoryinne korzeniowe
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2012 10:43 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): andrzejek, Ingrid, Klio, Wolusia, Terri, tomate, Muzyk1865


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Uprawa współrzędna warzyw 05 Lis 2012 12:14 #84405

  • omega234
  • omega234's Avatar
a jak wygląda uprawa pomidorów obok pietruszki??

Odp: Uprawa współrzędna warzyw 05 Lis 2012 12:20 #84408

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Nie przeszkadza pod warunkiem, że pomidory nie cieniują pietruszki.
Za tę wiadomość podziękował(a): omega234, Klio

Allelopatia - koper 01 Lut 2013 09:45 #117694

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Częstą praktyką w warzywnikach jest wysiewanie kopru na całej powierzchni.
Ta metoda uprawy w celu ochrony kopru przed mszycami jest jednak niekorzystna dla niektórych warzyw.

Nasiona kopru wysiane w pobliżu wpływają hamująco na kiełkowanie nasion ogórków, marchwi i buraków.

Na kolejnych etapach wzrostu koper wydzielanymi przez siebie olejkami eterycznymi prawdopodobnie również przeszkadza tym roślinom.

Ogórek jest znany z tego, że nie znosi aromatycznych ziół koło siebie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Odp: Allelopatia - koper 01 Lut 2013 10:20 #117706

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Buraczki nie lubią towarzystwa pomidorów
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2013 10:21 przez krystynac50.

Odp: Uprawa współrzędna warzyw 01 Lut 2013 10:25 #117709

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Moje wszystkie źródła podają, że lubi :-)

Pomidory nie powinny rosnąć koło ogórków.

Edytuję:
Im więcej człowiek czyta, tym więcej sprzecznych informacji wyczytuje w różnych publikacjach... :jeez:

Przytoczę fragment strony, która robi wrażenie wiarygodnej, a nie tylko kopiowanej przez nieuważną osobę.

ciekawiswiata.w.interia.pl/swiat/interakcje/allelopatia.html
Przykłady:
Allelopatii ujemnej:
- cebula, czosnek, mieczyk na fasolę.
- dynia, kabaczek, ogórek, słonecznik, pomidor, mak polny, komosa biała na ziemniaka.
- fasola, gorczyca na buraka.
- koper na marchew.
- krwawnik na trawy.
- truskawka, pomidor, fasola na kapustę
- ziemniak, zioła aromatyczne na ogórka.
- allelopatia akacji - liście akacji zawierają substancje, które uniemożliwiają wzrost innych roślin wokół nich.

Allelopatii dodatniej:
- cebula lub kalarepa na buraka,
- fasola, kukurydza, groch, rzodkiew i słonecznik na ogórka.
- fasola, kukurydza, kapusta, chrzan, len na ziemniaka.
- groch, sałata, cebula, por, pomidor na marchew.
- koniczyna, lucerna na trawy.
- marchew, rzodkiew, truskawka, ogórek, szpinak na sałatę.
- rośliny aromatyczne, ziemniak, seler, koper, szałwia, burak, cebula na rośliny kapustne.
- ziemniak, groch, fasola, ogórek, dynia, kabaczek, pszenica, bobik na kukurydzę.
- ziemniak, marchew, ogórek, kapusta na fasolę.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2013 11:11 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Klio, Terri

Uprawa współrzędna warzyw 03 Kwi 2013 14:12 #140440

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Znalazłam w gazecie że uprawa aksamitki w szklarni i tunelach odstrasza mączlika szklarniowego,nasturcja i nagietki ograniczają w ogrodzie populację mszyc. Seler uprawiany przy warzywach kapustnych odstrasza bielinki i pchełki,a burak ćwikłowy ogranicza występowanie zgnilizny bakteryjnej na korzeniach marchwi.

Uprawa współrzędna warzyw 09 Kwi 2013 16:25 #143346

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
A jak ktoś ma mały ogródek albo uprawia warzywa na balkonie to jak sobie poradzić z uprawą współrzędną? Przecież na małym poletku wszystko jest blisko wszystkiego. Czytałam gdzieś, że nawet jak sąsiad uprawia coś za płotem (nie pamiętam o co chodziło) to i tak to będzie miało wpływ na moje uprawy.
A ja sobie wymyśliłam, że wzdłuż barierki na tarasie będzie sobie rósł bób, ładnie osłaniał od wiatru a z drugiej strony pod daszkiem pomidory. A bób i pomidory to jest niedobre sąsiedztwo. No i myślę i myślę co z tym zrobić i nie wiem. Taras jest co prawda bardzo duży, ale jak na powierzchnię ogrodową to każdy taras jest mały. Ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie?

Uprawa współrzędna warzyw 10 Cze 2013 18:42 #167321

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Minął miesiąc od ostatniego wpisu i szperając po internecie udało mi się tyle dowiedzieć na pytanie co zadałam powyżej. Obojętne czy się uprawia warzywa na balkonie czy w ogrodzie to gdy się rozdzieli niezgodnych sąsiadów jakimś innym warzywem które jest przyjazne obydwu to jest w miarę OK. To oczywiście uproszczenie, bo niektóre rośliny mogą źle wpływać na nasze uprawy nawet zza płotu sąsiada, np. gdy mają stonkę ziemniaczaną albo jakieś inne paskudztwa.

Hiacynto, przeglądałam Twoje wstępne zestawienie i nie za bardzo mi się zgadza, że rzodkiewka jest zgodnym sąsiadem dla pomidora. Sama się wiele razy spotkałam z tym, że różne źródła podają różne dane, dlatego tym bardziej dobrze byłoby to wyjaśnić, jeśli w ogóle się da. Co inni forumkowie na to?
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2013 18:42 przez sylwia.

Uprawa współrzędna warzyw 10 Cze 2013 20:08 #167376

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Nie wiem nic na temat sąsiedztwa rzodkiewki z pomidorem. Czasami różnie bywa z tym sąsiedztwem, w ubiegłym roku posadziłam seler przy kapuście i kapustę musiałam wyrzucić, bo była cała objedzona przez gąsienice bielinka - nie nadążałam usuwać. Natomiast pomidory rosły tuż obok ogórków przedzielone jedynie (zupełnie przypadkowo) jednym rządkiem fasolki szparagowej. I nic złego nie wydarzyło się - pomidory miałam piękne, ogórków klęskę urodzaju jedynie fasolka była marna. W tym roku tylko marchewkę wysiałam naprzemiennie z cebulką. Jaki będzie efekt? Zobaczymy
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia

Uprawa współrzędna warzyw 11 Cze 2013 15:53 #167783

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
A z mojego zestawienia wynika, że fasola jest zgodna i z pomidorem i ogórkiem. Wynika z tego, że uprawa współrzędna to nie tylko to z tym a to z tamtym, ale bardziej skomplikowana sprawa. Wczytywałam się dokładnie w ten temat i nawet to czy jakieś warzywo jest wczesne czy późne ma tu znaczenie. Uprawa ogórka z pomidorem jest popularna w szklarniach jak ktoś ma tylko jedną szklarnię i że jak się je przedzieli czymś to już jest OK. Tylko ta fasola mnie zastanawia, może miała jakieś inne powody słabego urodzaju.
Myślę, że największą wartość w uprawie współrzędnej mają własne doświadczenia (albo innych forumowiczów), którymi się tu możemy podzielić.

Uprawa współrzędna warzyw 21 Cze 2013 16:27 #171456

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Niektóre warzywa jak np rzodkiewkę sałatę warto wsiewać wspólnie z marchwią i pietruszką.Dwa pierwsze warzywa stosunkowo szybko wschodzą i mają krótszy okres wegetacji.Dzięki temu wyznaczają nam rzędy, co pozwala na wcześniejsze zabiegi odchwaszczania,a po wyrwaniu rzodkiewki i sałaty marchew i pietruszka rośnie samodzielnie :flower2:
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2013 16:32 przez kurjan.

Uprawa współrzędna warzyw 15 Lip 2013 12:28 #179011

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Rośliny sąsiadujące ze sobą, oddziałują na siebie wzajemnie. Mogą sobie obopólnie przeszkadzać lub pomagać w rozmaity sposób, np. wykorzystując optymalnie składniki pokarmowe, czy światło, jedne rośliny mogą być podporą dla innych, mogą stanowić ochronę przed wiatrem itp.
Zgodni sąsiedzi czy nie przeczytaj poniższy link.
pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/P%C...%B3%C5%82rz%C4%99dna
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Odp: Uprawa współrzędna warzyw 01 Sie 2013 14:29 #183545

  • Tereska
  • Tereska's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
omega234 wrote:
a jak wygląda uprawa pomidorów obok pietruszki??

P7090005.JPG


P7090006.JPG


P7090004.JPG
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2013 14:37 przez Tereska.

Uprawa współrzędna warzyw 17 Sie 2013 13:02 #186533

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Wątek już właściwie na przyszły rok. Ale jedno mogeę potwierdzić, odkąd między różami rośnie lawenda i ozdobny czosnek, mają mniej czarnych plam na liściach. Czosnek z roku na rok słabszy, ale zostawiam go tam. Tylko lawendę wymieniłam na ciemniejszą, bo blady fiolet zupełnie się gubił. Ale mam nadzieję, że szybkoo się rozrośnie.
Z popzostałej wiedzy będęczerpać przy siewie wiosną.
Pa.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, bela, sylwia

Uprawa współrzędna warzyw 18 Sie 2013 17:32 #186690

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
U mnie truskawki obstawione z jednej strony czosnkiem, z drugiej cebulą i jakoś ślimaki nie atakują ich, w ogóle nie widzę żeby się wybierały w tamtą stronę podczas gdy w innych rejonach ogrodu pogrom.

Uprawa współrzędna warzyw 16 Wrz 2013 14:03 #192836

  • Tereska
  • Tereska's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
P8290132.JPG


P8290133.JPG


P8130119.JPG


A tak dojrzewały pomidory w pietruszce w sierpniu. Prawdę mówiąc niewiele o nie dbałam, ani razu ich nie podlałam, a lato w Małopolsce było bezdeszczowe.
W kwietniu zdjęłam darń trawy, nakłułam dobrze glebę widłami amerykańskimi, nałożyłam kompostu (świeżego, nie w pełni przerobionego), na to dałam trochę ziemi ogrodowej kupionej w sklepie ogrodniczym. Rzutowo posiałam pietruszkę naciową. Gdy wzeszła - w połowie maja wsadziłam pomidory; siałam je w domu w połowie marca.
Ostatnio zmieniany: 16 Wrz 2013 14:18 przez Tereska.

Uprawa współrzędna warzyw 17 Wrz 2013 10:33 #193064

  • tomate
  • tomate's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 44
Ja też mogę powiedzieć, że pomidory i ogórki nie mają na siebie złego wpływu. Przynajmniej u mnie. W zeszłym roku miałam koło siebie i udały się i ogórki i pomidory. :garden1:
:) Pozdrawiam
Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.407 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum