TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 31 Lip 2015 11:37 #392687

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Podstawowe cięcie najstarszych pędów najlepiej wykonywać zimą - od listopada do końca lutego, cięcie prześwietlające, przycinanie zbyt długich pędów po zbiorze owoców.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 07 Paź 2015 08:57 #406307

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
A ile trzeba czekac na owoce po zakupie borówki ?
Jadłam pierogi z nią , niebo w gębie nie mówiąc o innych przetworach borówkowych ;)

Borówka amerykańska 07 Paź 2015 09:22 #406314

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Czasem już krzewy mają owoce w momencie zakupu.

Borówka amerykańska 20 Paź 2015 22:17 #409193

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
W linku przesłanym przez Kurianabyła informacja m.in o cięciu borówki. Oto ona
"Krzewy odmian o pokroju wzniesionym, takich jak: ‘Bluecrop’, ‘Darrow’, ‘Earliblue’ lub ‘Jersey’, powinny być prześwietlane raczej w części centralnej biegnącej wzdłuż pionowej osi rośliny i lekko podcinane na obrzeżu korony. Cięcie roślin o pokroju rozłożystym, takich odmian, jak: ‘Berkeley’, ‘Blu-etta’ i ‘Patriot’, powinno dotyczyć głównie zewnętrznej części krzewu."

Nie rozumiem zdania o prześwietlaniu krzewów o pokroju wzniesionym. Przydatny byłby rysunek, bo nie umiem sobie tego cięcia wyobrazić.

Borówka amerykańska 21 Paź 2015 10:47 #409253

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Elżbieto Odmiany o pokroju wzniesionym charakteryzują się tym że, pędy rosną pionowo (w górę) przez co się zagęszczają co powoduje że taki krzew jest nieprzewiewny ,mniej światła dociera do wnętrza korony.Aby go rozluźnić wycina się wewnętrzne pędy..Takie cięcie powoduje że,krzew staje się bardziej luźny i przewiewny,wtedy więcej światła dociera do wnętrza korony co ogranicza występowanie chorób i poprawia jakość dojrzewania owoców.
W związku z tym,że link o którym piszesz został usunięty przesłałem ći go na PW

Borówka amerykańska 21 Paź 2015 20:11 #409352

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Dzięki za wyjaśnienie. Na PW byłam , widziałam , ale Ty pewnie nie widziałeś , że odpisałam.
Co do krzewów - mam 4 starsze , wymagające cięcia i 3 młodziutkie. Prawdę mówiąc nie bardzo wiem , jak powinno wyglądać prawidłowe cięcie, więc choć powinnam ciąć 5-letnie, to z tym zwlekałam. W zeszłym roku borówka BLUEJOY miała bardzo drobne owoce , więc tej wiosny trochę przycięłam starsze krzewy.Wiedziałam , że różnie tnie sie różne odmiany , ale jak? Teraz już wiem więcej - Bluejoy rośnie rozłożysta , więc powinnam skracać pędy na obrzeżu , Tak? Ale te starsze pewnie również usuwać w całości? A jak ciąć Chandler ( tego lata już nie miała tak wielkich owoców) i Nelson?
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Borówka amerykańska 25 Paź 2015 19:48 #410306

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jesienne przebarwienia borówek należą do najpiękniejszych chyba widoków w ogrodzie :)

Stara, 6 letnia NN


Chandlerka, posadzona we wrześniu ub.r.


Elżuniu, u starej ( powyżej 5 lat ) Chandlerki możesz wyciąć najstarsze pędy u nasady, zostawić kilka najsilniejszych, młodych przyrostów, a w celu zagęszczenia "średniaków" - delikatnie skrócić ich wierzchołki. No i tniemy na początku roku :)
pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Borówka amerykańska 08 Lis 2015 13:16 #412509

  • Dozer
  • Dozer's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Howdy partner
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 51
Czy mogę jeszcze teraz wyciąć wszystkie zdrewniałe odrosty, a zostawić tylko te młodsze w kolorze "czerwonawym". Nie wiem co to za gatunki, na pewno kilka różnych, dodatkowo raczej od dawna nie były przycinane :)



borwka-2.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2015 13:18 przez Dozer.

Borówka amerykańska 08 Lis 2015 14:27 #412517

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Dozer niby zimy ma nie być ....ale ja wiem :think: z cięciem poczekaj do wiosny, masz już bardzo ładne krzewy i zrób tak jak piszesz zostaw czerwone a te szare i mocno ,,pokryte'' glonem wytnij, nie więcej niż 1/3 krzewu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dozer

Borówka amerykańska 10 Mar 2016 19:55 #443524

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
W swoim ogrodzie również i ja posiadam kilka odmian borówki amerykańskiej. Krzaki posadzone dwa lata temu, ale są w różnym wieku. Ciężko mi się wypowiadać na temat uprawy tej rośliny ponieważ tylko zaczynam. Jestem otwarta na rady i sugestie doświadczonych osób.
Przy posadzeniu krzaków było trochę roboty i zachodu. Liczę na to, że w tym roku będę miała większe zbiory.

burwka0.jpg


burwka1.jpg


burwka2.jpg

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 29 Maj 2016 13:14 #475152

Witam. Dwa lata temu posadziłem ponad 100 krzaków borówki amerykańskiej. w tamtym roku uschnęło mi ponad 30 co uzupełniłem nadsadą w tym roku na wiosnę. Jednak znowu jest problem bo znowu wypadają mi krzaki. Żadna nadsada nie przetrwała a i stare krzaki zaczynają schnąć. Dołączam zdjęcia. Dodam że napewno nie brakuje im wody ani nawozów. pryskane były na grzyba. Pomóżcie bo za chwilę padnie cała plantacja
DSCN0513.jpg


DSCN0514.jpg


DSCN0515.jpg


DSCN0516.jpg


DSCN0517.jpg


DSCN0518.jpg


DSCN0519.jpg

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 29 Maj 2016 13:17 #475155

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Borówka ma specyficzne wymagania co do kwasowości gleby. Zbadaj jak najszybciej PH.

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 29 Maj 2016 13:27 #475159

i od tego by wypadały całe rośliny?

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 29 Maj 2016 14:39 #475177

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tak. dla borówki graniczna wartością PH jest 5, najlepiej pH 3,8- 4,8. Wiele osób sztucznie zakwasza glebę w okolicach borówki. Odczyn powyżej. PH 6 jest dla borówki śmiertelny. Sa metody do obniżenia PH, ale musimy wiedzieć jaki jest w tej chwili. Ja to tak nie bardzo się orientuje, ale tu na forum są ludzie , którzy Ci dokładnie powiedzą co trzeba zrobić. Jednak bez oznaczenia aktualnego PH nic nie zrobią, bo nawet wróżenie z fusów jest bardziej miarodajne.

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 29 Maj 2016 16:17 #475209

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Poproszę o szczegółowe informacje dotyczące przygotowanej rabaty dla borówek - jak głębokie były dołki, czym je wypełniłeś, dokładny plan nawożenia od chwili posadzenia. Czy sadzonki pochodziły z tego samego źródła?
Jak często je podlewasz ?
Jeśli pomożesz nam zdiagnozować przyczynę, pomyślimy, co dalej. Byłoby szkoda tylu krzewów.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 29 Maj 2016 21:42 #475388

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
I co oznacza, że nawozów im nie brakuje :) Tzn. jaki nawóz sypałeś, w jakiej ilości i kiedy.

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 29 Maj 2016 23:00 #475445

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Jeżeli ktoś decyduje się na borówki amerykańskie, powinien sprawdzić glebę, pH między 3,5 a powiedzmy 5 jest odczynem przy którym borówka pobiera środki, które są jej niezbędne do życia. Jeżeli masz możliwość to postaraj się o papierek lakmusowy (bardzo obecnie są popularne od 1-10), weź na łyżeczkę trochę ziemi, lekko zwilż i dotknij ją papierkiem i napisz co pokazał. Tak radykalne zmiany chorobowe mogą wynikać(tak jak pisała Emalia 112) z alkalicznej ziemi lub z nadmiaru nawozu. Napisz co sypałeś.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Opadanie liści borówki amerykańskiej i schnięcie kwiatów 30 Maj 2016 08:21 #475509

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Oprócz wymienionych przyczyn,wydaje mi się że sprawą zasadniczą może być w aktualnych warunkach pogodowych zbyt słabe podlewanie.Borówka posiada płytki system korzeniowy w związku z tym przy takiej temperaturze jak obecnie wymaga podlewania przynajmniej co drugi dzień 10 l wody pod każdy krzak. :jeez:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.813 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum